Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment


Kontakty międzynarodowe

12 maja br. przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senatora Władysława Bartoszewskiego odwiedzili deputowani do niemieckiego Bundestagu: Marcus Meckel - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, przewodniczący Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej, rzecznik Koła ds. Europy Wschodniej, Środkowej i Południowej frakcji SPD w Bundestagu, oraz dr Christoph Zöpel - przewodniczący Koła ds. Bliskiego i Środkowego Wschodu frakcji SPD. Deputowanym towarzyszyli dr Hans Jürgen Heimsoeth - radca minister z Ambasady RFN i dyr. Herman Bünz z Fundacji Eberta.

Intencją i tematem rozmowy były perspektywy orientacji polityki zagranicznej RFN szczególnie wobec Polski i pertraktacji Polski o wstąpienie do UE, w wypadku zmiany układu sił politycznych po wyborach parlamentarnych 27 bm.

Obaj parlamentarzyści (dr Zopel należy do grupy wieloletnich polityków SPD na szczeblu ministra landu) zapewniali o niezmienności obecnej linii polityki RFN wobec Polski i polskich aspiracji europejskich w razie przejęcia po wyborach władzy przez SPD.

* * *

19-21 maja br., na zaproszenie przewodniczącego Senatu Republiki Włoskiej Nicoli Mancino, marszałek Alicja Grześkowiak złożyła oficjalną wizytę we Włoszech.

Marszałek Senatu towarzyszyli szef Kancelarii Senatu minister Bogdan Skwarka i dyrektor gabinetu prof. Jerzy Pietrzak. W oficjalnych rozmowach brali również udział ambasador RP we Włoszech Maciej Górski i radca - minister pełnomocny Tomasz Orłowski.

Pierwsze spotkanie odbyło się w siedzibie Senatu włoskiego Palazzo Madama, gdzie marszałek Senatu RP przyjął przewodniczący N. Mancino.

Na zdjęciu: spotkanie z przewodniczącym Senatu Nicola Mancino. Od lewej. przewodniczący Nicola Mancino, marszałek Alicja Grześkowiak, redaktor Jacek Moskwa

Marszałek A. Grześkowiak wyraziła podziękowanie za zaproszenie do Włoch i podkreśliła, że jest to pierwsza oficjalna wizyta, jaką składa jako marszałek Senatu RP. Wyraziła również zadowolenie z wyników niedawnego głosowania w Senacie włoskim dotyczącego poparcia dla protokołów akcesyjnych do NATO.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o znaczeniu kontaktów parlamentarnych między obu krajami oraz wymieniono opinie na temat sytuacji wewnętrznej i reform podejmowanych obecnie w Polsce i we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem regionalizacji i decentralizacji państwa. Mówiono również o roli parlamentów w kształtowaniu demokracji i pracy na rzecz lepszego ich wizerunku w społeczeństwie.

Następnie marszałek A. Grześkowiak przyjął prezydent Republiki Włoskiej Oscar Luigi Scalfaro.

Podczas rozmowy zgodnie stwierdzono, że wartością podstawową jest pokój, podstawy pokoju tkwią w sprawiedliwości, ta natomiast bazuje na prawdzie, a prawda na miłości. Pokój jest niezbędny dla jednoczącej się Europy, dlatego niepokojąca jest obecna sytuacja w Albanii i Kosowie. Również ostatnie doniesienia o próbach nuklearnych w Indiach uznano za bardzo niepokojące.

Marszałek A. Grześkowiak podziękowała za poparcie Włoch dla naszych starań o wejście do Unii i do NATO oraz za wkład Włoch w rozwój Polski w sferze gospodarki, co dokonuje się poprzez obecność firm włoskich na polskim rynku, których chcielibyśmy widzieć znacznie więcej. Prezydent O.L. Scalfaro, popierając dążenia Polski do struktur europejskich, wyraził obawę, że wchodzenie nowych krajów do Unii Europejskiej lub Unii Monetarnej będzie wymagało poniesienia pewnych ofiar i trzeba się będzie liczyć z problemami rosnącego bezrobocia. Prezydent Włoch wyraził nadzieję, że ofiary te nie będą bolesne i nie dotkną bezpośrednio ludzi. Podkreślił swą życzliwość i przyjaźń dla Polski i Polaków.

Ostatnie z oficjalnych spotkań marszałek A. Grześkowiak odbyła z przewodniczącym Izby Deputowanych Republiki Włoskiej Luciano Violante.

Na fotografii: marszałek Alicja Grześkowiak wręcza pamiątkowy egzemplarz Konstytucji 3 maja przewodniczącemu Izby Deputowanych Luciano Violante

Podczas rozmowy marszałek Senatu podkreśliła, że spotkanie odbywa się przed ratyfikowaniem przez Izbę Deputowanych protokołów akcesyjnych do NATO i ma nadzieję, że Izba wkrótce je ratyfikuje. Przewodniczący L. Violante zapewnił, że po rozmowach z przewodniczącymi klubów parlamentarnych uzyskał ich poparcie i sądzi, że ratyfikacja nastąpi najpóźniej do 20 czerwca br.

Marszałek A. Grześkowiak wyraziła uznanie dla inicjatywy parlamentu włoskiego i przewodniczącego L. Violante za propozycję powołania Konferencji Parlamentarnej Krajów Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, która znacznie wzmacnia rolę parlamentów, stanowi ważny element współpracy w Europie i działań na rzecz integracji europejskiej.

Z zadowoleniem oceniła współpracę parlamentów obu krajów i wyraziła nadzieję, że będzie ona równie ożywiona w gospodarce i kulturze.

Następnie w związku z integracją Polski z Unią Europejską rozmawiano o konieczności uproszczenia prawa oraz o roli parlamentów krajowych w stanowieniu prawa europejskiego.

Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła, że w Polsce istnieją pewne obawy o suwerenność państwa widzianą poprzez suwerenność ustawodawczą, a także o dominantę ustawodawstwa europejskiego nad krajowym. Należy zmienić świadomość ludzi i zapewniać społeczeństwo, że nie straci suwerenności, poddając pewne kompetencje ustawodawcze Parlamentowi Europejskiemu. Marszałek Senatu zwróciła się z prośbą do przewodniczącego L. Violante o pomoc w zorganizowaniu wspólnej konferencji, która pomogłaby wyjaśnić te obawy. Poparła również ideę przewodniczącego Izby Deputowanych dotyczącą wzmocnienia roli parlamentu, który powinien pełnić nie tylko funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim być organem działającym sprawnie i skutecznie, szybko podejmującym decyzje.

Podczas rozmowy poruszono również temat reformy samorządowej i doświadczeń włoskich w tym zakresie.

20 maja br. marszałek A. Grześkowiak przebywała w Loreto, gdzie spotkała się z prefektem regionu i syndykiem miasta Loreto.

Następnie, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, złożyła wieniec na polskim cmentarzu wojskowym.

Po cmentarzu, gdzie pochowanych jest 1088 polskich żołnierzy poległych w walkach o Loreto i okoliczne miasta, oprowadzał A. Grześkowiak Mieczysław Rasiej, prezes Związku Polaków we Włoszech, żołnierz 3. Dywizji Strzelców Karpackich i uczestnik walk o Loreto. Następnie marszałek A. Grześkowiak zwiedziła Sanktuarium Maryjne i spotkała się z polskimi siostrami zakonnymi.

* * *

21 maja br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Izby Gmin Kanady Gilbert Parent wraz z delegacją. Marszałek Alicja Grześkowiak, witając gości, podziękowała parlamentowi Kanady za poparcie rozszerzenia NATO o kolejne państwa, w tym Polskę. Marszałek Senatu wyraziła wdzięczność za okazywaną przyjaźń i wszystko, co Kanada zrobiła dla naszego kraju.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła rosnącą rolę parlamentów we współpracy międzynarodowej i potrzebę wzmocnienia kontaktów między parlamentami Polski i Kanady.

G. Parent zapewnił, że Polska ma i będzie mieć w Kanadzie przyjaciela. W parlamencie kanadyjskim istnieje odpowiednik Polsko-Kanadyjskiej Grupy Parlamentarnej, której przewodniczy deputowany polskiego pochodzenia. O potrzebie wzmocnienia współpracy parlamentarnej - jak stwierdził przewodniczący Izby Gmin - świadczy wizyta delegacji parlamentu Kanady. G. Parent wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do wizyty polskich parlamentarzystów w Kanadzie.

Rozmówcy wymienili również informacje o różnicach w uprawnieniach przewodniczących izb parlamentu Polski i Kanady oraz tradycjach obu parlamentów. Marszałek A. Grześkowiak poinformowała także o opiekuńczej roli Senatu wobec Polonii.

Gości interesował zakres prac senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Program prac komisji przedstawiła uczestnicząca w spotkaniu przewodnicząca komisji senator Janina Sagatowska.


Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment