Druk nr 538


ANEKS 6: POSTULATY i WNIOSKI NIEFORMALNE

I. DOTYCZĄCE ZMIANY PODZIAŁU TERYTORIALNEGO STOPNIA WOJEWÓDZKIEGO

1 BOLESŁAW woj. małopolskie pow. olkuski Przeniesienie Gminy Bolesław z powiatu olkuskiego w województwie małopolskim
do województwa śląskiego (najchętniej do powiatu będzińskiego)


Rada Gminy Bolesław

Rada Gminy Bolesław podjęła uchwałę Nr VII/59/99 z dnia 9 lipca 1999r. w sprawie zmiany przynależności do województwa. Jako jeden z najstarszych ośrodków górniczo-hutniczych w kraju - gmina ta posiada silne związki ekonomiczne, społeczne i historyczne z gminami woj. śląskiego. Znaczna część mieszkańców tej gminy jest zatrudniona na terenie woj. śląskiego. Większość młodzieży uczy się lub studiuje na Śląsku. W konsultacjach wzięło udział 49,13 % uprawnionych. Za zmianą opowiedziało się 90%.

Gmina Bolesław graniczy z Dąbrową Górniczą posiadającą status miasta na prawach powiatu. Sprawa ta wiąże się pośrednio z wnioskami zmiany przynależności gmin o statusie miasta Bukowno oraz Sławków.

W obecnych uregulowaniach prawnych brak jest możliwości włączenia tej gminy do woj. śląskiego.

2 BOLIMÓW woj. łódzkie pow. skierniewicki

Przeniesienie gminy Bolimów z województwa łódzkiego do województwa mazowieckiego


Rada Gminy Bolimów

Rada Gminy Bolimów podjęła uchwałę Nr XI/51/99 z dnia 14.XII. 1999r. w sprawie postępowania mającego na celu zmiany przynależności administracyjnej gminy Bolimów. Nie określono jednakże powiatu w województwie mazowieckim do którego miałaby należeć. Przestrzennie w grę mogą wchodzić powiaty sochaczewski oraz żyrardowski i do tych powiatów gmina Bolimów kierowała swoje propozycje. Rada Powiatu w Sochaczewie podjęła uchwałę Nr XVI/66/99 z dnia 27.XII.1999r. pozytywnie opiniując proponowaną zmianę.

Również Starostwo Powiatu Żyrardowskiego w dniu 15.V.2000r. opowiedziało się za przyjęciem Gminy Bolimów do powiatu żyrardowskiego.

3 BUKOWNO woj. małopolskie pow. olkuski

Przeniesienie Gminy o statusie miasta Bukowno z powiatu olkuskiego w województwie małopolskim do województwa śląskiego


Rada Miasta Bukowno

Rada Miejska w Bukownie podjęła uchwałę Nr X/79/99 z dnia 13.VIL1999r. w sprawie przynależności tej gminy do województwa śląskiego, a ponadto wydała oświadczenie Nr XXI/140/2000 z dnia 7.V.2000 r., ze w przypadku utworzenia powiatu ziemskiego Dąbrowa Górnicza w województwie śląskim - opowiada się za przynależnością do tego powiatu. W uzasadnieniu do tej uchwały podaje się m.in., że

- Gminę Bukowno ze Śląskiem łączy doskonały i wydolny układ komunikacyjny (drogowy i kolejowy),

- Gmina ta jest włączona do Śląskiego Rejonu Telekomunikacyjnego,

- Znaczna część mieszkańców gminy pracuje w Hucie Katowice oraz Koksowni "Przyjaźń",

- Mieszkańcy gminy w przeważającej części korzystają z placówek służby zdrowia, szkół średnich oraz wyższych uczelni zlokalizowanych w województwie śląskim,

- Obszar Gminy Bukowno stanowi integralną część Aglomeracji Śląskiej,

- W przeprowadzonych konsultacjach społecznych w sprawie tej zmiany wzięło udział 41,93% uprawnionych - z czego za województwem śląskim opowiedziało się 95,23%.

Gmina o statusie miasta Bukowno graniczy z miastem na prawach powiatu - Jaworznem w woj, śląskim.

Powyższa sprawa wiąże się pośrednio z wnioskami zmiany przynależności gmin Sławków oraz Bolesław, które też pragną być w woj. śląskim. W obecnych uregulowaniach prawnych brak jest możliwości włączenia tej gminy do województwa śląskiego.

4 NOWA BRZEŹNICA woj. łódzkie pow. pajęczański

Przeniesienie gminy Nowa Brzeźnica z powiatu pajęczańskiego w województwie łódzkim do powiatu częstochowskiego w województwie śląskim


Wystąpienia Społecznego Komitetu ds. przynależności gminy Nowa Brzeźnica do pow. Częstochowa z dnia 2.II.1999r. oraz z dnia 23.XII.1999r.

Wieloletnie powiązania gminy z regionem częstochowskim i miastem Częstochowa w zakresie : komunikacji (dogodne połączenia), służby zdrowia (możliwość korzystania z nowoczesnych placówek), zatrudnienia, oświaty ponadpodstawowej. Podjęto uchwałę Nr 6/I/98 Rady Gminy w Nowej Brzeźnicy z dnia 29 października 1998r. w sprawie przynależności gminy Nowa Brzeźnica k/Częstochowy do powiatu Częstochowa.

Ewentualna realizacja postulatu mieszkańców mogłaby doprowadzić do likwidacji powiatu pajęczańskiego (za tą gminą pójdą gminy następne).

5 OKONEK woj. wielkopolskie pow. złotowski

Przeniesienie gminy Okonek z powiatu złotowskiego w województwie wielkopolskim
do powiatu szczecineckiego w województwie zachodniopomorskim


Społeczny Komitetu Przywrócenia Gminy Okonek do Powiatu Szczecineckiego

Historyczne powiązania gminy Okonek z Pomorzem, a zwłaszcza ze Szczecinkiem. Do 1975r. gmina wchodziła w skład powiatu szczecineckiego.

6 SKIERNIEWICE woj. łódzkie miasto na prawach powiatu

Przeniesienie gminy o statusie miasta Skierniewice z województwa łódzkiego
do województwa mazowieck
iego.


Wystąpienie Społecznego Komitetu "Skierniewice z Mazowszem" z dnia 15.III.1999r.

Skierniewice przed II Wojną Światową były w granicach województwa warszawskiego, a tylko w latach 1945 - 1975 należały do województwa łódzkiego. Miasto to położone pośrodku między aglomeracjami łódzką i warszawską, ma lepsze połączenie komunikacyjne ze stolicą, gdzie jest też bardziej atrakcyjny rynek pracy.

Postulat odnosi się tylko do samego miasta Skierniewice, które nie graniczy z województwem mazowieckim

7 STOCZEK ŁUKOWSKI woj. lubelskie pow. łukowski

Przeniesienie gminy o statusie miasta Stoczek Łukowski z województwa lubelskiego
do województwa mazowieckiego.


Rada Miejska Stoczek Łukowski

Rada Miejska w Stoczku Łukowskim podjęła uchwałę Nr VI/44/99 z dnia 9.III.1999 r. w sprawie apelu o wprowadzenie zmian w systemie podziału terytorialnego Państwa.

Nawiązując do wcześniej podjętej uchwały Nr XVI/46/R/98 z dnia 22.V.1998r. - uzasadnia się o silnych związkach historycznych, kulturowych, społecznych oraz ekonomiczno- gospodarczych Miasta Stoczka Łukowskiego z Mazowszem.

Gmina wiejska Stoczek Łukowski - wewnątrz której jest usytuowane miasto Stoczek Łukowski - do tej pory nie czyniła starań o ewentualną zmianę przynależności terytorialnej.

8 UNIEJÓW woj. łódzkie pow. poddębicki

Przeniesienie gminy Uniejów z powiatu poddębickiego w województwie łódzkim
do powiatu tureckiego w województwie wielkopolskim


Rada Gminy w Uniejowie

Podjęto uchwałę Nr V/20/98 Rady Gminy w Uniejowie z dnia 22.XII.1998r. w sprawie przynależności gminy Uniejów do powiatu tureckiego w województwie wielkopolskim.

W uzasadnieniu podano istnienie silnych więzi strukturalnych, kulturowych i społecznych z ośrodkiem tureckim. Poza uchwałą Rady Gminy nie podjęto innych działań w tym zakresie.

II. DOTYCZĄCE ZMIANY PODZIAŁU TERYTORIALNEGO STOPNIA POWIATOWEGO

1 BISKUPIEC woj. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński

Miasto Biskupiec chce zostać siedzibą władz powiatu


Zarząd Miasta Biskupiec podejmował działania na rzecz utworzenia powiatu biskupieckiego. Przynależność do powiatu biskupieckiego deklarowała tylko gmina Kolno i gmina Biskupiec

2 DĄBROWA BIAŁOSTOCKA woj. podlaskie, pow. sokólski

Miasto Dąbrowa Białostocka chce zostać siedzibą władz powiatu


Rada Miejska w Dąbrowie Białostockiej podjęła uchwałę Nr XI/79/99 z dnia 19.10.1999 r. w sprawie wyrażenia opinii o potrzebie i konieczności utworzenia powiatu w mieście Dąbrowa Białostocka.

W uzasadnieniu do tej uchwały podaje się m.in., że: - miasto do 1975 r. było siedzibą powiatu,

- posiada bardzo dobrą infrastrukturę zabezpieczającą w pełni pomieszczenia dla: komendy policji, straży pożarnej, szpitala.

Zarząd Gminy i Miasta Dąbrowa Białostocka proponuje utworzenie powiatu, w skład którego wejdą gminy:

- Dąbrowa Białostocka,

- Nowy Dwór oraz

- Suchowola.

3 PIONKI woj. mazowieckie, pow. radomski Gmina o statusie miasta

Pionki chce zostać siedzibą władz powiatu pionkowskiego.


Brak formalnego wniosku Wojewody Mazowieckiego.

Wnioskodawcą sprawy jest Rada Miejska w Pionkach, która podjęła następujące uchwały:

1) z dnia 12.12.1999 .r. (bez Nr) - dotyczącą ustanowienia siedziby władz powiatu w mieście Pionki,

2) z dnia 17.12.1999 r. Nr XVII/208/99 w sprawie utworzenia powiatu pionkowskiego z części powiatów: kozienickiego, radomskiego i zwoleńskiego.

W skład proponowanego powiatu miałyby wejść gminy: Garbatka-Letnisko, Jedlnia-Letnisko, miasto Pionki, gmina Pionki oraz gmina Policzna.

Z wnioskowanych 5 gmin - jedynie 3 gminy opowiedziały się jednoznacznie za utworzeniem i wolą przynależności do proponowanego powiatu pionkowskiego tj. miasto Pionki, gmina Pionki oraz gmina Garbatka-Letnisko.

Pozostałe dwie gminy w swoich opiniach jedynie poparły starania władz miasta Pionki o utworzenie powiatu pionkowskiego - nie kwestionując swoich przynależności - Jedlnia-Letnisko do powiatu radomskiego, a Policzna do powiatu zwoleńskiego.

W tej sytuacji projektowany powiat pionkowski składałby się zaledwie z trzech gmin i posiadałby 37369 mieszkańców. Jedlnia-Letnisko granicząc z Radomiem posiada bardzo silne powiązania infrastrukturalne i społeczne z miastem Radomiem.

Ewentualne wyłączenie z powiatu zwoleńskiego gminy Policzna w znaczący sposób osłabiłoby ten powiat, gdyż posiadałby on tylko 4 gminy i zaledwie 32139 mieszkańców.

Urząd Miejski w Pionkach w piśmie z dnia 28.12 1999 r. skierowanym do Wojewody Mazowieckiego - prosi o podjęcie czynności w zakresie przygotowania opinii na temat utworzenia powiatu pionkowskiego.

Jednocześnie poinformowano Wojewodę, że wystąpiono do właściwych rad powiatów o wydanie stosownych opinii w tej sprawie.

4 TRZCIANKA woj. wielkopolskie, pow. czarnkowsko-trzcianecki
i woj. zachodniopomorskie, pow. wałecki

Miasto Trzcianka chce zostać siedzibą władz powiatu


Zarząd Miejski Trzcianki wraz z Komitetem Społecznym Mieszkańców Gminy Trzcianka, Krzyż Wlkp. i część północnej Gminy Wieleń proponuje utworzenie powiatu, w granicach którego znajdą się gminy: Krzyż Wlkp., Trzcianka i północna część gminy Wieleń z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz gmina Człopa z pow. wałeckiego.

Rada Miejska w Trzciance podjęła uchwałę Nr LVII/391/98 z dnia 16.02.1998 r. w sprawie reformy administracyjnej kraju, w której podtrzymała swoje stanowisko w sprawie reaktywowania - utworzenia powiatu trzcianeckiego w granicach trzcianeckiego rejonu administracji rządowej.

W/w. Komitet przedstawił ok. 9 tys. Podpisów mieszkańców popierających podział powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i utworzenie powiatu trzcianeckiego. Podpisy zbierano od 7 kwietnia do 5 czerwca 2000 r.

III. DOTYCZĄCE KOREKTY GRANIC - BEZ TWORZENIA NOWYCH POWIATÓW

1 DOBROŃ woj. łódzkie pow. pabianicki.

Przeniesienie gminy Dobroń z powiatu pabianickiego do powiatu łaskiego.


Rada Gminy Dobroń.

Rada Gminy Dobroń podjęła uchwałę nr.II/6/98 z dnia 5 listopada 1998 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej włączenia gminy Dobroń do powiatu pabianickiego z siedzibą w Pabianicach, w której wyrażono wolę, aby obszar tej gminy wchodził w skład powiatu łaskiego. Uzasadniano to istniejącymi z tym ośrodkiem powiatowym powiązaniami społecznymi, gospodarczymi i przestrzennymi. Rada Miejska w Łasku uchwałą Nr III/19/98 z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie poparcia stanowiska Rady Gminy w Dobroniu w kwestii przynależności gminy Dobroń do Powiatu Łaskiego - zaakceptowała powyższą propozycję zmiany.

Ewentualne przejście gminy Dobroń do powiatu łaskiego musiałoby być połączone z jednoczesną zmianą granic tej gminy i miasta Pabianice, do którego chcą być włączeni mieszkańcy części wsi Chechło I. Ponadto, przy powyższej zmianie należałoby wziąć również pod uwagę wolę mieszkańców pozostałej części wsi Chechło I i mieszkańców wsi Chechło II, którzy zawsze chcieli należeć do powiatu pabianickiego.

2 , GRĘBOCICE woj. dolnośląskie pow. polkowicki

Przeniesienie gminy Grębocice z powiatu polkowickiego do powiatu głogowskiego


Wystąpienie mieszkańców w sprawie włączenia gminy Grębocice do powiatu głogowskiego

3 JASTROWIE woj. wielkopolskie, pow. złotowski

Miasto i Gmina Jastrowie chce przejść z powiatu złotowskiego do powiatu pilskigo.


Zarząd Miejski w Pile wystąpił z protestem na nieumieszczenie gminy i miasta Jastrowie w powiecie pilskim, zgodnie z zajętym stanowiskiem przez Radę Gminy Jastrowie.

4 MIKOŁAJKI woj. warmińsko-mazurskie, pow. mrągowski

Miasto i Gmina Mikołajki chce przejść z powiatu mrągowskiego do powiatu giżyckiego


Z propozycją zmiany przynależności powiatowej wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Miejski Komitet Stronnictwa Demokratycznego w Mikołajkach (pismo z dnia 22.02.1999 r.).

5 OLEŚNICA woj. świętokrzyskie pow. staszowski

Gmina Oleśnica chce przejść z powiatu staszowskiego do powiatu buskiego


Wystąpienie grupy inicjatywnej mieszkańców gminy w sprawie włączenia gminy do powiatu buskiego

6 SULMIERZYCE woj. łódzkie pow. pajęczański

Przeniesienie gminy Sulmierzyce z powiatu pajęczańskiego do powiatu radomszczańskiego.


Rada gminy Sulmierzyce

Rada gminy Sulmierzyce podjęła uchwałę Nr II/15/98 z dnia 25 listopada 1998 r. w sprawie przynależności gminy Sulmierzyce do powiatu Radomsko.

Mieszkańcy i władze gminy nie chcieli należeć do powiatu w Pajęcznie, uważając ten ośrodek za zbyt słaby do pełnienia takiej roli.

Realizacja powyższego postulatu mogłaby doprowadzić do Likwidacji powiatu pajęczańskiego, gdyż z tego powiatu wyrażają chęć odejścia również gminy Rząśnia i Nowa Brzeźnica


Druk nr 538