77. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu


Wicemarszałek Donald Tusk:

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dziesiątego porządku obrad: drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Przypominam, że projekt ten został wniesiony przez grupę senatorów i zawarty jest w druku nr 563. Marszałek Senatu w dniu 30 stycznia 2001 r. skierowała projekt do rozpatrzenia w pierwszym czytaniu do Komisji Ustawodawczej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej. Pierwsze czytanie projektu ustawy zostało przeprowadzone na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 21 lutego 2001 r. Komisje po rozpatrzeniu projektu ustawy przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Sprawozdanie to zawarte jest w druku nr 563S.

Przypominam też, że zgodnie z art. 81 ust. 1 Regulaminu Senatu, drugie czytanie projektu ustawy obejmuje przedstawienie Senatowi sprawozdania komisji o projekcie ustawy, przeprowadzenie dyskusji oraz zgłaszanie wniosków.

Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej pana senatora Jana Chodkowskiego o zabranie głosu i przedstawienie wspólnego sprawozdania komisji o projekcie ustawy.

Senator Jan Chodkowski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

W imieniu Komisji Ustawodawczej, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie ze wspólnego posiedzenia, które odbyło się w dniu 21 lutego 2001 r., a dotyczyło pierwszego czytania ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Połączone komisje składają wniosek o przyjęcie bez poprawek przedstawionego przez wnioskodawców projektu, zawartego w druku nr 563.

Wnioskodawcy projektu zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zaproponowali tę nowelizację, ponieważ półroczny okres stosowania VAT w rolnictwie wskazuje na taką konieczność.

Organizacje rolnicze, doniesienia mediów oraz spotkania z rolnikami wyraźnie wskazują, że trzyprocentowy zwrot ryczałtowy stosowany przy zakupie nieprzetworzonych artykułów rolnych został dobrze przyjęty przez rolników. Zdecydowanie nasilił się jednak problem wydłużania terminu płatności. Często kupujący, tłumacząc się obowiązkiem wypisywania faktur i wpłacania należności na konto sprzedającego, opóźniają termin wpłaty gotówki na konto rolnika. Przed wprowadzeniem VAT na ogół pieniądze wypłacano do ręki. Kupującemu trudno było wykręcić się z umówionego terminu, gdyż dochodziło do bezpośredniego spotkania kupującego ze sprzedającym. Obecnie rolnik w banku słyszy, że należność nie wpłynęła, zaś od kupującego - że ją przelał. A pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Uporządkowanie terminu płatności to dla rolników bardzo ważna rzecz. Mają oni różne zobowiązania, których nikt nie chce przedłużać. Powstaje sytuacja, że rolnikowi nalicza się karne odsetki, a jego pieniędzmi ktoś bezkarnie obraca. Ostatnio na ogół występuje nadmierna podaż nieprzetworzonych artykułów rolnych na rynku i rolnik jest zupełnie bezbronny. Kupujący dyktuje warunki.

Trzyprocentowy zwrot wypłacanego ryczałtu następuje w całości z budżetu państwa. Ustawodawca już w ustawie o VAT zapisał, w jakich warunkach ten zwrot może nastąpić. Senatorowie wnioskodawcy uznali, że trzeba go rozszerzyć. Zaproponowana nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym dotyczy tylko art. 33b tej ustawy.

Najważniejszy jest pkt 3 nowelizacji. Polega on na tym, aby w ust. 4 pkt 2 dopisać, że wpłata należności na rachunek rolnika nastąpi nie później niż czternaście dni od dnia zakupu.

W pkcie 2 nowelizacji proponuje się uproszczenie spraw dotyczących oświadczenia rolnika ryczałtowego. Obecnie oświadczenie musi być składane przy każdej fakturze. Ma być czytelne i własnoręcznie podpisane przez rolnika. Wymóg własnoręcznego podpisania oświadczenia jest zrozumiały i oczywisty. Ale tam, gdzie są trwałe więzi między kupującym i sprzedającym potwierdzone umową, nie ma potrzeby, żeby przy każdej fakturze wymagać oddzielnego oświadczenia. Bardzo często jest tak, że kontrahenci są znacznie oddaleni od siebie, a produkty rolne przewozi wynajęty do tego przewoźnik. Bardzo często wycena towaru następuje nie w czasie odbioru, ale po uboju zwierząt, ocenie odpowiedniego składu mleka czy wartości wypiekowej zboża. W takich przypadkach obowiązek podpisania oświadczenia przy każdej fakturze jest poważnym i niepotrzebnym utrudnieniem, stąd propozycja zmian zawarta w pkcie 2 nowelizacji. Zmiana proponowana w pkcie 2 powoduje konieczność wprowadzenia zapisów zawartych w pkcie 1 i pkcie 4.

Proponuje się, aby ustawa weszła w życie z dniem 4 czerwca 2001 r. Czwartego dlatego, że tego typu ustawy powinny wchodzić od poniedziałku, a 4 czerwca to właśnie poniedziałek, w czerwcu zaś dlatego, że wnioskodawcy uważali, iż będzie to okres wystarczająco długi, żeby ta ustawa mogła być uchwalona i ogłoszona.

W imieniu wnioskodawców, a także połączonych komisji, Komisji Ustawodawczej, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, proszę Wysoką Izbę o przyjęcie ustawy zawartej w druku nr 563S, do którego dołączona jest również opinia Komitetu Integracji Europejskiej. Nie zgłasza on żadnych uwag do tej ustawy. Dziękuję, Panie Marszałku.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Przypominam, że senator sprawozdawca Jan Chodkowski został również upoważniony przez wnioskodawców do ich reprezentowania w dalszych pracach nad projektem ustawy.

Czy są pytania do pana senatora sprawozdawcy? Nie widzę zgłoszeń.

Otwierając dyskusję i przypominając o wymogach regulaminowych dotyczących dyskusji, stwierdzam, że jak na razie nikt z państwa senatorów do dyskusji się nie zapisał.

Czy ktoś chce zabrać głos w dyskusji? Nie widzę chętnych.

Rozumiem, że w tej sytuacji nie ma także potrzeby, aby przedstawiciele rządu zabierali głos w tej sprawie.

Zamykam dyskusję.

Informuję, że w trakcie dyskusji nie został złożony wniosek przeciwny do wniosku przedstawionego przez komisje w sprawozdaniu, więc teraz, zgodnie z art. 81 ust. 5 Regulaminu Senatu, moglibyśmy przystąpić do trzeciego czytania projektu ustawy.

Proponuję jednak, abyśmy trzecie czytanie ustawy przeprowadzili wraz z innymi głosowaniami dzisiaj w godzinach wieczornych.

Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę rozumiał, że Izba przyjęła moją propozycję. Nie słyszę innej propozycji.

W takim razie moglibyśmy przejść do zmian w składzie komisji senackich. Ale również tu jest propozycja, abyśmy przeprowadzili to wraz z innymi głosowaniami.

Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będziemy mogli przejść, przy zgodzie państwa senatorów, do oświadczeń senatorów. Jeśli nie ma innej propozycji ani nie ma...

(Senator Genowefa Ferenc: Jest sprawozdawca komisji.)

(Głos z sali: Ale nie ma senatorów. Szkoda czasu.)

Wydawałoby się bardziej rzeczowe, aby tego sprawozdania wysłuchali senatorowie, którzy będą głosowali w tej sprawie. Można zakładać, że potem będzie większa frekwencja. Tak więc myślę, że jest to tak niewielka oszczędność czasu, że chyba wspólnie zrobimy to już wtedy, kiedy będą głosowania.

Czy pani senator pozwoli? Dziękuję bardzo.

Przystąpimy teraz do oświadczeń senatorów, jeśli nikt z państwa senatorów nie ma odmiennej opinii. Nie słyszę sprzeciwu.

Przystępujemy do oświadczeń senatorów poza porządkiem obrad.

Przypominam, że oświadczenie nie może trwać dłużej niż pięć minut.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Zbigniewa Kulaka. Przygotowuje się senator Drożdż.

Senator Zbigniew Kulak:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Pierwsze oświadczenie kieruję do ministra łączności z pytaniem, jakie konsekwencje pan minister wyciągnął lub zamierza wyciągnąć wobec osób odpowiedzialnych za emisję znaczka pocztowego z wizerunkiem Adama Małysza, znaczka pozbawionego stosownego napisu.

Uważam, że ze względu na niewątpliwe sukcesy tego wybitnego sportowca nie można wspomnianej sprawy traktować jak błąd, pomyłkę, drobne niedopatrzenie. Duże społeczne zainteresowanie znaczkiem, atmosfera sensacji ze względu na błąd w części nakładu i wyjątkowo wysoka cena na rynku kolekcjonerskim pozwalają domniemywać, że sprawa nie jest efektem przypadku. Włączenie się Poczty Polskiej do zestawu reklam na ubiorze sportowca, głośna promocja znaczka przed jego ukazaniem się w sprzedaży i błyskawiczna sprzedaż całego nakładu pozwalają domniemywać, że mogło chodzić, poza interesem Poczty Polskiej, o powstanie wyjątkowo dobrych warunków do interesownego zachowania się także konkretnych osób.

Drugie oświadczenie kieruję do ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o osobiste zainteresowanie się przez pana ministra sygnalizowaną już raz przeze mnie sprawą, którą zgłosiłem w oświadczeniu w dniu 14 lutego bieżącego roku. Odpowiedź z sygnaturą pani minister Ewy Lewickiej, jaką otrzymałem w imieniu pana ministra, zupełnie mnie nie satysfakcjonuje.

W swoim poprzednim oświadczeniu apelowałem do pana ministra o podjęcie próby ratowania prestiżu rządu wśród obywateli, którzy poprzez swojego parlamentarzystę zgłosili uzasadnione żale co do sposobu traktowania ich jako podatników. Twierdzą, że po prostu nie zasłużyli sobie na tak pogardliwe traktowanie, jakie już raz opisałem, które w gruncie rzeczy, w ich opinii, jest ewidentnym przykładem wstecznego obowiązywania prawa.

Pani minister Ewa Lewicka potwierdza, że "Dziennik Ustaw" z 31 grudnia 2000 r. wprowadzał zmiany prawne obowiązujące już kilka godzin później. Odwoływanie się do publikacji w środkach masowego przekazu zapowiadających nowelizację ustawy jest naprawdę mało poważne. Trybunał Konstytucyjny zabrał już głos w podobnej sprawie, twierdząc jednoznacznie, że minimalne vacatio legis powinno wynosić czternaście dni.

Panie Ministrze, proszę o uczciwe, ludzkie spojrzenie na sygnalizowaną sprawę. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę senatora Kazimierza Drożdża. Przygotowuje się... Chyba nie ma nikogo. A nie, senator Wiesław Pietrzak.

Senator Kazimierz Drożdż:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Swoje oświadczenie kieruję do prezesa Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej.

Już w marcu 1998 r. na tym samym forum zwracałem uwagę na negatywne zjawiska w gospodarce wynikające ze spadku wartości walut, przede wszystkim dolara w stosunku do złotówki.

Nadal podtrzymuję stanowisko, że taka polityka pieniężna, przy zachowaniu wysokich stóp procentowych, prowadzi niemalże do eliminacji z rynku gospodarczego tych firm, które są eksporterami i w wypadku których sprzedaż na eksport stanowi nie tylko o ich pozycji na rynku, ale i o możliwości utrzymania się. Obniżenie kursu dolara w stosunku do złotówki prowadzi do rzeczywistej i całkowitej nieopłacalności działania tych przedsiębiorstw, a nadto eliminuje je z konkurencji w stosunku do firm zagranicznych zarówno na rynku krajowym, jak i poza granicami kraju. Polityka taka prowadzi do ewidentnego spadku obrotów zagranicznych po stronie eksportu, a często do zastępowania produktu krajowego produktem z importu. Konsekwencją jest ujemne saldo w handlu zagranicznym i zmniejszone wpływy budżetowe.

Polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej jest antyeksportowa z równoczesnym, choć mam nadzieję, że niezamierzonym wsparciem importu. Kurs złotego wobec innych walut - jak już mówiłem, że w szczególności wobec dolara - prowadzi do dekapitalizacji technicznej i technologicznej eksporterów. Po prostu nie stać tych firm nawet na prostą odbudowę swojego potencjału, nie mówiąc o wprowadzeniu nowych i nowoczesnych technik i technologii. Powoduje to również niezadowolenie załóg pracowniczych wobec braku wypełniania przez te podmioty swoich powinności płacowych i socjalnych.

Zmiana polityki pieniężnej zarówno przez Narodowy Bank Polski, jak i Radę Polityki Pieniężnej jest niezbędna i całkowicie uzasadniona. Przemawia za tym nie tylko interes eksporterów, ale również interes polskiego handlu zagranicznego. Niezbędne wydaje się dalsze obniżanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o 2-3%. Spowoduje to zahamowanie dalszego wzmacniania się złotówki, obniży koszt kredytu i pozwoli wzmocnić tempo naszego rozwoju gospodarczego.

Stoimy w przededniu wejścia do Unii Europejskiej. Czyż musimy do niej wchodzić z absolutnie niekonkurencyjną gospodarką i brakiem możliwości konkurowania na rynkach nie tylko europejskich, ale także z firmami państw członkowskich Unii? Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Pan senator Wiesław Pietrzak, proszę bardzo.

Senator Wiesław Pietrzak:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Pierwsze oświadczenie kieruję do pani minister skarbu Aldony Sowińskiej i proszę o przekazanie go do wiadomości przewodniczącemu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Szanowna Pani Minister!

Zwracam się do pani minister o przeprowadzenie w trybie pilnym niezależnej kontroli w fabryce sklejki w Piszu w województwie warmińsko-mazurskim. Obecny prezes tego zakładu uprawia politykę gierek personalno-kadrowych.

Szczególnie proszę o kontrolę zasadności zwolnień pracowników i zmian warunków zatrudnienia - to po pierwsze. Jako powód podano tu względy ekonomiczne, ale jednocześnie zatrudniono sześciu pracowników administracyjnych, w tym asystenta prezesa. Po drugie, proszę o sprawdzenie kompetencji nowo zatrudnionych osób. Po trzecie, proszę o kontrolę zasadności oraz formy rozwiązania w trybie pilnym straży przemysłowej i powierzenia ochrony firmie ochroniarskiej, choć na dłuższy czas może to mieć pozytywne efekty ekonomiczne; po czwarte - zasadności wyjazdów prezesa, w tym zagranicznych; po piąte - zasady współpracy z branżowymi związkami zawodowymi, a szczególnie traktowania przewodniczącej tych związków; po szóste - aktualności powołania społecznego inspektora pracy; po siódme - sposobu wycofania wypowiedzenia stosunku pracy w dniu 14 marca i warunków, które miały być spełnione przed tym wycofaniem; po ósme - zasadności zakupu samochodu osobowego, tego, do czego on służy, ile przejechano kilometrów oraz w jaki sposób jest to rozliczane.

Załoga będzie wdzięczna za pilne przeprowadzenie kontroli.

Z poważaniem, senator Wiesław Pietrzak.

Drugie oświadczenie chciałem skierować do prezesa Rady Ministrów pana Jerzego Buzka.

Szanowny Panie Premierze!

Zwracam się do pana premiera z wnioskiem o anulowanie rozporządzenia z dnia 6 listopada 2000 r., dotyczącego wyrażania zgody przez dyrektora generalnego oraz podległych mu dyrektorów regionalnych "Lasów Państwowych" na zbywanie bądź obciążanie lasów i gruntów leśnych skarbu państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe". Rozporządzenie dotyczy również umów o odpłatne i nieodpłatne korzystanie z wyżej wymienionego mienia, które winny bezwzględnie zawierać klauzule dopuszczające ich rozwiązanie w związku z wejściem w życie ustawy o reprywatyzacji.

W uzasadnieniu pragnę zaznaczyć, że wobec braku przepisów wykonawczych oraz z uwagi na fakt, że ustawa o reprywatyzacji nie przewiduje zwrotu mienia zamiennego, rozporządzenie pana premiera pozostaje zapisem martwym i jednocześnie ogranicza zakres podejmowania decyzji o znaczeniu gospodarczym dla przedsiębiorstwa "Lasy Państwowe".

Z poważaniem, senator Wiesław Pietrzak.

Dwa pozostałe oświadczenia daję do protokołu.*

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Proszę o odczytanie komunikatów.

Senator Sekretarz Witold Kowalski:

Uprzejmie informuję, iż marszałek Senatu zwołuje posiedzenie Konwentu Seniorów w dniu dzisiejszym, to jest 15 marca, na dziesięć minut przed wznowieniem obrad po przerwie.

Uprzejmie informuję, że posiedzenie Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu odbędzie się w piątek o godzinie 8.30 w sali nr 176.

Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej w sprawie rozpatrzenia poprawek zgłoszonych w trakcie debaty do ustawy o rolniczych badaniach rynkowych oraz ustawy o kosmetykach odbędzie się w dniu dzisiejszym piętnaście minut po ogłoszeniu przerwy w obradach, w sali nr 176.

Posiedzenie Komisji Nauki i Edukacji Narodowej odbędzie się bezpośrednio po ogłoszeniu przerwy w sali nr 182. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Zarządzam przerwę do godziny 18.00.

(Przerwa w obradach od godziny 12 minut 16
do godziny 19 minut 04)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Wznawiam obrady.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu jedenastego porządku obrad: zmiany w składzie komisji senackich.

Przypominam, że wniosek Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich w tej sprawie zawarty jest w druku nr 580.

Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich pana senatora Jerzego Cieślaka o zabranie głosu.

Senator Jerzy Cieślak:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

W imieniu Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich mam zaszczyt poinformować panie i panów senatorów, że 15 lutego bieżącego roku pan senator Adam Rychliczek zgłosił pani marszałek swoją kandydaturę do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz do Komisji Gospodarki Narodowej. W ten sposób wypełnił wymagania art. 20 Regulaminu Senatu.

W dniu 21 lutego wniosek o przyjęcie w skład Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej złożył do pani marszałek pan senator Bogusław Litwiniec. Pan senator Litwiniec jest członkiem jednej komisji senackiej, a więc wniosek pana senatora jest również zgodny z Regulaminem Senatu.

W dniu 21 lutego Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich jednogłośnie poparła wnioski senatorów. W związku z tym mam zaszczyt prosić Wysoką Izbę o przyjęcie uchwały przedstawionej w druku senackim nr 580. Dziękuję, Panie Marszałku.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę chętnych. (Rozmowy na sali)

Proszę o zachowanie spokoju.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez Komisję Regulaminową i Spraw Senatorskich projektem uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

Przypominam, że projekt ten zawarty jest w druku nr 580.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuje się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 25)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

Powracamy do rozpatrzenia punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam też, że Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę przeprowadzimy głosowania nad przedstawionymi przez komisję poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania na przedstawionymi przez komisję poprawkami.

Poprawka pierwsza ma na celu uregulowanie w ustawie kwestii zameldowania osób niepełnoletnich, innych osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wprowadza do ustawy definicję adresu.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 78 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 26)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka druga ma charakter doprecyzowujący.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 84 obecnych senatorów 83 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 27)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzecia stanowi, że zgłaszając wniosek o zameldowanie na pobyt stały, cudzoziemiec może przedstawić kartę stałego pobytu albo zezwolenie na osiedlenie się.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 28)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czwarta ma charakter porządkujący. Zgodnie z nią "zbiór wydanych i utraconych dowodów osobistych" przekształca się w "ewidencję wydanych i utraconych dowodów osobistych".

Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 29)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piąta wprowadza obowiązek wpisywania do zbioru danych osób zameldowanych na pobyt czasowy trwający do dwóch miesięcy danych, które dotyczą karty czasowego pobytu w przypadku, gdy cudzoziemiec taką kartę posiada.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 82 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 30)

Poprawka została przyjęta. (Rozmowy na sali)

Proszę o zaprzestanie dyskusji, Państwo Senatorowie, bo utrudnia mi to przeprowadzanie głosowania.

Poprawka szósta precyzuje, że datę przekroczenia granicy przez cudzoziemca oraz dane dotyczące dokumentu uprawniającego go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sytuacji, gdy nie posiada on ani karty stałego pobytu, ani karty czasowego pobytu, należy zamieszczać w zbiorach danych osób zameldowanych na pobyt czasowy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 81 głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 31)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siódma ma charakter redakcyjny.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 84 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 32)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka ósma ma charakter redakcyjny.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 85 obecnych senatorów 85 głosowało za. (Głosowanie nr 33)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dziewiąta wprowadza obowiązek ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 34)

Poprawka została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 35)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Powracamy do rozpatrzenia punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o odpadach.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ochrony Środowiska senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator
Franciszek Bachleda-Księdzularz:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Przypadło mi w udziale dokonanie sprawozdania z posiedzenia połączonych komisji, Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, które w druku nr 575Z proponują swoje ustalenia.

Pragnę powiedzieć, że na posiedzeniu komisji nie było większych kontrowersji. Dlatego też chciałbym zaproponować, aby wnioski, które są zawarte w punkcie, nie będę ich odczytywał, bo jest tego bardzo dużo, Panie Marszałku, oczywiście, jeżeli to jest możliwe - powtarzam: wszystkie wnioski połączonych komisji zostały przegłosowane tylko przy jednym głosie wstrzymującym się, reszta była za - przegłosować łącznie, blokiem. Oczywiście pozostałe, pojedyncze, są z tego wyłączone. Dlatego, jeżeli pan marszałek pozwoli, odczytam te, które należy głosować łącznie, a potem oddam to panu marszałkowi.

(Wicemarszałek Donald Tusk: Proszę bardzo.)

Byłyby to poprawki: pierwsza, trzecia, piąta, ósma, dziewiąta, dziesiąta, jedenasta, dwunasta, trzynasta, czternasta, piętnasta, siedemnasta, osiemnasta, dziewiętnasta, dwudziesta piąta, dwudziesta ósma, dwudziesta dziewiąta, trzydziesta, trzydziesta piąta, trzydziesta szósta, czterdziesta trzecia, czterdziesta czwarta, czterdziesta piąta, czterdziesta siódma, czterdziesta ósma, czterdziesta dziewiąta, pięćdziesiąta, pięćdziesiąta pierwsza, pięćdziesiąta druga, pięćdziesiąta trzecia, pięćdziesiąta czwarta, pięćdziesiąta piąta, pięćdziesiąta siódma, pięćdziesiąta ósma, sześćdziesiąta pierwsza, sześćdziesiąta druga, sześćdziesiąta trzecia, sześćdziesiąta czwarta, sześćdziesiąta szósta, sześćdziesiąta ósma, sześćdziesiąta dziewiąta, siedemdziesiąta, siedemdziesiąta pierwsza, siedemdziesiąta druga, siedemdziesiąta trzecia, siedemdziesiąta piąta, siedemdziesiąta siódma, osiemdziesiąta, osiemdziesiąta trzecia, osiemdziesiąta czwarta, osiemdziesiąta piąta, osiemdziesiąta szósta, osiemdziesiąta dziewiąta, dziewięćdziesiąta, dziewięćdziesiąta pierwsza, dziewięćdziesiąta druga, dziewięćdziesiąta trzecia, dziewięćdziesiąta czwarta, dziewięćdziesiąta piąta, dziewięćdziesiąta szósta, dziewięćdziesiąta siódma, dziewięćdziesiąta ósma, sto pierwsza, sto druga, sto trzecia, sto czwarta, sto piąta, sto szósta, sto siódma, sto ósma, sto dziewiąta, sto dziesiąta, sto jedenasta, sto dwunasta, sto czternaście, sto piętnaście i sto szesnaście. Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Propozycja bardzo ułatwiająca nam, jak się wydaje, głosowanie. Jeśli nie usłyszę sprzeciwu... Nie słyszę sprzeciwu.

W związku z tym przystąpimy do głosowania w trybie zaproponowanym przez pana senatora sprawozdawcę. Poproszę na wszelki wypadek...

Panie Senatorze, dziękuję bardzo.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos?

Proszę bardzo, senator Pietrzak.

Senator Wiesław Pietrzak:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Ja mam również dobrą propozycję, a mianowicie wszystkie moje poprawki, które nie zyskały poparcia, wycofuję. Z wyjątkiem poprawek dwudziestej trzeciej i siedemdziesiątej ósmej, bo je uważam za niezbędne i bardzo pożyteczne dla tej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Czy inni senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos? Nie widzę...

Proszę bardzo, senator Graczyński.

Senator Adam Graczyński:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Ja również wycofuję poprawkę sto siedemnastą. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie podtrzymać wycofane poprawki? Nie widzę zgłoszeń. Dziękuję bardzo.

Sprawozdawcą Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej był pan senator Zbigniew Zychowicz.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o odpadach.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Zgodnie z propozycją senatora sprawozdawcy będziemy głosowali nad całym zestawem poprawek. Są to poprawki... proszę o chwilę cierpliwości. Będziemy nad nimi głosowali w kolejności, w jakiej przedstawił je senator sprawozdawca.

(Głos z sali: Brawo, Panie Marszałku, brawo!)

Dziękuję za uznanie.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek w zestawie i kolejności przedstawionej przez senatora sprawozdawcę, proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku "za".

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatów 86 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 36)

Poprawki wymienione w sprawozdaniu senatora sprawozdawcy zostały przez Wysoką Izbę przyjęte.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką drugą.

Poprawka druga jest poprawką Komisji Ochrony Środowiska. Wprowadza ona nową definicję odzysku.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tą poprawką?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 20 głosowało za, 56 - przeciw, 12 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 37)

Poprawka nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czwartą, autorstwa senatora Sławińskiego. Poprawka ta dodaje właściciela nieruchomości do katalogu wymienionych w przepisie podmiotów, które uważa się za posiadaczy odpadów, o ile faktycznie władają odpadami.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 29 głosowało za, 54 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 38)

Poprawka nie została przyjęta przez Wysoką Izbę.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką szóstą, poprawką Komisji Ochrony Środowiska. Dodaje ona definicję selektywnego zbierania odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 22 głosowało za, 57 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 39)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka siódma, autorstwa senatora Sławińskiego, zmierza do tego, by za składowiska odpadów był uważany obiekt budowlany przeznaczony wyłącznie do składowania odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 33 głosowało za, 50 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 40)

Poprawka nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką szesnastą. Poprawka ta modyfikuje zapis dotyczący kategorii odpadów, które mogą być unieszkodliwiane. Jest ona poprawką Komisji Ochrony Środowiska.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 29 głosowało za, 53 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 41)

Poprawka nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą trzecią. Poprawkę dwudziestą trzecią będziemy głosowali łącznie z poprawką siedemdziesiątą ósmą. Obie poprawki są autorstwa senatora Pietrzaka. Wprowadzają one zasadę zgody rady powiatu na przywóz odpadów spoza terenu powiatu i wprowadzają wymóg załączania uchwały zawierającej tę zgodę do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę składowiska odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 33 głosowało za, 50 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 42)

Poprawki nie zostały przyjęte.

Będziemy głosowali teraz nad poprawką dwudziestą czwartą, Komisji Ochrony Środowiska. Wprowadza ona obligatoryjność wydania rozporządzenia określającego sposoby sporządzania planów gospodarki odpadami.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 33 głosowało za, 50 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 43)

Poprawka nie została przyjęta.

Będziemy głosowali nad poprawką dwudziestą szóstą, autorstwa senatora Sławińskiego. Wprowadza ona dodatkowe wymogi pozwolenia na wytwarzanie odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 28 głosowało za, 52 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 44)

Poprawka nie została przyjęta.

Będziemy teraz głosowali nad poprawką trzydziestą trzecią, autorstwa senatora Sławińskiego. Poprawka ta rozszerza zakres informacji o wytwarzanych odpadach o wskazanie miejsca unieszkodliwiania odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 34 głosowało za, 49 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 45)

Poprawka nie została przyjęta.

Bardzo proszę o zachowanie spokoju. Pan senator Jarzembowski jest szczególnie aktywny. Panie Senatorze, mamy głosowanie, proszę o zaniechanie dyskusji, bo to mnie dekoncentruje. Szkodzi to całej Izbie, bo przedłuża nam głosowania.

Będziemy głosowali teraz nad poprawką trzydziestą ósmą. Jest to poprawka senatora Sławińskiego. Wprowadza ona obowiązek uzyskiwania zezwolenia na transport odpadów nie tylko od starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę posiadacza odpadów, ale także od starosty właściwego ze względu na miejsce składowania lub unieszkodliwiania transportowanych odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 27 głosowało za, 53 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 46)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka trzydziesta dziewiąta, autorstwa senatora Sławińskiego, rozszerza zakres zezwolenia na zbieranie lub transport odpadów o określenie miejsca i sposobu składowania transportowanych i zbieranych odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 31 głosowało za, 51 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 47)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka czterdziesta, autorstwa senatora Sławińskiego, rozszerza zakres materii regulowanej zezwoleniem na zbieranie lub transport odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 31 głosowało za, 52 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 48)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka czterdziesta druga, autorstwa Komisji Ochrony Środowiska, znosi obowiązek uzyskiwania zezwolenia na zbieranie lub transport odpadów przez sprzedawców detalicznych określonych towarów. Chodzi tu zwłaszcza o akumulatory ołowiowe.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 19 głosowało za, 60 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 49)

Poprawka nie została przyjęta.

Pan senator Pietrzak wycofał poprawkę pięćdziesiątą szóstą, dobrze pamiętam?

(Senator Wiesław Pietrzak: Tak.)

Będziemy głosowali nad poprawką sześćdziesiątą, która jest poprawką Komisji Ochrony Środowiska.

(Głos z sali: Odpadła ona w głosowaniu przy pięćdziesiątej ósmej.)

W głosowaniu łącznym, tym pierwszym, odpadła poprawka pięćdziesiąta ósma wraz z pięćdziesiątą dziewiątą.

Poprawka sześćdziesiąta jest poprawką Komisji Ochrony Środowiska. Powtarza ona zawartą w art. 10 ogólną zasadę selektywnego zbierania odpadów w odniesieniu do olejów odpadowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 22 głosowało za, 56 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 50)

Poprawka nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką sześćdziesiątą siódmą. Jest to poprawka Komisji Ochrony Środowiska. Zaostrza ona zakaz stosowania komunalnych osadów ściekowych na terenach przylegających do brzegów jezior i cieków, w pobliżu ujęć wody, domów mieszkalnych lub zakładów produkcji żywności poprzez zwiększenie obszaru objętego takim zakazem.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 32 głosowało za, 50 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 51)

Poprawka nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką siedemdziesiątą szóstą. Jest to poprawka Komisji Ochrony Środowiska. Wprowadza ona dodatkowe wymaganie niezbędne do wyznaczenia składowiska odpadów w pobliżu cieków wodnych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 24 głosowało za, 56 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 52)

Poprawka nie została przyjęta.

Będziemy głosowali nad poprawką osiemdziesiątą drugą. Jest to poprawka Komisji Ochrony Środowiska. Wprowadza ona zakaz składowania szlamów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 21 głosowało za, 56 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 53)

Poprawka nie została przyjęta.

Będziemy głosowali nad poprawką dziewięćdziesiątą dziewiątą. Jest to poprawka Komisji Ochrony Środowiska. Wprowadza ona dodatkowe wymogi dla wniosku o zezwolenie na przewóz odpadów niebezpiecznych. Poprawka setna wprowadza tylko jeden dodatkowy wymóg dla takiego wniosku.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 20 głosowało za, 59 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 54)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka setna jest poprawką Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej popartą przez połączone komisje. Wprowadza ona dodatkowy wymóg dla wniosku o zezwolenie na przewóz odpadów niebezpiecznych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 81 głosowało za, 5 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 55)

Poprawka została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką sto trzynastą. Jest to poprawka senatora Sławińskiego. Dodaje ona odpady komunalne jako nową kategorię odpadów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 26 głosowało za, 57 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 56)

Poprawka nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o odpadach w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 57)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o odpadach.

Powracamy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała swoje sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej pana senatora Andrzeja Sikorę o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Andrzej Sikora:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja po rozpatrzeniu na posiedzeniu w dniu 14 marca 2001 r. wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu 14 marca 2001 r. nad ustawą o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko. Wysoki Senat raczy przyjąć poprawki od pierwszej do jedenastej. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Czy senator wnioskodawca chce jeszcze zabrać głos? To jest pytanie do pana senatora Marka Waszkowiaka.

(Senator Marek Waszkowiak: Dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, za chwilę zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

(Senator Jerzy Pieniążek: Wniosek formalny.)

Tak, Panie Senatorze.

Senator Jerzy Pieniążek:

Chciałbym, Panie Marszałku, zgłosić wniosek formalny. Ta ustawa oraz wszystkie poprawki nie budzą kontrowersji, wszystkie są poparte przez komisję, i dlatego wnoszę o głosowanie łączne.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Czy jest sprzeciw? Nie widzę sprzeciwu.

Dziękuję, Panie Senatorze, za wniosek, który nie wzbudził sprzeciwu.

W związku z tym przystępujemy do głosowania nad wszystkimi poprawkami od pierwszej do jedenastej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Rozumiem, że państwo senatorowie zwalniają mnie z obowiązku czytania fragmentów, które tłumaczą, na czym polegają kolejne poprawki.

(Głosy z sali: Tak, tak.)

Dziękuję bardzo.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek od pierwszej do jedenastej, proszę o naciśnięcie przycisku "za".

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 82 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 58)

Poprawki zostały przyjęte przez Wysoką Izbę.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 83 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 59)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny.

Powracamy do rozpatrzenia punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o rolniczych badaniach rynkowych.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej pana senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator
Franciszek Bachleda-Księdzularz:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja prosi, by Wysoki Senat raczył przyjąć następujące poprawki: drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą, dwunastą, trzynastą i czternastą. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy jest to także wniosek o łączne głosowanie?

(Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz: Tak, proszę bardzo.)

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos? Pytanie do senatorów Zbigniewa Kruszewskiego i Jana Chodkowskiego. Nie. Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o rolniczych badaniach rynkowych.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Głosujemy nad poprawką pierwszą, senatora Kruszewskiego, która zmierza do rozszerzenia zakresu zbieranych danych rynkowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 32 głosowało za, 53 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 60)

Poprawka nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawkami od drugiej do czternastej. Głosujemy łącznie nad wszystkimi poprawkami od drugiej do czternastej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 81 głosowało za, 2 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 61)

Poprawki zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o rolniczych badaniach rynkowych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 62)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o rolniczych badaniach rynkowych.

Powracamy do rozpatrzenia punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o kosmetykach.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej pana senatora Zbigniewa Antoszewskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Zbigniew Antoszewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Zestawienie poprawek jest bardzo krótkie, jest ich tylko dwanaście, dlatego nie będę sugerował głosowania łącznego. Chciałbym podkreślić, że większość poprawek ma właściwie charakter językowy, uściślający i porządkujący. Poprawki te nie wywołały większych kontrowersji.

(Głosy z sali: Łącznie!)

Nie, nie.

Chciałbym powiedzieć, że właściwie jedyną sprawą, która w przypadku tej ustawy wywołała kontrowersje w czasie dyskusji na posiedzeniu komisji, był problem surowości karania nierzetelnych producentów, jak również dystrybutorów. Dlatego właśnie została zgłoszona poprawka mniejszości. Komisja przegłosowała surowsze kary, zaś mniejszość komisji sugeruje, żeby te kary były łagodniejsze i kończyły się na grzywnie. W związku z tym sugeruję, żeby przyjąć wszystkie poprawki poparte przez całość komisji, a więc poprawki: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dziewiątą i jedenastą. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Proszę sprawozdawcę mniejszości komisji panią senator Genowefę Ferenc o zabranie głosu i przedstawienie wniosku mniejszości komisji.

Senator Genowefa Ferenc:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

(Rozmowy na sali)

(Wicemarszałek Donald Tusk: Proszę o zachowanie spokoju.)

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu mniejszości Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej zwracam się z prośbą o poparcie poprawki dziesiątej, która zmierza do tego, ażeby kary przewidziane w tej ustawie były identyczne jak w ustawie o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Byłyby to tylko kary grzywny.

Bardzo proszę o poparcie tej poprawki. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator wnioskodawca Zbigniew Antoszewski chce jeszcze zabrać głos?

(Senator Zbigniew Antoszewski: Nie, dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Czy są wnioski formalne?

Proszę bardzo, Panie Senatorze.

Senator Jerzy Pieniążek:

Wnoszę, aby nad poprawkami od pierwszej do dziewiątej głosować łącznie. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Czy jest sprzeciw? Nie słyszę.

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności. Będziemy głosowali łącznie nad poprawkami od pierwszej do dziewiątej.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 81 głosowało za, 1 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 63)

Poprawki zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dziesiątą. Ma ona na celu złagodzenie odpowiedzialności karnej w taki sposób, że naruszenie określonych przepisów ustawy stanowiłoby wykroczenie karane grzywną.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 26 głosowało za, 55 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 64)

Poprawka nie została przyjęta.

Poprawka jedenasta zmierza do uszeregowania kar zgodnie z systematyką kodeksu karnego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 65)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwunasta jest poprawką komisji. Zmierza ona do wyeliminowania sytuacji, w której główny inspektor sanitarny byłby uprawniony do podejmowania wzajemnie wykluczających się decyzji, to znaczy decyzji o czasowym zakazie obrotu kosmetykiem na podstawie niniejszej ustawy oraz decyzji o wycofaniu kosmetyku z obrotu na podstawie ustawy o Inspekcji Sanitarnej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 30 głosowało za, 53 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 66)

Poprawka nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o kosmetykach w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 87 głosowało za. (Głosowanie nr 67)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o kosmetykach.

Powracamy do rozpatrzenia punktu ósmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o utworzeniu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Nauki i Edukacji Narodowej pana senatora Kazimierza Kutza o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Kazimierz Kutz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Mam przyjemność i zaszczyt złożyć sprawozdanie z posiedzenia Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, dotyczące ustawy o utworzeniu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jednocześnie proszę Wysoki Senat o przyjęcie wniosku oznaczonego rzymską jedynką.

Pragnę dodać, że wszędzie tam, gdzie były głosowania nad tym projektem, przyjmowano go jednogłośnie, tak jak w naszej komisji. W związku z tym mam nadzieję, że Wysoki Senat również przyjmie tę ustawę w taki sposób. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy pan, Panie Senatorze, jako wnioskodawca chce jeszcze zabrać głos?

(Senator Kazimierz Kutz: Nie, dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o utworzeniu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty zostały przedstawione następujące wnioski: senator Kazimierz Kutz wnosił o przyjęcie ustawy bez poprawek, Komisja Nauki i Edukacji Narodowej przedstawiła wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawioną poprawką.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Kazimierza Kutza, popartym przez komisję, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 68)

Powracamy do rozpatrzenia punktu dziesiątego porządku obrad: drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Ponieważ w trakcie dyskusji nikt nie złożył wniosku przeciwnego do wniosku przedstawionego przez komisję w sprawozdaniu, zgodnie z art. 81 ust. 5 Regulaminu Senatu przystąpimy teraz do trzeciego czytania.

Przystępujemy do trzeciego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Informuję, że zgodnie z art. 82 ust. 1 Regulaminu Senatu w tej sytuacji trzecie czytanie projektu ustawy obejmuje jedynie głosowanie.

Przystępujemy do głosowania w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Przypominam, że połączone komisje po rozpatrzeniu przedstawionego przez wnioskodawców projektu ustawy wnoszą o jego przyjęcie w wersji przedstawionej przez wnioskodawców.

Przypominam, że projekt ustawy wraz z projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy komisje przedstawiły w druku nr 563F.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionych projektów, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 83 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 69)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wraz z projektem tej ustawy.

Jednocześnie informuję, że Senatu upoważnił senatora Jana Chodkowskiego do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad tym projektem.

Zarządzam pięć minut przerwy.

(Przerwa w obradach od godziny 20 minut 03 do godziny 20 minut 17)


77. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu