Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

1 lutego br. w Senacie odbyło się spotkanie marszałek Alicji Grześkowiak z Korpusem Dyplomatycznym. W swoim wystąpieniu do dyplomatów akredytowanych w Polsce marszałek Senatu powiedziała:

Ekscelencjo, Księże Nuncjuszu - Dziekanie Korpusu Dyplomatycznego!

Ekscelencje, Panie i Panowie Ambasadorowie!

Wielce Szanowni Państwo Senatorowie, Szanowni Państwo!

Serdecznie witam Wasze Ekscelencje i wszystkich zebranych na tradycyjnym, noworocznym spotkaniu Korpusu Dyplomatycznego w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wielu z Państwa mogę określić jako dobrych, serdecznych znajomych, gdyż pełnią już kilka lat swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Nie wątpię, że do tego grona będę mogła zaliczyć i tych z Państwa, którzy dopiero niedawno rozpoczęli misję dyplomatyczną w Polsce. Nasz kraj znany był zawsze, na przestrzeni wieków, z gościnności i otwartości. Jako Marszałek Senatu taką właśnie tradycję pragnę kontynuować. Nasze kontakty nie powinny ograniczać się tylko do protokolarnych, ale stymulować współpracę między naszymi państwami.

Dyplomacja ma swoją długą historię. W przeszłości różnie pojmowano zadania dyplomatów, przeważało przekonanie o priorytecie realizowania interesu własnego państwa, nawet gdyby to było ze szkodą dla państwa akredytacji. Dzisiaj panuje niemal powszechne przekonanie, że zadaniem dyplomatów pełniących misję w danym państwie, jest zarówno reprezentowanie i ochrona tam interesów własnego państwa, jak też rozwijanie przyjaznych stosunków między obu państwami, a nawet szerszej współpracy międzynarodowej. Taka właśnie działalność dyplomatów jest zgodna z artykułem 1 - Karty Narodów Zjednoczonych. Artykuł ten zobowiązuje państwa do działania na rzecz utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz rozwoju przyjaznych stosunków między narodami z poszanowaniem zasady równouprawnienia i samostanowienia narodów.

W dawnych wiekach Senat w Polsce odgrywał wybitną rolę w kreowaniu polityki zagranicznej państwa. Nawet wysłanie poselstwa za granicę wymagało zgody Senatu. Współczesny Senat oczywiście nie posiada takich kompetencji. Wszystkie polskie konstytucje od 1921 r. zapewniały Senatowi tylko pośredni wpływ Senatu na politykę zagraniczną. Niemniej zawsze w Senacie istniała komisja zajmująca się sprawami polityki zagranicznej; najpierw Komisja Spraw Zagranicznych i Wojskowych, a od 1931 r. Komisja Spraw Zagranicznych, obecnie nosząca nazwę Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej bardzo aktywnie uczestniczy we współpracy międzyparlamentarnej.

Przez wiele lat jedynym forum takiej współpracy była Unia Międzyparlamentarna, założona w 1889 r. w Paryżu. W tym roku mija 80 lat, gdy polscy parlamentarzyści zgłosili akces do Unii. Dzisiaj płaszczyzn współpracy parlamentarzystów z różnych krajów jest bardzo wiele, ale nie zmieniły się cele tej współpracy - działanie na rzecz utrzymania pokoju, kształtowanie przyjaznych stosunków międzynarodowych oraz rozwoju instytucji demokratycznych. W ostatnich latach współpraca ta jest tak intensywna, że mówi się wprost o "dyplomacji parlamentarnej", a nauka prawa międzynarodowego publicznego zalicza parlamenty do organów państwa realizujących politykę zagraniczną.

W tym roku pojawiła się jeszcze jedna płaszczyzna współpracy międzyparlamentarnej związana z jubileuszem roku 2000. Grupa włoskich senatorów i deputowanych wystąpiła z pomysłem utworzenia przez parlamentarzystów w poszczególnych krajach grup jubileuszowych i nawiązania między nimi współdziałania w roku jubileuszowym na rzecz poszanowania na świecie godności człowieka - zwłaszcza jego prawa do życia i wolności religijnej, także zapewnienia sprawiedliwości społecznej i rozwoju dialogu między narodami. Inspirację dla włoskich parlamentarzystów stanowił list apostolski Ojca Świętego "Tertio Millenium Adveniente". W odpowiedzi na ich apel polscy senatorowie i posłowie utworzyli zespół "Parlamentarzyści dla Jubileuszu Roku 2000". Mam zaszczyt przewodniczyć temu zespołowi. Wierzę, że nasze działania tak w kraju, jak też na forum międzyparlamentarnym będą bardzo owocne.

W kontaktach międzyparlamentarnych Senatu ważną rolę odgrywa współpraca z Izbami Wyższymi innych państw. Daje ona okazję do poznawania rozwiązań ustrojowych i wymiany doświadczeń z pracy parlamentarnej. Senat ma jeszcze jeden powód do angażowania się w rozwój i utrzymanie dobrych stosunków międzynarodowych. Wynika on z troski o los Polaków i Polonii, czyli osób polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia mieszkających poza Polską, w bardzo wielu krajach, na wszystkich kontynentach. Senat, w szczególności Marszałek Senatu, jest z ramienia Państwa Polskiego patronem tej ogromnej rzeszy Polaków i osób polskiego pochodzenia, jak się szacuje, liczącej około 15 milionów osób. W Senacie istnieje specjalna Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Pragniemy, aby nasi rodacy za granicą zachowali tradycję swoich przodków i więź z dawną Ojczyzną, ale jednocześnie zachęcamy, aby pracowali na rzecz rozwoju swej "nowej ojczyzny".

Jako Marszałek Senatu w minionym roku miałam okazję odbyć kilka wizyt zagranicznych. Wspomnę tylko wizyty w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, Katarze, Libanie, Mołdowie i Rumunii. Wszędzie doznałam serdecznego przyjęcia. Jestem przekonana, że te wizyty przyczyniły się zarówno do rozwoju naszych stosunków międzynarodowych, jak też dały okazję Polakom i Polonii żyjących w innych krajach do zacieśnienia ich więzi z Polską.

Miniony rok przyniósł Polsce szereg doniosłych wydarzeń. Polska przyjęta została do Paktu Północnoatlantyckiego. Stała się członkiem najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie. Wierzymy, że w ten sposób uzyskaliśmy najlepszą gwarancję niepodległości i integralności. Nastąpił dalszy postęp w naszych staraniach do Unii Europejskiej. Jednocześnie Polska deklarowała i deklaruje wolę popierania aspiracji innych państw wejścia do struktur atlantyckich i europejskich oraz utrzymania dobrych stosunków ze wszystkimi państwami, pogłębiania i poszerzania współpracy.

W stosunkach wewnętrznych miniony rok zapisał się przede wszystkim rozpoczęciem kilku fundamentalnych reform - administracyjnej, emerytalnej, opieki zdrowotnej i szkolnictwa. Reform trudnych, ale przecież Polsce potrzebnych. Problemy rolnictwa i kilku innych gałęzi gospodarki będą priorytetem prac rządu w tym roku.

W dziedzinie życia duchowego największym wydarzeniem była oczywiście pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II. Żył nią cały kraj. Całe nauczanie papieskie podczas pielgrzymki było wielkim wskazaniem zadań narodu w nowym tysiącleciu. Dla nas parlamentarzystów istotne znaczenie miała wizyta Ojca Świętego w Sejmie i w Senacie oraz wygłoszone do nas przesłanie papieskie. Musi być ono dla nas parlamentarzystów wytyczną pracy, abyśmy nie zapomnieli o naszej naczelnej powinności - służenia w prawdzie narodowi.

Nowy rok, wyjątkowy, bo jubileuszowy, dwutysięczny, skłania do stawiania nowych zadań i prognoz. Mamy świadomość wielu problemów czekających na rozwiązanie w Polsce i na świecie. Jednym z przesłań Roku Jubileuszowego jest dokonanie rachunku sumienia. Oznacza to, że musimy powrócić do zasad moralnych wszędzie tam, gdzie od nich odstąpiliśmy, tak w życiu prywatnym, publicznym, także międzynarodowym. Oznacza to, że musimy zgodnie z tymi zasadami rozwiązywać problemy. Nie może dominować egoizm, niesprawiedliwość, obłuda, czy tzw. podwójna moralność.

Ludzkość w kończącym się wieku przynajmniej dwa razy miała nadzieję, że po okropnościach obu wojen światowych uda się oprzeć stosunki międzynarodowe na szczytnych zasadach moralnych. Z tych nadziei powstała Liga Narodów, potem Organizacja Narodów Zjednoczonych. Niestety dalszy rozwój wydarzeń sprawił, że wielu dzisiaj skłonnych jest traktować takie wysiłki jako utopijne. Gdybyśmy jednak takich wysiłków poniechali oznaczało by to zgodę na zasadę "homo homini lupus est - człowiek człowiekowi wilkiem", a to byłby koniec cywilizacji, koniec ludzkości.

Życzę Państwu w tym szczególnym, jubileuszowym, dwutysięcznym roku wszelkiej pomyślności dla Waszych krajów i dla Waszych narodów. Życzę wszelkiej pomyślności także w życiu osobistym i w pracy. Niechaj nas wszystkich buduje nadzieja pokoju i ludzkiej solidarności.

Zabierając głos podczas spotkania, dziekan korpusu dyplomatycznego arcybiskup Józef Kowalczyk nawiązał do zeszłorocznego wystąpienia Ojca Świętego w polskim parlamencie. Abp Kowalczyk życzył senatorom: "Niech wasza spokojna i harmonijna praca ubogaca wszystkich". I zacytował fragment z Epigramów Marcjalisa: Sit nox cum somno, sit sine lite dies (niech noce nie będą bezsenne, a dni upływają bez waśni).

* * *

1 lutego br. w Senacie odbyło się, z inicjatywy przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej senatora Edmunda Wittbrodta, spotkanie z przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa, Etyki i Nauki dr. Christianem Bykiem. Spotkanie otworzyła marszałek Alicja Grześkowiak.

Zdaniem dr. Ch. Byka, prawo powinno zakreślać ramy biomedycyny. Postęp nauki wymaga regulacji prawnych określających zakres i granice tak kontrowersyjnej i dynamicznie rozwijającej się obecnie biomedycyny.

Dr Byk stwierdził, że w wielu krajach europejskich istnieją już specjalne komisje do spraw bioetyki. Oprócz krajów Unii Europejskiej funkcjonują one w Norwegii, Słowacji, Czechach, Rumunii, Słowenii, na Litwie i Węgrzech. W Polsce idea powołania podobnej instytucji zrodziła się w 1991 roku, ale do tej pory nie doszło do jej założenia.

* * *

2 lutego br. parlamentarzyści, reprezentujący różne kluby Sejmu i Senatu, uczestniczyli w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Jedenasta już pielgrzymka zgromadziła w tym roku około stu posłów i senatorów, obecni byli marszałek Sejmu Maciej Płażyński i marszałek Senatu Alicja Grześkowiak.

W czasie mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, odprawionej w intencji ojczyzny, modlono się m.in. o to, aby praca parlamentu obfitowała w ustanawianie praw służących całemu narodowi. Dokonano aktu zawierzenia parlamentarzystów Matce Bożej, potwierdzając w nim m.in. "wolę czuwania i pamiętania o wszystkim, co Polskę stanowi" i prosząc "abyśmy czuwali, jak potrafimy najlepiej nad polską ziemią, umieli zapewnić jej ład moralny i materialny, troszczyli się o sprawiedliwość, bezpieczeństwo i jedność, chronili i wspomagali polskie rodziny".

Parlamentarzyści wystosowali list do papieża Jana Pawła II, dziękując Ojcu Św. za jego ubiegłoroczną wizytę w ojczyźnie i zapewniając, że "parlament obecnej kadencji kontynuuje trudne reformy w państwie, aby w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa Polska mogła wejść mocna w swoich instytucjach i strukturach, sprawiedliwa i zdrowa moralnie".

Drugi list skierowano do prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, składając podziękowania za "duchowe i modlitewne wsparcie Kościoła" i prosząc o dalsze modlitwy, "aby wprowadzane wielkie reformy przynosiły Polsce owoce dobra".

O konieczności pracy nad łagodzeniem trudów codziennego życia społeczeństwa i narodu, do parlamentarzystów zebranych przed mszą św. w Kaplicy Różańcowej mówił metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. Nawiązując do trwającego Roku Jubileuszowego, arcybiskup przypomniał, że według tradycji rok święty wyznaczył jeszcze Mojżesz, a zawarte tam wskazania aktualne są także i dziś. "Rok święty - dodał - obchodzono nie tylko dla świętowania, ale był to także czas wyrównywania krzywd, dbania o bezdomnych i bezrobotnych, poprawy bezpieczeństwa".

* * *

3 lutego br. w Senacie odbyło się uroczyste spotkanie marszałek Alicji Grześkowiak z medalistami olimpijskimi. Podczas spotkania marszałek Senatu przedstawiła zgromadzonym olimpijczykom nowelizację ustawy o kulturze fizycznej, podpisaną przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zgodnie z którą wielu polskich medalistów powyżej 35. roku życia będzie otrzymywać comiesięczną pensję w wysokości średniej krajowej.

Obecni w Senacie olimpijczycy (m.in. Irena Szewińska, Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Ewa Kłobukowska, Zygmunt Smalcerz i Józef Grudzień) podziękowali za inicjatywę senacką, która w 1998 roku zapoczątkowała drogę legislacyjną do uchwalenia ustawy. "Ten dzień jest dla nas szczególny. Dziękujemy za to, że państwo doceniło nasze wysiłki. Może dzięki temu nie powtórzy się sytuacja, kiedy mistrz olimpijski musiał sprzedać medal, aby mieć za co żyć" - mówiła siedmiokrotna medalistka igrzysk I. Szewińska, obecnie prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

"Cieszy nas to, że mogliśmy pomóc ludziom, którzy tak dużo zrobili dla Polski. Rozsławialiście nasz kraj, dając nam powody do dumy. Jesteśmy wam za to wdzięczni" - powiedziała marszałek A. Grześkowiak, wręczając byłym sportowcom medale Senatu.

Podczas spotkania wiceprezes UKFiS Wiktor Krebok zapewnił, że wbrew pogłoskom w budżecie UKFiS są zapewnione środki na realizację zapisów ustawy. "Dementuję plotki, jakoby nie było na ten cel pieniędzy. Obecnie do UKFiS wpływają wnioski od medalistów olimpijskich i myślę, że pierwsze wypłaty nastąpią w marcu" - powiedział.

* * *

15 lutego br. na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb ministra kultury i dziedzictwa narodowego, polityka, historyka i prawnika Andrzeja Zakrzewskiego.

W uroczystościach pogrzebowych - obok rodziny i przyjaciół zmarłego - wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, członkowie rządu z premierem Jerzym Buzkiem i wicepremierem Leszkiem Balcerowiczem, a także przedstawiciele partii politycznych, organizacji społecznych i stowarzyszeń twórczych.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment