Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

21 września br. wizytę w Senacie RP złożył wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Indonezji Andi M. Fatwa wraz z delegacją. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.

W czasie spotkania marszałek podkreśliła, że stosunki między naszymi krajami od lat układają się dobrze, jedynym elementem, którego dotąd brakowało w dwustronnych kontaktach, była współpraca parlamentarna. Marszałek wyraziła nadzieję, że obecna wizyta jest początkiem stałych kontaktów między Polską i Indonezją również na tym polu.

Podczas rozmowy A. Grześkowiak dostrzegła potrzebę ożywienia wymiany handlowej, kulturalnej, turystycznej między Polską i Indonezją, zaapelowała także o zniesienie wiz w krótkoterminowej wymianie turystycznej.

Goście z Indonezji przedstawili sytuację polityczną i gospodarczą swojego kraju. Podkreślili otwartość na ożywienie współpracy między Polską i Indonezją.

* * *

W dniach 21-23 września br., na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak, z oficjalną wizytą przebywał w Polsce przewodniczący Senatu Republiki Chile Andres Zaldivar.

22 września br. chilijskiego gościa przyjęła marszałek A. Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

W czasie rozmowy marszałek przypomniała swoją wizytę w Chile, a zwłaszcza fakt, że Senat chilijski uczcił 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podkreśliła marszałek A. Grześkowiak, tamta sesja poświęcona polskiej rocznicy świadczy o tym, jak ważna jest dla Chilijczyków idea wolności.

Zdaniem marszałek, Polskę i Chile - choć są państwami odległymi geograficznie - łączy wspólna kultura, której podstawę stanowi chrześcijaństwo, łączy walka o wolność i droga do demokracji. A. Zaldivar podkreślił, ze Chile jest otwarte na wszelką współpracę z Polską. Jego zdaniem, w umacnianiu tej współpracy bardzo ważne są kontakty parlamentarne - jako nieodłączny element kontaktów dyplomatycznych.

Jak stwierdził przewodniczący chilijskiego Senatu, Polska historia, przejście od systemu totalitarnego do demokracji w sposób pokojowy miało wpływ na postawy Chilijczyków. Teraz oba kraje przechodzą podobny proces odbudowy ustroju demokratycznego. Podobne też są cele w polityce gospodarczej - Polska dąży do integracji z Unią Europejska, Chile chce współpracować z Unią na zasadzie państwa stowarzyszonego.

Podczas spotkania rozmówcy podzielili się uwagami na temat reform systemowych przeprowadzanych w obu państwach. Przewodniczący chilijskiego Senatu zadeklarował gotowość do podzielenia się doświadczeniami w usprawnieniu systemu ubezpieczeń społecznych, zwłaszcza funkcjonowania funduszy emerytalnych, a także ochrony zdrowia.

Po spotkaniu z marszałek A. Grześkowiak przewodniczący A. Zaldivar wygłosił przemówienie na forum Senatu RP:

To dla mnie, jako przewodniczącego Senatu Chile, wielki zaszczyt być przyjętym w dniu dzisiejszym przez Senat Polski. Przywożę serdeczne pozdrowienia dla tej zasłużonej instytucji od Senatu mojego kraju. Na łonie obu izb, z natury swej demokratycznych, wybrani przez naród przedstawiciele omawiają zasady, którymi kierować się będzie rozwój naszych państw.

Chile jest krajem młodym, znajdującym się na południowym krańcu Ameryki. Polska jest krajem tysiącletnim, zakorzenionym głęboko w kulturze europejskiej. Jednakże Chilijczyków i Polaków łączy zdecydowana wola kontynuowania przemian politycznych, u których podstaw leży wolność, sprawiedliwość i poszanowanie praw człowieka. Polska dla Chilijczyków jest symbolem odwagi i woli politycznej, symbolem zmagań o zachowanie tożsamości narodowej, symbolem nieustannej walki o wolność i demokrację. Z tego narodu wywodzą się wybitni ludzie, którzy wzbogacili światową kulturę i naukę: Kopernik, Chopin, Maria Skłodowska-Curie i inni. Dzisiaj Jego Świątobliwość Jan Paweł II, syn tej ziemi, jest postacią, która z wielką mocą realizuje poszukiwanie pokoju, sprawiedliwości i miłości między istotami ludzkimi. Polska, ośmielę się stwierdzić, jest wykuta w cierpieniu i odwadze dzięki zdolnościom jej synów i córek.

W tym roku mija osiemdziesiąt lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chile i Polską. W ostatnim dziesięcioleciu, kiedy obydwa kraje odzyskały utraconą demokrację, nasze związki znacznie się zacieśniły, a odzwierciedlają to wizyty złożone przez najwyższe władze państwowe. W roku 1995 odwiedził Chile ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa, w roku 1998 marszałek Senatu pani Alicja Grześkowiak, a pan premier Buzek w marcu zeszłego roku. Ze strony chilijskiej w maju 1999 r. wizytę państwową w Polsce złożył ówczesny prezydent Eduardo Frei, a niedawno odwiedziła Polskę pani Soledad Alvear, minister spraw zagranicznych Chile.

U podstaw działań obu naszych narodów leży szacunek dla demokracji, poszanowanie praw człowieka i państwa prawa jako podstawowych i koniecznych warunków dla pokojowego rozwoju i pomyślnego życia społecznego.

Niedawnym przejawem wspomnianej troski była rola współorganizatorów, która przypadła obydwu krajom w czasie konferencji. "Ku wspólnocie demokracji", zorganizowanej z pełnym sukcesem w Warszawie w czerwcu bieżącego roku. Konferencja ta zakończyła się Deklaracją Warszawską, popartą przez znaczną liczbę jej uczestników.

Na polu gospodarczym również obserwujemy zacieśnienie współpracy między przedstawicielami gospodarki i finansów obydwu krajów. Współpraca ta jest owocem zbieżnej polityki prowadzonej przez rządy Chile i Polski, sprzyjającej wolnej przedsiębiorczości, integracji i otwartej wymianie handlowej. Chile i Polska mogą stać się partnerami strategicznymi i, dzięki swojej stabilności politycznej i gospodarczej, mogą służyć jako drzwi, przez które chilijskie i polskie towary dotrą na rynki obu regionów.

Kultura, nauka i technika, tak jak w przeszłości, mogą stać się polem współpracy dla naszych naukowców, profesorów i studentów. Stosunki chilijsko-polskie nacechowane są kontaktami i wkładem, jaki wnieśli wybitni intelektualiści obu krajów. Wielki Polak, Ignacy Domeyko, który przebył konno Kordylierę andyjską w 1838 r., następnie został rektorem najważniejszego uniwersytetu, Uniwersytetu Chile, był prawdziwym ojcem mineralogii chilijskiej. Nie zapominajmy również o owocnych kontaktach, które w połowie XIX wieku nawiązali na wygnaniu paryskim Adam Mickiewicz, najsławniejszy poeta Polski, i Francisco Bilbao, prekursor chilijskiej myśli społecznej.

Oba nasze kraje zainteresowane są także pokojem i bezpieczeństwem międzynarodowym oraz tematami o znaczeniu powszechnym, takimi jak ochrona środowiska naturalnego, walka z handlem narkotykami i przestępczością zorganizowaną. Wierzymy, że osiągnięcie tych celów zapewni poszukiwanie rozwiązań i podejmowanie wspólnych działań na szczeblu międzynarodowym.

Życie w XXI wieku stwarza przed naszymi społeczeństwami wielkie wyzwania i zadania. Historia obydwu narodów ukazuje ich ogromną zdolność przezwyciężania przeciwności. My, którzy zostaliśmy wybrani na przedstawicieli woli narodowej, powinniśmy lojalnie pracować, by sprostać tym wyzwaniom i zapewnić przyszłym pokoleniom jutro pełne pokoju, w którym prym wiodą prawda, wolność, tolerancja i solidarność.

Pani Marszałek! Panie i Panowie Senatorowie! Jestem przekonany, że moja wizyta w Polsce stanowi nowy wkład w dwustronne stosunki, a zwłaszcza w zacieśnianie związków między senatami obydwu krajów.

Chciałbym wyrazić szczególne podziękowania pani marszałek Alicji Grześkowiak za zaproszenie i za względy okazane mi w czasie pobytu w Warszawie. Dziękuję bardzo wszystkim obecnym.

Tego samego dnia chilijskiego gościa przyjął wicemarszałek Sejmu Stanisław Zając. Obaj rozmówcy z zadowoleniem podkreślili wyraźne ożywienie w kontaktach dwustronnych. Jak stwierdził wicemarszałek, Polska i Chile mają wiele wspólnych problemów związanych z budową systemu demokratycznego i wymiana doświadczeń leży w interesie obu krajów.

Podczas spotkania rozmawiano także o znaczeniu dyplomacji parlamentarnej we współpracy międzynarodowej.

Z przewodniczącym A. Zaldivarem spotkał się również premier Jerzy Buzek. Głównym tematem spotkania były stosunki dwustronne między obu państwami.

Premier wyraził swoją satysfakcję z wizyty chilijskiego gościa w Polsce. Zaznaczył, że Chile jest dla Polski bardzo ważnym partnerem w Ameryce Południowej. Za bardzo udaną i istotną dla rozwoju kontaktów między obu państwami uznał swoją wizytę w Chile w marcu br.

J. Buzek podkreślił, że Polskę i Chile - po trudnych doświadczeniach - w historii obu narodów łączą wspólne wartości: przywiązanie do wolności, demokracji i obrony praw człowieka.

22 września br. przewodniczący A. Zaldivar przeprowadził rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Władysławem Bartoszewskim, a także spotkał się z członkami Polsko-Chilijskiej Grupy Parlamentarnej.

Podczas pobytu w Warszawie A. Zaldivar złożył wieńce przed grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Bohaterów Getta.

* * *

W dniach 25-26 września br., na zaproszenie przewodniczącego Rady Państwa Republiki Słowenii (drugiej izby słoweńskiego parlamentu) Tonego Hrovata marszałek Alicja Grześkowiak złożyła oficjalną wizytę w Słowenii.

Podczas spotkania z marszałek A. Grześkowiak przewodniczący T. Hrovat stwierdził, że Polska jest dla Słowenii bardzo ważnym partnerem politycznym i gospodarczym. Oba kraje łączy historia i wspólne interesy.

Marszałek Senatu podkreśliła, że obecna wizyta służy intensyfikacji współpracy między obydwoma krajami, tak ważnej zwłaszcza teraz, gdy Polska i Słowenia mają takie same cele strategiczne: integrację z zachodnimi strukturami wojskowymi i gospodarczymi.

25 września br. marszałek A. Grześkowiak została też przyjęta przez prezydenta Republiki Słowenii Milana Kucana.

Podczas spotkania prezydent podkreślił, że dla Słowenii integracja ze strukturami europejskimi oznacza powrót do cywilizacji zachodniej i wyrównanie krzywd historycznych. Marszałek Senatu zapewniła, że Polska będzie popierać Słowenię w jej dążeniu do NATO. Prezydent M. Kucan i marszałek A. Grześkowiak omówili także sytuację polityczną na Bałkanach i w całej Europie.

W czasie wizyty marszałek A. Grześkowiak w słoweńskim parlamencie jego przewodniczący Janez Podobnik wysoko ocenił współpracę z polskim Sejmem i Senatem. Jak stwierdził, stosunki są doskonałe. Marszałek wyraziła przekonanie, że współpraca obu parlamentów będzie się rozwijać.

Pierwszego dnia pobytu w Lublanie marszałek A. Grześkowiak złożyła również wizytę arcybiskupowi i metropolicie lublańskiemu Francowi Rode. W czasie spotkania omawiano stosunki państwo-Kościół.

26 września br. marszałek A. Grześkowiak przeprowadziła rozmowy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Słowenii. W czasie spotkania z ministrem Lojze Peterle marszałek przedstawiła strategiczne cele polityki zagranicznej Polski. Jednym z nich jest integracja z Unią Europejską. A. Grześkowiak podkreśliła, że Polska chce być gotowa do zjednoczenia z UE pod koniec 2002 roku. Jak stwierdziła, Polska widzi w Słowenii państwo stabilizujące sytuację na Półwyspie Bałkańskim.

Minister L. Peterle określił stosunki słoweńsko-polskie jako "tradycyjnie bardzo dobre". Powiedział, że Słowenia jest zainteresowana wstąpieniem do NATO i w tych staraniach liczy na poparcie Polski. Minister zaproponował wspólne przedsięwzięcia gospodarcze na Bałkanach.

Podczas pobytu w Słowenii delegacja Senatu RP uczciła pamięć Polaków poległych w I wojnie światowej, składając wieniec w kościele w Javorcy. W miejscowości tej, w czasie długotrwałych walk, poległo około 10 tys. Polaków.

* * *

27 września br. wizytę w Senacie RP złożył Otto Habsburg - były członek Parlamentu Europejskiego, europejski polityk, publicysta. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.

W czasie spotkania marszałek podkreśliła zasługi Otto Habsburga w jego działalności politycznej, zwłaszcza troskę o europejską jedność i docenianie wartości chrześcijańskich w kulturze europejskiej. Jednocześnie marszałek wyraziła ubolewanie, że niektóre partie chrześcijańskie Europy Zachodniej odeszły od takich wartości jak dobro rodziny i prawo do życia.

Zdaniem Otto Habsburga, Polska ma do spełnienia ważną misję w zjednoczonej Europie - właśnie umacnianie wartości chrześcijańskich. Jak stwierdził, Polska powinna zabiegać o jak najszybszą integrację z Unią Europejską. Jeszcze jednym powodem, dla którego obecność Polski w strukturach europejskich jest ważna, są sprawy bezpieczeństwa - podkreślił Otto Habsburg.

W czasie rozmowy omówiono stosunki w Europie, wymieniono opinie na temat polityki zagranicznej Rosji.

Otto Habsburg opowiedział się też za dwuizbowym systemem parlamentarnym.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment