Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
WYMIANA MIĘDZYNARODOWA
W dniach 26-30 stycznia 1998 r. odbyła się w Strasburgu pierwsza część sesji 1998 r. Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W sesji wyjątkowo wzięła udział cała delegacja polska, tj. członkowie i zastępcy, ponieważ podczas tej sesji nastąpiło wprowadzenie nowego składu, po wyborach w 1997 r., delegacji do zgromadzenia. Obrady poprzedziło seminarium informacyjne.
W obecnej kadencji Sejmu i Senatu w skład delegacji wchodzą przedstawiciele: posłowie - Franciszek Adamczyk, Andrzej Anusz, Tadeusz Iwiński - wiceprzewodniczący, Jerzy Jaskiernia, Marian Krzaklewski, Marcin Libicki - przewodniczący, Waldemar Pawlak, Andrzej Urbańczyk, Andrzej Wielowieyski - wiceprzewodniczący, oraz senatorowie - Ryszard Gibuła, Leon Kieres, Edmund Wittbrodt, a także zastępcy przedstawicieli: posłowie - Tadeusz Biliński, Marek Borowski, Ewa Freyberg, Gabriel Janowsk
i, Olga Krzyżanowska, Jan Łopuszański, Aleksander Łuczak, Adam Słomka, Tomasz Wójcik , oraz senatorowie - Krzysztof Kozłowski, Jerzy Smorawiński, Maciej Świątkowski.Podczas sesji zapoznano się ze sprawozdaniem z działalności Prezydium Zgromadzenia za okres od września 1997 r., sprawozdaniem z działalności Komitetu Ministrów, sprawozdaniem z działalności Wysokiego Komisariatu Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców w okresie 1994-97.
Dokonano też wyboru sędziów do Nowego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (Polskę będzie w nim reprezentował Jerzy Makarczyk) oraz weryfikacji pełnomocnictw delegacji tureckiej i ukraińskiej.
Podczas sesji dyskutowano nad następującymi zagadnieniami: przyszłość Europejskiej Karty Socjalnej, dostęp mniejszości do szkolnictwa wyższego, rozwój ostatnich wydarzeń w Federalnej Republice Jugosławii i ich wpływ na region bałkański, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wyrównywanie różnic społecznych w Europie, przestępczość gospodarcza - zagrożenie dla Europy, Bośnia i Hercegowina
- powrót uchodźców, sytuacja w Algierii, konieczność przyspieszenia rozwoju turystyki w Europie Środkowowschodniej, trwały rozwój w basenach Morza Śródziemnego i Czarnego. Omówiono też sprawy związane z realizacją zaleceń drugiego Szczytu Szefów Państw i Rządów - członków Rady Europy, który odbył się w październiku 1997 r. w Strasburgu.Podczas sesji powołano Komisję Zgromadzenia ds. Równości Szans Kobiet i Mężczyzn.
W czasie sesji wystąpili goście specjalni: Petre Roman - przewodniczący Senatu Rumunii, który przedstawił stanowisko swego kraju dotyczące integracji europejskiej, Sadako Ogata - Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, która przedstawiła problemy związane z uchodźstwem i migracją ekonomiczną w Europie, Hans van den Broek - członek
Komisji Europejskiej, który mówił o roli i znaczeniu Rady Europy w procesie rozszerzania Unii Europejskiej.* * *
4 lutego br. wizytę w Senacie złożył
minister spraw zagranicznych Republiki Portugalskiej Jaime Jose Matos da Gama. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak, w spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.Minister J.M. Gama stwierdził, że stosunki polityczne i dyplomatyczne między Polską i Portugalią są bardzo dobre, coraz lepsza jest współpraca gospodarcza, owocne są też kontakty międzyparlamentarne. Minister potwierdził przychylność Portugalii dla sprawy przyjęcia Polski do NATO i Unii Europej
skiej. Jego zdaniem poszerzenie struktur natowskich o nowych członków nie tylko nie osłabi istniejącego układu, lecz przeciwnie - wzmocni bezpieczeństwo państw członkowskich.Senator W. Bartoszewski stwierdził, że Portugalia jest dla Polski nie tylko przyjaznym, ale i ważnym partnerem, także z tego względu, że ma doświadczenia w łączeniu się z wieloma strukturami międzynarodowymi z dobrym skutkiem.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że polski Senat jest zainteresowany rozwijaniem kontaktów parlamentarnych z Portugalią, podziękowała również za pomoc dla ofiar powodzi w Polsce.
* * *
12 lutego br. wizytę w Senacie złożył
komisarz Unii Europejskiej Hans van den Broek. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak, w spotkaniu uczestniczyli też wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski, Komisji Gospodarki Narodowej senator Kazimierz Kleina, Komisji Ochrony Środowiska senator Franciszek Bachleda-Księdzularz, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Józef Frączek oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Mieczysław Janowski.Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła, że otwarcie się Unii Europejskiej na Wschód jest decyzją historyczną. Marszałek wyraziła wdzięczność za zaliczenie Polski do pierwszej grupy państw, które Unia gotowa jest przyjąć do swych struktur. Jak stwierdziła, droga do Unii nie będzie dla Polski łatwa; przed nami jest wiele trudności, także pr
zed Senatem, którego zadaniem będzie dostosowanie prawa do standardów europejskich.Hans van den Broek zapewnił, że w Unii Europejskiej są dostrzegane i doceniane polityczne i gospodarcze przemiany w Polsce oraz fakt, że w polskim społeczeństwie nie ma rozbieżności co do kierunku reform i polityki zagranicznej.
Hans van den Broek stwierdził jednocześnie, że przed polskim parlamentem jest jeszcze wiele pracy legislacyjnej nad dostosowaniem polskiego ustawodawstwa do standardów europejskich. Komisarz UE zwrócił się też z prośbą, by parlament dopingował rząd do przeprowadzenia reform gospodarczych, jako że procesy legislacyjne muszą być spójne z procesami ekonomicznymi.
Hans van den Broek był zainteresowany możliwością otwarcia szybkiej ścieżki legislacyjnej dl
a ustaw europejskich.Marszałek A. Grześkowiak wyjaśniła, że - zgodnie z konstytucją - możliwe jest szybkie rozpatrzenie pakietu ustaw dostosowawczych. Podkreśliła również, że dostosowania do standardów europejskich nie wymagają ustawy dotyczącej praw człowieka, bo to w Polsce już zostało zrobione.
Hans van den Broek poinformował, że w rozmowach z rządem zamierza poruszyć sprawę restrukturyzacji sektora stalowego w polskiej gospodarce.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment