Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Odpowiedzi na oświadczenia senatorów

Minister Sprawiedliwości przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, 14 grudnia 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Mariana Żenkiewicza podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada br. w sprawie pogarszających się warunków płacy i pracy funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, a przesłanym mi przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Wojtczaka w celu ustosunkowania się, niniejszym przedstawiam uprzejmie następujące stanowisko:

Trudna sytuacja materialna funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, a także trudne warunki ich pracy, są znane kierownictwu resortu Sprawiedliwości, które to na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie podejmowało różne działania i inicjatywy mające na celu zwiększenie nakładów finansowych na działalność penitencjarną oraz podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy, a także zwiększenie etatów w związku z nowymi zadaniami służby Więziennej.

Jednakże skuteczność tych wystąpień była i jest nadal limitowana ograniczonymi możliwościami budżetu państwa.

Ponieważ funkcjonariusze Służby Więziennej posiadali najniższy w służbach mundurowych mnożnik wynagrodzeń (1.69), resort Sprawiedliwości wystąpił w tym roku z propozycją zwiększenia wydatków na ich wynagrodzenia o kwotę 56 milionów złotych i przygotował projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie tych funkcjonariuszy. Zaproponowany w tym projekcie mnożnik wynagrodzeń 1,84, tj. o 0.15 punktu wyższy od dotychczasowego, został przyjęty przez Radę Ministrów. Podpisanie stosownego rozporządzenia przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 17 października 2000 r. i jego ogłoszenie (Dz.U. Nr 92, poz. 1015) przyniesie znaczący wzrost płac funkcjonariuszy Służby Więziennej już od stycznia 2001 r.

W rezultacie, proces ubożenia funkcjonariuszy, zmuszający ich do szukania dodatkowych możliwości zarobkowania oraz powodujący rotację kadr, ulegnie zahamowaniu. podwyżka uposażeń przyniesie również poprawę atmosfery w środowisku funkcjonariuszy.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Janusz Niedziela

SEKRETARZ STANU

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 14.12. 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Po
lskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza złożone na 68. posiedzeniu Senatu w dniu 9 listopada 2000 r. przekazane przy wystąpieniu Pani Marszałek Senatu Alicji Grześkowiak w sprawie dotyczącej procesu opiniowania ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej uprzejmie wyjaśniam.

Prace przygotowawcze dotyczące opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej rozpoczęły się w ubiegłym roku. Polegały one m.in. na upowszechnieniu Dyrektyw Rady Wspólnot Europejskich odnoszących się do zawodów pielęgniarki i położnej i zapoznaniu środowiska zawodowego z tymi dyrektywami za pośrednictwem samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych oraz gromadzeniu napływających informacji na temat zmian legislacyjnych dotyczących przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej. Jednocześnie przedmiotem analiz i konsultacji pozostawały opracowania i ekspertyzy prawne związane z harmonizacją prawa polskiego i wymogów prawnych Unii Europejskiej.

Przyjęty przez Rząd Rzeczypospolitej polskiej harmonogram działań dostosowujących polskie prawo do wymogów prawnych Unii Europejskiej przyczynił się do zintensyfikowania prac nad ustawą zmieniającą ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej w okresie od lipca do września br. Ministerstwo Zdrowia mimo tak zintensyfikowanych prac nad projektem ustawy podejmowało działania, mające na celu zachowanie prawidłowości procedury procesu uzgodnieniowego.

Pragnę wyjaśnić, że tryb prowadzenia prac nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej był spowodowany koniecznością dostosowania terminu zakończenia prac nad projektem ustawy do harmonogramu prac Rządu, natomiast nie wynikał z braku poszanowania praw ustawowo przynależnych samorządowi zawodowemu pielęgniarek i położnych. Zgadzam się z opinią Pana Senatora co do znaczenia powyższej ustawy dla środowiska pielęgniarek i położnych, dlatego też do prac nad projektem ustawy zaproszeni zostali przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

W dniu 16 sierpnia projekt ustawy został przesłany do uzgodnień międzyresortowych, a termin zaopiniowania projektu został wyznaczony do dnia 31 sierpnia br. po czym na wniosek strony społecznej przedłużony do dnia 7 września br. Konferencja uzgodnieniowa, która odbyła się w dniu 12 września była wynikiem nadesłanych uwag do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej. Następnie projekt ustawy skierowano do Urzędu Rady Ministrów w dniu 19 września br. i również w trakcie przygotowania materiału na posiedzenie Rady Ministrów wpływały uwagi z poszczególnych resortów w tym także od samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. Na posiedzeniu Komitetu Integracji Europejskiej w dniu 04.10. br. zapadła decyzja o zwołaniu konferencji z wybranymi przedstawicielami poszczególnych resortów podtrzymującymi uwagi do projektu ustawy. Konferencja w dniu 5 października br. zwołana w trybie pilnym pozwoliła na uzgodnienie ostatecznej formy projektu ustawy. Zatem rzeczywisty czas opiniowania projektu ustawy znacznie się wydłużył. Uprzejmie wyjaśniam, że Ministerstwo Zdrowia nie uczestniczyło w przekazywaniu kolejnych projektów ustawy do poszczególnych okręgowych izb pielęgniarek i położnych, natomiast przekazywało projekty i konsultowało je z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych reprezentującą samorząd zawodowy.

Reasumując pragnę podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia w pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej kierowało się koniecznością dostosowania terminu zakończenia prac nad projektem do przyjętego harmonogramu prac rządu w przedmiotowej sprawie. Wyrażam głęboką nadzieję, że w przyszłości prace nad równie ważnymi regulacjami prawnymi nie będą musiały odbywać się pod naciskiem dużych ograniczeń czasowych i pozwolą na pełne poszanowanie praw organów opiniujących akty prawne.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

* * *

Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Jolanty Danielak, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 14.12. 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie senator Jolanty Danielak złożone w dniu 26 października 2000 r. na 67 posiedzeniu Senatu, przekazane przy piśmie z dnia 3 listopada 2000 r., znak AG/043/326/2000/IV, w sprawie prac nad zmianami w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, iż w obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.), jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego źródła, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od wszystkich tych przychodów, dla których podstawa wymiaru składki jest określona w art. 21 w/w ustawy.

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz zmianie oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk rządowy nr 1456) przepis powyższy zostanie utrzymany, przy czym obecnie trwają prace nad ostatecznym uzgodnieniem kształtu przepisów w w/w projekcie, również w kwestii poruszonej w interpelacji, jednakże termin rozstrzygnięcia należy do Sejmu i Senatu.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatorów Jerzego Kopaczewskiego i Ryszarda Jarzembowskiego, złożonym na 66. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 14.12. 2000 r.

Pani
Prof. dr. hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Se
natu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Kopaczewskiego i Pana Senatora Ryszarda Jarzembowskiego złożonym podczas 66 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej polskiej w dniu 5 października 2000 roku w sprawie wprowadzania przez Kasy Chorych "własnych list refundacyjnych leków" przesyłam uprzejmie następujące informacje.

Od 1 stycznia 1999 r. sprawę zaopatrzenia w leki reguluje ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 lutego 1997 r. (Dz.U. Nr 28 z późn. zm.)

Cytowana ustawa przewiduje pokrywanie przez Kasy Chorych kosztów leczenia osobom ubezpieczonym - za leki określone:

- rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazów leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające (Dz.U. Nr 156 z 1998 r. z późn. zm.),

- rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością (Dz.U. Nr 156 z 1998 r. z późn. zm.).

Wymienione rozporządzenia Ministra Zdrowia określają asortyment leków podlegający refundacji oraz odpłatność wynoszoną przez pacjenta.

Według aktualnych rozwiązań prawnych Krajowy Związek Kas Chorych ma wpływ na dobór asortymentu leków objętych wykazami leków refundowanych poprzez uczestniczenie w tworzeniu tych wykazów. Zgodnie bowiem z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wykazy leków refundowanych są określane przez Ministra Zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz Rady Krajowego Związku Kas.

Należy jednakże podkreślić, że w ostatnim okresie zaobserwowano systematyczny wzrost wydatków ponoszonych na refundację leków.

Na wzrost wydatków ma wpływ szereg czynników m.in. decyzje Ministra Finansów odnośnie nowych cen urzędowych. Z dniem 1 stycznia 2000 roku Ministerstwo Finansów ustaliło wzrost cen urzędowych na leki refundowane produkcji krajowej o 7% oraz z tytułem podwyższenia podatku VAT o 3%, łącznie ceny zostały podwyższone o 10%. Ponadto odnotowano zmiany cen leków związane z różnicą kursów walut obcych względem złotówki. Ewentualne wzrosty cen były wynikiem dewaluacji złotego (leki importowane).

Mając na uwadze przeciwdziałanie problemowi wzrostu kosztów refundacji leków, niektóre Kasy Chorych wdrożyły koncepcję mającą na celu ograniczenie tego zjawiska poprzez tworzenie receptariuszy leków. Stanowią one informację dla lekarza odnośnie wyboru właściwej terapii uwzględniającej skuteczność, bezpieczeństwo oraz koszt stosowania leku. Decyzja odnośnie stosowania leków wymienionych w receptariuszach należy wyłącznie do lekarza.

Wyrażam nadzieję, że wybór właściwej farmakoterapii będzie kształtowany wyłącznie racjonalnymi potrzebami terapeutycznymi uwzględniającymi obok skuteczności leku także koszt kuracji z zachowaniem zasad etyki.

Pragnę zapewnić Panów Senatorów, że problem tworzenia list leków oraz ich zgodności z obowiązującymi wykazami leków refundowanych będzie przedmiotem rozmów Ministerstwa Zdrowia z Krajowym Związkiem Kas Chorych.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

* * *

Minister Skarbu Państwa przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Drożdża, złożonym na 65. posiedzeniu Senatu Diariusz Senatu RP" nr 71):

Warszawa, dnia 15 grudnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Kazimierza Drożdża podczas 65 posiedzenia Senatu RP w dniu 21 września 2000 roku w sprawie wstrzymania procesu prywatyzacji niektórych banków przedstawiam stanowisko w tej sprawie.

W mojej opinii napływ kapitału zagranicznego odgrywa istotną i pozytywną rolę w procesie rozwoju polskiej gospodarki. Świadczy o wzroście zaufania inwestorów zagranicznych do rynku polskiego oraz o pozytywnej ocenie sytuacji ekonomicznej i poziomu stabilizacji gospodarczej w Polsce. Jest to bardzo ważne w kontekście aspiracji naszego kraju do członkostwa w strukturach europejskich. Funkcjonowanie nowoczesnej gospodarki zależy w znacznym stopniu od rozwoju systemu finansowego, którego główne ogniwo stanowi w Polsce sektor bankowy. Dlatego ogromne znaczenie ma właściwe przygotowanie tego sektora do działalności w warunkach jednolitego europejskiego rynku. W obecności kapitału zagranicznego w procesie prywatyzacji polskich instytucji finansowych płynie szereg korzyści, takich jak: możliwość transferu technologii, wysoki poziom zarządzania, możliwość dokapitalizowania i szeroki dostęp do rynków kapitałowych oraz efekt przyciągania kapitału zagranicznego także do sektora niefinansowego.

Dla dalszego rozwoju gospodarki polskiej, w tym sektora finansowego, poprzez m.in. dokapitalizowanie instytucji finansowych i sfinansowanie niezbędnych inwestycji, konieczny jest napływ kapitału. Pozyskanie inwestora zagranicznego oznacza możliwość rozwoju nowoczesnej oferty produktów, dostęp do nowych technologii, wdrożenie efektywnych struktur zarządzania oraz sprostanie krajowej i międzynarodowej konkurencji. Pozytywnym skutkiem napływu kapitału zagranicznego jest zmniejszenie kosztu uzyskania kapitału oraz pobudzenie inwestycji i wzrostu produktu krajowego brutto, co w efekcie prowadzi do poprawy stanu finansów publicznych i zmniejszenia deficytu budżetowego. Dzięki inwestycjom kapitału zagranicznego sektor bankowy w Polsce jest postrzegany przez klientów jako bardziej stabilny i efektywny. Ponadto wparcie kapitału zagranicznego umożliwia sanację zagrożonych upadłością banków polskich.

Proces prywatyzacji instytucji finansowych, prowadzony przy udziale kapitału zagranicznego, przyczynił się do osiągnięcia przez polską gospodarkę istotnych korzyści. Zwiększyła się konkurencyjność systemu bankowego, sieć oddziałów i wachlarz usług. W wyniku dokapitalizowania wzrosły możliwości kredytowe banków. Nastąpił również przepływ nowoczesnej wiedzy bankowej. Przyczyniło się to do restrukturyzacji i racjonalizacji gospodarowania. Sprzyjało także odpolitycznieniu gospodarki.

Prywatyzacja banków przyspieszyła procesy restrukturyzacji przekształceń własnościowych w polskiej gospodarce. Prywatyzacja jest sposobem zmniejszania dystansu krajów Europy Środkowowschodniej do krajów Unii Europejskiej. Przyspieszenie procesu prywatyzacji to najpewniejszy sposób utrzymania wysokiego tempa wzrostu. Prywatyzacja uważana jest za główne narzędzie podnoszące efektywność przedsiębiorstw oraz wpływające na przekształcenie struktury własnościowej gospodarki, tak aby odpowiadała ona strukturom typowym dla gospodarek rynkowych. Stymulując wzrost efektywności funkcjonowania polskich przedsiębiorstw i ich elastyczności wobec zmian rynkowych, prywatyzacja w znacznym stopniu wpływa dynamizująco na wzrost gospodarczy. Sprzyja ona również tworzeniu warunków odpowiednich dla rozwoju wolnej konkurencji. Podsumowując należy stwierdzić, że prywatyzacja banków przyniosła niewymierne korzyści polskiej gospodarce.

Obecnie nie jest planowana prywatyzacja Banku Gospodarstwa Krajowego. Założeniem jest by pozostał on bankiem państwowym. Podczas negocjacji z Unią Europejską, Polska - w stanowisku dotyczącym swobody świadczenia usług - wystąpiła o rozszerzenie listy instytucji kredytowych wyłączonych spod działania dyrektyw bankowych o Bank Gospodarstwa Krajowego, który po zmianie statutu stanie się instrumentem do realizacji zadań państwowych.

Pragnę natomiast zwrócić uwagę na fakt, że w kwestiach dotyczących prywatyzacji PKO BP S.A. oraz BGŻ S.A. wypowiedział się Sejm RP oraz Rada Ministrów.

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 2000 roku w sprawie kierunków prywatyzacji PKO BP, BGŻ oraz PZU S.A. w § 1 ust. 1 stanowi co następuje: "Interes gospodarczy i społeczny Polski wymaga, aby dalsza prywatyzacja banków, w tym PKO BP i BGŻ przebiegała w sposób zgodny z intencją Społeczeństwa i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w sposób zabezpieczający polską rację stanu." W § 1 ust. 2 Uchwały Sejm zwrócił się do Rządu RP aby przedstawił Sejmowi zasady jakie będą obowiązywały przy prywatyzacji powyższych banków.

Rada Ministrów przyjęła "Informację Rady Ministrów do Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 2000 roku w sprawie kierunków prywatyzacji PKO BP, BGŻ oraz PZU S.A." w dniu 20 września 2000 roku.

W powyższym dokumencie Rząd wyraził intencję, aby proces prywatyzacji PKO BP S.A. został przeprowadzony z uwzględnieniem utrzymania dominującego udziału Skarbu Państwa w kapitale akcyjnym banku, co zapewni to wpływ Państwa na działalność i politykę PKO BP S.A. Poinformował także, że doradca Ministra Skarbu Państwa przy prywatyzacji PKO BP S.A. opracuje, na podstawie analiz przedprywatyzacyjnych, obejmujących analizę prawną, analizę stanu i perspektyw rozwoju, badanie sprawozdań finansowych oraz oszacowanie wartości banku, optymalną strategię przekształceń własnościowych. Minister Skarbu Państwa, kierując się wynikami przeprowadzonych prac oraz rozwiązaniami zaproponowanymi przez doradcę, przedstawi Rządowi RP strategię prywatyzacji banku. O ostatecznie realizowanych kierunkach zmian w strukturze zadecyduje Rada Ministrów. Wzmocnienie banku ułatwi przyjęcie ustawy "O objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych oraz o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw". W swoim stanowisku Rada Ministrów podkreśliła, że strategia prywatyzacji PKO BP S.A. będzie oparta na pełnych analizach obejmujących aktualną i przyszłą działalność banku.

W procesie prywatyzacji BGŻ S.A. celem Rządu jest osiągnięcie przez banki spółdzielcze dominującego udziału w kapitale akcyjnym BGŻ S.A. Ułatwi to wejście w życie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się, bankach zrzeszających oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawa przewiduje możliwość prywatyzacji BGŻ S.A. z udziałem banków spółdzielczych. Rozwiązania proponowane w ustawie przewidują możliwość podwyższenia kapitału akcyjnego BGŻ S.A. przez objęcie akcji w podwyższonym kapitale akcyjnym przez banki spółdzielcze, pozwalają na zwiększenie udziału banków spółdzielczych w kapitale akcyjnym BGŻ S.A. w wyniku umorzenia akcji należących do Skarbu Państwa, jak również gwarantują możliwość skorzystania z przysługującego im prawa pierwokupu w stosunku do akcji BGŻ S.A. należących do Skarbu Państwa.

Przedstawiając powyższe informacje chciałbym jednocześnie zaprezentować stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczące wyrażonych przez Pana Senatora obaw związanych z niewłaściwą kontrolą nad gospodarką finansową jednostek samorządowych.

Zgodnie z art. 165 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie prawnej. Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Stosownie do powyższej zasady gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie budżetu gminy (art. 51 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).

Ogólne zasady zaciągania zobowiązań przez inne niż Skarb Państwa podmioty sektora finansów publicznych, uregulowane zostały w ustawie z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 48 tej ustawy jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na:

- pokrycie występującego w ciągu roku niedoboru budżetu jednostki samorządu terytorialnego,

- finansowanie wydatków, nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach jednostki samorządu terytorialnego.

Ustawodawca przesądził na gruncie cytowanego wyżej przepisu, iż zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyemitowane papiery wartościowe, z przeznaczeniem na pokrycie występującego w ciągu roku niedoboru budżetu jednostki samorządu terytorialnego, podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane. Ponadto, na mocy art. 49 ustawy o finansach publicznych suma zaciągniętych przez jednostkę samorządu terytorialnego kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z wyemitowanych papierów wartościowych nie może przekroczyć kwoty określonej w budżecie tej jednostki. Deficyt budżetu samorządu terytorialnego może być pokryty m.in. przychodami pochodzącymi z kredytów zaciąganych w bankach krajowych oraz pożyczek (art. 112).

Stosownie do art. 18 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, do których należy także zaciąganie długoterminowych pożyczek i kredytów oraz ustalanie maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych, zaciąganych przez zarząd w roku budżetowym.

Za prawidłową gospodarkę finansową gminy odpowiada zarząd (art. 60 cyt. ustawy), który przygotowuje również projekt budżetu gminy oraz przesyła go do regionalnej izby obrachunkowej celem zaopiniowania. Gospodarka finansowa gminy jest jawna (art. 61). Zasada jawności wyraża się w ustawowym obowiązku ogłoszenia przez wójta lub burmistrza uchwały budżetowej i sprawozdania z jej wykonania w trybie przewidzianym dla przepisów gminnych, natomiast zarząd informuje mieszkańców gminy o założeniach projektu budżetu, kierunkach polityki społecznej i gospodarczej oraz wykorzystywania środków budżetowych.

W przypadku ubiegania się przez jednostkę samorządu terytorialnego o udzielenie kredytu lub pożyczki, a także w przypadku zamiaru emisji przez jednostkę samorządu terytorialnego papierów wartościowych, regionalna izba obrachunkowa, na wniosek tej jednostki wydaje opinie o możliwości spłaty kredytu, pożyczki lub wykupu papierów wartościowych. Wspomniana opinia jest przekazywana przez jednostkę samorządu terytorialnego podmiotowi udzielającemu pożyczki lub kredytu oraz podawana jest to wiadomości podmiotom, do których kierowana jest oferta nabycia papierów wartościowych.

Wspomniany nadzór, sprawowany jest wyłącznie na podstawie kryterium zgodności z prawem. Regionalne izby obrachunkowe nie posiadają kompetencji do oceny merytorycznej zasadności podjętych działań, z zakresu gospodarki finansowej, które należą do zagwarantowanych w Konstytucji RP autonomicznych uprawnień jednostek samorządu terytorialnego.

Reasumując, pragnę poinformować, iż gospodarka finansowa, w tym również czynności polegające na zaciąganiu kredytów i pożyczek przez gminne jednostki samorządu terytorialnego należy do autonomicznych, zagwarantowanych ustawowo zadań gmin. Zarówno zaciąganie wspomnianych kredytów lub pożyczek, jak i dalsza obsługa finansowa podlegają kontroli przez organy wewnętrzne gminy, m.in. poprzez uchwalenie budżetu (zaopiniowanego przez regionalną izbę obrachunkową) oraz komisję rewizyjną, która opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi (wniosek w sprawie absolutorium wymaga także zaopiniowania przez regionalną izbę obrachunkową). Działalność finansowa gmin, będąca przedmiotem wystąpienia Pana Senatora podlega nadzorowi w zakresie zgodności z przepisami prawa.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

* * *

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej przekazał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 2000.12.15

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Markowskiego w sprawie złego stanu nawierzchni dróg województwa śląskiego a w szczególności występowania kolein wyjaśniam, że problemy te dotyczą dużej części najbardziej obciążonych ruchem odcinków dróg krajowych.

Jako główną przyczynę tego stanu należy podać fakt niedostosowania nośności nawierzchni większości odcinków dróg do stale wzrastającej liczby pojazdów wysokotonażowych, jak również obserwowanego od szeregu lat przejmowania dużej części przewozów towarowych przez transport samochodowy.

Podstawowym parametrem projektowania nawierzchni drogowej jest obciążenie na oś. Większość dróg krajowych, wybudowana lub zmodernizowana w latach 70-tych, nie była przewidywana do przenoszenia obciążeń, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Drogi te były zaprojektowane na obciążenie na oś 8 ton (80 kN). Część sieci drogowej została dopuszczona w trybie administracyjnym do ruchu pojazdów o naciskach 100 kN/oś, co oznacza, że konstrukcyjnie część tych dróg jest niszczona szybciej niż to zakładali projektanci dróg i administracja drogowa.

Ruch ciężkich pojazdów samochodowych stanowi główny czynnik wywołujący tworzenie się kolein w nawierzchniach bitumicznych w naszym kraju. Sytuacja w tym zakresie jest złożona, ze względu na szereg trudnych do wyeliminowania elementów.

W pierwszej kolejności należy tu wymienić oddziaływanie na nawierzchnie drogowe pojazdów o przekroczonych naciskach na oś, ustalonych w przepisach określających warunki techniczne pojazdów dopuszczonych do ruchu w Polsce.

Odbywające się za zezwoleniem i bez zezwolenia przejazdy pojazdów o przekroczonych masach i naciskach osi powodują zwielokrotnione zużycie dróg i obiektów mostowych, w porównaniu do normalnego procesu zużycia. Straty Skarbu Państwa na drogach krajowych spowodowane rejestrowanym obecnie ruchem pojazdów nienormatywnych, obliczone według standardów międzynarodowych przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów wynoszą 1.676 mln zł. rocznie i przekraczają dotacją budżetu państwa na te drogi.

Faktyczne wyeliminowanie z ruchu pod rogach naszego kraju pojazdów nienormatywnych, poruszających się bez zezwolenia oraz maksymalne ograniczenie tych przejazdów za zezwoleniem, jest zagadnieniem pierwszorzędnym w zakresie ochrony dróg przed zjawiskiem koleinowania się nawierzchni oraz ich przyspieszonej degradacji. Koszt dostosowania nawierzchni jedynie 5.500 km dróg krajowych - prowadzących ruch międzynarodowy do nacisków osi 115 kN został oszacowany na kwotę 40.000 mln zł. Dla porównania wydatki na odnowy nawierzchni dróg krajowych w 1999 r. były rzędu 200 mln zł.

Wobec braku możliwości finansowych dostosowania sieci drogowej do wyższych nacisków osi pojazdów a także wobec nie podjęcia przez policję sprawdzania tych parametrów podczas kontroli pojazdów, w 1992 r. Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych rozpoczęła kontrolne ważenie pojazdów ciężarowych, aby ograniczyć skalę niszczenia dróg przez pojazdy nienormatywne. Ważenia dokonują pracownicy rejonów dróg krajowych w asyście policji, która zatrzymuje pojazdy i kieruje na miejsce ważenia. Obecność policji jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo pracowników zarządów dróg dokonujących kontroli pojazdów i możliwość skutecznego zatrzymania pojazdu i nakazania kierowcy poddania się kontroli. Przewoźnicy, których pojazdy okażą się przeładowane i którzy nie posiadają wymaganych zezwoleń, są obciążani w drodze decyzji administracyjnych podwyższonymi opłatami drogowymi. W 1998 r. zostało zważonych 23.470 pojazdów ciężarowych oraz wydanych zostało 2.150 decyzji administracyjnych. Obecnie służby GDDP posiadają 35 kompletów wag przenośnych i sześć stałych stacji ważenia pojazdów. Podjęte działania spowodowały, że powstrzymany został proces zwiększania się liczby transportów nienormatywnych bez zezwoleń a nawet liczba ta zmalała. W roku 1995 pojazdy nienormatywne stanowiły 15% skontrolowanych pojazdów, a w roku 1998 tylko 9%.

Sytuacja uległa diametralnemu pogorszeniu, gdy w dniu 6 maja 1999 r. został ogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 kwietnia 1999 r. (Dz.U. Nr 40, poz. 411), którym Trybunał orzekł, że § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1996 r. w sprawie opłat drogowych (Dz.U. Nr 123, poz. 578 ze zm.) - już wówczas nie obowiązującego - jest niezgodny z art. 2 i 92 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. Nr 14, poz. 60 ze zm.).Przedmiotowy wyrok ma zastosowanie do spraw wszczętych pod rządami przepisów rozporządzenia z 1996 r.

Od 5 kwietnia 1998 r. obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 marca 1998 r. w sprawie opłat drogowych (Dz.U. Nr 40, poz. 230) - "nowe rozporządzenie" i sprawy wszczęte od tego dnia są rozstrzygane na podstawie przepisów w nim zawartych.

Pomimo iż wyrok Trybunału dotyczył wyłącznie rozporządzenia z 1996 r., Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie powołując się właśnie na wyrok Trybunału początkowo stwierdzał nieważność, a następnie uchylał decyzje Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych i decyzje Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej oraz właściwych organów I instancji, wydanych na podstawie przepisów nowego rozporządzenia.

Uzasadniając swoje stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat drogowych również narusza zakres ustawowego upoważnienia oraz stanowi przepis o charakterze represyjnym, bowiem określone opłaty stanowią wielokrotność opłaty podstawowej, a więc nie można ich uznać jako opłaty "podwyższone".

Należy tu podkreślić, że w przypadku znacznego obniżenia opłat drogowych za przejazd pojazdem nienormaywnym bez zezwolenia przewoźnikom opłacałoby się te opłaty wnosić i eksploatować pojazdy przeładowane, samemu uzyskując korzyści ale niszcząc drogi.

Ponieważ obowiązujące rozporządzenie jest prawidłowe pod względem formalno-prawnym a podnoszone przez NSA zarzuty dotyczą wysokości opłat podwyższonych, które zdaniem Sądu noszą znamiona kar, nie można zgodzić się z przedmiotowymi wyrokami NSA. W związku z tym zostało wniesione przez Ministra Sprawiedliwości 7 rewizji nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego. Pozostało do wniesienia jeszcze 20 rewizji.

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 8 września 2000 r. oddalił rewizje nadzwyczajne Ministra Sprawiedliwości, przy czym SN uwzględnił dwie rewizje nadzwyczajne, ale tylko z przyczyn formalnych.

Taki stan rzeczy znany szerokiej rzeszy przewoźników powoduje, że prowadzona kontrola pojazdów przez pracowników rejonów dróg krajowych stała się nieefektywna. Jest to ponadto wysoce demoralizujące i powoduje, że przewoźnicy bezkarnie poruszają się po drogach publicznych pojazdami nienormatywnymi bez zezwolenia, niszcząc i tak już nadwyrężone drogi. W przypadku zatrzymania skutecznie odwołują się od decyzji administracyjnych, nakładających opłaty podwyższone.

Między innymi w celu usprawnienia ważenia pojazdów wewnątrz kraju rząd przedłożył w Sejmie projekt ustawy o powołaniu Inspekcji Transportu Drogowego, która wzorem innych państw europejskich zajmowałaby się m.in. kontrolą pojazdów na drogach publicznych. Inspekcja ta wyposażona by była w niezbędne uprawnienia i środki techniczne przekazane przez GDDP.

System ważenia pojazdów na drogach wewnątrz kraju jest nieskuteczny w odniesieniu do przewoźników zagranicznych w ruchu międzynarodowym. Obciążając tych przewoźników za pomocą decyzji administracyjnych, GDDP nie ma możliwości wyegzekwowania nałożonych opłat. Skutecznym sposobem ochrony dróg przed tymi pojazdami może być ich kontrola na przejściach granicznych, tym bardziej że w 1992 r. staraniem Głównego Urzędu Ceł zakupiono do tego celu 35 wag. Właścicielem tych wag są wojewodowie, którzy stosownie do ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej są zobowiązani do wyposażenia przejść granicznych w urządzenia niezbędne do kontroli wykonywanych na przejściach.

Od 1 lipca 2000 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat drogowych w którym dostosowano zasady ustalania stawek opłat za przejazd po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych do wysokości, obliczonych w ekspertyzie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, jednostkowych strat wywołanych w wyniku przekroczenia poszczególnych parametrów. Po ich wprowadzeniu uległ urealnieniu rachunek ekonomiczny kosztów przewozów drogami publicznymi jak również uległy zmianie relacje pomiędzy kosztami różnych rodzajów transportu na korzyść transportu kolejowego i wodnego. Obniżono stawki dla pojazdów nienormatywnych dokonujących przejazdów w ramach transportu kombinowanego i zaniechano ustalania tabeli stawek opłat podwyższonych za przejazd bez zezwolenia. W przypadku tych przejazdów stawki opłat są podwyższone w 90% przy przekroczeniach masy lub nacisków osi oraz o 70% przy przekroczeniu gabarytów.

Z powodu praktycznie ograniczonej możliwości ustalenia trasy, którą przejechał bez zezwolenia pojazd, w którym w wyniku kontroli stwierdzono przekroczenie dozwolonych parametrów, stawki opłat podwyższonych są naliczane dla zryczałtowanej długości trasy wynoszącej 400 km, co odpowiada średniej długości trasy przy wydawaniu zezwoleń.

Ponadto w rozporządzeniu wprowadzono zasadę, iż opłatę podwyższa się o 25% za jazdę niezgodnie z warunkami podanymi w zezwoleniu. Wprowadzenie takiej opłaty dopuszcza art. 13 ust. 2a ustawy o drogach publicznych w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U. nr 12, poz. 136).

W uzupełnieniu przedstawiania sytuacji w zakresie pojazdów nienormatywnych informuję, że w państwach Unii Europejskiej kontrole pojazdów w zakresie nacisków osi na drogę i mas całkowitych są prowadzone przez policję lub państwowe inspekcje transportowe na drogach wewnątrz kraju. Skuteczność tych kontroli jest bardzo duża, ponieważ pojazd przeciążony zostaje zatrzymany do czasu wpłacenia przez przewoźnika należnej opłaty karnej oraz po doprowadzeniu pojazdu do stanu zgodnego z przepisami.

Biorąc powyższe wyjaśnienia pod uwagę jeszcze raz zwracam uwagę na konieczność jak najszybszych uregulowań prawnych w zakresie przygotowywanej ustawy o inspekcji transportu samochodowego.

Stan techniczny dróg krajowych pogarsza się. Szczegółowe dane na ten temat można znaleźć w raporcie wydawanym przez GDDP - Biuro Studiów Sieci Drogowej. Aktualnie 37,7% długości dróg krajowych wymaga podjęcia natychmiastowych remontów, a jedynie 18,8% długości sieci znajduje się w stanie dobrym. Pozostała część dróg krajowych wymaga zaplanowania i wykonania remontów w ciągu najbliższych kilku lat.

Stan techniczny dróg krajowych przebiegających przez województwo śląskie jest poniżej średniej krajowej. Szczególnie dotkliwy jest tu problem dróg o obniżonej nośności. Objawia się to uszkodzeniami w formie licznych spękań nawierzchni - co z punktu widzenia użytkowników prowadzi do obniżenia komfortu jazdy.

Podniesiony w oświadczeniu problem uszkodzeń dróg na terenie województwa śląskiego, jest rezultatem niedostosowania konstrukcji dróg i użytych w przeszłości materiałów do szczególnie dużego w aglomeracji śląskiej ruchu pojazdów samochodowych, ze znacznym udziałem pojazdów ciężkich.

W przypadku drogi nr 1 - stan zły jest notowany na 50% jej długości a stan dobry na 30% jej długości. Głębokie koleiny są notowane na odcinkach o łącznej długości 24 km, co oznacza około 17% długości tej drogi na terenie województwa śląskiego.

W przypadku drogi nr 44 na części jej przebiegu mamy do czynienia z wpływem szkód górniczych, z czego wypływają pewne utrudnienia w ruchu.

Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych przeznacza corocznie znaczne środki na modernizację i wzmocnienie najważniejszych dróg województwa śląskiego. W szczególności w programach współfinansowanych z pożyczek Banku Światowego zrealizowano i realizuje się szereg kontaktów na tych drogach tzn.:

Droga nr 1

- w latach 1995-1996 wykonano modernizację nawierzchni drogi na odcinku Częstochowa-Katowice na długości ok. 43 km,

- Aktualnie realizowane są 3 kontrakty obejmujące modernizację nawierzchni drogi na odcinkach:

- Katowice - Kostuchna,

- Tychy - Pszczyna,

- Pszczyna - gr. b. woj. bielskiego,

o łącznej długości ponad 37 km. Wkrótce rozpocznie się modernizacja wiaduktu na odcinku Kostucha - Tychy.

W ramach programu ISPA przewiduje się realizację w latach 2001-2006 dwujezdniowej drogi S-1 o parametrach drogi ekspresowej na odcinku Bielsko-Biała - Cieszyn.

Droga nr 44

W latach 1996-1998 wykonano modernizację nawierzchni drogi na odcinkach Gliwice - Borowa Wieś i Mikołów - Tychy, o długości 17 km.

Droga nr 81

W latach 1996-1998 wykonano obwodnicę Ustronia o długości ok. 4 km.

W najbliższym okresie czasu będą zrealizowane kolejne 4 kontrakty na odcinkach: Piotrowice - Mikołów, Mikołów - Żory, Żory - Zbytków oraz w. Michałowska - Piotrowice, polegające na modernizacji nawierzchni na łącznej długości ponad 48 km.

W ramach Programów ISPA przewiduje się również budowę jednojezdniowej drogi ekspresowej S-69 na odcinku Żywiec - Zwardoń (2001-2006).

Uzasadnione jest więc stwierdzenie, że modernizacja głównych dróg na terenie województwa śląskiego jest traktowana priorytetowo w programach Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Jednak mimo znacznych nakładów finansowych przeznaczanych na poprawę stanu technicznego dróg na obszarze województwa śląskiego trudno będzie uzyskać zdecydowaną poprawę warunków jazdy, bez spowodowania zdecydowanego ograniczenia ruchu pojazdów nienormatywnych - w tym całkowitego wyeliminowania przejazdów pojazdami nienormatywnymi poruszającymi się bez zezwoleń.

Problem komunikacji drogowej w regionie śląskim w zasadniczym stopniu zostanie rozwiązany po zakończeniu budowy odcinków autostrad przebiegających przez Górny Śląsk tj.: A-4 (Wrocław - Gliwice - Katowice), A-1 (Częstochowa - Gliwice - granica Państwa) oraz wybudowaniu odcinków dróg ekspresowych.

Z wyrazami szacunku

Jerzy Widzyk

* * *

Prezes Najwyższej Izby Kontroli przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, złożone na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, 15 grudnia 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na Pani pismo z dnia 20 listopada 2000 r. w sprawie wniosku o skontrolowanie sprzedaży akcji Zakładów Mięsnych w Kielcach przez firmę zarządzającą X NFI informuję, że Najwyższa Izby Kontroli prowadziła w październiku i listopadzie br. kontrolę tego funduszu w ramach zleconej przez Sejm RP kontroli efektów działalności narodowych funduszy inwestycyjnych.

W dniu 14 września 2000 r. nowo wybrana Rada Nadzorcza odwołała poprzedni Zarząd X NFI i w trybie natychmiastowym rozwiązała umowę o zarządzanie z firmą Everest Capital Polska Sp. z o.o. Firma ta przekazała dokumenty dotyczące działalności funduszu w połowie października br., jednak w stanie uniemożliwiającym zbadanie i ocenę zrealizowanych transakcji, a także działań podejmowanych przez Fundusz wobec tzw. spółek parterowych. Obecny Zarząd Funduszu zatrudnił 3 firmy zewnętrzne w celu segregacji i uporządkowania przekazanych dokumentów oraz oceny ich kompletności. Termin zakończenia tych prac nie został określony.

W związku z tą sytuacją badania kontrolne NIK mogą dotyczyć jedynie podstawowych wyników ekonomicznych X NFI. Z powodu niedostępności dokumentów zbadanie transakcji sprzedaży akcji Zakładów Mięsnych w Kielcach jest obecnie niemożliwe. Termin podjęcia wnioskowanej kontroli ustalony zostanie po uzyskaniu od X NFI informacji o zakończeniu kompletacji i porządkowania dokumentacji, o czym Panią Marszałek powiadomię.

Łączę wyrazy szacunku

Janusz Wojciechowski

* * *

Minister Edukacji Narodowej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 2000-12-18

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Wiesława Pietrzaka podczas 67 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 października 2000 roku w sprawie skutków wprowadzonych reform (AG/043/332/2000/IV) uprzejme informuję, co następuje:

Przyjęta w ustawie budżetowej na rok 2000 część oświatowa subwencji ogólnej wyniosła ogółem - 19 277 285 000 zł. i wzrosła nominalnie do roku 1999 o 16,4% (tj. o 2 726 152 000 zł.), w tym w układzie porównywalnym o 9,41%. Wysokość środków niezbędna na wdrożenie przepisów płacowych wynikających z Karty Nauczyciela dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu (w kwocie 14 087 810 013) zaangażowała łącznie 73% środków subwencji oświatowej. Jest to zgodne z przyjętym standardem w tym zakresie. Wysokość tych środków gwarantowała łączny nominalny ponad 12-procentowy wzrost wynagrodzeń, zatem wzrost znacznie wyższy od wynikającego z prognozowanego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń przyjętego w ustawie budżetowej (6,7%). Projekt ustawy wraz z kalkulacjami przewidującymi wskaźniki wzrostu wynagrodzeń nauczycieli był przedłożony do konsultacji międzyresortowych, następnie przyjęty przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Parlament. Ponadto, na przestrzeni całego 1999 roku, przyjęte rozwiązania płacowe były poddane szczególnemu trybowi konsultacji w ramach specjalnie powołanego "Zespołu do opracowania strategii finansowania wynagrodzeń w oświacie, z uwzględnieniem skutków wynikających z nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela", w którym uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, wszystkich samorządów, publicznych i niepublicznych organizacji oświatowych. Mimo to wysokość przeciętnego wynagrodzenia ukształtowała się na poziomie wyższym od planowanego. Spowodowało to przyśpieszenie wdrażania planowanego na trzy lata wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

W wyniku sygnalizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego niedoborów środków na wynagrodzenia powołany został przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego Zespół ds. Oceny Skutków Wdrożenia Karty Nauczyciela. Komisja przyjęła kwotę 1 196 000 tys. zł jako niedobór zawartych w części oświatowej subwencji ogólnej środków niezbędnych na pokrycie pełnych kosztów wdrożenia zmian w Karcie Nauczyciela w roku 2000 oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja br.

Pragnę podkreślić, iż Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego reprezentowana jest przez przedstawicieli Rządu, samorządu terytorialnego i osoby wskazane przez władze ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego a jej zadaniem jest wypracowywanie wspólnego stanowiska Rządu i samorządu terytorialnego w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz zadań samorządu terytorialnego - zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1997 roku w sprawie powołania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (Dz.U. nr 91, poz. 558 z późn. zm.).

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało jednostkom samorządu terytorialnego informację o wysokości niedoboru części oświatowej subwencji ogólnej na realizacją Karty Nauczyciela, a Rząd Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął już przekazywanie stosownych decyzji i środków finansowych jednostkom samorządu terytorialnego. Ponadto, jak wynika z zapewnień Ministra Finansów, Rząd dołoży wszelkich starań, aby w budżecie w roku 2000 znaleźć dodatkowe środki, które pozwolą na pełne zrekompensowanie skutków zmian w Karcie Nauczyciela możliwie wielu jednostkom samorządu terytorialnego (w tym zwłaszcza otrzymującym subwencję wyrównawczą) jeszcze w tym roku. Natomiast tym jednostkom, które nie uzyskają pełnej rekompensaty w br., zostanie zapewnione ich pokrycie w roku 200, z uwzględnieniem kosztów, poniesionych przez te jednostki w związku z późniejszym otrzymaniem środków, w tym ewentualnych kredytów.

Wysokość kwot niezbędnych na realizację Karty Nauczyciela w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego została określona na podstawie ankiety - "Rozliczenie skutków wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli". W kalkulacji uwzględniono wynagrodzenie zasadnicze, dodatki i wynagrodzenia dodatkowe w wysokościach podanych przez poszczególne jednostki jako łączne wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych w dniu 10 kwietnia br. w warunkach przed wprowadzeniem Karty Nauczyciela oraz w warunkach po wprowadzeniu Karty, uwzględniając algorytm przyjęty przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu w dniu 25 lipca br. Ostateczna kwota uwzględnia zatem także skutki w skali rocznej i tzw. pochodne od wynagrodzeń nauczycieli - 26,83% (1,2683).

Powyższe kryteria zastosowano do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i nie uwzględniają one zobowiązań samorządów wychodzących ponad podane kalkulacje, a wynikające z regulaminów przyjmowanych przez organy prowadzące.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło, w uzasadnionych przypadkach, korektę otrzymanych danych statystycznych w zakresie liczby etatów nauczycielskich oraz błędów wypełnienia ankiety. Skutki finansowe wdrożenia Karty Nauczyciela w warunkach po korekcie danych i z uwzględnieniem przyjętej metodologii ich naliczania zamknęły się ogółem w kwocie 2 018 114 681 zł. Oznacza to, iż niezbędna nieplanowana kwota z tytułu wprowadzenia Karty Nauczyciela (łącznie ze środkami przekazanymi w subwencji oświatowej oraz korektami) ukształtowała się na poziomie 1 286 214 453 zł. Pismem z dnia 29 listopada br. dodatkowe skutki finansowe w tej wysokości ze wskazanym podziałem na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego zostały przekazane do realizacji Ministerstwu Finansów.

Ponadto uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż łącznie 61 jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego otrzymało już środki niezbędne na wprowadzenie Karty Nauczyciela. Pozostałe jednostki otrzymały środki w ramach części subwencji oświatowej ogólnej (4,01%) oraz po 600 zł na etat nauczycielski. O kolejności wypłat pozostałych należnych środków z tytułu wdrożenia Karty Nauczyciela w bieżącym roku oraz w 2001 roku zadecyduje Minister Finansów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rozwiązania prawne (zmiana art. 30 ust. 5 ustawy - Karta Nauczyciela) umożliwiające zbilansowanie w roku 2001 dodatkowych, nieplanowanych skutków finansowych poniesionych w roku 2000 przez budżet państwa z tytułu wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli.

Pragnę poinformować, iż decyzją Ministra Finansów FS10-453-1136/00 z dnia 31 października 2000 roku zostały uruchomione z rezerw celowych budżetu państwa dodatkowe środki przeznaczone na sfinansowanie kosztów reformy oświaty w zakresie wdrożenia w 2000 roku nowego systemu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych w wysokości 20 640 679 zł. Z tej puli województwo warmińsko-mazurskie otrzymało 710 930 zł, czyli 65,3% kwoty wnioskowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 23 października 2000 r. do Ministra Finansów.

Uprzejmie informuję, iż zmiany w podatku od nieruchomości zostały wprowadzone ustawą z dnia 13 października 2000 roku o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 95, poz. 1041), która w art. 4 znowelizowała ustawę z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.).

Na skutek nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od dnia 1 stycznia 2001 roku zostaną zlikwidowane, uregulowane w art. 7 ust. 1 ustawy, niektóre zwolnienia z podatku od nieruchomości, obejmujące:

- budowle wykorzystywane wyłącznie na potrzeby lotnisk, portów morskich i rzecznych;

- budowle wykorzystywane bezpośrednio do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła, linie elektroenergetyczne przesyłowe i rozdzielcze, rurociągi i przewody sieci rozdzielczej gazów, ciepła, paliw i wody, budowle służące do odprowadzania i oczyszczania ścieków, budynki lub ich części bezpośrednio związane z procesem poboru i uzdatniania wody:

- grunty, budowle i budynki położone na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, których właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest zarządzający strefą lub, które służą do prowadzenia na podstawie zezwolenia, działalności gospodarczej na terenie strefy.

Ponadto w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych został dodany art. 7a, który reguluje zasady ustalania maksymalnej stawki podatku od nieruchomości od budowli wykorzystywanych bezpośrednio do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła, linii elektroenergetycznych przesyłowych i rozdzielczych, rurociągów i przewodów sieci rozdzielczej gazów, ciepła, paliw i wody, od budowli służących do odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Jednocześnie chciałbym poinformować Panią Marszałek, iż znowelizowana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie wprowadziła podatku od gruntów zajętych pod drogi powiatowe i wojewódzkie a także nie zlikwidowała istniejących ulg od podatku od budynków związanych z prowadzeniem produkcji rolnej.

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

* * *

Minister Edukacji Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, złożone na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, 2000-12-16

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Henryka Stokłosy złożone podczas 68 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 listopada br., pragnę przekazać następujące informacje:

1) Odnośnie zasad finansowania jednostek samorządu terytorialnego w roku 2001 roku (podziału części oświatowej subwencji ogólnej):

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego jest aktem wykonawczym do ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz.U. Nr 150 poz. 983 i Nr 162, poz. 1119). Zgodnie z art. 35 tej ustawy minister właściwy do spraw oświaty i wychowania zobowiązany jest do przygotowania rozporządzenia w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Ostateczną decyzję podejmuje Minister Finansów.

Zgodnie z art. 35 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w projekcie materiałów dotyczących zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej (na dzień 29 listopada br.):

- utrzymuje się zasadę, że "pieniądz idzie za uczniem" co oznacza naliczanie subwencji na podstawie liczby uczniów uczęszczających do placówek prowadzonych bądź dotowanych przez poszczególne gminy, powiaty i województwa samorządowe. W celu doprecyzowania mierzenia skali zadań oświatowych i dostosowania do nich wysokości subwencji projekt rozporządzenia uzależnia tę wysokość od liczby uczniów otrzymanej przez zróżnicowane wagi dla wybranych grup uczniów i wybranych grup szkół. Otrzymana w ten sposób liczba uczniów przeliczeniowych przemnożona zostanie przez finansowy standard podziału subwencji.

Finansowy standard podziału subwencji (oznaczony A w rozporządzeniu) otrzymujemy dzieląc kwotę ogólną subwencji SO przez ogólną liczbę uczniów/słuchaczy/ wychowanków przeliczeniowych. Zgodnie z algorytmem zastosowanym na rok 2001 finansowy standard A wynosi około 2100 zł.:

- w rozporządzeniu przyjęto, że wyliczona kwota subwencji SOA i SOB musi, przejściowo w roku 2001 zapewniać pokrycie płac wszystkich nauczycieli zatrudnionych w danej jednostce samorządu terytorialnego zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w tej sprawie;

- w rozporządzeniu przyjęto, że wynagrodzenia wyliczone według przyjętego standardu, przy planowanym średnim wynagrodzeniu miesięcznym w roku 2001 - dla nauczyciela mianowanego 2117 zł - nie powinny przekroczyć części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego;

- w rozporządzeniu przyjęto, że wynikowa kwota subwencji na zadania szkolne na ucznia - dla danej jednostki samorządu terytorialnego - nie może być mniejsza niż 106% ani większa niż 115,0% kwoty subwencji na ucznia na zadania szkolne w roku bazowym. Kwota subwencji na zadania pozaszkolne dla powiatu i województwa samorządowego nie może być mniejsza niż 101% ani większa niż 115% analogicznej kwoty roku bazowego;

- rozporządzenie wprowadza 20 wag dla zadań szkolnych i 10 wag dla zadań pozaszkolnych;

- po raz pierwszy wprowadzono algorytmiczne naliczanie subwencji oświatowej dla tzw. "biednych" jednostek samorządu terytorialnego (otrzymujących subwencję wyrównawczą, w których dochód na 1 mieszkańca stanowi powyżej 60% do 85% średniego dochodu na mieszkańca oraz dla gmin, w których dochód na jednego mieszkańca stanowi 60% i mniej średniego dochodu na jednego mieszkańca w kraju;

- wprowadzono nowy sposób naliczania dodatku na dofinansowanie wydatków związanych z racjonalizacją sieci szkół. Dodatek jest umownie kalkulowany według liczby uczniów w szkołach o średniej liczbie uczniów w oddziale 18 i więcej na wsi oraz 24 i więcej w miastach poniżej 5000 mieszkańców. Efektem niżu demograficznego jest drastyczny spadek liczby uczniów powodujący konieczność zamykania szkół lub, tam gdzie nie jest to możliwe ze względów społecznych, konieczność utrzymania małych szkół. Te małe szkoły, głównie na wsi, są bardzo kosztowne. Problem racjonalizacji sieci szkolnej staje się szczególnie trudny przy tworzeniu gimnazjów w sytuacji gdy od szkół podstawowych odchodzą roczniki;

- w rozporządzeniu wprowadza się nowe wagi dotyczące restrukturyzacji sieci szkolnej. Waga ta dostosowana jest do liczby dzieci uprawnionych do dowożenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dowożenie jest zadaniem własnym gminy. Środki na ten cel ujęte są w subwencji ogólnej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 - 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329 - z późn. zm.) obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci lub zwrot kosztu przejazdu środkami komunikacji publicznej dla dzieci, których droga z domu do szkoły przekracza 3 km w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjum. Tak więc proponowane 3 wagi obejmują wyłącznie środki na dofinansowanie zwiększonych wydatków w zakresie dowozu uczniów do szkół wynikających z racjonalizacji sieci szkolnej wymuszonej wdrażaną reformą systemu oświaty;

- po raz pierwszy uwzględniona została waga na dofinansowanie wydatków związanych z awansem zawodowym nauczycieli. Waga wprowadza preferencje właściwej proporcji nauczycieli mianowanych i dyplomowanych w ogólnej liczbie nauczycieli;

- zgodnie z sugestiami wielu środowisk, wprowadzono wagi dla dzieci specjalnej troski, odzwierciedlające nie tylko sposób kształcenia ale przede wszystkim stopień i tryb niepełnosprawności;

- wiele nieporozumień w roku 2000 wprowadziło finansowanie szkół przyszpitalnych i przysanatoryjnych. W celu doprecyzowania tej formy pracy oświatowo-wychowawczej wprowadzono wagi na zespoły pozalekcyjne i zajęcia wychowawcze organizowane w zakładach opieki zdrowotnej i zakładach lecznictwa uzdrowiskowe;

- w związku z przejęciem przez samorządy terytorialne szkół artystycznych wprowadzono odrębne wagi dla szkół tego typu;

- wagi stosowane są addytywnie, co oznacza, że jeżeli uczeń kwalifikuje się do różnych kategorii na uzupełniającą liczbę uczniów przeliczeniowych to wagi są dodawane.

Wszystkie samorządy terytorialne (w tym Gmina Ujście) otrzymały od Ministra Finansów informację o wysokości wstępnej subwencji oświatowej. Ostateczna wysokość części oświatowej subwencji ogólnej zostanie naliczona po zatwierdzeniu przez Parlament ustawy budżetowej na rok 2001, po otrzymaniu z GUS danych dotyczących roku szkolnego 2000/2001 oraz po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2001.

Gmina Ujście po otrzymaniu informacji o ostatecznej wysokości kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, zgodnie z przyjętymi zasadami będzie mogła wystąpić o korektę tej wysokości z 1% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Wszystkie wpływające wnioski opiniowane są przez Zespół ds. Edukacji i Kultury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że bardzo wnikliwie analizowane są wszystkie wpływające do Ministerstwa Edukacji Narodowej uwagi dotyczące projektu algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2001. Do chwili obecnej przeanalizowano kilkanaście stanowisk organizacji samorządowych, zarządów jednostek samorządu terytorialnego i związków zawodowych. Wiele zgłaszanych uwag znalazło swoje odbicie w kolejnych wersjach projektu.

2) Odnośnie realizacji nowelizacji Karty Nauczyciela:

W wyniku sygnalizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego niedoborów środków na wynagrodzenia powołany został przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego Zespół ds. Oceny Skutków Wdrożenia Karty Nauczyciela. Komisja przyjęła kwotę 1 196 000 tys. zł jako niedobór zawartych w części oświatowej subwencji ogólnej środków niezbędnych na pokrycie pełnych kosztów wdrożenia zmian w Karcie Nauczyciela w roku 2000 oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 maja br. W trakcie prowadzonych prac wstępnie uzgodniono metodologię naliczania skutków finansowych oraz zaproponowano harmonogram działań wspierających samorządy znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 28 sierpnia br. strona rządowa zobowiązała się do pilnego zrealizowania działań wspierających jednostki samorządu terytorialnego, w tym do wypłacenia:

- zaliczki pomostowej w wysokości 10% lub 20% sierpniowej raty subwencji oświatowej,

- jednorazowej kwoty wynikającej z przemnożenia 600 zł przez liczbę etatów w danej jednostce samorządu terytorialnego,

- dodatkowo jednorazowej kwoty wynikającej z przemnożenia 600 zł przez liczbę etatów nauczycielskich dla około 1 750 samorządów otrzymujących subwencję wyrównawczą.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało jednostkom samorządu terytorialnego informację o wysokości niedoboru części oświatowej subwencji ogólnej na realizację Karty Nauczyciela, a Rząd Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął już przekazywanie stosownych decyzji i środków finansowych jednostkom samorządu terytorialnego. Ponadto, jak wynika z zapewnień Ministra Finansów, Rząd dołoży wszelkich starań, aby w budżecie w roku 2000 znaleźć dodatkowe środki, które pozwolą na pełne zrekompensowanie skutków zmian w Karcie Nauczyciela możliwie wielu jednostkom samorządu terytorialnego (w tym zwłaszcza otrzymującym subwencję wyrównawczą) jeszcze w tym roku (około 727 127 tys. zł). Natomiast tym jednostkom, które nie uzyskają pełnej rekompensaty w br., zostanie zapewnione ich pokrycie w roku 2001, z uwzględnieniem kosztów, poniesionych przez te jednostki w związku z późniejszym otrzymaniem środków, w tym ewentualnych kredytów.

Ministerstwo Finansów do końca września br. przekazało do samorządów poprzez budżety wojewodów 292,8 mln zł (600 zł na etat nauczycielski). Do połowy października w budżetach samorządów znalazły się dodatkowe środki w wysokości 595,2 mln zł, z tego ponad 40 mln zł z 1% rezerwy subwencji oświatowej. Oznacza to, iż 1692 jednostek samorządu terytorialnego uzyskało całkowite pokrycie tegorocznych skutków wdrożenia Karty Nauczyciela. Następna rata należności - do wysokości 728 mln - uruchomiona będzie po ponownym przeanalizowaniu sytuacji finansowej samorządów, tak aby w bieżącym roku w całości zasilić przede wszystkim te jednostki, które znajdują się w sytuacji najtrudniejszej i nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu.

W przypadku Gminy Ujście skutki wprowadzenia ustawy - Karta Nauczyciela według danych dostarczonych przez samorząd gminy kuratorowi oświaty wyniosły 275 914 zł. Wysokość środków przeznaczonych na realizację Karty Nauczyciela i przekazanych w subwencji do Gminy Ujście wynosi 110 263 zł. Dodatkowe środki, które zostaną przekazane gminie, pozwalające na pełne zrekompensowanie skutków zmian w Karcie Nauczyciela kształtują się na poziomie 165 651 zł, z czego Ministerstwo Finansów przekazało już do samorządu 55 128 zł, z czego Ministerstwo Finansów przekazało już do samorządu 55 128 zł.

O terminie przekazywania pozostałych należności pozwalających na pełne wdrożenie nowego systemu wynagradzania nauczycieli decydować będzie Ministerstwo Finansów.

3) Odnośnie możliwości wykorzystania środków z programu SAPARD na dofinansowanie inwestycji oświatowych:

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi inwestycje oświatowe są zadaniem własnym samorządu. Oznacza to, że winny być one finansowane z dochodów własnych właściwych jednostek samorządu terytorialnego. Z budżetu państwa można przekazać dotację na dofinansowanie inwestycji oświatowych wyłącznie w ramach limitu wydatków majątkowych ujętych na ten cel w ustawie budżetowej w dwóch miejscach. Są to: budżet właściwego wojewody oraz rezerwy celowe, o ile Parlament zdecyduje o utworzeniu takich rezerw. Minister Edukacji Narodowej nie dysponuje w swoim budżecie środkami finansowymi, które mógłby skierować na dofinansowanie inwestycji oświatowych.

Przedakcesyjny program SAPARD wspiera działania w zakresie modernizacji rolnictwa i rozwoju obszarów miejskich. Podstawowym jego celem jest ułatwienie procesu integracji sektora rolnego z Unią Europejską poprzez przyspieszenie przyjmowania dorobku Wspólnot, stymulowanie rozwoju obszarów wiejskich oraz restrukturyzację gospodarki żywnościowej.

Przy współudziale środków SAPARD prowadzone są cztery główne działania:

- inwestycje w gospodarstwach rolnych,

- poprawa przetwórstwa i marketingu produktów rolnych,

- różnicowanie działalności gospodarczej i tworzenie alternatywnych miejsc pracy na obszarach wiejskich,

- poprawa wiejskiej infrastruktury technicznej.

Za zarządzanie programem SAPARD odpowiada Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z opublikowaną wersją programu operacyjnego dla Polski, w ramach celów, na które są możliwe do pozyskania środki finansowe z programu SAARD nie przewiduje się dofinansowania inwestycji oświatowych.

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

* * *

Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, 2000-12-18

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Tadeusza Rzemykowskiego na 69 posiedzeniu Senatu w dniu 24 listopada 2000 r. przekazane przy piśmie Pani Marszałek z dnia 29 listopada 2000 r., nr AG/043/425/2000/IV, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług taksówkowych w zakresie przewozu osób lub ładunków, mogą opłacać podatek dochodowy w jednej z wybranych form opodatkowania, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej lub na zasadach ogólnych.

1. Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 oraz z 2000 r. Nr 104, poz. 1104), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 8, podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych obliczany jest bezpośrednio od przychodów według określonej stawki (w przypadku świadczenia usług taksówkowych stawka ryczałtu wynosi 8,5% przychodu).

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie przewidziano żadnych ulg i zwolnień dla podatników świadczących usługi w zakresie przewozu osób lub ładunków.

Powołana ustawa w art. 9 wprowadza rozwiązanie umożliwiające podatnikowi możliwość zrzeczenia się opodatkowania w tej formie za dany rok podatkowy. Zrzeczenie może być dokonane nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, jeśli podatnik rozpoczyna działalność w ciągu roku.

W takich przypadku podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo wyboru formy opodatkowania. Mogą wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej lub na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.

2. Opodatkowanie w formie karty podatkowej

Zakres oraz warunki opodatkowania w formie karty podatkowej określa powołana ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Opodatkowanie w tej formie, następuje wyłącznie na wniosek złożony przez podatnika.

W art. 27 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy w stosunku do podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są osobami, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono co najmniej umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności, jeżeli przy prowadzeniu działalności w zakresie usług transportowych nie zatrudniają pracowników i członków rodziny - przewidziano obniżkę o 20% stawki karty podatkowej określone w części V tabeli - usługi transportowe.

3. Opodatkowanie na zasadach ogólnych

W przypadku wyboru przez podatników opodatkowania na zasadach ogólnych prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów opłacają oni podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tj. według skali podatkowej, określonej w art. 27 ustawy.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług taksówkowych w zakresie przewozu osób lub ładunków nie korzystają - w tym przypadku - ze specjalnych ulg, zwolnień, preferencji podatkowych.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

SEKRETARZ STANU

Jan Rudowski

* * *

Minister Edukacji Narodowej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, 200-12-18

Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Suchańskiego podczas 69 posiedzenia Senatu RP w dniu 23 listopada 2000 r. w sprawie zmniejszonych środków finansowych przeznaczonych na wykonanie tegorocznych zadań uczelni państwowych nadzorowanych przez Ministra Edukacji Narodowej, przedkładam uprzejmie Pani Marszałek następujące informacje i wyjaśnienia.

Realizacja dotacji budżetowych dla szkół wyższych określonych w planie budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej na 2000 r. uzależniona jest od poziomu zasilania budżetu MEN z budżetu państwa przez Ministerstwo Finansów dokonywanego na podstawie miesięcznych harmonogramów. Zasilanie to jest uwarunkowane od bieżąco pozyskiwanych dochodów budżetu państwa, w kontekście postanowień art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014, z późn. zm.). Przewidują one, iż w przypadku zagrożenia realizacji ustawy budżetowej może - między innymi - nastąpić wstrzymanie przekazania środków na realizację zadań finansowych z budżetu państwa.

Znalazło to wyraz w niższym zasileniu budżetu MEN, a w konsekwencji budżetów nadzorowanych uczelni w październiku br., w relacji do harmonogramu przekazywania środków przewidzianego na ten miesiąc. Ograniczenie zasilenia w stosunku do założeń harmonogramu na październik br. stanowiło kwotę 128.472 tys. zł, z której 85.455 tys. zł dotyczyło ograniczenia zasilenia dotacyjnego budżetów uczelni MEN. W listopadzie br. zasilenie budżetu MEN, a więc i budżetów uczelnianych, było zgodne z harmonogramem dotyczącym tego miesiąca.

W świetle informacji Ministra Finansów, wynikających z oceny przewidywanego wykonania budżetu państwa w obecnym roku, zakładane ograniczenie zasilenia budżetu MEN - podobnie jak w innych częściach budżetowych - określane jest na poziomie 3,5% planu budżetu MEN po zmianach na 2000 r., w ujęciu bilansującym w skali całego 2000 r. Tym samym zasadnicza część tego ograniczenia, dokonanego już w październiku br. jest uwzględniona w ciężar całoroczny.

W powiązaniu z zakładanym ograniczeniem bilansowym w skali całorocznej, został też określony poziom zasilenia budżetu MEN w grudniu br. W związku z tym przewiduje się, że w grudniu br. nie będzie możliwe wyrównanie, rekompensujące w pełni uczelniom zmniejszone zasilenie budżetowe jakie miało miejsce w październiku br.

Ministerstwo Finansów wskazało również, że przewidziany na grudzień br. poziom zasilenia budżetu MEN może ulec zmianie, w zależności od przebiegu realizacji dochodów budżetu państwa w tym miesiącu.

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

* * *

Minister Edukacji Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Mokrzyckiego, złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):

Warszawa, 2000-12-18

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Jerzego Mokrzyckiego złożone podczas 69. posiedzenia Senatu RP w dniu 24 listopada br. w sprawie niedoszacowania wstępnej wysokości części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2001 dla Powiatu Kołobrzeskiego, uprzejmie Panią Marszałek informuję.

Wstępne kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego na rok 2001 naliczone zostały zgodnie z zasadami przyjętymi w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej, określającymi sposób podziału projektowanej - łącznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na 2001 r. dla poszczególnych gmin, powiatów i województw samorządowych.

Zakres zadań oświatowych realizowany przez poszczególne JST, stanowiący podstawę do naliczenia wstępnej wysokości subwencji oświatowej na 2001 r., zwymiarowany został na podstawie danych wykazanych w sprawozdaniach statystycznych GUS za rok szkolny 1999/2000.

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że wspomniany wyżej projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej wprowadza istotne zmiany naliczania w roku budżetowym 2001 części oświatowej subwencji ogólnej i tak:

- utrzymano zasadę, że "pieniądz idzie za uczniem" co oznacza naliczanie subwencji na podstawie liczby uczniów uczęszczających do placówek prowadzonych bądź dotowanych przez poszczególne gminy, powiaty i województwa samorządowe. W celu doprecyzowania mierzenia skali zadań oświatowych i dostosowanych do nich wysokości subwencji projekt rozporządzenia uzależnia tę wysokość od liczby uczniów i wybranych grup szkół,

- W projekcie rozporządzenia przyjęto, że wynikowa kwota subwencji na zadania szkolne na ucznia - dla danej jednostki samorządu terytorialnego - nie może być mniejsza niż 107%, ani większa niż 115% kwoty subwencji na ucznia na zadania szkolne w roku bazowym. Kwota subwencji na zadania pozaszkolne dla powiatu i województwa samorządowego nie może być mniejsza niż 102% ani większa niż 115% analogicznej kwoty roku bazowego,

- po raz pierwszy wprowadzono algorytmiczne naliczanie subwencji oświatowej dla tzw. "biednych" jednostek samorządu terytorialnego (otrzymujących subwencję wyrównawczą, w których dochód na 1 mieszkańca stanowi powyżej 60% do 85% średniego dochodu na mieszkańca oraz dla gmin, w których dochód na jednego mieszkańca stanowi 60% i mniej średniego dochodu na jednego mieszkańca w kraju),

- wprowadzono również nowy sposób naliczania dodatku na dofinansowanie wydatków związanych z racjonalizacją sieci szkół. Dodatek jest umownie kalkulowany według liczby uczniów w szkołach o średniej liczbie uczniów w oddziale 18 i więcej na wsi oraz 24 i więcej w miastach poniżej 5.000 mieszkańców. Efektem niżu demograficznego jest drastyczny spadek liczby uczniów powodujący konieczność zamykania szkół lub, tam gdzie nie jest to możliwe ze względów społecznych, konieczność utrzymania małych szkół, które są bardzo kosztowne,

- projekt rozporządzenia wprowadza nowe wagi dotyczące restrukturyzacji sieci szkolnej, które dostosowane są do liczby dzieci uprawnionych do dowożenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dowożenie jest zadaniem własnym gminy. Środki na ten cel ujęte są w subwencji ogólnej. Zgodnie z art. 17 ust. 1-3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329 - z późniejszymi zmianami) obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci lub zwrot kosztu przejazdu środkami komunikacji publicznej dla dzieci, których droga z domu do szkoły przekracza 3 km w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjum. Proponowane wagi obejmują więc wyłącznie środki na dofinansowanie zwiększonych wydatków w zakresie dowozu uczniów do szkół wynikających z nacjonalizacji sieci szkolnej wymuszonej wdrażaną reformą systemu oświaty,

- po raz pierwszy wprowadzona została waga na dofinansowanie wydatków związanych z awansem zawodowym nauczycieli. Wprowadzono nią preferencję właściwej proporcji nauczycieli mianowanych i dyplomowanych w ogólnej liczbie nauczycieli,

- zgodnie z sugestiami wielu środowisk, uwzględniono w projekcie algorytmu dzieci specjalnej troski, mając na uwadze sposób kształcenia a przede wszystkim stopień i typ niepełnosprawności,

- wiele problemów w roku 2000 wprowadziło finansowanie szkół przyszpitalnych i przysanatoryjnych. W celu doprecyzowania tej formy pracy oświatowo-wychowawczej zostały uwzględnione przy naliczaniu wstępnej kwoty subwencji oświatowej szkoły oraz zespoły pozalekcyjne i zajęcia wychowawcze organizowane w zakładach opieki zdrowotnej i zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.

Warto podkreślić, że użyte w projekcie algorytmu pojęcie ucznia przeliczeniowego oraz wartość wag odpowiadają średnim statystycznym, podczas gdy rzeczywiste zróżnicowanie jednostkowych kosztów między szkołami, nawet pomiędzy szkołami tego samego typu w tej samej jednostce samorządu terytorialnego jest ogromne i wynika z bardzo wielu szczegółowych przyczyn. Dlatego też finansowy standard podziału subwencji ustalony w rozporządzeniu nie może być rozumiany jako kwota, która przechodzi bezpośrednio z budżetu jednostki samorządu terytorialnego do szkoły.

Kwota subwencji na ucznia przeliczeniowego stanowi finansowy standard A podziału subwencji i jest swoistym, kalkulacyjnym bonem oświatowym na ucznia dla jednostki samorządu terytorialnego.

Kwoty ostateczne części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego naliczone zostaną ponownie:

- po uchwaleniu przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustawy budżetowej na rok 2001,

- na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego,

- na podstawie bazy danych statystycznych GUS na rok szkolny 2000/2001.

Zgodnie z art. 40 pkt 4 ustawy z dnia 16 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz.U. z 1998 r. Nr 150, poz. 983 - z późniejszymi zmianami), o wysokości przyznanej ostatecznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2001 jednostki samorządu terytorialnego poinformowane zostaną przez Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej.

Odnosząc się do problemu finansowania skutków wdrożenia systemu wynagradzania nauczycieli w 2000 r., zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 1997 r. nr 56, poz. 357 z późniejszymi zmianami) - uprzejmie Panią Marszałek informuję.

Wysokość kwot niezbędnych na realizację Karty Nauczyciela w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego została określona na podstawie ankiety - "Rozliczenie skutków wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli". W kalkulacji uwzględniono wynagrodzenie zasadnicze, dodatki i wynagrodzenia dodatkowe w wysokościach podanych przez poszczególne jednostki jako łączne wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych w dniu 10 kwietnia br. w warunkach przed wprowadzeniem Karty Nauczyciela oraz w warunkach po wprowadzeniu Karty, biorąc pod uwagę wysokość dodatku motywacyjnego - 10 zł na etat nauczycielski oraz wysokość dodatku funkcyjnego 340 zł na każdego wykazanego dyrektora i wysokość dodatku za wychowawstwo klasy - 23 zł na każdą uprawnioną osobę (zgodnie z algorytmem przyjętym przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 25 lipca br.). Do wyliczeń przyjęto liczbę etatów nauczycielskich wykazaną w ankiecie lub sprawozdaniu EN-3 z września 1999 roku. Ostateczna kwota uwzględnia także skutki w skali rocznej i tzw. pochodne od wynagrodzeń nauczycieli - 26,83% (1,2683).

Powyższe kryteria zastosowano do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i nie uwzględniają one zobowiązań samorządów wychodzących ponad podane kalkulacje a wynikające z regulaminów przyjmowanych przez organy prowadzące.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało jednostkom samorządu terytorialnego informację o wysokości niedoboru części oświatowej subwencji ogólnej na realizację Karty Nauczyciela. Ponadto, jak wynika z zapewnień Ministra Finansów, Rząd dołoży wszelkich starań, aby w budżecie w roku 2000 znaleźć dodatkowe środki, które pozwolą na pełne zrekompensowanie skutków zmian w Karcie Nauczyciela możliwie wielu jednostkom samorządu terytorialnego (w tym zwłaszcza otrzymującym subwencję wyrównawczą) jeszcze w tym roku. Natomiast tym jednostkom, które nie uzyskają pełnej rekompensaty w br., zostanie zapewnione ich pokrycie w roku 2001, z uwzględnieniem kosztów, poniesionych przez te jednostki w związku z późniejszym otrzymaniem środków, w tym ewentualnych kredytów.

Decyzją Ministra Finansów w sprawie zmian w budżecie państwa na 2000 r. zostały przyznane poszczególnym jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowe koszty z przeznaczeniem na realizację ustawy Karta Nauczyciela, w tym dla Powiatu Kołobrzeskiego - 230.838 zł. Uwzględniając kwotę 762.090 zł jako wydzieloną część subwencji oświatowej na rok 2000 przeznaczoną na realizację Karty Nauczyciela, w stosunku do Powiatu Kołobrzeskiego do uregulowania pozostaje jeszcze kwota 557.884 zł, która zostanie przekazana z budżetu państwa w 2001 r. na zasadach określonych w przyjętym w dniu 20 września br. Stanowisku Komisji Wspólnej rządu i Samorządu Terytorialnego. Część tej kwoty może zostać przekazana jeszcze w roku 2000, jeżeli pozwolą na to możliwości budżetu państwa.

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że do dnia 6 listopada br. jednostki samorządu terytorialnego otrzymały środki na wdrożenia znowelizowanej ustawy - Karta Nauczyciela na łączną kwotę 604.437.241 zł. Wspomniane wyżej kwoty są kwotami dotacji stanowiącej uzupełnienie środków na wdrożenie systemu wynagradzania nauczycieli, przekazanych w ramach części oświatowej subwencji ogólnej na 2000 r. i zgodnie z obowiązującymi przepisami przekazane zostały samorządom za pośrednictwem budżetów wojewodów. Środki o których mowa wyżej nie powodują zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2000 i tym samym nie zwiększają kwoty bazowej jako podstawy przy naliczaniu subwencji oświatowej na rok 2001.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie przepraszam Panią Marszałek za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senator Elżbiety Płonki, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2000-12-

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek!

Odpowiadając na przekazane pismem z dnia 13 grudnia br. nr AG/043/467/2000/IV oświadczenie złożone przez Panią Senator Elżbietę Płonkę podczas 70. posiedzenia Senatu RP w dniu 7 grudnia w sprawie umorzenia pożyczki udzielonej Lubuskiej Regionalnej Kasie Chorych z budżetu państwa w 2000 r., uprzejmie informuję:

1. Przepisy art. 169i ust. 3, 10 i 11 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.) zobowiązują Kasy Chorych do zwrotu pożyczki udzielonej z budżetu państwa na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Finansów a Kasą.

2. W świetle obowiązujących przepisów ww. ustawy Minister Finansów nie ma możliwości umorzenia zaciągniętej z budżetu państwa pożyczki przez Kasy. W związku z powyższym można jedynie rozważać rozłożenie spłaty pożyczki przez Lubuską Regionalną Kasą Chorych na bardziej dogodne raty.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Hanna Wasilewska-Trenkner

* * *

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Doroty Kempki, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, 19 grudnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 29 listopada 2000 r., znak: AG/043/413/2000/IV oświadczeniem złożonym przez Panią Senator Dorotę Kempkę podczas 69 posiedzenia Senatu RP w dniu 24 listopada 2000 r. w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych bez prawa do zasiłku lub stypendium, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, co następuje:

W wyniku włączenia z dniem 1 stycznia 2000 r. powiatowych urzędów pracy w skład powiatowej administracji zespolonej, w ustawie budżetowej na 2000 r. na opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium, w budżetach wojewodów ujęte zostały środki w łącznej kwocie 241,6 mln zł. Ponadto w ustawie budżetowej przewidziana została rezerwa celowa na finansowanie tego zadania w wysokości 240,4 mln zł. Powyższa rezerwa została w maju br. na wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej, rozdysponowana przez Ministra Finansów.

Jednocześnie, z uwagi na to, że przewidziane w budżetach wojewodów środki (łącznie z rozdysponowana rezerwą) nie zabezpieczają potrzeb występujących na finansowanie w 2000 r. tego zadania, na wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w dniu 5 grudnia 2000 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wprowadzające zakaz prowadzenia egzekucji ze środków Funduszu Pracy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji i Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych zgromadzonych na wyodrębnionych rachunków bankowych samorządów powiatowych.

Rozporządzenie powyższe weszło w życie z dniem 5 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 106, poz. 1125).

Przyjęcie powyższego rozporządzenia spowodowane zostało brakiem możliwości przeznaczenia w 2000 r. dodatkowych środków finansowych na opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium.

Pragnę zaznaczyć, że problem niedoboru w br. środków finansowych na opłacenie za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy wszystkich powiatowych urzędów pracy, które są jedynie płatnikami tych składek.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że do wydatków z Funduszu Pracy o charakterze obligatoryjnym należą przede wszystkim zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki przedemerytalne i świadczenia przedemerytalne wypłacane na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128 z późn. zm.). Natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium nie są finansowane z Funduszu Pracy, lecz z innych środków ujmowanych w budżetach wojewodów. Powiatowe urzędy pracy opłacają te składki po uprzednim otrzymaniu środków na ten cel z budżetu wojewody. Dlatego też nieuzasadnione jest stwierdzenie Pani Senator Doroty Kempki o podaniu nieprawdy przez MPiPS, że przekazywane w ostatnich miesiącach przez Krajowy Urząd Pracy środki umożliwiały finansowanie przede wszystkim wypłat o charakterze obligatoryjnym.

Ponadto uprzejmie informuję, że projekt ustawy budżetowej na 2001 r. na opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium przewiduje środki o 200 mln zł. wyższe niż ustawa budżetowa na 2000 r. O ostatecznych kwotach jakie zostaną ustalone w ustawie budżetowej na 2001 r. na finansowanie poszczególnych celów i zadań zadecyduje Parlament po rozpatrzeniu i przyjęciu powyższej ustawy.

Informując o powyższym

Z szacunkiem

Longin Komołowski

* * *

Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 19 grudnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Zbigniewa Gołąbka - Senatora RP uprzejmie informuję, co następuje.

W Ministerstwie Zdrowia realizowany jest Program Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia w roku 2000. W jego ramach środki zostały rozdysponowane na Regionalne Programy Restrukturyzacji, które obejmowały jednostki ochrony zdrowia z całego województwa. Za ostateczny kształt tych Programów, w tym podział środków odpowiadały Regionalne Komitety Sterujące, pod przewodnictwem Marszałka. To właśnie od Regionalnych Komitetów Sterujących wpływały propozycje, zawierające podział środków wraz z nazwami jednostek i zadaniami, na które mają zostać przeznaczone.

W przypadku SP ZOZ w Grójcu przy ul. Piotra Skargi 10 w zestawieniu Regionalnego Komitetu Sterującego zapisane zostało zadanie "dzienna hospitalizacja dermatologiczna". Z takim zadaniem w dniu 19 października 2000 roku wysłana też została promesa do organu założycielskiego tej jednostki tj. Rady Powiatu w Grójcu. W piśmie tym zawarta była informacja, dotycząca możliwości umieszczenia kwoty w wykazie wydatków "niewygasających". W tej sprawie organ założycielski winien był złożyć stosowny wniosek do dnia 31 października 2000 roku do Wojewody z kopią do wiadomości Ministerstwa Zdrowia. Do Ministerstwa Zdrowia takie pismo nie wpłynęło. Rolą organu założycielskiego była także weryfikacja ewentualnych pomyłek w klasyfikacji budżetowej.

Do dokonywania zmian w zadaniach, finansowych w ramach Regionalnego Programu Restrukturyzacji uprawniony był tylko Regionalny Komitet Sterujący i w jego imieniu Marszałek.

W załączeniu przekazuję kopie pism:

- Ministra Zdrowia do Wojewody mazowieckiego,

- decyzji Ministra Finansów w sprawie środków dla województwa mazowieckiego,

- Starosty grójeckiego do Wojewody Mazowieckiego.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Elżbieta Hibner

* * *

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Sikory, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, 2000.12.19

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Andrzeja Sikorę na 69 posiedzeniu Senatu w dniu 24 listopada 2000 r. dotyczącym możliwości dofinansowania modernizacji i renowacji zabytkowego zespołu stacyjnego w Tarnowie, uprzejmie wyjaśniam.

Wpisany do rejestru zabytków kompleks dworcowy istniejący na terenie stacji PKP Tarnów stanowi budynek dworcowy o kubaturze 25 717 m3 i powierzchni użytkowej 2 671 m2, jak również perony i wiaty. Obecny stan techniczny budynków i budowli kwalifikuje je do przeprowadzenia kompleksowej modernizacji, na którą w latach 1998/1999 została opracowana dokumentacja oraz ekspertyzy techniczne. Koszt modernizacji w oparciu o ww. dokumentację wyniósł; 9 165,0 tys. zł budynku dworcowego i około 540 tys. zł wiat i nawierzchni na peronie długim. Odnosząc się do dnia dzisiejszego powyższe kwoty, uwzględniając wzrost cen w budownictwie, jak również cykl realizacji inwestycji, będą znacznie wyższe.

Zgodnie z przekazaną informacją Zarządu PKP w roku bieżącym modernizowane są budynki dworcowe m.in. w Białymstoku, Chełmie, Giżycku, Lublinie, które wymagają znacznych nakładów finansowych PKP. Z uwagi na ograniczone środki pieniężne jakie to przedsiębiorstwo może przeznaczyć na inwestycje modernizacyjne dworców kolejowych, uniemożliwia podjęcie decyzji o rozpoczęciu kolejnej inwestycji.

Z powyższych względów, na spotkaniu w październiku br. z Prezydentem Miasta Tarnowa, przedłożona została przez przedsiębiorstwo PKP propozycja przekazania nieruchomości dworcowych na rzecz Skarbu Państwa w trybie art. 66 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. - ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późniejszymi zmianami) tj. za likwidację zaległości podatkowych przedsiębiorstwa PKP wobec budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług (VAT). Przedłożona propozycja wynika między innymi z realnych potrzeb PKP w zakresie usługi podróżnych, którą szacuje się na około 1/3 powierzchni nieruchomości dworcowych w Tarnowie. Przejęcie ww. nieruchomości przez władze samorządu, może stworzyć realne warunki do przyśpieszenia koniecznych prac modernizacyjnych, tym samym poprawę stanu technicznego i wizerunku obiektu jak również racjonalnego wykorzystania całej powierzchni użytkowej.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w budżecie Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej na 2001 nie przewiduje się środków na finansowanie modernizacji dworców kolejowych.

Z poważaniem

Jerzy Widzyk

* * *

Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Elżbiety Płonki, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa 2000-12-20

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek!

Nawiązując do oświadczenia złożonego przez Panią Senator Elżbietę Płonkę skierowanego do Prezesa Rady Ministrów Pana Jerzego Buzka dotyczącego pracy supermarketów w Święto Niepodległości 11 Listopada - uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

W świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy - niedziele oraz święta określone ustawą są dniami wolnymi od pracy. Wyjątkowo, praca w takie dni jest dozwolona w zakresie wyznaczonym przepisami art. 139 Kodeksu pracy, który - w odniesieniu do placówek handlowych - dopuszcza pracę w dniach ustawowo wolnych od pracy, w zasadzie bez jakichkolwiek ograniczeń. Taki stan prawny obowiązuje od dnia 1 stycznia 1997 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw. Nowe regulacje w istotnym zakresie zliberalizowały przepisy o czasie pracy. W okresie wcześniejszym zakres dozwolonej pracy w niedziele i święta w placówkach handlowych podlegał daleko idącej reglamentacji; możliwość taka dotyczyła tylko niektórych rodzajów tych placówek, a asortyment towarów oferowanych do sprzedaży w dniach ustawowo wolnych od pracy ograniczał się, w zasadzie, do towarów tzw. powszechnego użytku.

Problem wprowadzenia zakazu pracy w handlu w dniach ustawowo wolnych od pracy, bądź też przywrócenia wcześniej stosowanych ograniczeń dopuszczalności takiej pracy, jest przedmiotem szczególnego zainteresowania od czasu upowszechniania się praktyki całotygodniowej pracy we wszystkich wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, a następnie także w większości mniejszych placówek handlowych. Poddanie tej praktyki określonym ograniczeniom prawnym było już dwukrotnie przedmiotem poselskich inicjatyw ustawodawczych. Pierwszy w tej sprawie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druk nr 950) został odrzucony w pierwszym czytaniu w grudniu 1999 r. Kolejny poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy ograniczający dopuszczalność handlu w niedziele i święta (druk nr 1815) - nie został jeszcze poddany pierwszemu czytaniu.

W mojej ocenie, problem pracy w handlu w dniach ustawowo wolnych od pracy trzeba rozpatrywać w różnych płaszczyznach, między innymi z punktu widzenia ochrony praw i interesów pracowników oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność handlową oraz skutków finansowych dla budżetu Państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Te różne aspekty oceny nie prowadzą do jednoznacznych wniosków.

W oświadczeniu złożonym przez panią Senator Elżbietę Płonkę zawarty jest postulat wprowadzenia zakazu funkcjonowania placówek handlowych tylko w niektóre dni świąteczne. Taka inicjatywa narzucałaby jednak wartościowanie rangi i doniosłości społecznej poszczególnych świąt religijnych i państwowych i może przyczynić się do tworzenia niepotrzebnych napięć i konfliktów. Propozycje dotyczące prac handlu powinny zatem być, moi zdaniem, bardziej uniwersalne.

Z poważaniem

z up. PODSEKRETARZ STANU

Irena Boruta

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75), przekazał Minister Edukacji Narodowej:

Warszawa, dn. 20 grudnia 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Ryszarda Gibuły, dotyczącym włocławskiej filii zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, pragnę przekazać następujące informacje.

Wymieniona uczelnia w Szczecinie nie ma zezwolenia na prowadzenie filii we Włocławku, ani nie istnieje tam samodzielna uczelnia o podobnej nazwie.

Po stwierdzeniu - m.in. na podstawie sygnałów od studentów "filii" - niezwłocznie podjąłem działania interwencyjne. W postępowaniu wyjaśniającym ustalono współudział uczelni szczecińskiej w zorganizowaniu kształcenia we Włocławku, choć główny ciężar odpowiedzialności w tej sprawie leży po stronie Zachodniopomorskiej Szkoły Businnesu - Instytutu Kształcenia Managerów spółki z o.o. we Włocławku, w której udziały ma także założyciel szczecińskiej uczelni. Sprawę badam nadal, jednocześnie poszukuję prawnie dopuszczalnych rozstrzygnięć, aby jak najmniej ucierpiały na tym osoby, które w dobrej wierze rozpoczęły naukę we Włocławku.

Nawiązując do innych poruszonych przez Pana Senatora tematów, pragnę poinformować, że nadzorowi Ministra Edukacji Narodowej podlegają wszystkie uczelnie niepaństwowe i ich filie lub wydziały zamiejscowe wpisane do rejestru, tzn. utworzone na podstawie obowiązujących ustaw i z zachowaniem określonych wymagań, m.in. dotyczących programów, kadry i bazy materialnej.

W ramach nadzoru kontrolowane są wszystkie obszary działalności uczelni, w tym przede wszystkim analizowany jest stan kadrowy, o czym pisze Pan Senator w swoim oświadczeniu. Minister Edukacji Narodowej nie ma natomiast możliwości kontrolowania placówek nielegalnych, gdyż o ich istnieniu dowiaduje się z prasy lub z innych źródeł, np. z informacji osób pobierających tam naukę. Zawsze w takich przypadkach podejmuję interwencję stojąc na gruncie przestrzegania prawa oraz działania w interesie społecznym.

Z poważaniem

wz MINISTRA

Podsekretarz Stanu

Jerzy Zdrada

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dn. 20.12. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r. - działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów - uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.

Regionalne izby obrachunkowe - zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. nr 85, poz. 428 z późn. zm.) - są państwowymi organami nadzoru i kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Wzmiankowana ustawa stanowi również o ustroju i kompetencjach izb. W celu uszczegółowienia przepisów z zakresu funkcjonowania izb i wypełnienia delegacji ustawowej zawartej w art. 2 ust. 4 ww. ustawy, zostało wydane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2000 r. w sprawie siedzib i zasięgu terytorialnego regionalnych izb obrachunkowych oraz szczegółowej organizacji izb, liczby członków kolegium i trybu postępowania (Dz.U. nr 3, poz. 34).

Kwestie organizacyjne dotyczące pracy izb i ich zespołów zamiejscowych pozostawiono w zakresie kompetencji prezesów izb. Zgodnie z przepisem § 2 ww. rozporządzenia, prezes izby kieruje jej działalnością, z wyłączeniem spraw zastrzeżonych dla kolegium. W szczególności zaś określa - w formie zarządzenia, wewnętrzny regulamin organizacyjny izby.

Kwestia podziału nadzorowanych jednostek samorządowych pomiędzy Zespoły Zamiejscowe Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, była analizowana przez Prezesa Izby, który uzasadnił swoją decyzję potrzebą usprawnienia procesu nadzoru prawnego nad uchwałami organów jednostek samorządowych Województwa Mazowieckiego. Ponadto, Prezes Izby wyjaśnił, iż zmiana podziału nadzorowanych jednostek samorządowych pomiędzy Zespoły Zamiejscowe Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, wynika m.in. z przeciążenia zadaniami pracowników zatrudnionych w Zespole Zamiejscowym w Radomiu oraz siedzibie Izby w Warszawie.

W związku z powyższym, z chwilą uzupełnienia poszczególnych składów kolegium do stanu przewidzianego przepisami prawa, po powołaniu w sierpniu br. przez Prezesa Rady Ministrów Członków Kolegium w Zespole Zamiejscowym w Ciechanowie, Płocku i Warszawie, wystąpiła możliwość dokonania stosownych przesunięć w podziale nadzorowanych jednostek samorządowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż izby obrachunkowe mają 30 dni na ocenę legalności otrzymanych uchwał. Zmniejszenie różnic w obciążeniu czynnościami analitycznymi oraz bardziej równomierne ich rozłożenie w poszczególnych zespołach zamiejscowych, ma na celu niedopuszczenie do przekroczeń tego terminu, zaś zmiana obszaru nadzoru ogranicza się w rzeczywistości do zmiany adresu na kopercie z wysyłanymi uchwałami - co wydaje się, nie powinno powodować problemów związanych z odległością instytucji od obywatela, ani też zmniejszać szans rozwoju Radomia.

Z poważaniem

Marek Biernacki

* * *

Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbyszka Piwońskiego, złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, 20 grudnia 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W uprzejmej odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Zbyszka PIWOŃSKIEGO w dniu 24 listopada 2000 r. podczas 69 posiedzenia Senatu przekazuję informację dotyczącą interpretacji zapisów ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o szczególnych zasadach, warunkach i trybie mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzy uczestniczących w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej i w okresie powojennym.

Art. 1 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy określa kto w jej rozumieniu jest żołnierzem, uprawnionym do mianowania na pierwszy stopień oficerski podporucznika lub na wyższy stopień oficerski:

1) osoba wchodząca w skał sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej działających w kraju i za granicą, podległych Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej w Kraju i na Uchodźstwie,

2) 1 i 2 Armii Wojska Polskiego oraz innych polskich formacji wojskowych przy armiach sojuszniczych.

Realizując ustawę zapis pkt 2 - mówiący o żołnierzach służących w polskich formacjach wojskowych przy armiach sojuszniczych - stosujemy do żołnierzy polskich służących w armiach szeroko rozumianej koalicji antyhitlerowskiej takich jak: Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Australii, byłego ZSRR ale także np. formacji partyzanckich Jugosławii, Słowacji Czy Czech.

W dotychczasowej praktyce nie było problemów z uznawaniem tej kategorii kombatantów, o których w swym oświadczeniu mówi pan senator PIWOŃSKI, jako uprawnionych do mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Były co prawda wątpliwości i zapytania zgłaszane przez Zarządy Główne niektórych organizacji kombatanckich (np. ZKRP i BWP) czy ustawa obejmuje także tę grupę kombatantów, ale wyjaśniliśmy to w drodze roboczych kontaktów. Część z nich, stopnie oficerskie już otrzymała, na pozostałych stosowne wnioski o mianowanie, które wpłynęły do Urzędu, są w trakcie rozpatrywania.

Ze słowami szacunku

Jacek Taylor

* * *

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 21.12.2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r. - dotyczącego prośby o podjęcie stosownych działań w celu utrzymania w roku 2001 i w latach następnych zerowej stawki podatku VAT na towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej - działając z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, uprzejmie informuję, iż ustawa z dnia 17 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 105, poz. 1107) znowelizowała ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), m.in. w zakresie uregulowań, o których pisze Pan Senator w przedmiotowym oświadczeniu.

Z wyrazami szacunku

Józef Płoskonka

***

Minister Skarbu Państwa przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 21 grudnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Ryszarda Gibułę podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 roku w sprawie prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. przedstawiam stanowisko w przedmiotowej sprawie.

W dniu 5 listopada 1999 roku została podpisana umowa sprzedaży 30% akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. na rzecz Konsorcjum Eureko B.V. i BIG Banku Gdańskiego S.A. Cena za jedną akcję wyniosła 1.165 zł; co stanowi 3.018.012.885 zł za 30% pakiet akcji PZU S.A. Inwestorzy wycenili więc wartość PZU S.A. na 10 mld zł.

Dodatkowo Kupujący w dniu 13 września 2000 roku, realizując postanowienia umowy, wypłacili 90.669.915 złotych jako premię za wyniki osiągnięte przez Spółkę i potwierdzone jednostkowymi zweryfikowanymi sprawozdaniami finansowymi Spółki za 1999 rok. Wypłata tzw. "Premii za Wyniki" została uwarunkowana brakiem istotnych, negatywnych zdarzeń wpływających na wartość Spółki i odzwierciedlona w sprawozdaniach finansowych za rok 1999, zweryfikowanych przez biegłego rewidenta.

Inwestorzy, którzy nabyli akcje, zostali wybrani zgodnie z przepisami prawa, w sposób legalny i rzetelny. Konsorcjum Eureko B.V. i BIG Banku Gdańskiego S.A. przedstawiło najkorzystniejszą ofertę nabycia akcji, dotyczącą zarówno ceny, jak i zobowiązań finansowych, ochrony interesów pracowników oraz planu rozwoju Spółki.

Zapłacona cena - w sumie 1.200 zł za jedną akcję - stanowi istotną premię ponad wartość Spółki wynikającą z przeprowadzonej wyceny oraz jej aktualizacji. Przewyższa także znacznie najwyższy poziom ceny zaproponowanej przez drugiego potencjalnego inwestora, który złożył wiążącą propozycję nabycia 30% akcji PZU S.A.

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1997 roku w sprawie zakresu analizy spółki oraz przedsiębiorstwa państwowego, sposobu jej zlecania, opracowania, zasad odbioru i finansowania oraz warunków, w razie spełnienia których można odstąpić od opracowania analizy (Dz.U. Nr 64, poz. 408 z późn. zm.) Minister Skarbu Państwa ma obowiązek dokonania oszacowania wartości przedsiębiorstwa przed zaoferowaniem do zbycia akcji Skarbu Państwa w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji.

W związku z powyższym do zakresu obowiązków ABN AMRO Bank (Polska) S.A. - doradcy Ministra Skarbu Państwa w procesie prywatyzacji PZU S.A. - należało także sporządzenie wyceny wartości Spółki. Wycena została dokonana trzema metodami: zdyskontowanych przepływów pieniężnych, porównywalnych wybranych grup ubezpieczeniowych na wschodzących rynkach i porównywalnych transakcji przejęć spółek z uczestnictwem grup ubezpieczeniowych. Wyboru metod wyceny dokonano zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1997 roku w sprawie zakresu analizy spółki oraz przedsiębiorstwa państwowego, sposobu jej zlecania, opracowania, zasad odbioru i finansowania oraz warunków, w razie spełnienia których można odstąpić od opracowania analizy (D.U. Nr 64, poz. 408 z późn. zm.).

Odnosząc się do postulatu Pana Senatora Ryszarda Gibuły, dotyczącego konieczności wdrożenia postępowania wyjaśniającego, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 roku o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz.U. z 1995 r. Nr 13, poz. 59 z późn. zm.) Najwyższa Izba Kontroli - Departament Finansów i Bankowości - przeprowadziła w Ministerstwie Skarbu Państwa kontrolę działań Ministra Skarbu Państwa w trakcie procesu prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Kontrolą objęto okres od początku roku 1998 do końca czerwca 2000 roku.

W przedstawionym Ministerstwu Skarbu Państwa "Wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby kontroli z dnia 27 września 2000 roku (znak: DFB-41100-2/2000) z przeprowadzonej w Ministerstwie Skarbu Państwa kontroli działań Ministra Skarbu Państwa w trakcie procesu prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A." nie znalazły się żadne zarzuty dotyczące zaniżenia wartości akcji PZU S.A. lub nieprawidłowości sporządzenia wyceny.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 2000.12.21

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas posiedzenia Senatu RP w dniu 24 listopada 2000 r. dotyczącym połączenia Browarów Warka Sp. z o.o. w Warce z Elbrewery Company Ltd Sp. z o.o. uprzejmie informuję, że możliwości oddziaływania Ministra Skarbu Państwa na decyzje podejmowane przez władze spółek są ograniczone ilością posiadanych głosów na Walnym Zgromadzeniu.

Mając na względzie ochronę miejsc pracy, jak również konsekwencje gospodarcze, Minister Skarbu Państwa zdecydowanie nie popiera działań mogących wpłynąć negatywnie na sytuację ekonomiczno-finansową mniejszych przedsiębiorstw i tym samym pracowników w nich zatrudnionych. Potwierdzeniem tego jest sprzeciw Ministra Skarbu Państwa jako udziałowca przeciwko połączeniu się dwóch spółek branży piwowarskiej, tj. Browarów "WARKA" Sp. z o.o. z siedzibą w Warce i "Elbrewery Company Ltd" Sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu wyrażony na Zgromadzeniu Wspólników tych spółek w dniach 18, 19.10.2000 r.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, 2000.12.22

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek S
enatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do - przesłanego przy piśmie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej - oświadczenia senatora Jerzego Suchańskiego złożonego na 57 posiedzeniu Senatu w dniu 26 października br. w sprawie uregulowań w zakresie traktowania przez kierowców gazu do samochodów na stacjach paliw, przedstawiam poniższą informację.

Aktem prawnym - regulującym między innymi dystrybucję paliw płynnych, w tym i gazu - jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2000 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 98 z dnia 17 listopada 2000 r., poz. 1067).

Wymienione rozporządzenie nie wskazuje kto ma napełniać na stacji paliw zbiornik samochodowy gazem - obsługa stacji paliw czy kierowca.

Decyzje w tym zakresie - mając na uwadze względy bezpieczeństwa, za które są odpowiedzialni - podejmują właściciele stacji paliw.

Z wyrazami szacunku

Minister

z up. Henryk Ogryczak

Podsekretarz Stanu

***

Minister Skarbu Państwa przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, dnia 27 grudnia 2000 r.

Pan
Jerzy Markowski
Senator
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Senatorze,

W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora podczas 67 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 października 2000 r., poniżej przedstawiam stanowisko do poruszonych w nim kwestii.

Pragnę poinformować, iż aktualnie realizowane procesy prywatyzacji w sektorze elektroenergetycznym są zgodne z dokumentem pt. "Zintegrowany harmonogram prywatyzacji sektora elektroenergetycznego i wprowadzenia rynku energii elektrycznej" przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 16 maja 2000 roku. Harmonogram ten jest uszczegółowieniem polityki przekształceń własnościowych w sektorze energetycznym określonej w rozdziale 6.4 w Założeniach Polityki Energetycznej Polski do roku 2020, przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 22 lutego 2000 roku.

Przywołane wyżej dokumenty zakładają, iż pierwszy etap prywatyzacji sektora energetycznego powinien zakończyć się do końca 2002 roku. Podstawowym celem realizowanych w tym tempie procedur prywatyzacyjnych jest dążenie do stworzenia konkurencyjnego rynku energii elektrycznej, przygotowanie polskich przedsiębiorstw energetycznych do funkcjonowania w otoczeniu konkurencyjnym, zapewnienia niezbędnego dopływu kapitału dla realizacji inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych, jak również stworzenie okoliczności dających możliwość środowiskom pracowniczym wypracowania optymalnych gwarancji socjalnych w okresie transformacji własnościowej zachodzącej podczas prywatyzacji.

Jednocześnie, uprzejmie informuję Pana Senatora, iż aktualnie trwają prace uzgodnieniowe na szczeblu międzyresortowym, które dotyczą zmiany kolejności realizowanych projektów prywatyzacyjnych.

W odniesieniu do kwestii prywatyzacji w sektorze górnictwa uprzejmie informuję, że kierunki prywatyzacji tego sektora określa rządowy program restrukturyzacji sektora pt.: "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002". W dokumencie tym założono, iż prywatyzacji podlegać będą przede wszystkim pojedyncze kopalnie, mające odpowiednią perspektywę efektywnej działalności na rynku węgla kamiennego. Nie wykluczono także prywatyzacji całych spółek węglowych w dalszej perspektywie czasowej. Na podstawie założeń tego programu podjęto prywatyzację dwóch samodzielnych kopalń, tj. KWK "Bogdanka" S.A. i KWK "Budryk" S.A.

Założenia rządowego programu reformy sektora górnictwa węgla kamiennego zostały zmienione korektą programu przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 21 grudnia 1999 r., zgodnie z którą dalsze działania prywatyzacyjne - poza prywatyzacją KWK "Bogdanka" S.A. i KWK "Budryk" S.A. - będą konsultowane ze stroną społeczną po przedstawieniu wyników studium prywatyzacji sektora.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz.U. nr 162, poz. 1112) proces prywatyzacji podmiotów działających w sektorze górnictwa węgla kamiennego prowadzi Minister Skarbu Państwa.

Pragnę poinformować Pana Senatora, iż aktualnie w MSP prowadzone są działania związane z prywatyzacją sektora górnictwa węgla kamiennego wobec KWK "Bogdanka" S.A. i KWK "Budryk" S.A. oraz dokonywana jest ocena przedprywatyzacyjna tego sektora (w ramach projektu "Analiza sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce").

Najbardziej zaawansowane są prace związane z prywatyzacją KWK "Bogdanka" S.A. Obecnie MSP wraz z doradcą PricewaterhouseCoopers prowadzi działania obejmujące realizację procesu zbycia akcji Spółki. Publiczne zaproszenie do rokowań zostało opublikowane w dniach 28 i 30 listopada br. Zakończenie procesu prywatyzacji planowane jest na połowę 2001 r.

W przypadku KWK "Budryk" S.A. aktualnie opracowywane są analizy przedprywatyzacyjne Spółki przez doradcę MSP konsorcjum Delloite & Touche/IMC Consulting. Zgodnie z zawartą umową, analizy przedprywatyzacyjne powinny zostać przekazane do MSP w połowie grudnia br. Zakończenie procesu prywatyzacji planowane jest w IV kwartale 2001 r.

Niezależnie od indywidualnych, pilotażowych projektów prywatyzacyjnych prowadzone są przez doradcę Ministra Skarbu Państwa - firmę PricewaterhouseCoopers z siedzibą w Londynie - prace związane z przygotowaniem oceny przedprywatyzacyjnej sektora górnictwa węgla kamiennego, w której na podstawie wielopłaszczyznowych analiz określone zostaną możliwe warianty strategii prywatyzacji sektora. Rozpoczęcie prac związanych z realizacją umowy tj. wykonanie przedmiotowej oceny nastąpiło z dniem 20 marca br. MSP przewiduje, że zakończenie prac związanych z przygotowaniem oceny przedprywatyzacyjnej sektora górnictwa węgla kamiennego nastąpi do końca br.

Podsumowując pragnę podkreślić, że podjęcie decyzji odnośnie kierunków prywatyzacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego będzie możliwe dopiero w 2001 roku, po przyjęciu przez Radę Ministrów strategii prywatyzacji sektora określonej na podstawie wyników przygotowanego przez doradcę MSP w 2000 roku studium prywatyzacji sektora, skonsultowaniu tych wyników ze stroną społeczną oraz rozstrzygnięciu wątpliwości odnośnie przyszłego kształtu sektora węgla kamiennego.

Z wyrazami szacunku

Minister Skarbu Państwa
z up. Podsekretarz Stanu
Jakub Tropiło

***

Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, złożone na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 22.12.2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego złożone w dniu 9 listopada 2000 r. na 68 posiedzeniu Senatu, przekazane przy piśmie z dnia 20 listopada 2000 r., znak AG/043/382/2000/IV, w sprawie objęcia składką na ubezpieczenie zdrowotne pracowników skierowanych do pracy za granicą, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 169g ust. 2 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.), jeżeli podstawę obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek (a takim przychodem jest wynagrodzenie pracowników pracujących poza granicami kraju np.: na budowach eksportowych w Niemczech), w odniesieniu do ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 pkt 1 ustawy (są to m.in. osoby objęte ubezpieczeniem społecznym będące pracownikami), składkę na ubezpieczenie zdrowotne płatnik oblicza zgodnie z przepisami art. 19-22.

Wobec powyższego przepisy dotyczące tej kwestii są jasne - składkę na ubezpieczenie zdrowotne oblicza się na zasadach ogólnych określonych ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ustawa z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U. Nr 12, poz. 136) weszła w życie w dniu ogłoszenia tj. w dniu 23 lutego 2000 r. z wyjątkiem m.in. art. 41 ust. 2, który wszedł 1 kwietnia 2000 r., a który jest przedmiotem niniejszego oświadczenia. Obowiązek objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym powstał w stosunku do pracowników skierowanych do pracy za granicą w 2000 r. tych osób z dniem wejścia w życie art. 41 ust. 2 ww. ustawy, tj. w dniu 1 kwietnia 2000 r. Ocena postępowania ZUS w Kielcach, zgodnie z ustawą z dnia 12 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.), należy do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, który sprawuje nadzór nad zgodnością działań ZUS z obowiązującymi przepisami.

Ponadto uprzejmie informuję, iż nie ma przeszkód prawnych do wprowadzenia zmian w ustawie innym aktem rangi ustawowej - jest to powszechnie uznana praktyka legislacyjna. Należy wskazać, iż wprowadzenie na początku 2000 r. zmian w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu nastąpiło z inicjatywy poselskiej. Odnosząc się do terminu wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych funkcjonowaniem administracji publicznej należy zaznaczyć, iż termin wejścia w życie aktów normatywnych rangi ustawy zależy przede wszystkim od organów ustawodawczych tj. Sejmu i Senatu.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

***

Stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 2000.12.22

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przesłanym oświadczeniem złożonym przez senatora Jerzego Suchańskiego podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r. wyrażam następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 118, poz. 561 z późn. zm.) prywatyzacja bezpośrednia polega na rozporządzeniu wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi majątku przedsiębiorstwa państwowego przez:

- sprzedaż przedsiębiorstwa,

- wniesienie przedsiębiorstwa do spółki,

- oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania.

W myśl art. 41 ustawy o komercjalizacji - prywatyzacji bezpośredniej w imieniu Skarbu Państwa dokonuje organ założycielski, w szczególności gdy z wnioskiem wystąpi dyrektor przedsiębiorstwa państwowego i rada pracownicza, albo wobec złożonej oferty nabycia przedsiębiorstwa, zawiązania spółki, o której mowa w art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy, lub zawarcia umowy o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania.

Zadysponowanie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55'kc w ramach prywatyzacji bezpośredniej na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 3, tj. oddania przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania następuje na wniosek zainteresowanych osób i odbywa się w trybie bezprzetargowym. Jest to więc jedyna ścieżka prywatyzacji nie wymagająca wyłonienia w trybie publicznym strony umowy prywatyzacyjnej.

Wszelkie istotne warunki prywatyzacji, wynikające przede wszystkim z ustawy o komercjalizacji oraz przepisów wykonawczych do ustawy, w tym także cena, zobowiązania inwestycyjne oraz pracownicze, gwarancje wykonania przyjętych zobowiązań, ustalane są w drodze negocjacji przejmującego ze Skarbem Państwa. Powyższe ustalenia zostają umieszczone w treści umowy prywatyzacyjnej, której projekt jest parafowany przez przejmującego przedsiębiorstwo.

W związku z tym, warunki przejęcia przedsiębiorstwa zostają w pełni zaaprobowane przez przejmującego jeszcze przed zawarciem stosownej umowy. Etap negocjacji jest więc właściwym momentem do podjęcia przez przejmującego ostatecznych decyzji zarówno co do zamiaru jak i ewentualnych zasad, na których zawarta zostanie umowa prywatyzacyjna.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że w wyniku prywatyzacji bezpośredniej poprzez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania przejmujący wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorstwa państwowego, bez względu na charakter stosunku prawnego, z którego te prawa i obowiązki wynikają, a pracownicy przedsiębiorstwa państwowego prywatyzowanego w tym trybie stają się pracownikami podmiotu przejmującego przedsiębiorstwo do odpłatnego korzystania.

Powstała w celu zawarcia umowy ze Skarbem Państwa spółka przejmującego działa w obrocie gospodarczym we własnym imieniu i na rachunek własny ponosząc z tego tytułu pełne ryzyko.

Z uwagi na specyfikę tego typu umów prywatyzacyjnych, przepisy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, w szczególności art. 52 i 53, przewidują trwałość, aczkolwiek w ściśle określonych granicach, stosunku prawnego powstałego w wyniku zawarcia umowy o odpłatne korzystanie z przedsiębiorstwa. Zgodnie z postanowieniami ustawy niniejsza umowa może zostać rozwiązana w przypadku zaistnienia podstaw, o których mowa w art. 53 ustawy, gdzie prawo wypowiedzenia umowy przysługuje Skarbowi Państwa, o ile przejmujący przedsiębiorstwo nie wykonuje lub nienależycie wykonuje zobowiązania wynikające z zawartej umowy.

Reasumując, sytuacja sygnalizowana w oświadczeniu Pana Senatora Jerzego Suchańskiego dotyczy umowy o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania, która wypełnia warunki określone w ustawie z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, w związku z tym w przypadku jednostronnego odstąpienia od umowy przez przejmującego, skutki ekonomiczne i prawne wynikające z ustania stosunku umownego obciążą jego spółkę.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

***

Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Lecha Feszlera, złożone na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 27.12.2000 r.

ani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Lecha Feszlera podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza, lekarza stomatologa przesłane przy piśmie AG/043/387/2000/IV, pragnę ustosunkować się do kwestii podniesionych przez Pana Senatora.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 września 2000 r. (Dz.U. Nr 81, poz. 918) zmieniające rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarza, lekarza stomatologa weszło w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów określonych w § 18-23, które wchodzą w życie z dniem 1 października 2003 r.

Najistotniejszą zmianą jest skrócenie stażu podyplomowego lekarza z 18 na 13 miesięcy. Zmiana ta wynikła z przesłanek natury organizacyjnej i finansowej. Skrócenie stażu było również postulatem II Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Lekarzy, która miała miejsce w dniach 28-29 lipca 2000 r. w Szczecinie. Możliwość intensyfikacji szkolenia lekarzy stażystów poprzez zwiększenie liczby obowiązkowych dyżurów medycznych w ciągu miesiąca (z 4 na 8) - pozwala na realizację dotychczasowego programu stażu w ciągu 13 miesięcy, z uwzględnieniem czasu przeznaczonego na przysługujący stażystom urlop wypoczynkowy. Skutkuje to zmniejszeniem obciążenia budżetu wynagrodzeniami stażystów. Wprowadzenie 20% ryczałtu przeznaczonego na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem stażu przez uprawnione podmioty, zamiast dotychczas ściśle określonych kosztów wynagrodzenia dla koordynatorów i opiekunów stażu pozwala na zmniejszenie kosztów szkolenia, niemniej w praktyce oznacza jednak bardzo znaczne ograniczenie lub uniemożliwia wynagrodzenie opiekunów stażystów. Powoduje to równoległe funkcjonowanie opłacanych opiekunów stażystów odbywających staż zgodnie z poprzednim rozporządzeniem oraz tych, którzy opiekują się stażystami zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem bez dodatkowego wynagrodzenia. Należy zaznaczyć, że opłacanie opiekuna stażysty często powodowało kontrowersje w sytuacjach, gdy stażysta starał się uzyskać dodatkowe informacje i wyjaśnienia od innych lekarzy. W takich sytuacjach często nie wykazywali oni zainteresowania stażystą, uważając to za wyłączny obowiązek wynagradzanego za to opiekuna. Wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia dla opiekunów nie rozwiązało więc problemów związanych z jakością opieki nad stażystami.

W nawiązaniu do sprawy wynagrodzenia za dyżury, w kalkulacji środków dla jednostek zawierających umowy ze stażystami zostały uwzględnione obok wynagrodzenia za dyżur w wysokości 50% stawki godzinowej, również dodatkowe środki finansowe - 20% dodatku za godzinę pracy lekarza stażysty w porze nocnej. Wynagrodzenie za dyżury jest obecnie dodatkowym elementem do wynagrodzenia lekarza stażysty wynoszącego 1094,- zł (poprzednio - wynagrodzenie za dyżury mieściło się w kwocie 1277 zł). Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, wynagrodzenie lekarza stażysty jest korzystniejsze, natomiast wynagrodzenie lekarza stomatologa (z uwagi na fakt, iż lekarzy stomatologów nie obowiązują dyżury medyczne) w porównaniu z poprzednio obowiązującym jest mniej korzystne.

W powołanym wyżej rozporządzeniu, tak w jego poprzedniej jak i aktualnej wersji, znajdują się zapisy odnoszące się do rodzaju umów zawieranych ze stażystami. I tak z § 6 wynika, że z lekarzem, lekarzem stomatologiem zawiera się umowę o pracę na czas określony, równy czasowi odbycia stażu. Z uwagi na to, że staż rozpoczęty przed 01.10.2000 r. trwa 18 miesięcy, a rozpoczynany 01.10.2000 r. 13 miesięcy - na taki okres powinny być zawarte umowy o pracę ze stażystami. Pracodawca we własnym interesie powinien jednak w takich umowach zastrzec możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, na co pozwala art. 33 kodeksu pracy. O ile taki zapis zostanie w umowie zamieszczony, będzie on odnosił się także do zmiany warunków pracy i płacy, a więc zmiany okresu, na jaki umowa została zawarta i wysokości wynagrodzenia. Tak więc umowy o pracę, zawarte przez podmioty prowadzące kształcenie stażystów, które nie są w swych warunkach zgodne z zapisami rozporządzenia, powinny być do nich dostosowane w trybie art. 42 kodeksu pracy. Dotyczy to oczywiście tylko tych podmiotów, które w umowach wprowadziły możliwość jej wcześniejszego rozwiązania.

Strony mogą także w każdym czasie i w każdym przypadku zmienić treść umowy o pracę za zgodnym porozumieniem, bez względu na to czy powyższa możliwość została zastrzeżona.

Podmioty prowadzące kształcenie stażystów powinny być świadome faktu, że środki pieniężne, jakie otrzymają z budżetu państwa na realizację zadań wynikających z realizacji programu stażu rozpoczętego 01.10.2000 r. nie będą wyższe niż określa to rozporządzenie, dlatego też w przypadku, gdy umowy ze stażystami, opiekunami lub koordynatorami stażu są dla nich korzystniejsze aniżeli przewiduje to rozporządzenie i nie zostaną zmienione, w tej części powinny być finansowane ze środków własnych podmiotu prowadzącego staż.

W nawiązaniu do sprawy kosztów związanych z realizacją zadań Okręgowych Rad Lekarskich, dotyczących zorganizowania wykładów z orzecznictwa lekarskiego, bioetyki i prawa medycznego oraz kosztów administracyjnych tych Rad pragnę wyjaśnić, że problem ten był wielokrotnie dyskutowany w Ministerstwie. Wynikało to z faktu przedstawienia przez Izby Lekarskie kalkulacji poniesionych kosztów, które kilkakrotnie konfrontowano z kalkulacjami dokonanymi w Ministerstwie oraz możliwościami finansowymi. W związku z powyższym, nastąpiło opóźnienie w przygotowaniu odpowiednich umów, które obecnie zostały rozesłane do Izb Lekarskich i większość z nich jest już podpisana. Odpowiedzi na protest okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku udzielił Podsekretarz Stanu Andrzej Ryś.

W związku z przejęciem z dniem 1 stycznia 2001 przez marszałków województw zadania z zakresu administracji rządowej - organizacji i zapewnienia odbycia stażu podyplomowego lekarzy - ich organizacja i finansowanie stanie się obowiązkiem marszałków województw. Środki finansowe na ten cel, zostały zaplanowane w budżecie państwa na 2001 r. - w rezerwie celowej. Przejęcie ww. zadania przez marszałków województw powinno wpłynąć pozytywnie na wzajemne kontakty organizatora stażu z pracodawcami i stażystami co usprawni funkcjonowanie staży. Ministerstwo Zdrowia podjęło już stosowne działania mające na celu sprawne przekazanie dokumentacji dotyczącej staży do urzędów marszałkowskich.

Z wyrazami szacunku

***

Minister Zdrowia przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 27.12.2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Adama Graczyńskiego na 68 posiedzeniu Senatu RP w dniu 9 listopada br., dotyczącym sposobu realizacji inwestycji na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiej Akademii Medycznej - przedstawiam stanowisko w tej sprawie.

Budowę Wydziału Farmacji Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach rozpoczęto w 1977 roku. W trakcie realizacji zadanie było kilka razy wstrzymywane. W roku 1993 stan zaawansowania budowy wynosił około 35%.

Począwszy od 1993 roku, na realizację inwestycji ograniczono środki do minimum i przydzielono je jedynie na zabezpieczenie obiektu.

W październiku 1999 roku, Rektor Śląskiej Akademii Medycznej wystąpił do Ministerstwa o wznowienie zadania jako Centrum Farmaceutyczno-Diagnostyczne, sugerując wpisanie go do inwestycji wieloletnich. Wniosek ten uzasadnił Rektor dodatkowo informacją o konieczności opuszczenia nieruchomości należącej do spółki "MEEL-TEX" - Zakład Pracy Chronionej, w której funkcjonuje część jednostek organizacyjnych Wydziału Farmaceutycznego.

W Ministerstwie Zdrowia przedłożony został nowy program funkcjonalno-użytkowy i założenia techniczno-ekonomiczne.

Zarząd Inwestycji Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, w projekcie budżetu na 2001 rok ujął budowę Centrum Farmaceutycznego-Diagnostycznego w Sosnowcu o wartości kosztorysowej 109.646 tys. zł. Na rok 2001 zgłoszono zapotrzebowanie na środki finansowe w wysokości 20.000 tys. zł, zakładając termin zakończenia w 2004 roku.

W projekcie budżetu części 46 na 2001 rok, nie przewidziano wznowienia budowy tej inwestycji z uwagi na możliwości finansowe budżetu na rok przyszły, jak i braku możliwości wprowadzenia zadania do inwestycji wieloletnich.

Ustawa o finansach publicznych precyzuje, że inwestycjami wieloletnimi mogą być inwestycje spełniające następujące warunki:

1) w całości lub części finansowane są ze środków budżetu państwa,

2) okres realizacji przekracza rok budżetowy,

3) całkowita wartość kosztorysowa danej inwestycji jest wyższa od kwoty określonej przez Ministra Finansów w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu budżetu państwa - na 2001 rok wartość ta określona została na 50 mln zł.

Jednak zgodnie z zasadami wyznaczania limitów wydatków do opracowania projektu budżetu państwa na 2001 rok - nie zaplanowano wprowadzania do planu w roku przyszłym nowych inwestycji wieloletnich. Wydatki na tę grupę inwestycji, przewidziano jedynie dla zadań kontynuowanych po 2000 roku, zgodnie z zapisami ustawy budżetowej na 2000 rok.

Przedstawiając powyższe, pragnę poinformować Panią Marszałek, że dołożę starań w celu wprowadzenia budowy Centrum Farmaceutyczno-Diagnostycznego Śląskiej Akademii Medycznej do inwestycji wieloletnich w 2001 roku. W międzyczasie konieczne będzie:

- zatwierdzenia nowego programu użytkowego,

- rozpisanie przetargu na opracowanie dokumentacji,

- opracowanie założeń techniczno-ekonomicznych, składających się z części: architektonicznej, technologicznej, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych oraz zestawienia wyposażenia w sprzęt i aparaturę i zbiorczego zestawienia kosztów.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75), przekazał Minister Transportu i Gospodarki Morskiej:

Warszawa, 2000-12-27

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Nawiązując do oświadczenia złożonego przez senatora p. Jerzego Suchańskiego w dniu 23 listopada br. na 69. posiedzeniu Senatu uprzejmie dziękuję za zainteresowanie problemem uprawnień budowlanych w dziedzinie budowy dróg.

Starania resortu transportu o przywrócenie uprawnień w specjalności "mosty" i "drogi i nawierzchnie lotniskowe" trwają od czasu wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy Prawo budowlane, tj. od stycznia 1995 r. Prawo budowlane z 1961 r. i z 1974 r. umożliwiało uzyskiwanie odrębnych uprawnień w wymienionych dziedzinach. Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane osoby, które chcą wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie drogowym i mostowym muszą uzyskać uprawnienia budowlane do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Zakres egzaminu jest wspólny dla całej specjalności, niezależnie od tego czy osoba ubiegająca się o uprawnienia jest specjalistą od dróg, czy też od budownictwa kubaturowego.

Liczne wystąpienia resortu transportu z inicjatywą zmiany obowiązujących przepisów, wspierane przez organizacje zawodowe specjalistów od budownictwa drogowego i mostowego oraz przez środowiska naukowe, nie uzyskały aprobaty MSWiA i GUNB. Podstawą wystąpień MTiGM jest delegacja zawarta w art. 16 ust. 2 Prawa budowlanego. Opracowane na podstawie tego przepisu projekty rozporządzeń regulujących sprawy uprawnień budowlanych w dziedzinie dróg i mostów były odrzucane przez MSWiA i GUNB (rozporządzenie powinno być wydane w porozumieniu z Ministrem SWiA). Celem MSWiA i GUNB było utrzymanie zasady "o zachowaniu jednolitej specjalności inżynierskiej", bez podziału na różne dziedziny budownictwa. MTiGM transportu reprezentuje inne stanowisko. Budowle drogowe i mostowe różnią się od budowli kubaturowych i powinny być projektowane i realizowane tylko przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.

Grono specjalistów, którzy otrzymali drogowe uprawnienia budowlane przed rokiem 1995 ciągle się zmniejsza, a od 1995 r. uzyskanie takich uprawnień jest niemożliwe. Utrzymanie dotychczasowego stanu prawnego w dziedzinie uprawnień budowlanych może wkrótce doprowadzić do drastycznego zmniejszenia kadry technicznej, a tym samym do nieodwracalnych szkód w budownictwie drogowym. W listopadzie br. skierowałem pismo w tej sprawie do Pana Ministra Jerzego Kropiwnickiego (kopia pisma w załączeniu) mając nadzieję, że resort odpowiedzialny obecnie za budownictwo wykaże więcej zrozumienia dla propozycji TMiGM.

Licząc na poparcie Pani Marszałek dla działań resortu transportu zmierzających do zmiany przepisów regulujących wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych

pozostaję z wyrazami szacunku

Jerzy Widzyk

***

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75), przekazał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych:

Warszawa, dnia 27 grudnia 2000 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na pismo z dnia 29 listopada 2000 r., znak AG/043/442/2000/IV, zawierające treść oświadczenia złożonego przez senatora Tadeusza Rzemykowskiego na 69. posiedzeniu Senatu w dniu 24 listopada 2000 r. dotyczącego uprawnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do uzyskiwania danych osobowych osób wykonujących zawód taksówkarza z urzędów miejskich udzielających zezwoleń na przewozy taksówkarskie oraz z urzędów skarbowych w celu konfrontacji decyzji o przyznaniu renty wobec wykonywania przez określone osoby dorywczych prac zarobkowych uprzejmie wyjaśniam:

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.) przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne, gdy zezwalają na to przepisy prawa. Przepis ten stanowi odesłanie do przepisów regulujących działalność niektórych instytucji sfery publicznej. Oznacza to, iż instytucje te prowadząc postępowanie mogą zwracać się o udostępnienie danych osobowych dla potrzeb prowadzonego przezeń postępowania wskazując odpowiednie przepisy prawa.

Do instytucji tych należy m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jest państwową jednostką organizacyjną. Na podstawie art. 66 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) w zakresie prowadzonej przezeń działalności, o której mowa w art. 68-71 tej ustawy, Zakładowi przysługują środki prawne właściwe organom administracji państwowej.

Zatem oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prowadząc postępowanie administracyjne w celu realizacji zadań określonych w wyżej wymienionych przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mogą zwracać się do wszelkich podmiotów (w tym także do urzędów miejskich) o udostępnienie danych osobowych.

Jednocześnie uprzejmie wyjaśniam iż, organy podatkowe, stosownie do art. 299 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) są zobowiązane do udostępnienia informacji wynikające z akt spraw podatkowych, jednostkom organizacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z wyłączeniem informacji określonych w art. 182 powołanej ustawy. Przepis ten dotyczy obowiązku sporządzania i przekazywania przez banki informacji o stronie postępowania podatkowego w zakresie:

a) posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków,

b) posiadanych rachunków pieniężnych lub rachunków papierów wartościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków,

c) zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, a także umów depozytowych,

d) nabytych za pośrednictwem banków akcji lub obligacji Skarbu Państwa, a także obrotu tymi papierami wartościowymi,

e) obrotu wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi.

Wobec powyższego, stosownie do wyżej wskazanych przepisów, oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prowadząc postępowanie na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mogą zwracać się do organów udzielających zezwoleń na przewozy taksówkarskie oraz do organów podatkowych o udostępnienie danych osobowych osób, którym udzielono tychże zezwoleń.

Z wyrazami szacunku

Ewa Kulesza

***

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Jarzembowskiego, złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, dnia 28 grudnia 2000 r.

Pani
Prof. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek!

W odpowiedzi na oświadczenie p. senatora Ryszarda Jarzembowskiego złożone na posiedzeniu Senatu RP w dniu 24 listopada 2000 r. w sprawie postulowanego przez liczne środowiska kombatanckie usunięcia wizerunku Krzyża Grunwaldu z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, uprzejmie informuję co następuje.

Problem wystroju Grobu Nieznanego Żołnierza został podniesiony już w 1997 roku przez środowiska kombatanckie, wywodzące się z nurtu uczestników walk podziemia niepodległościowego po 1944 roku, w tym byłych żołnierzy AK, WiN, NSZ, a także więźniów politycznych okresu 1994-1956. Stanowisko to wsparły także liczne organizacje kombatanckie działające w kraju i na emigracji. Organizacje te domagały się m.in. usunięcia wizerunku Krzyża Grunwaldu jako odznaczenia ustanowionego przez jedną z organizacji zbrojnych Polskiej Partii Robotniczej o określonym zabarwieniu politycznym. Zgodnie podnoszono, iż było to naruszenie przyjętych w 1925 roku, tj. w momencie powstawania Grobu Nieznanego Żołnierza, zasad i symboliki tego szczególnego dla Polaków miejsca pamięci narodowej. Alternatywnie proponowano umieszczenie wizerunków odznaczeń innych formacji zbrojnych, walczących z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległy byt Państwa Polskiego.

Rada OPWiM podkreślając, iż Grób Nieznanego Żołnierza nie może podlegać ciągłym i koniunkturalnym zmianom zaproponowała rozmowy i konsultacje zmierzające do wypracowania jednego stanowiska mającego mocne osadzenie w historii Grobu Nieznanego Żołnierza.

W czasie trwających dyskusji wypracowano kompromisowe stanowisko, zgodnie z którym na Grobie Nieznanego Żołnierza pozostaną wizerunki jedynie dwóch historycznych odznaczeń, tj. Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, nadawanych za wybitne zasługi na polu walki, niezależnie od formacji zbrojnej i koniunktury politycznej. Odznaczano nimi również żołnierzy formacji powstałych na terenie byłego Związku Sowieckiego, których wkładu w wyzwolenie Ojczyzny i poniesionej przez nich ofiary krwi nikt nie stara się umniejszać. Postulaty środowisk kombatanckich zmierzają do nadania temu szczególnemu miejscu pamięci narodowej symboliki historycznej, ukształtowanej w okresie powstawania Grobu Nieznanego Żołnierza. Wbrew twierdzeniom Order Krzyża Grunwaldu - który nie znalazł się w przyjętej przez Sejm i Senat RP ustawie o odznaczeniach państwowych - był nadawany nie tylko za zasługi na polu chwały.

Decyzja o przywrócenie historycznego wystroju Grobu Nieznanego Żołnierza jest więc spełnieniem postulatów i oczekiwań wielu środowisk kombatanckich, zarówno z kraju jak i z zagranicy, a nie wymysłem urzędników.

Z wyrazami szacunku

Kazimierz M. Ujazdowski

***

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Obrony Narodowej:

Warszawa, 28 grudzień 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek S
enatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Wiesława Pietrzaka złożone na 68. posiedzeniu Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Przede wszystkim, niech mi wolno będzie podzielić opinię Pana Senatora, iż trudu i poświęcenia żołnierzy nie wolno lekceważyć. Dlatego też w sytuacji, w której nie można sprostać wszystkim oczekiwaniom i potrzebom tej grupy społeczno-zawodowej, dużego znaczenia nabiera postulat racjonalnego myślenia, odpowiedniej organizacji i sposobu kierowania. Zawiera się w tym również konieczność właściwego stanowienia, interpretowania i przestrzegania prawa.

Pozwolę sobie zatem stwierdzić, iż zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 kwietnia 2000 roku w sprawie administrowania kwaterami i lokalami mieszkalnymi przez Wojskową Agencję Mieszkaniową (Dz.U. Nr 40, poz. 471), w przypadku odmowy przyjęcia zaproponowanej do przydziału kwatery odpowiadającej przysługującej należnej powierzchni mieszkalnej, osoba uprawniona może otrzymać w danym roku kalendarzowym dodatkowo tylko jedną inną propozycję przydziału kwatery. Skutkiem rezygnacji z drugiej w danym roku kalendarzowym propozycji jest jedynie brak otrzymania kolejnej propozycji do końca danego roku, a nie przeniesienie w danym roku na koniec kolejki oczekujących.

Ograniczenie liczby składanych żołnierzowi zawodowemu propozycji przydziału kwatery do dwóch w danym roku kalendarzowym wynika z konieczności racjonalnego dysponowania przez Wojskową Agencję Mieszkaniową zasobem mieszkaniowym. Podkreślić należy także, że realizacja prawa do kwatery osoby uprawnionej przez przydział kwatery, zależy przede wszystkim od wielkości i różnorodności zasobu mieszkaniowego w danym garnizonie.

Przechodząc do wyjaśnienia poruszonego przez Pana Senatora problemu dotyczącego dodatków do uposażenia zasadniczego, pragnę poinformować Panią Marszałek, iż kwestia ta jest obecnie przedmiotem analiz. Przygotowywane są stosowne akty normatywne, które zostały poddane procedurze uzgodnień międzyresortowych. W związku z prowadzeniem końcowych konsultacji z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej, w chwili obecnej nie mogę przedstawić jednoznacznego i pełnego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Pragnę jednak zapewnić, że po zapadnięciu ostatecznych decyzji, zostaną one niezwłocznie przekazane Pani Marszałek.

Przekazując powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, iż przyjmie je Pani Marszałek ze zrozumieniem.

Łączę wyrazy szacunku

Bronisław Komorowski

***

Minister Sprawiedliwości przedstawił wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bielawskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 29 grudnia 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym w trybie art. 49 ust. 4 Regulaminu Senatu tekstem oświadczenia złożonego przez Senatora Janusza Bielawskiego na 70 posiedzeniu Senatu w dniu 7 grudnia 2000 r. uprzejmie wyjaśniam co następuje: w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu zostały zarejestrowane dwie sprawy ze skarg Rady Miejskiej w Lubinie dotyczące funkcjonowania Zarządu Miasta. I tak w dniu 8 czerwca 2000 r. za numerem I SA/Wr 1446/2000 została zarejestrowana skarga Rady Miejskiej w Lubinie na uchwałę nr 764/2000 z dnia 16 maja 2000 r. Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu stwierdzającej nieważność uchwały Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 26 kwietnia 2000 r. nr XXXII/162/200 o nie udzieleniu Zarządowi Miasta absolutorium. Skarga ta nie została dotychczas rozpoznana.

Natomiast postanowieniem z dnia 8 listopada 2000 r. wymieniony Sąd zawiesił postępowanie w drugiej ze spraw, tj. II SA/Wr 1612/2000 dotyczącej następującej skargi Rady Miejskiej w Lubinie na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z dnia 20 czerwca 2000 r. nr PN.II.0911-9/13/2000 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwał w sprawie wyboru nowego zarządu.

Postanowienie to jest słuszne. NSA prawidłowo stwierdził, że najpierw powinna być rozpoznana sprawa I SA/Wr 1446/2000 dotycząca nieważności uchwały Rady Miejskiej w sprawie nie udzielenia absolutorium Zarządowi Miasta Lubina.

Od oceny Sądu w tej sprawie, a więc ustalenia czy wymieniona uchwała Rady Miejskiej jest nieważna, co będzie skutkowało oddaleniem skargi, zależne jest drugie orzeczenie NSA dotyczące oceny następnych uchwał Rady Miejskiej w sprawie wyboru nowego Zarządu Miasta.

Reasumując: postępowaniom sądowym przed NSA - Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu nie można zarzucić braku logiki działania wynikającej z faktu, że wniesienie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej uchwały (art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym - Dz.U. Nr 74, poz. 368 ze zm.).

W realiach niniejszej sprawy oznaczało to, że Rada Miasta Lubina nie udzielając absolutorium i odwołując dotychczasowy Zarząd podjęła kolejną uchwałę o powołaniu nowego Zarządu, a ponieważ organy nadzorcze uznały jej uchwały za nieważne, zaskarżyła ich rozstrzygnięcia do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Od orzeczeń Sądu w tych sprawach będzie natomiast zależał skład Zarządu Miasta Lubina ("stary" lub "nowy"), stąd też istotną kwestią jest szybkość rozpoznania pierwszej z opisanych spraw (I SA/Wr 1446/2000). Ewentualne przyspieszenie terminu rozprawy nie należy jednak do kompetencji Ministra Sprawiedliwości lecz leży w gestii Prezesa Ośrodka Zamiejscowego NSA we Wrocławiu. Jednocześnie informuję, że Minister Sprawiedliwości nie sprawuje nadzoru administracyjnego nad Naczelnym Sądem Administracyjnym, ponieważ Sąd ten nie wchodzi w skład systemu sądownictwa powszechnego, lecz jest sądem specjalnym działającym na podstawie przepisów powołanej ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Z poważaniem

z upoważnienia

Ministra Sprawiedliwości

Janusz Niedziela

Sekretarz Stanu

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 29 grudnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 13 grudnia 2000 r., znak: AG/043/454/2000/IV oświadczeniem Pana Senatora Krzysztofa Głuchowskiego złożonym na 70 posiedzeniu Senatu w dniu 7 grudnia 2000 r., uprzejmie informuję:

W dniu 5 grudnia 2000 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wprowadzające zakaz prowadzenia egzekucji ze środków Funduszu Pracy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji i Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych zgromadzonych na rachunkach bankowych samorządów powiatowych (Dz.U. Nr 106, poz. 1125). Rozporządzenie to weszło w życie z dniem ogłoszenia tj. 5 grudnia 2000 r.

Przyjęcie powyższego rozporządzenia spowodowane zostało brakiem możliwości przeznaczenia w br. dodatkowych środków finansowych na opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium.

Pragnę zaznaczyć, że problem niedoboru w br. środków finansowych na opłacenie za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy wszystkich powiatowych urzędów pracy, które są jedynie płatnikiem tych składek.

Informując o powyższym

z szacunkiem

Longin Komołowski

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 29 grudnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z pismem z dnia 29 listopada 2000 r., znak: AG/043/411/2000/IV w sprawie oświadczenia senatora Ryszarda Gibuły, dotyczącego wyboru przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o. operatora systemu on-line uprzejmie informuję, że według informacji uzyskanych od Spółki proces wyboru operatora trwa zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Zarząd Spółki i opiniowanym przez Radę Nadzorczą tej Spółki. Jak informuje Zarząd Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. rozpoczął się trzeci etap wyboru operatora. Według przesłanego do Ministerstwa Skarbu Państwa harmonogramu wynika, iż Zarząd planuje prowadzić bezpośrednie negocjacje z wszystkimi chętnymi w tej sprawie, które powinny zakończyć się na początku lutego 2001 roku.

Wobec powyższego, przedwczesne wydają się być informacje prasowe o podjętej już decyzji w sprawie wyboru nowego operatora systemu on-line.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

***

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Mokrzyckiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, 29 grudnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 13 grudnia 2000 r., znak: AG/043/456/2000/IV oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Mokrzyckiego, złożonym na 70 posiedzeniu Senatu w dniu 7 grudnia 2000 r., uprzejmie informuję:

Z uwagi na znacznie wyższą od założonej w ustawie budżetowej liczbę wypłacanych zasiłków i świadczeń na rzecz bezrobotnych, jak również wyższą od planowanej ich wysokością, sytuacja finansowa Funduszu Pracy jest w roku bieżącym napięta. Nadmieniam, że w okresie 10 m-cy r. na zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki przedemerytalne i świadczenia przedemerytalne wydatki były o 1.072 mln zł wyższe od założonych w ustawie budżetowej.

W celu poprawy sytuacji finansowej Funduszu Pracy, w dniu 26 lipca br. przyjęta została przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 70, poz. 820) przewidująca możliwość zaciągania przez Fundusz Pracy kredytów i pożyczek. Po przyjęciu powyższej ustawy Prezes Krajowego Urzędu Pracy w okresie od września do listopada br. zaciągnął kredyt w łącznej kwocie 742 mln zł. Te dodatkowe środki zostały bezzwłocznie przekazane urzędom pracy. Ponadto na podstawie art. 47 ustawy budżetowej na 2000 r., decyzją Ministra Finansów z dnia 19.09.2000 r., zwiększona została dotacja dla Funduszu Pracy o kwotę 100 mln zł z oszczędności kosztów obsługi długu publicznego.

Pomimo powyższych decyzji sytuacja finansowa Funduszu Pracy do końca br. będzie napięta i przekazane urzędom pracy środki uniemożliwią w roku 2000 uregulowanie w pełni istniejących zobowiązań. Pragnę nadmienić, że problemy finansowe Funduszu Pracy w 2000 r. dotyczą wszystkich powiatowych urzędów pracy.

Odnośnie środków na opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych nie posiadających prawa do zasiłku lub stypendium, uprzejmie informuję, że 5 grudnia 2000 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wprowadzające zakaz prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych Funduszu Pracy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji i Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 106, poz. 1125). Przyjęcie rozporządzenia spowodowane zostało brakiem możliwości przeznaczenia w 2000 r. dodatkowych środków na finansowanie tego zadania.

Informując o powyższym

z poważaniem

Longin Komołowski

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, 2000.12.29

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym mi przez Panią Marszałek oświadczeniem Senatora RP Pana Jerzego Markowskiego złożonym podczas 70-tego posiedzenia Senatu RP w sprawie nieodpłatnego przekazania mieszkań stanowiących własność Nadwiślańskiej Spółki Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Brzeszczach informuję uprzejmie - jak niżej.

W dniu 28 lipca 1999 r. Nadwiślańska Spółka Węglowa S.A. w Tychach przeniosła udziały w Nadwiślańskiej Spółce Mieszkaniowej Spółka z o.o. w Brzeszczach na rzecz Skarbu Państwa w trybie art. 66 Ordynacji Podatkowej w zamian za zobowiązania podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług (Repertorium A Nr 21/1999). W tym stanie rzeczy nadzór właścicielski nad Nadwiślańską Spółką Mieszkaniową Spółka z o.o. w Brzeszczach sprawuje Ministerstwo Skarbu Państwa Departament Ewidencji i Gospodarki Mieniem Skarbu Państwa.

Dodatkowo uprzejmie informuję, że z korespondencji prowadzonej przez wyżej wymieniony Departament z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Bieruniu, a w szczególności z pisma Nr DEiGNSP/5403/2000 z 08.12.2000 r. przekazanego do wiadomości Nadwiślańskiej Spółki Mieszkaniowej Spółka z o.o. wynika, że w aktualnym stanie prawnym nie ma możliwości nieodpłatnego przejęcia przez miasto, gminę czy najemców mieszkań stanowiących władność NSM Sp. z o.o., gdyż mieszkania te nie są własnością Skarbu Państwa, a Skarb Państwa posiada jedynie udziały w wyżej wymienionej Spółce. Majątek nieruchomy będący w posiadaniu spółek prawa handlowego nie wchodzi bowiem w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, lecz stanowi własność tych spółek jako odrębnych podmiotów stosunków cywilno-prawnych. W myśl cytowanego pisma także ustawa z dnia 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz.U. Nr 119, poz. 567 z późn. zm.) nie ma zastosowania do Nadwiślańskiej Spółki Węglowej S.A., gdyż Spółka ta nie jest przedsiębiorstwem państwowym. Nie powstała też w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego, którego akcje (udziały) zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych w trybie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. Nr 44, poz. 202 z późn. zm.), jak również z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego.

Przekazując powyższe mam nadzieję, że wyjaśniłem wątpliwości podniesione w oświadczeniu Pana Senatora RP Jerzego Markowskiego.

Z wyrazami szacunku

Minister

z up. Andrzej Karbownik

Podsekretarz Stanu

***

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 02 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Senatora Jerzego Markowskiego złożone na 69. posiedzeniu Senatu w dniu 24 listopada 2000 r. przekazane przy wystąpieniu Pani Marszałek, znak pisma: AG/043/439/2000/IV w sprawie dotyczącej problematyki pielęgniarstwa uprzejmie wyjaśniam:

W odniesieniu do zasygnalizowanego problemu "Aby w procesie transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych przyspieszyć tworzenie wyższych szkół zawodowych, a zwłaszcza otwieranie 3-letnich studiów licencjackich w Akademiach Medycznych", informuję.

Ministerstwo Zdrowia jest inicjatorem działań związanych z procesem transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych. Proces ten realizowany jest poprzez dwa zasadnicze obszary działań: pierwszy z nich wiąże się z dostosowaniem prawa polskiego w zakresie kształcenia i wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej do wymogów prawnych Unii Europejskiej, drugi natomiast związany jest z przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia Programem transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych. Program ten zawiera szeroką analizę tematyki kształcenia pielęgniarek i położnych w Polsce oraz przedstawia kompleksową strategię działań zmierzających do zapewnienia odpowiedniej liczby dobrze wykształconych pielęgniarek, przygotowanych do profesjonalnego świadczenia usług w systemie ochrony zdrowia.

Dostosowanie prawa polskiego w zakresie kształcenia i wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej do wymogów prawnych Unii Europejskiej zaowocowało projektem ustawy o zmianie ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. (Dz.U. Nr 91, poz. 410) o zawodach pielęgniarki i położnej, który obecnie znajduje się w Parlamencie. Zarówno projekt cyt. ustawy jak i założenia Programu transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych, jako rozwiązanie docelowe zakładają prowadzenie kształcenia pielęgniarek i położnych w systemie studiów licencjackich w wyższych szkołach zawodowych i w Akademiach Medycznych. Planowane utworzenie sieci szkół pielęgniarek i położnych do roku 2004, w liczbie około 50 ośrodków funkcjonujących w systemie szkolnictwa wyższego zastąpi dotychczasową sieć szkół policealnych prowadzących kształcenie w tych zawodach.

Ponadto chcę podkreślić, że uruchomienie kształcenia pielęgniarek i położnych w nowym systemie jest zgodne z intencją Ministra Zdrowia. Natomiast realizacja tego procesu niesie za sobą konieczność zabezpieczenia środków finansowych na ten cel oraz przeprowadzenia zmian organizacyjnych związanych z wygasaniem kształcenia pielęgniarek i położnych w dotychczasowym systemie. Obecnie Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania związane z upowszechnieniem szerokiej informacji w zakresie transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych oraz zmniejszeniem kosztów tego procesu poprzez np. zwrócenie się do samorządów województw z apelem o przekazywanie bazy lokalowej szkół (będących ich własnością) Akademiom Medycznym i wyższych szkołom zawodowym uruchamiającym kształcenie pielęgniarek i położnych w nowym systemie.

Odpowiadając na postulat "Aby w ramach nowelizacji ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej zmienić wyłącznie te zapisy, których zmiany podyktowane są koniecznością zharmonizowania z prawem Unii Europejskiej", uprzejmie wyjaśniam, że projekt nowelizacji ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej zawiera w swoich treściach wyłącznie uregulowania związane z dostosowaniem prawa polskiego w zakresie kształcenia i wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej do sektorowych Dyrektyw Rady Wspólnot Europejskich.

Odnosząc się do postulatu "Aby dla zagwarantowania należytego nadzoru nad wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położnej pozostawić w gestii samorządu pielęgniarek i położnych wydawanie zezwoleń na kształcenie podyplomowe oraz prowadzenie indywidualnej, grupowej i specjalistycznej praktyki pielęgniarek i położnych", uprzejmie informuję.

Zgodnie z regulacjami ustawy Prawo działalności gospodarczej, która jest ustawą dostosowaną do regulacji prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej, wydawanie zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej znajduje się w kompetencjach organów administracji rządowej lub organów samorządu terytorialnego. Obecnie zezwolenia na prowadzenie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych a także grupowej, indywidualnej i specjalistycznej praktyki pielęgniarek i położnych wydawane są przez organy samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych.

Doceniając olbrzymie znaczenie samorządu zawodowego w zakresie nadzoru nad wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położnej, Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rządowy projekt zmiany ustawy Prawo działalności gospodarczej, który pozwoli na wyłączenie praktyk m.in. pielęgniarek i położnych z regulacji objętych ustawą Prawo działalności gospodarczej. Istnieje zatem możliwość pozostawienia tej działalności w kompetencjach samorządu zawodowego.

Natomiast w odniesieniu do wydawania zezwoleń na prowadzenie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy prowadzenie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej działalnością gospodarczą. W zależności od podjętych ustaleń wynikających ze spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki oraz interpretacji prawnej w przedmiotowej sprawie w najbliższym czasie zostaną podjęte działania związane z nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

W odpowiedzi na postulat: "Aby przygotować przepisy pozwalające na kontraktowanie usług w zakresie pielęgniarskiej opieki domowej" wyjaśniam, że aktualnie domowe świadczenia pielęgniarskie realizowane są na podstawie art. 31 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.) w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez pielęgniarki środowisko rodzinne i w ramach domowej opieki paliatywno-hospicyjnej realizowanej przez zespoły opieki paliatywno-hospicyjnej. W obu przypadkach świadczenia te są finansowane przez Kasy Chorych - zgodnie z umowami zawartymi ze świadczeniodawcami. Należy wskazać także na świadczenia pomocy społecznej - usługi specjalistyczne i opiekuńcze wykonywane w domu chorego przez pielęgniarki (jako osoby mające specjalistyczne przygotowanie).

Reasumując pragnę podkreślić, że istniejące regulacje prawne pozwalają na kontraktowanie usług również w zakresie pielęgniarskiej opieki domowej, natomiast z uwagi na fakt, że jest to stosunkowo nowa forma realizacji świadczeń pielęgniarskich - wymaga ona większego upowszechnienia i zdobycia doświadczenia przez pielęgniarki występujące w roli owego świadczeniodawcy. Natomiast w miarę rozwoju rynku usług i zwiększania się zapotrzebowania na te usługi konieczne będzie w kolejnym etapie działań zabezpieczenie środków finansowych na kontraktowanie tych usług.

W odpowiedzi na postulat "Utrzymania opieki pielęgniarskiej w domach opieki społecznej".

Uprzejmie informuję, iż zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 ze zm.) dom pomocy społecznej zapewnia całodobową opiekę. Dom pomocy społecznej umożliwia mieszkańcom korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przysługujących z tytułu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Świadczenia zdrowotne, które mają na celu zachowanie zdrowia, wczesne wykrywanie chorób, badania diagnostyczne i leczenie dla mieszkańców domów pomocy społecznej są realizowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Wprowadzone powszechne ubezpieczenie zdrowotne zostało oparte między innymi na zasadzie zapewnienia równego dostępu do świadczeń. Ubezpieczony ma prawo do wyboru świadczeniodawcy, który ma podpisaną umowę z Kasą Chorych (mieszkańcy domu dokonują wyboru świadczeniodawcy osobiście lub z ich upoważnienia dyrektora domu. Przy czym należy wskazać, iż świadczenia zdrowotne udzielone ubezpieczonemu bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli to skierowanie jest wymagane, opłaca ubezpieczony). Mieszkańcom domów pomocy społecznej przysługują świadczenia określone w przepisach ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym na zasadach takich jak i pozostałym osobom ubezpieczonym w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (por. art. 1a, art. 31 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym).

Należy wskazać na organizację udzielania świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego - umowa między Kasą Chorych a świadczeniodawcami (postępowanie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 listopada 1998 roku w sprawie konkursu ofert na zawieranie przez Kasy Chorych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych (Dz.U. Nr 148, poz. 978 ze zm.) określa między innymi rodzaj i zakres udzielanych świadczeń oraz warunki i zasady udzielania tych świadczeń, a także zasady kontroli jakości, zasadności i dostępności do świadczeń oraz realizacji umów. Natomiast organizacja miejsc, w których udzielane są świadczenia zdrowotne należy do kompetencji świadczeniodawcy, który zawiera umowę z Kasą Chorych (w zależności od potrzeb świadczenia powinny być udzielane w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w warunkach domowych lub miejscach określonych przez świadczeniodawcę).

Informuję, iż zgodnie z art. 20 ust. 3a dom pomocy może również pokryć wydatki ponoszone na niezbędne usługi pielęgnacyjne w zakresie wykraczającym poza uprawnienia wynikające z przepisów ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Oznacza to, że domy pomocy społecznej, w zależności od potrzeb, mogą zatrudniać specjalistów o równych kwalifikacjach, w tym pielęgniarki, o czym stanowi przepis art. 55a ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.

Nawiązując do powyższych wyjaśnień związanych z organizacją udzielania świadczeń zdrowotnych - należy podkreślić, iż do zadań Kasy Chorych należy między innymi zawieranie i finansowanie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych ze świadczeniodawcami w celu zapewnienia ubezpieczonym przysługujących im świadczeń określonych w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Kasa Chorych nie jest pracodawcą dla pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna zatrudniająca pielęgniarki, w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., Nr 21 ze zm.).

Zasadne jest podkreślenie, iż wskazana w piśmie ustawa o pomocy społecznej w art. 55a stanowi, iż poziom usług świadczonych przez dom pomocy społecznej w zakresie zaspokojenia potrzeb bytowych, opiekuńczych osobom przebywającym w takim domu nie może ulec obniżeniu po dniu 1 stycznia 1999 r.

W odpowiedzi na postulat: "Aby znowelizować ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, a także przygotować nową ustawę o ratownictwie medycznym uwzględniającą rolę pielęgniarki w tych systemach" - uprzejmie wskazuję na rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o zmianie niektórych ustaw (druk sejmowy 1456), który jest przedmiotem prac Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

W kwestii przygotowania nowej ustawy o ratownictwie medycznym, uwzględniającej rolę pielęgniarki w tym systemie - pragnę wyjaśnić, że przepisy projektu ustawy określają rolę pielęgniarki ratunkowej w systemie ratownictwa medycznego, jej kwalifikacje i uprawnienia z nich wynikające. Ponadto przepisy projektu ustawy odwołują się do obowiązujących norm prawnych w zakresie kształcenia i wykonywania zawodu pielęgniarki (art. 31, 40 projektu ustawy).

Podkreślania wymaga również fakt, iż projekt ustawy dotychczas był przedmiotem konsultacji ze środowiskiem pielęgniarek i położnych - reprezentowanych przez samorząd zawodowy, a uwagi wnoszone w trakcie tych konsultacji znajdują swoje odzwierciedlenie w treści projektu.

Dziękując za zainteresowanie problemami środowiska pielęgniarek i położnych uprzejmie informuję, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad przygotowaniem programu rozwoju pielęgniarstwa, który w najbliższym czasie zostanie przedłożony do zaopiniowania środowisku pielęgniarek i położnych.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, dnia 02.01.2001 r.

Pani prof. dr hab.
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do pisma Pani Marszałek nr AG/043/458/2000/IV z dnia 13 grudnia 2000 r. w sprawie oświadczenia złożonego przez pana senatora Zbigniewa Gołąbka na 70. posiedzeniu Senatu w dniu 7 grudnia 2000 roku, a dotyczącego produkcji zbrojeniowej w Pionkach pragnę poinformować, że przekazaliśmy ww. pismo według kompetencji do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, posiadającej 100% udziałów w Zakładzie Produkcji Specjalnej Sp. z o.o., z sugestią pozytywnego jej rozpatrzenia. Zgodnie z przyjętą koncepcją restrukturyzacją, ZPS w znacznej mierze jest kontynuatorem działalności produkcyjnej Zakładów Tworzyw Sztucznych "PRONIT" S.A. w upadłości, w tym produkcji nitrocelulozy.

Z wyrazami szacunku

Minister
z up. Henryk Ogryczak
Podsekretarz Stan

***

Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Kuczyńskiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 2001-01-02.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 29 listopada br. (znak: AG/043/421/2000/IV) dotyczące oświadczenia złożonego przez senatora Józefa Kuczyńskiego podczas 69 posiedzenia Senatu RP w dniu 23 listopada br. pragnę uprzejmie przeprosić za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi na ww. pismo i zarazem informuję co następuje:

Rada Ministrów w dniu 20 grudnia br., przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia powiatów zagrożonych strukturalnym bezrobociem. W wyżej wspomnianym rozporządzeniu na liście powiatów zagrożonych znalazło się miasto Elbląg na prawach powiatu grodzkiego.

Pragnę zarazem zwrócić uwagę na fakt, iż stopa bezrobocia dla Miasta Elbląg za marzec br. po tzw. korekcie wynosiła 19,3% (informacja podana przez GUS w publikacji pt.: "Bezrobocie rejestrowane w Polsce I-III kwartał 2000 r.") co stanowi 137,9% średniej krajowej stopy bezrobocia.

Z poważaniem

z up. Podsekretarz Stanu

Grażyna Gęsicka

***

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożone na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, 2001-01-04

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Krzysztofa Głuchowskiego podczas 70 posiedzenia Senatu RP w dniu 7 grudnia 2000 roku w sprawie systemu funkcjonowania i finansowania doradztwa rolniczego uprzejmie informuję Panią Marszałek, że w pełni podzielam poglądy Pana Senatora na temat znaczenia służb doradczych dla rozwoju rolnictwa i wsi oraz przygotowania do integracji z Unią Europejską.

Uważam także, że nie jest uzasadnione utrzymywanie istniejącego podziału doradztwa rolniczego na ośrodki doradztwa rolniczego, podległe wojewodom oraz Krajowe Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Brwinowie (z dwoma oddziałami: w Krakowie i Poznaniu oraz 6 Regionalnymi Centrami Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich) podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wymienione instytucje są jednostkami budżetowymi - w przypadku ODR-ów finansowanymi z budżetów wojewodów, a KCDRRiOW z budżetu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pragnę poinformować, że dla efektywnej realizacji zadań wynikających z polityki rolnej Państwa oraz upowszechnienia wśród rolników i innych mieszkańców wsi informacji na temat praw i obowiązków, korzyści i zagrożeń wynikających z integracji z Unią Europejską jak również w celu zapewnienia stabilizacji i wysokiej jakości usług świadczonych przez doradców na rzecz rolników i środowiska wiejskiego, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęto prace nad projektem ustawy o państwowym doradztwie rolniczym. W projekcie przyjęto zasadę powszechnego, bezpłatnego świadczenia usług doradczych, jednolite podporządkowanie placówek doradczych przy równoczesnym zapewnieniu możliwości współpracy służb doradczych z innymi organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, w tym z samorządami rolniczymi oraz z samorządami terytorialnymi. Jestem przekonany, że ustawowe uregulowanie systemu doradztwa rolniczego usprawni działanie tych służb, jak również stworzy możliwość stabilizacji finansowej jednostkom doradczym i zatrudnionym w nich pracownikom oraz uruchomi system motywacji do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Projekt ustawy w zakresie zaproponowanych uregulowań jest dyskutowany ze środowiskiem doradczym. Będzie również przedstawiony do zaopiniowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, wszystkim organizacjom związkowym oraz samorządowi rolniczemu.

Równolegle z działaniami na rzecz trwałego, ustawowego uregulowania zasad funkcjonowania i finansowania oraz statusu służb doradczych, podejmuję wiele działań dla zwiększenia i pozyskania z różnych źródeł środków na działalność ośrodków doradztwa rolniczego bez względu na ich podporządkowanie. Podjąłem kroki dla włączenia Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich do współpracy w zakresie wdrażania programów finansowych ze środków przedakcesyjnych, a w przyszłości strukturalnych Unii Europejskiej. Ośrodki doradztwa rolniczego i KCDRRiOW włączają się także do realizacji "Programu Informowania Społeczeństwa - Integracja Polski z Unią Europejską" przyjętym przez Radę Ministrów w lipcu 1999 r. W 2000 r. niezależnie od środków budżetowych przeznaczonych na funkcjonowanie ośrodków doradztwa rolniczego, z budżetu będącego w mojej dyspozycji skierowałem ponad 1.100 tys. zł na zadania związane z upowszechnianiem doradztwa rolniczego.

Zgodnie z przyjętym trybem prac nad opracowaniem projektu ustawy budżetowej na 2001 r. wojewodowie - w ramach wstępnych limitów wydatków - samodzielnie określali wysokość środków niezbędnych na finansowanie poszczególnych jednostek i zadań budżetowych, w tym również w zakresie rolnictwa. Limity wydatków dla wszystkich dysponentów części budżetowych zostały określone wg jednolitych zasad, zgodnie z "Założeniami do projektu budżetu państwa na rok 2001". Należy przy tym zaznaczyć, że konieczność finansowanie wydatków sztywnych takich jak na: subwencje dla jednostek samorządu terytorialnego budowa i utrzymanie dróg publicznych, koszty obsługi długu publicznego oraz wybranych wydatków prorozwojowych ogranicza możliwość wzrostu nakładów na inne zadania, w tym związane z doradztwem rolniczym.

W projekcie ustawy budżetowej na 2001 r. wydatki ośrodków doradztwa rolniczego zaplanowane zostały w wysokości 147.365 tys. zł tj. zgodnie z propozycjami przedstawionymi przez wojewodów. W kwocie tej wydatki na wynagrodzenia wraz z pochodnymi oraz zakładowym funduszem świadczeń socjalnych stanowią 86,5% (127.490 tys. zł), wydatki rzeczowe 12,3% (18.165 tys. zł), a wydatki majątkowe - 1,2% (1.690 tys. zł).

Wojewodowie będą mogli zwiększać środki dla ośrodków doradztwa rolniczego w ramach przyznanego im budżetu na 2001 r. na zasadach i w zakresie określonym w art. 96 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U Nr 155, poz. 1014 z późniejszymi zmianami).

Dla Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przewiduje się w roku 2001 z budżetu kwotę 28.049 tys. zł wobec 26.845 tys. w roku 2000; co pozwoli na pełne zabezpieczenie potrzeb placowych w tym podwyżki przewidywane ustawowo dla sfery budżetowej.

Przedstawiając powyższe informacje mam nadzieję, że przekonałem Panią Marszałek i Pana Senatora o przywiązaniu wielkiej uwagi do spraw poprawy sytuacji doradztwa rolniczego oraz zatrudnionych tam pracowników. Sądzę, że w roku 2001 podjęta zostanie ustawa i tym samym ustalone zostaną docelowo zasady działalności doradztwa rolniczego.

O ostatecznym kształcie zarówno ustawy jak i wydatków budżetu na doradztwo rolnicze zadecyduje jednak Sejm i Senat RP.

Feliks Klimczak


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment