Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

18 grudnia 2000 r. w Warszawie odbyło się VI spotkanie przedstawicieli Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej oraz Integracji Europejskiej Parlamentów Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej, Republiki Węgierskiej, Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie poświęcone było perspektywom działania krajów Grupy Wyszehradzkiej w ramach układu z Schengen.

Uczestnicy wysłuchali wystąpień wiceministra spraw zagranicznych Jerzego Kranza, wiceministra spraw wewnętrznych Piotra Stachańczyka, dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w MON Rafała Seniucha, komendanta głównego Straży Granicznej gen. Marka Bieńkowskiego oraz Jacka Cichockiego z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Na zakończenie spotkania przyjęto wspólne oświadczenie, w którym stwierdzono:

1.My, przedstawiciele parlamentów krajów Europy Środkowej, potwierdzamy, że w naszym wspólnym interesie leży współpraca w procesie integracji europejskiej oraz współodpowiedzialność za budowę stabilności i bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Uważamy, że nasza współpraca w ramach grupy wyszehradzkiej przybliża nas do członkostwa w Unii Europejskiej.

2. Uznając znaczenie praktycznego wdrożenia acquis z Schengen, deklarujemy naszą wolę prowadzenia wymiany doświadczeń i współpracy w zakresie przygotowania naszych granic do pełnienia funkcji zarządzania zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej.

3. Opowiadamy się za rozwojem współpracy między naszymi państwami w zakresie spraw konsularnych, w tym w krajach trzecich, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania nielegalnej migracji, a także spraw wizowych.

4. Oczekujemy określenia jasnych standardów ochrony granic, kryteriów wdrożenia acquis Schengen, określenia harmonogramu włączania nowych krajów członkowskich do Systemu Informacyjnego Schengen.

5. Naszym celem jest zapewnienie skutecznej kontroli granic, która umożliwi naszym sąsiadom na Wschodzie coraz lepszy kontakt z europejskimi standardami wolności, demokracji i gospodarki rynkowej.

6. Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie osiągnięte na szczycie Unii Europejskiej w Nicei. Wierzymy, że wyniki szczytu w Nicei zwłaszcza w zakresie reform instytucjonalnych i procesu decyzyjnego stworzyły warunki niezbędne do zaproszenia tych państw kandydujących, które ukończą negocjacje członkowskie w terminie umożliwiającym ich przedstawicielom zajęcie miejsc w Parlamencie Europejskim w wyniku wyborów w 2004.

7. Republika Czeska, Słowacja, Węgry i Polska podkreślają znaczenie zmiany jakościowej w negocjacjach członkowskich w czasie szwedzkiej prezydencji tak, aby negocjacje mogły skupić się na rozwiązaniu zagadnień kluczowych.

8. Jako państwa kandydujące do Unii Europejskiej oraz obecni lub przyszli członkowie NATO popieramy rozwój Wspólnej Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony i pragniemy uczestniczyć już dziś w jej budowaniu w tym także w procesie kształtowania decyzji i ich podejmowania .

9. Wyrażamy nadzieję, że nowa administracja amerykańska przyczyni się do utrzymania i pogłębienia trans atlantyckiej więzi pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi.

10. Doceniamy kontynuację NATO-wskiej polityki otwartych drzwi. Wierzymy mocno, że zbudowanie Europy jednej i wolnej nie jest możliwe bez dalszego poszerzenia NATO. Tak więc wzywamy Radę Północnoatlantycką do zaproszenia, nie później niż podczas Praskiego Szczytu NATO w 2002 roku, Słowacji, Słowenii i Litwy oraz każdego innego państwa kandydującego, które spełnia kryteria członkowskie określone w studium o poszerzeniu NATO z 1995 roku.

11. Wyrażamy nadzieję, że ramowa umowa pomiędzy Unią Europejską a NATO zostanie wkrótce podpisana co zapobiegnie powielaniu struktur i mechanizmów decyzyjnych.

12. Uzgodniliśmy, że dyskusję nad zagadnieniami związanymi z poszerzeniem Unii Europejskiej, przyszłym kształtem Europy i jej instytucji, europejskiego bezpieczeństwa i obrony będziemy kontynuować na naszym następnym spotkaniu w Pradze w pierwszej połowie przyszłego roku.

Pod oświadczeniem podpisali się: Vladimir Lastuvka, Michael Zantovsky, Jaroslava Moserova, Peter Weiss, Vladimir Palko, Frantisek Sebej, Laszlo Kocsi, Mihaly Papai, Istvan Fule, Czesław Bielecki, Stanisław Głowacki, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Majka oraz Stefan Jurczak.

* * *

22 grudnia br. wizytę w Senacie złożyła delegacja Kazachstańskiej Grupy Parlamentarnej ds. Współpracy z Parlamentem RP pod przewodnictwem Wiktora Jegorowa. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Marcin Tyrna i przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą Janina Sagatowska.

Marszałek A. Grześkowiak zapewniła o bliskich związkach Polski z Kazachstanem. Poprosiła, by władze Kazachstanu udzielały pomocy Polakom, którzy znaleźli się tam w wyniku licznych represji i dla których Kazachstan stał się drugą ojczyzną. Marszałek poinformowała o inicjatywie ustawodawczej Senatu w sprawie repatriacji, podjętej po to, by każdy Polak, niezależnie od tego, w jakim państwie żyje, mógł wrócić do ojczyzny. Marszałek A. Grześkowiak wyraziła zadowolenie z dobrej współpracy z parlamentem Kazachstanu.

Parlamentarzyści kazachstańscy zapewnili, że ich kraj będzie wspierał mniejszości etniczne, lecz trudna sytuacja ekonomiczna ogranicza tę pomoc. Goście zachęcali do inwestowania w Kazachstanie, m.in. w przemysł lekki i przetwórstwo rolno-spożywcze


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment