Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Z prac komisji senackich
Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.
Senatorowie zapoznali się z wyjaśnieniami generalnego inspektora informacji finansowej Ireneusza Wilka oraz z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji sejmowej i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek Na sprawozdawcę wybrano senatora Pawła Abramskiego.
* * *
Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej przyjęli stanowisko w sprawie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Po wysłuchaniu wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Naglewskiego oraz przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Obrony Narodowej, a także po zapoznaniu się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, komisja zaproponowała wprowadzenie 11 poprawek do ustawy sejmowej. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego zarekomenduje je senator Stefan Konarski.
* * *
Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej zebrali się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W przyjętym przez połączone komisje stanowisku postanowiono zaproponować Senatowi przyjęcie 2 poprawek do ustawy sejmowej. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Krzysztof Głuchowski.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Techniki i Technologii.
Senatorowie wysłuchali stanowiska rządu, które przedstawił wiceminister gospodarki Bernard Błaszczyk. Zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Omawiana ustawa zmierza do dostosowania przepisów ustawy nowelizowanej do ustawy o działach administracji rządowej. W związku z art. 9 ust. 4 tej ustawy, zgodnie z którym agencja podlega ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, zmodyfikowano zasady dotyczące jej działalności. Ponadto nowelizacja dostosowała nazewnictwo organów administracji rządowej do aktualnie obowiązujących unormowań.
W wyniku głosowania Komisja Nauki i Edukacji Narodowej zaproponowała wprowadzenie 1 poprawki o charakterze porządkującym do art.1 pkt 4. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Marian Żenkiewicz.
* * *
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska przystąpiono do rozpatrywania ustawy o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska oraz reprezentantów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Lasów Państwowych. Swoje uwagi przedstawiło ponadto Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Postanowiono, że stanowisko w sprawie rozpatrywanej ustawy sejmowej komisja podejmie na kolejnym posiedzeniu, 21 czerwca br.
* * *
Senatorowie z Komisji Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowali o wprowadzeniu poprawek do ustawy o świadczeniu dla cywilnych ofiar wojny. Proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Elżbieta Płonka.
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą podjęła inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustanowienia 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
W uzasadnieniu stwierdzono, że podjęcie proponowanej inicjatywy stanowi nawiązanie do przedwojennej tradycji obchodzenia Dnia, a nawet Tygodnia Opieki nad Rodakami na Obczyźnie, których organizacją zajmowały się krajowe organizacje sprawujące opiekę nad emigracją polską. Ustawa spełni także, zdaniem wnioskodawców, oczekiwania polskiej diaspory.
Podkreślono ponadto, ze ustanowienie 2 maja świętem naszego wychodźstwa, obejmującego 1/3 narodu, stanowić będzie w sposób symboliczny dowód uznania dla jego wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych okresach. Będzie też potwierdzeniem więzi z Macierzą, jedności i równości wszystkich Polaków, zarówno mieszkających w kraju, jak i żyjących poza nim, podkreśli wspólnotę dorobku kulturowego Polaków w Ojczyźnie i na obczyźnie.
W uzasadnieniu przypomniano, że Senat III kadencji podczas szerokiej parlamentarnej debaty polonijnej podjął 5 marca 1997 r. uchwałę zawierającą obietnicę ustanowienia 2 maja - Dniem Polonii, jednak nie zdążył przed końcem kadencji złożyć odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej.
Także II Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który obradował w Pułtusku w dniach 28 kwietnia - 2 maja 2001 r., w jednej ze swoich uchwał zwrócił się z apelem o ustanowienie 2 maja Dniem Polonii i Polaków z Zagranicy.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.
Senatorowie wysłuchali zaproszonych gości, m.in. głównego geologa kraju, wiceministra środowiska Tadeusza Bachledy-Curusia, prezesa i wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a także zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kanc
elarii Senatu.Opiniowana ustawa została zgłoszona przez Radę Ministrów i jest bardzo obszerną nowelizacją, której celem była m.in. korelacja z innymi ustawami oraz dostosowanie do konstytucyjnych zasad tworzenia prawa poprzez odebranie kompetencji prawotwórczych prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego oraz uzupełnienie ustawowych delegacji o tzw. wytyczne. Ponadto nowelizacja sejmowa zmierza do dalszego zbliżenia prawa polskiego do uregulowań funkcjonujących na obszarze Unii Europejskiej. Zmiany merytoryczn
e dotyczyły m.in. wzmocnienia i ujednolicenia nadzoru górniczego oraz na uproszczenia wymagań biurokratycznych, stawianych przedsiębiorcom działającym w branży.Ustalono, że Komisja Ochrony Środowiska podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy - prawo g
eologiczne i górnicze na kolejnym posiedzeniu, 21 czerwca br.* * *
Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.
Podczas posiedzenia założenia nowelizacji sejmowej przedstawili główny geolog kraju Tadeusz Bachleda-Curuś oraz wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
W przyjętym przez komisję stanowisku zaproponowano wprowadzenie poprawek do ustawy sejmowej. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Jerzy Markowski. Do stanowiska komisji zgłoszono 3 wnioski mniejszości, które przedstawią senatorowie Jerzy Baranowski, Adam Graczyński i Jerzy Suchański.
* * *
Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich podjęła na podstawie art. 28 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały o przedstawieniu Izbie wniosków w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów senatorów Jerzego Mokrzyckiego oraz Zygmunta Ropelewskiego wskutek złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne. Sprawozdawcą obu wniosków będzie senator Paweł Abramski.
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Senatorowie postanowili zaproponować Senatowi wprowadzenie kilkunastu poprawek, które zarekomenduje senator Franciszek Bachleda-Księdzularz.
Ponadto komisja zakończyła prace nad nowelizacją ustawy - Prawo geologiczne i górnicze. Senatorowie zaproponowali 3 poprawki do rozpatrywanej ustawy. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator F. Bachleda-Księdzularz.
Na swym posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw.
Senatorowie wysłuchali przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich oraz wiceministra finansów Rafała Zagórnego. Zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa reguluje m.in. kwestie tworzenia banków i oddziałów banków polskich w państwach UE oraz pozycję banków z państw UE w Polsce. Dostosowuje ona polskie prawo bankowe do wymogów prawa obowiązującego w UE.
W głosowaniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie kilkunastu poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Mariana Nogę.
* * *
Odbyło się posie
dzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest skorygowanie liczby mandatów poselskich w czterech okręgach wyborczych.Senatorowie wysłuchali kierownika Krajowego Biura Wyborczego Kazimierza Czaplickiego oraz zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W wyniku głosowania komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawki do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Lecha Feszlera.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisja przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach rud uranu oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawozdanie komisji w tej sprawie przedstawi Izbie senator Paweł Abramski. Do stanowiska Komisji Praw Człowieka i Praworządności zgłoszono wniosek mniejszości dotyczący odrzucenia nowelizacji sejmowej. Wniosek zarekomenduje senator Jolanta Danielak.
Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Zdecydowano o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia omawianej ustawy bez poprawek. Sprawozdanie komisji przedstawi senator Roman Skrzypczak.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Nauki i Edukacji Narodowej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie przedstawionych przez wiceministra edukacji narodowej Jerzego Zdradę, posła sprawozdawcę Andrzeja Smirnowa, E. Krauzego z Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Andrzeja Pelczara. Senatorowie zapoznali się ponadto z uwagami Biura Legislacyjne
go Kancelarii Senatu.W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 11 poprawek do rozpatrywanej ustawy, które zarekomenduje Izbie senator Jan Cimanowski.
* * *
Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywano ustawę o wprowadzeniu ustawy o ochronie środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw.
Senatorowie wysłuchali dyrektora Zbigniewa Kamińskiego z Ministerstwa Środowiska. Zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W przyjętym stanowisku komisja rekomenduje Senatowi wprowadzenie ponad dwudziestu poprawek, z których część jest zbieżna ze zmianami proponowanymi przez Komisję Ochrony Środowiska. Na sprawozdawcę wybrano senatora Adama
Rychliczka.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zdecydowano o przyjęciu bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Senatorowie wysłuchali przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz posła sprawozdawcy Pawła Bryłowskiego.
Sprawozdanie komisji w sprawie rozpatrywanej ustawy przedstawi Izbie senator Mieczysław Janowski.
Na posiedzeniu Komisji Ustawodawczej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Senatorowie nie zgłosili zastrzeżeń do ustawy sejmowej i postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.
* * *
Komisja Kultury i Środków Przekazu zebrała się na swym posiedzeniu w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
.Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie przedstawionych przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Stanisława Żurowskiego oraz zastępcę dyrektora naczelnego Archiwów Państwowych Henryka Kurowskiego. Goście uznali nowelizację za bardzo potrzebną ze względu na trudną sytuację finansową archiwów.
W głosowaniu komisja jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej. Wypracowane stanowisko przedstawi Izbie senator Krystyna Czuba.
W pierwszym punkcie porządk
u dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawa o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Po wysłuchaniu wiceministra gospodarki Wojciecha Katnera senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Marka Waszkowiaka.Senatorowie nie zgłosili również zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Podczas rozpatrywania tej nowelizacji rząd reprezentował wiceminister skarbu państwa Jacek Ambroziak. Sprawozdanie komisji przedstawi senator Genowefa Ferenc.
Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła natomiast zaproponować poprawki do ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Senatorowie wysłuchali dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów Janiny Dadacz oraz zapoznali się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Stanowisko komisji przedstawi senator Stanisław Jarosz.
Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych.
Z założeniami ustawy zapoznała senatorów doradca ministra gospodarki Anna Skowrońska-Łuczyńska. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu
.W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek do ustawy sejmowej. Ustalono, ze Izbie zarekomenduje je senator Kazimierz Drożdż.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment