Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment


WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

W dniach 17-20 marca br. na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak przebywała w Polsce oficjalna delegacja Izby Wyższej Parlamentu Chorwacji z przewodniczącą Izby Katicą Ivanisević. W skład delegacji chorwackiej wchodzili również wiceprzewodniczący Ivan Avalica i Bozidar Pankretić oraz sekretarz gabinetu przewodniczącej Robert Jambrović.

17 marca br. delegację chorwacką przyjęła marszałek A. Grześkowiak, której towarzyszyli wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski i senator Krzysztof Majka.

Witając marszałek Senatu przewodnicząca K. Ivanisević powiedziała: "Jestem szczęśliwa, że kobieta jest przewodniczącą Senatu w Polsce. Jest nas tak mało w Europie i świecie".

Podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim o rozwoju współpracy gospodarczej między Polską i Chorwacją oraz poruszono problemy wewnętrzne tego kraju.

Większą część spotkania przewodniczących obu izb zdominowała rozmowa o wewnętrznej sytuacji Chorwacji po zakończeniu wojny: sprawa integracji ze Wschodnią Slawonią, problemy Serbów zamieszkujących Chorwację oraz uchodźców.

"Była wojna i niczym nie można wymazać psychicznych dewiacji, które ona wywołała. Wierzę też, że czas uczyni swoje. Po każdej wojnie następują migracje ludzi, ale to się musi uspokoić" - mówiła K. Ivanisewić. Dodała, że trudne jest szybkie rozwiązanie problemu powrotu uchodźców, bo ich domy są zniszczone lub zamieszkane.

Przewodnicząca Izby Wyższej chorwackiego parlamentu podkreślała, że w jej kraju przestrzegane są prawa człowieka. "Staramy się, aby demokracja panowała we wszystkich przejawach życia publicznego" - mówiła. Dodała również, że nie ma ograniczeń dla wolności prasy.

Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła, że powołanie w obu parlamentach grup polsko-chorwackich wpłynęłoby pozytywnie na rozwój stosunków dwustronnych.

Tego samego dnia delegację chorwacką przyjął wicemarszałek Sejmu Jan Król. Podczas rozmowy wicemarszałek zapoznał gości z aktualnymi problemami, przed którymi stoi polski parlament, a przede wszystkim z przygotowywaną reformą administracyjną kraju.

Reforma administracyjna była także tematem spotkania, jakie 18 marca br. przedstawiciele Izby Wyższej Parlamentu Chorwacji odbyli z wicepremierem Januszem Tomaszewskim.

Tego samego dnia delegację chorwacką przyjął przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, z którym rozmawiano przede wszystkim o dotychczasowych polskich doświadczeniach w staraniach o członkostwo z UE.

Problemy polskiej polityki zagranicznej były tematem spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Andrzejem Ananiczem.

Na życzenie strony chorwackiej odbyło się spotkanie z pełnomocnikiem rządu ds. rodziny, a zarazem prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich Kazimierzem Kaperą.

Chorwackich parlamentarzystów interesowała przede wszystkim działalność federacji, jej struktury i sposób finansowania.

18 marca br. delegacja chorwackiego parlamentu spotkała się z Komisją Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisją Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Podczas pierwszego ze spotkań przedyskutowano kwestie związane z funkcjonowaniem drugiej izby parlamentu w systemie państwa oraz problem uchodźców i przestrzegania praw człowieka.

Podczas spotkania z Komisją Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka zapoznał gości chorwackich z problematyką podejmowaną przez komisję oraz jej uprawnieniami i udziałem w procesie legislacyjnym.

19 marca br. delegacja przebywała w Gdańsku, gdzie rozmawiano z wojewodą gdańskim Tomaszem Sowińskim i przedstawicielami władz wojewódzkich i Trójmiasta m.in. o autostradzie, która ma połączyć Bałtyk i Adriatyk. Z przedstawicielami "Navimoru" rozmawiano na temat współpracy w zakresie budownictwa okrętowego, budowy stoczni i nadbrzeży.

Delegacja odwiedziła również Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbego, który wspiera, organizuje i promuje międzynarodową wymianę, przede wszystkim młodzieży, szczególnie polskiej i niemieckiej, ale także współpracuje z Litwą i Białorusią.


Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment