Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
W dniach 18-22 czerwca br. na zaproszenie Senatu RP przebywał w Polsce wiceprzewodniczący Chińskiej Ludowej Konsultatywnej Konferencji Politycznej, przewodniczacy Chińskiego Stowarzyszenia na rzecz Międzynarodowego Porozumienia Li Guixian wraz z delegacją.
19 czerwca br. chińskich gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki polsko-chińskiej grupy parlamentarnej senatorki Genowefa Ferenc i Elżbieta Płonka.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że współpraca międzyparlamentarna jest ważnym elementem dyplomacji.
Przewodniczący delegacji chińskiej Li Guixian przedstawił historię ChLPKK, jej uprawnienia i znaczenie w państwie, omówił także relacje między ChLPKK i najwyższym organem ustawodawczym w Chinach - Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych. Li Guixian poinformował o przemianach dokonanych w Chinach zarówno w rolnictwie, jak i w przemyśle i handlu. Przewodniczący delegacji chińskiej wyraził zainteresowanie polskimi doświadczeniami w transformacji systemu gospodarczego, społeczn
ego i prawnego.Marszałek A. Grześkowiak przedstawiła tradycje parlamentaryzmu w Polsce, omówiła dwunastoletnie doświadczenia w reformowaniu państwa. Marszałek podkreśliła, że Polska jest państwem prawa, którego podstawą są prawa człowieka.
W czasie spotkania poruszono również kwestię kary śmierci, marszałek Senatu zaapelowała o wprowadzenie abolicji kary śmierci w Chinach.
Podczas pobytu w Polsce delegacja chińska spotkała się także z wicemarszałkiem Sejmu Stanisławem Zającem, parlamentarzystami z polsko-chińskiej grupy parlamentarnej oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki.
20 czerwca br. chińscy goście odwiedzili Kraków, gdzie zostali przyjęci przez władze regionu.
* * *
20 czerwca br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Adrian Severin. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.
W spotkaniu uczestniczyli senatorowie: Krzysztof Majka - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Kazimierz Kleina - przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej.
Podczas rozmowy podkreślono potrzebę ponownego zdefiniowania zadań OBWE oraz zwiększenia roli tej organizacji na arenie międzynarodo
wej.A. Severin stwierdził, że OBWE, która przez lata funkcjonowała jako międzynarodowe forum dialogu między Wschodem i Zachodem, dziś powinna zostać dostosowana do nowej rzeczywistości. Zdaniem przewodniczącego, impuls zmian w organizacji oraz wizja jej przyszłości powinny nadejść ze strony rządów i parlamentów państw członkowskich. A. Severin zaapelował o debatę na temat przyszłości OBWE w Senacie RP.
Jak stwierdziła marszałek A. Grześkowiak, podstawowym zadaniem OBWE jest obrona praw człowieka na świecie. W kontekście obrony praw człowieka omawiano podczas spotkania sytuację w Czeczenii i na Bałkanach. Marszałek poinformowała przewodniczącego ZP OBWE o uchwale Senatu RP w sprawie Czeczenii.
* * *
27 czerwca br. wizytę w Senacie złożył prezydent Republiki Węgierskiej Ferenc Madl. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka.
Podczas rozmowy podkreślono historyczne związki narodu polskiego i węgierskiego oraz wspólnotę interesów w drodze do zintegrowanej Europy.
Marszałek A. Grześkowiak podziękowała za sposób traktowania mniejszości polskiej na Węgrzech i zagwarantowanie jej pełnego prawa do tożsamości narodowej.
Prezydent Węgier, gdzie istnieje parlament jednoizbowy, zainteresowany był kompetencjami Senatu RP, ordynacją wyborczą do Senatu, relacjami z Sejmem.
Marszałek A. Grześkowiak omawiając szczegółowo konstytucyjne uprawnienia Senatu, dotychczasową ordynację wyborczą i tę według, której zostaną przeprowadzone najbliższe wybory, podkreśliła znaczenie Senatu jako strażnika jakości tworzonego prawa. Tylko w obecnej kadencji parlamentu Senat wniósł około 5,5 tys. poprawek do uchwalanych ustaw i ponad 70% z nich została przyjęta przez Sejm - poinformowała marszałek. Zdaniem marszałek Senatu, w państwach demokratycznych rośnie znaczenie Senatów, czego dowodem jest coraz większa liczba krajów powołujących drugą izbę parlamentu.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment