Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 30 listopada-1 grudnia br. w Brukseli odbyło się VIII spotkanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z przewodniczącymi parlamentów państw uczestniczących w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej, kandydujących do UE z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Cypru. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli marszałek Sejmu Maciej Płażyński i wicemarszałek Senatu Donald Tusk. Gospodarzami dwudniowej narady byli: przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicole Fontaine, jej zastępca ds. poszerzenia Guido Pasta i szef Komisji Spraw Zagranicznych PE Elmar Brok.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego N. Fontaine, otwierając tegoroczne spotkanie, stwierdziła, że wspólnym celem Unii Europejskiej i aspirujących do niej krajów jest to, żeby w czasie następnych wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. poszerzenie Unii było już rzeczywistością. Zdaniem szefowej Parlamentu UE, poszerzenie Unii Europejskiej może być realne przed czerwcem 2004 roku.

N. Fontaine przestrzegła jednak również przed, jak to nazwała, "liryczną iluzją, że polityczna wola pomyślnego poszerzenia może wystarczyć, aby rozwiązać wszystkie problemy praktyczne".

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wezwała do "przejrzystości" procesu poszerzenia. Apelowała, aby w tym celu wciągnąć do dialogu między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajów kandydujących również parlamenty 15 państw członkowskich UE.

W swoim wystąpieniu podczas spotkania marszałek Sejmu M. Płażyński opowiedział się za dalszym poszerzaniem współpracy między deputowanymi PE i krajów kandydujących. Marszałek przypomniał, że polski Sejm i Senat od początku procesu dochodzenia do członkostwa w UE dbają o to, by tworzone ustawy były zgodne ze wspólnotowym dorobkiem prawnym.

Podczas spotkania z przewodniczącymi parlamentów państw kandydujących do UE komisarz UE ds. poszerzenia Guenter Verheugen wyraził przekonanie, że mechanizm informowania i wymiana zdań między politykami 15 państw członkowskich i 12 krajów kandydujących jest jedyną możliwą formą udziału Europy Środkowej w debacie nad reformą Unii Europejskiej.

G. Verheugen obiecał, że państwa kandydujące do unijnego rynku będą na bieżąco informowane o postępie prac nad reformą UE. Zaproponował, by powołać forum polityczne "15+12", które od przyszłego roku spotykałoby się dwa razy w roku celem wymiany zdań na temat postępu prac związanych z reformą unijnych instytucji.

Podczas grudniowego szczytu w Helsinkach Unia zamierza poszerzyć do 12 grono państw prowadzących negocjacje akcesyjne. W opinii G. Verheugena, rozpoczęcie negocjacji z nowymi kandydatami nie spowoduje opóźnień w rokowaniach z sześcioma państwami, które już negocjują swe członkostwo (Polska, Czechy, Węgry, Słowenia, Estonia, Cypr), gdyż postępy wszystkich krajów aspirujących do UE mają być oceniane przez "Piętnastkę" indywidualnie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi przypomniał szefom parlamentów 12 krajów kandydujących, że przed przystąpieniem do Unii muszą przyjąć jej cały dorobek prawny. "Stoi przed wami wielkie zadanie uchwalenia całego ustawodawstwa UE. Będzie to wymagać wielkiego wysiłku. Nalegam, abyście podtrzymywali rozmach reform gospodarczych i instytucjonalnych, które doprowadzą wasze kraje do członkostwa w UE" - powiedział R. Prodi.

Na zakończenie spotkania najwyżsi rangą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zgodzili się z szefami parlamentów krajów kandydujących do UE, że gotowe do członkostwa państwa powinny wejść do Unii 1 stycznia 2003. "Zapewni to pełny udział obywateli nowych państw członkowskich w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku" - stwierdzono we wnioskach ze spotkania.

Uczestnicy narady w Brukseli poparli również zalecenie Komisji Europejskiej, aby UE podjęła negocjacje członkowskie z szóstką kolejnych kandydatów: Bułgarią, Litwą, Łotwą, Maltą, Rumunią i Słowacją. Zarazem podkreślili konieczność utrzymania tempa trwających już negocjacji z Cyprem, Czechami, Estonią, Polską, Słowenią i Węgrami.

Przedstawiciele unijnego parlamentu zgodzili się z komisarzem G. Verheugenem, że żaden kandydat nie będzie musiał czekać na innych, gdyż wszyscy będą traktowani indywidualnie, "według własnych zasług".

* * *

10 grudnia br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Mongolii Nacagijn Bagabandi. Gościa przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski.

Wicemarszałek podkreślił, że obecna wizyta prezydenta Mongolii w Polsce jest ukoronowaniem dobrych stosunków między naszymi państwami. Wicemarszałek przypomniał o wieloletniej współpracy między mongolskim parlamentem i polskim Senatem, o współdziałaniu grup parlamentarnych, wymianie doświadczeń w tworzeniu prawa. Zdaniem wicemarszałka, te kontakty parlamentarzystów dobrze służą rozwijaniu współpracy obu państw.

Prezydent Mongolii N. Bagabandi przypomniał wizytę delegacji Senatu RP w Mongolii w 1995 roku, kiedy pełnił funkcję przewodniczącego Wielkiego Churału Państwowego. W jego ocenie, współpraca polskich i mongolskich parlamentarzystów przynosi dobre efekty nie tylko w kontaktach dwustronnych, ale również na forum międzynarodowym. Prezydent podkreślił, że polscy znawcy prawa pomogli w tworzeniu nowej mongolskiej konstytucji. Jak stwierdził, Mongolia z uwagą śledzi reformowanie polskiego ustawodawstwa i chętnie skorzysta z polskich doświadczeń w tworzeniu własnego prawa.

Prezydent wyraził nadzieję, że polscy parlamentarzyści poprą starania Mongolii o dalszy rozwój współpracy gospodarczej z naszym krajem, a także z aprobatą odniosą się do zwiększenia liczby studentów mongolskich na polskich uczelniach, o co zabiegał w rozmowie z polskim premierem.

Senat i Polonia

3 grudnia br. marszałek Alicja Grześkowiak spotkała się w Senacie z uczestnikami konferencji "Polacy na Wschodzie. Dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę", zorganizowanej w Krakowie przez Ośrodek Myśli Politycznej. Konferencja stanowiła część realizowanego pod honorowym patronatem marszałek Senatu programu "Państwo Polskie wobec Polaków na Wschodzie. Poszukiwanie modelu polityki".

Podczas spotkania uczestnicy konferencji przedstawili główne problemy omawiane podczas wcześniejszych obrad. Marszałek A. Grześkowiak podziękowała za determinację, z jaką rodacy ze Wschodu pielęgnują tożsamość i kulturę narodową. Zapewniła, iż Polacy żyjący w różnych państwach stanowią integralną część polskiego narodu. Marszałek odniosła się do zagadnień przedstawionych przez uczestników konferencji.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że elementem polityki państwa wobec Polaków na Wschodzie, a także i w innych rejonach świata musi być polityka zagraniczna rządu polegająca na domaganiu się od państw, w których żyją Polacy, respektowania praw mniejszości, zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Przedstawiciele Senatu RP podczas wszystkich spotkań międzynarodowych zwracają się o zagwarantowanie takich praw Polonii. Marszałek wyjaśniła, iż integracja z Unią Europejską jest dla Polski sprawą priorytetową. Nie znaczy to jednak, że Polska nie chce współpracy z państwami na Wschodzie.

Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono inicjatywom ustawodawczym Senatu: o Karcie Polaka, o obywatelstwie polskim, o repatriacji; mówiono o opiece, jaką Senat sprawuje nad Polonią. Uczestnicy konferencji wyrazili wdzięczność za troskę Senatu o Polaków na Wschodzie, a szczególnie za dotyczące ich inicjatywy ustawodawcze.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment