Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment
KOMUNIKATY
18 marca br. w Senacie odbyło się seminarium, zorganizowane pod patronatem wicemarszałka Andrzeja
Chronowskiego, pt. "Reforma administracji publicznej w Polsce".Stanowisko Rady Ministrów na temat reformy przedstawił prof. Michał Kulesza, pełnomocnik rządu do spraw reform ustrojowych państwa. Zaprezentował koncepcję 12 regionów i 300 powiatów. Prof. M. Kulesza stanął na stanowisku, że jeśli województw będzie więcej niż 12, to skala decentralizacji przekazywania środków finansowych do województw stanie się mniejsza, co oznacza utrzymanie dominującej roli Warszawy w zarządzaniu pieniędzmi publicznymi. Pr
zekonywał, że w Unii Europejskiej nikt nie wymaga od nas konkretnych zmian w administracji, ale reforma leży w naszym własnym interesie. Nie istnieje, zdaniem profesora, problem centralnego wyrównywania różnic między województwami, skala zróżnicowania dochodów publicznych w regionach na głowę mieszkańca kształtuje się bowiem zaledwie jak 1:2. Na kosztach reformy najbardziej, w opinii profesora, zaważą odprawy dla zwalnianych pracowników oraz środki na "urządzenie" powiatów. M. Kulesza potwierdził, że reforma nie będzie kosztowała więcej niż 2-3 zł na mieszkańca Polski, a w ciągu trzech lat te koszty powinny się zwrócić. Zapowiedział, że do połowy kwietnia projekty wszystkich ustaw kompetencyjnych będą rozpatrzone przez rząd i jeszcze w kwietniu powinny się znaleźć w parlamencie.Profesor Daniela Szymańska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu potwierdziła wyniki badań, z których wynika, że liczbę województw należałoby zwiększyć do 25-27, a liczbę powiatów - zmniejszyć do 150.
Prof. D. Szymańska dowodziła, że samorządność powinna kształtować się oddolnie w procesie historycznym. W taki sposób powstawały na przykład landy w Niemczech. - Reforma samorządności nie może być narzucana z góry i przeprowadzana w sposób rewolucyjny - stwierdziła. Z przeprowadzony
ch przez prof. D. Szymańską badań wynika, że podział kraju na duże regiony, jak to proponuje rząd, będzie prowadził do rozwoju miast wojewódzkich, na prowincji nastąpi natomiast regres i powiększenie niedostatku.Prof. D. Szymańska przestrzegała przed tendencją dużych województw do autonomizacji, która może zagrozić integralności terytorialnej państwa. Według prof. D. Szymańskiej średnie regiony gwarantowałyby stabilność podziału terytorialnego na najbliższe 20-30 lat.
Senator Adam Struzik, przewodniczący Krajowego Sejmiku Samorządowego, sprzeciwił się wprowadzeniu powiatów. Opowiedział się natomiast za województwami samorządowymi w dotychczasowych granicach i maksymalnym przekazaniem uprawnień gminom. Wyraził opinię, że rządowa koncepcja reformy grozi upart
yjnieniem państwa, począwszy od szczebla powiatowego. Chodzi o to - mówił - żeby za pośrednictwem elektoratu dużych miast polską prowincję odsunąć od decydowania o czymkolwiek.Poseł Kosma Tadeusz Złotowski przedstawił, odrzucony już przez Sejm, projekt Porozumienia Centrum polegający na utworzeniu 31 województw. Wypowiedział się przeciw koncepcji województw samorządowych, która może zagrażać, według niego, federalizacją kraju i społecznymi konfliktami. Jego partia jest natomiast za utworzeniem ok. 150 powi
atów samorządowych.W dyskusji na temat problemów, kierunków i koncepcji reformy administracji publicznej w Polsce uczestniczyli przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych: AWS, SLD, KDS, ROP i SLiN.
Uczestnicy dyskusji w większości opowiedzieli się przeciwko rządowemu projektowi reformy administracyjnej.
Po zakończeniu seminarium odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka A. Chronowskiego oraz senatorów Marcina Tyrny i Mieczysława Janowskiego.
* * *
19 marca br. prezydia Sejmu i Senatu spotkały się z przedstawicielami rządu. Spotkanie poświęcone było planom prac rządu i jego współpracy z parlamentem.
W spotkaniu brali udział m.in. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, premier Jerzy Buzek, wicepremier Leszek Balcerowicz i pełnomocnik rządu ds. reform ustrojowych państwa Michał Kulesza.
Premier J. Buzek przedstawił przybliżone terminy rozpatrywania przez rząd projektów ustaw. Wśród planów legislacyjnych rządu o charakterze ustrojowym, oprócz reformy samorządowej, są m.in. projekty reformy ochrony zdrowia, oświaty i ubezpieczeń społecznych.
Premier zapewnił, że rozpatrywane przez rząd projekty ustaw będą po kilku dniach kierowane do Sejmu.
* * *
25 marca br. marszałek Alicja Grześkowiak uczestniczyła w Watykanie w wymianie dokumentów ratyfikacyjnych konkordatu między Rzecząpospolitą Polską i Stolicą Apostolską.
W skład delegacji polskiej pod przewodnictwem premiera Jerzego Buzka weszli także minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek, była premier, obecnie minister sprawiedliwości Hanna Suchocka i ambasador przy Stolicy Apostolskiej Stefan Frankiewicz.
Delegacji watykańskiej przewodniczył sekretarz stanu Angelo Sodano, a delegacji Episkopatu Polski - kardynał Józef Glemp. W ceremonii uczestniczyli też nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk, arcybiskup Jerzy Stroba, biskup Tadeusz Pieronek i biskup Alojzy Orszulik.
W przemówieniu do przedstawicieli najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej i delegacji Episkopatu papież podziękował tym wszystkim, którzy skutecznie pracowali nad przygotowaniem tekstu konkordatu, by doprowadzić do końca rozpoczęte dzieło. Jan Paweł II mówił o zagrożeniach i wyzwaniach, jakie pociąga za sobą nowa sytuacja społeczno-polityczna w Polsce. "Nie chodzi w niej - pokreślił - o jakieś uprzywilejowanie Kościoła, a tylko o właściwe zrozumienie jego misji w życiu publicznym. Kościół był bowiem zawsze z narodem. Kościół chce być sprzymierzeńcem państwa we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego".
Papież stwierdził również, że rozpoczęty w 1989 r. proces demokratyzacji "nie został jeszcze zakończony", ponieważ ogromne były szkody, zwłaszcza w dziedzinie etyki. Jan Paweł II wskazał na potrzebę "odnowy moralnej" polskiego społeczeństwa oraz programu prowadzącego do p
rzebudowy państwa na podstawie "ducha solidarności i poszanowania godności ludzkiej".Z kolei premier J. Buzek zaznaczył, że konkordat stwarza sprzyjające warunki do działania Kościoła katolickiego w Polsce i - pośrednio - Kościołów innych wyznań. Zarazem, w opinii premiera, konkordat "określa warunki religijno-moralnego rozwoju obywateli".
Według prymasa Polski J. Glempa konkordat "daje szansę na pracę i współpracę Kościoła i państwa według określonych kompetencji". Ksiądz prymas podziękował też wszystkim twórcom konkordatu, podkreślając, że "główny ciężar spoczywa na świeckich, którzy w ogromnej większości, jako ludzie wierzący, uznali potrzebę trwałego i unormowanego bycia Kościoła w społeczeństwie i państwie oraz mieli odwagę prowadzić dzieło do końca".
Kardynał A. Sodano, mówiąc o nowym okresie stosunków, podkreślił, że zarówno Kościół, jak i państwo będą musiały wdrażać konkordat. Wyraził też przekonanie, że ci, na których to będzie spoczywało, nadal będą działali w "głęboko konstruktywnym duchu". "Polska pojednana, oparta na fundamencie państwa prawa - dodał kardynał A. Sodano - będzie bez wątpienia silniejsza i zamożniejsza, gotowa do integracji z instytucjami europejskimi".
* * *
29 marca br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w uroczystej mszy św., odprawionej w Katedrze Polowej w Warszawie dla uczczenia pamięci zmarłego niedawno Adama Bienia, ostatniego przywódcy Podziemnego Państwa Polskiego. Mszę odprawił biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź. W uroczystości uczestniczyli ponadto m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Tomaszewski, minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek, minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i kombatanci.
Zwracając się do przedstawicieli rządu, parlamentu i prezydenta, biskup L.S. Głódź przypomniał, że A. Bień był człowiekiem wiele wymagającym szczególnie od tych, którzy - z woli wyborców - podjęli się reprezentowania interesów narodu na forum najwyższych instytucji narodu.
Po mszy św. marszałek A. Grześkowiak i wicepremier J. Tomaszewski przedstawili swe opinie w sprawie referendum dotyczącego podziału administracyjnego kraju.
Marszałek A. Grześkowiak opowiedziała się przeciwko referendum. Zaakcentowała, że społeczeństwo wypowiedziało się już w ubiegłorocznych wyborach, głosując na obecny układ w parlamencie. Zdaniem marszałek pytania w referendum są źle sformułowane metodologicznie.
Przeciwko referendum wypowiedział się też wicepremier J. Tomaszewski. W jego opinii pociągałoby za sobą duże koszty i w znacznym stopniu opóźniałoby wprowadzenie reformy w życie.
* * *
30 marca br. marszałek Alicja Grześkowiak uczestniczyła w spotkaniu z udziałem premiera Jerzego Buzka w sprawie proponowanego przez rząd nowego podziału administracyjnego kraju.
W spotkaniu liderów Akcji Wyborczej Solidarność uczestniczyli m.in. przewodniczący AWS Marian Krzaklewski i marszałek Sejmu Maciej Płażyński.
* * *
31 marca br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła Senatowi, Sejmowi i prezydentowi sprawozdanie ze swej działalności za 1997 rok.
Dokument musi zostać zaakceptowany przynajmniej przez jeden z wymienionych podmiotów. W wypadku odrzucenia przez wszystkie, zgodnie z ustawą, Rada musi podać się do dymisji. Senat, Sejm ani prezydent nie są zobligowane żadnym ustawowym terminem.
Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment, poprzedni fragment