Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment
KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE
W dniach 31 marca i 1 kwietnia br. senator Władysław Bartoszewski złożył wizytę w Stuttgarcie, na zaproszenie premiera Badenii-Wirtembergii Erwina Teufla i współpracującej z Polską Fundacji R. Boscha. Podczas wizyty senator W. Bartoszewski wygłosił odczyt publiczny (w języku niemieckim) na temat: "Trudna droga pojednania niemiecko-polskiego i obiecujące perspektywy na przełomie stuleci". Senator W. Bartoszewski odbył też spotkanie oficjalne z premierem E. Teuflem, połączone z wręczeniem senatorowi medalu za zasługi dla Badenii-Wirtembergii.
* * *
16 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył
przewodniczący Izby Reprezentantów Nowej Zelandii Doug Kidd. Nowozelandzkiego gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, której towarzyszyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski, Tadeusz Rzemykowski i Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.Podczas spotkania wymieniono opinie na temat tradycji i funkcjonowanie parlamentów w obu krajach.
Marszałek A. Grześkowiak przypomniała o opiekuńczej roli Senatu wobec polskiej diaspory. W Nowej Zelandii mieszka około 5-8 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia. Jest to głównie emigracja z okresu II wojny - w 1944 r. znalazło się tam około 800 polskich dzieci.
D. Kidd zapewnił marszałek A. Grześkowiak, że Polacy w jego kraju mają takie sama prawa jak inni obywatele. "Nie ma ograniczeń i restrykcji konstytucyjnych czy prawnych ze względu na pochodzenie społeczne lub rasowe. Polacy są wolni, mogą wyrażać swoją kulturową odrębność i są dość aktywni" - podkreślił.
Senator Władysław Bartoszewski przypomniał, że w tym roku minęło 25 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.
* * *
22 kwietnia br. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych
Kataru Hamad Bin Jassim Al-Thani wraz z delegacją. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski oraz członkowie prezydium senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, senatorowie Władysław Bartoszewski i Krzysztof Majka.Minister spraw zagranicznych Kataru poinformował przedstawicieli Senatu, że jego wizyta w Polsce ma na celu stworzenie fundamentów dalszej dobrej współpracy między Polską i Katarem. Dążeniem ministra jest ustanowienie ambasad - polskiej w Katarze i Kataru w Polsce, których funkcjonowanie prowadziłoby do dalszego zbliżenia obu państw i rozwoju stosunków gospodarczych.
Minister poinformował także o przemianach demokratycznych w jego kraju, m.in. o mających się odbyć wolnych wyborach do władz miejskich oraz o istnieniu wolnej prasy, co - jak stwierdził Al-Thani - sprawia niekiedy kłopoty. Katar - zapewnił minister - dąży do utrzymywania przyjaznych stosunków i współpracy ze wszystkimi krajami świata.
Marszałek A. Grześkowiak zapewniła gościa, że Polska jest zainteresowana dobrymi stosunkami z państwami arabskimi, zwłaszcza tymi z rejonu Zatoki Perskiej. Funkcjonowanie Zgromadzenia Doradczego w Katarze to, zdaniem marszałek, droga ku parlamentaryzmowi. Pani marszałek przedstawiła historię polskiego parlamentu i rolę Senatu. Wolna prasa jest, w opinii marszałek, nieodzownym elementem demokracji, od której nic lepszego nie wymyślono. Senator W. Bartoszewski przypomniał, że Polska, zainteresowana jak najlepszymi kontaktami z państwami islamu, od 9 lat utrzymuje stosunki międzynarodowe z Katarem. Nawiązanie stosunków dyplomatycznych będzie, zdaniem senatora, znakiem normalności wzajemnych kontaktów.
* * *
23 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej gen. armii Jean Pierre Kelch
e. Gościa przyjął wicemarszałek Senatu Andrzej Chronowski. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Stefan Jurczak.Wicemarszałek A. Chronowski pozytywnie ocenił polsko-francuskie stosunki polityczne, ekonomiczne, wojskowe, a także kulturalne. Zapewnił, że Polska w swej polityce zewnętrznej dąży do stabilnego bezpieczeństwa w Europie i dobrych stosunków z wszystkimi państwami. Przypomniał, że strategiczny cel naszego kraju - za
osiągnięciem, którego opowiadają się wszystkie liczące się siły polityczne - to członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. Wicemarszałek A. Chronowski wyraził wdzięczność za pomoc i poparcie okazywane Polsce przez Republikę Francuską.Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej J.P. Kelche w czasie spotkania stwierdził, że przynależność Polski do NATO można uznać za fakt dokonany - jest to sprawa najbliższego czasu. Zdaniem generała, ważne jest również członkostwo Polski w UE, i to nie tylko z poczucia ludzkiej wspólnoty, ale także ze względów bezpieczeństwa.
Współczesne zagrożenia transnarodowe to terroryzm, mafia, przemyt narkotyków; zapobiec im może wyłącznie - jak stwierdził generał - Unia Europejska.
J.P. Kelche poinformował o restrukturyzacji armii francuskiej, planach przekształcenia jej w armię wyłącznie zawodową do roku 2002. Zapewnił też o gotowości współpracy z Polską. Senator S. Jurczak przypomniał, że dobra współpraca wojskowa między Polską a Francją trwa od 1992 roku.
* * *
W dniach 25-26 marca br. senator Władysław Bartoszewski, jako jeden z gości honorowych organizatorów Międzynarodowych Targów Książki w Lipsku, uczestniczył w publicznej dyskusji panelowej na temat przyszłości krajów postkomunistycznych Europy Środkowowschodniej. Współuczestnikami dyskusji byli: minister spraw zagranicznych Rumunii (zarazem pisarz) Andreas Plesu, dyplomata czeski (zarazem pisarz) Jiri Grusa, b. ambasador Czech w Bonn, obecnie desygnowany ambasador Czech w Wiedniu.
* * *
27 kwietnia br. marszałek Alicja Grześkowiak przebywała we Lwowie. Spotkała się z gubernatorem obwodu lwowskiego Michałem Gładijem i merem Lwowa Wasylem Kujbidą oraz deputowanymi do Rady Najwyższej Ukrainy ze Lwowa.
W czasie jednodniowego pobytu marszałek A. Grześkowiak odwiedziła też szkoły polskie we Lwowie, spotkała się z miejscowymi działaczami polskimi, złożyła wieniec na cmentarzu Orląt Lwowskich. W programie znalazła się również wizyta w katedrze łacińskiej i w seminarium duchownym. Marszałek spotkała się także z biskupem Marcjanem Trofimiakiem - nowym ordynariuszem diecezji Łuckiej na Wołyniu.
W godzinach wieczornych marszałek A. Grześkowiak, wspólnie z merem Lwowa, otworzyła uroczysty koncert TV Polonia "Podwieczorek z Polonią", który zainaugurował cykl programów dla Polaków i Polonii za granicą.
Tego samego dnia we Lwowie przebywała grupa senatorów z Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą Senatu RP z przewodniczącą senator Janiną Sagatowską. W niektórych wizytach i spotkaniach senatorowie towarzyszyli marszałek Senatu.
Prof. Alicja Grześkowiak - lwowianka z pochodzenia - była we Lwowie wielokrotnie. Jako marszałek Senatu odwiedziła swoje rodzinne miasto po raz pierwszy.
* * *
28 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył prezydent Republiki Estońskiej Lennart Meri. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również senatorowie Janina Sagatowska - przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, Władysław Bartoszewski - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskie
j oraz Krzysztof Majka - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.Podczas spotkania prezydent Estonii stwierdził, że Polacy i Estończycy, choć nie są sąsiadami, mają ze sobą wiele wspólnego. Zawsze łączyło nas - jak powiedział prezydent - poczucie godności narodowej. Teraz mamy także wspólne cele polityczne. Prezydent L. Meri zainteresowany był, czy wyższa izba polskiego parlamentu udzieli poparcia Estonii w jej dążenia do struktur europejskich. Jednocześnie prezydent zapewn
ił o poparciu jego państwa dla Polski w jej staraniach o wejście do NATO i Unii Europejskiej.Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, iż Polska ceni starania Estonii o odrodzenie narodowe. Marszałek wysoko oceniła dotychczasową współpracę obu państw na różnych płaszczyznach międzynarodowych, podziękowała też prezydentowi za list skierowany do Senatu USA w sprawie Polski.
Prof. A. Grześkowiak zapewniła również prezydenta o pełnym poparciu Senatu RP dla Estonii w jej dążeniach do struktur europejskich. Marszałek A. Grześkowiak poparła też ideę utworzenia Polsko-Estońskiej Grupy Parlamentarnej, która inspirowałaby wzajemne kontakty, nie tylko parlamentarne.
Marszałek A. Grześkowiak poinformowała prezydenta o roli Senatu jako protektora Polonii i Polaków w świecie. Z tego względu marszałek Senatu - jako gwarant tej opieki - zwróciła się o pomoc w rozwiązaniu problemu obywatelstwa obywateli Estonii polskiego pochodzenia. W odpowiedzi prezydent L. Meri zapewnił, że osobiście zainteresuje się tą sprawą.
Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment