Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

3 marca br. wizytę w Senacie RP złożył wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Litewskiej Arvydas Vidżiunas, któremu towarzyszył poseł, zastępca przewodniczącego grupy parlamentarnej ds. kontaktów z Polską Artur Płokszto. Gości przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

W czasie spotkania wicemarszałek D. Tusk wyraził przekonanie, iż współpraca Polski i Litwy jest bardzo dobra. Zdaniem wicemarszałka, nasze kraje łączy wspólnota interesów, a problemy, jakie musimy jeszcze rozwiązać, są nieproporcjonalne do spraw, które nasze państwa łączą. Jesteśmy - jak stwierdził wicemarszałek - zainteresowani powodzeniem swojego litewskiego sąsiada. Polska popiera dążenia Litwy do przystąpienia do struktur europejskich i chce rozwijać współpracę dwustronną.

Litewscy goście podziękowali za życzliwość i deklaracje współpracy. A. Vidżiunas stwierdził, że integracja z Europą poprzez Polskę to dla Litwy cenny kierunek. Litwa jest zainteresowana polskimi doświadczeniami w dokonywaniu transformacji, a także polskimi inwestycjami na Litwie.

Wiceprzewodniczący litewskiego parlamentu zapewnił, że w kwestiach drażliwych, dotyczących polskiej mniejszości na Litwie, po stronie litewskiej jest wola rozwiązania tych spraw.

* * *

6 marca br. wizytę w Senacie RP złożył minister planowania i współpracy międzynarodowej Autonomii Palestyńskiej Nabil Shaath. Gościa przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

Wicemarszałek Senatu zapewnił ministra, że Palestyńczycy mają w Polakach przyjaciół. Polska docenia pokojowe wysiłki Palestyńczyków i jest przekonana, że nastąpi oczekiwane szczęśliwe zakończenie procesu negocjacji.

Jak stwierdził N. Shaath, Polska ma w swojej historii zwycięską walkę o niepodległość, walkę z uciskiem i dyktaturą. Dziś z sukcesem buduje nowoczesne państwo demokratyczne. Dążenia Palestyńczyków są podobne. Swój sukces chcą oni budować we współpracy z sąsiadami, a także takimi państwami jak Polska. Zdaniem ministra, Polska i Autonomia Palestyńska należą do nowego świata, a łączy je stara przyjaźń. Dlatego powinniśmy rozwijać współpracę polityczną i gospodarczą.

W czasie spotkania rozmawiano również o negocjacjach palestyńsko-izraelskich i prognozach procesu pokojowego.

* * *

14 marca br. w Paryżu, z inicjatywy przewodniczącego Senatu Republiki Francuskiej Christiana Ponceleta, odbyło się Forum Senatów Świata. W forum uczestniczyło trzystu pięćdziesięciu przedstawicieli 56 senatów i II izb parlamentów. Polski Senat reprezentowała marszałek Alicja Grześkowiak.

Głównym tematem forum był Senat jako reprezentant społeczeństwa oraz jego rola w tworzeniu prawa. Dyskutowano m.in. o dwuizbowości w kontekście dywersyfikacji i zwiększenia reprezentatywności (reprezentacja terytorialna i samorządowa), o specyfice funkcjonalnej dwuizbowości (funkcja stabilizacyjna i koncyliacyjna, ochrona i stabilność norm prawnych, poprawianie jakości prawodawstwa).

W czasie debaty marszałek A. Grześkowiak wygłosiła referat na temat poprawiania jakości prawodawstwa przez Senat RP. Jak podkreśliła marszałek, w państwach, w których władzy ustawodawczej należącej do parlamentu dwuizbowego udziela naród, obie izby są jednakowo legitymizowane do jej wykonywania. Każda z izb ma status organu narodu w zakresie ustawodawstwa i każda ma własne kompetencje w procesie tworzenia prawa. Ale dopiero współpraca, zespolenie uprawnień przynosi w efekcie obowiązujące prawo. Udzielenie władzy ustawodawczej dwóm organom wynika z troski o jakość tworzonego prawa. Ustawy wychodzące z izby poselskiej mogą być wadliwe. Druga izba parlamentu - senat - wykonując funkcję kontrolną, powinna być izbą rozwagi, refleksji i straży prawa. Senat powinien też być mniej podatny na wpływy polityczne niż izba poselska. W Polsce - jak stwierdziła marszałek A. Grześkowiak - Senat realizuje konstytucyjną misję doskonalenia ustawodawstwa w procesie jego stanowienia.

Marszałek A. Grześkowiak przedstawiła historię polskiego Senatu i tradycję naszego systemu parlamentarnego. Marszałek szczegółowo omówiła proces legislacyjny i kryteria, jakimi kieruje się Senat w procesie tworzenia prawa. Senat kontroluje ustawy dwupłaszczyznowo - merytorycznie i formalnie. Czuwa nad tym, aby prawo było oparte na wartościach mających korzenie w cywilizacji chrześcijańskiej. Wartości te, którym społeczność międzynarodowa nadała charakter uniwersalny, stanowią podstawę tożsamości narodu polskiego.

Marszałek poinformowała, że obecny Senat, IV kadencji, w ciągu 2,5-rocznej działalności przedstawił 18 inicjatyw ustawodawczych. Do 22 stycznia 2000 roku rozpatrzył 262 ustawy, z których 4 odrzucił, a do 117 ustaw zgłosił 2015 poprawek. Sejm przyjął około 65% senackich poprawek.

Marszałek A. Grześkowiak zwróciła uwagę, że dla dobrej pracy Senatu nieodzowna jest jego autonomia w zakresie rozpatrywanych ustaw. Senat nie powinien ulegać naciskom rządu ani izby poselskiej. Przy podejmowaniu decyzji kryteria polityczne powinny tu mieć mniejsze znaczenie niż w izbie poselskiej.

Drugiego dnia pobytu w Paryżu marszałek A. Grześkowiak zwiedziła wystawę malarstwa Jacka Malczewskiego, odwiedziła Bibliotekę Polską i spotkała się z członkami Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Marszałek odwiedziła także Polską Misję Katolicką.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment