Krzysztof Kozłowski zmarł 26 marca 2013 r. |
|
Senator z byłego województwa krakowskiego |
|
Kandydat Zarządu Unii Wolności |
|
Senator I, II i III kadencji Senatu RP |
Urodził się w 1931 roku w Przybysławicach w rodzinie inteligencko-ziemiańskiej o bogatych tradycjach patriotycznych i społecznych. Dziadek był działaczem oświatowym i rolniczym w zaborze rosyjskim, ojciec Tomasz legionistą i posłem na Sejm w latach 1930-38, stryj Leon, profesor archeologii Uniwersytetu Lwowskiego - legionistą, posłem na Sejm, premierem rządu RP w latach 1934-35 i senatorem.
W latach 1950-56 studiował nauki filozoficzne i społeczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uzyskał doktorat z filozofii.
Od 1956 pracuje w redakcji "Tygodnika Powszechnego" jako zastępca redaktora naczelnego. Wykładał również nauki polityczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W latach 1980-81 był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie, a także ekspertem NSZZ "Solidarność" i członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu, pracując w zespole do spraw reform politycznych oraz jako współprzewodniczący podzespołu do spraw środków masowego przekazu. W 1990 został podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
W Senacie I kadencji pracował w komisjach: Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Zagranicznych. W II kadencji był członkiem komisji: Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej, Spraw Zagranicznych,
Nadzwyczajnej do spraw Integracji Europejskiej. W III kadencji pracował w Komisjach Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Praw Człowieka i Praworządności.
Jest przedstawicielem parlamentu polskiego w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
Bezpartyjny.
Żonaty, ma córkę.
Członek Komisji Praw Człowieka i Praworządności
[o komisji]Członek Klubu Demokratycznego Senatu
[o klubie/kole]