Poprzednia część druku


Rozdział 2

Kontrola i postępowanie pokontrolne

 

Art. 117.

Prezes URT jest uprawniony do kontroli przestrzegania przepisów, decyzji oraz postanowień z zakresu telekomunikacji, gospodarki zasobami częstotliwości lub spełniania wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej.

 

Art. 118.

1. Pracownikom URT przysługuje, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia, prawo:

1) dostępu do materiałów, dokumentów oraz innych danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli, a także sporządzania ich kopii,

2) wstępu do wszystkich obiektów i nieruchomości oraz pomieszczeń kontrolowanej jednostki,

3) przeprowadzania oględzin sieci telekomunikacyjnych lub urządzeń telekomunikacyjnych,

4) zabezpieczenia przed dalszym używaniem w miejscu założenia lub przyjęcia do depozytu urządzeń radiowych używanych bez wymaganego pozwolenia lub obsługiwanych przez nieuprawnioną osobę,

5) czasowego zajęcia aparatury w trybie, o którym mowa w art. 121, w celu przeprowadzenia badań prowadzących do ustalenia przyczyn zakłóceń,

6) wykonywania czynności kontrolno-pomiarowych, badań sieci telekomunikacyjnych lub urządzeń telekomunikacyjnych oraz kontroli jakości świadczonych usług telekomunikacyjnych.

2. Kierownicy kontrolowanych jednostek są obowiązani udzielać pracownikom URT, o których mowa w ust. 1, wszelkich potrzebnych informacji oraz zapewnić im:

1) warunki sprawnego przeprowadzenia kontroli,

2) dostęp do dokumentów, danych urządzeń, aparatury i sieci, o których mowa w ust. 1,

3) dostęp do materiałów, obiektów, nieruchomości i pomieszczeń, o których mowa w ust. 1,

4) nieodpłatne udostępnienie sieci telekomunikacyjnych lub urządzeń telekomunikacyjnych podlegających kontroli, dla przeprowadzenia badań sieci telekomunikacyjnych lub urządzeń telekomunikacyjnych.

3. Do kontrolowanych osób fizycznych stosuje się odpowiednio przepisy ust. 2 pkt 1 i 2.

4. Prezes URT może żądać przedłożenia materiałów, dokumentów lub danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, a także prowadzić kontrolę we współpracy z innymi państwowymi organami kontrolnymi.

5. Czynności kontrolne mogą być przeprowadzone w sposób zdalny. Wyniki pomiarów wykonanych zdalnie powinny zawierać dane umożliwiające identyfikację urządzeń kontrolnych. Do kontroli wykonanej zdalnie przepisu ust. 7 nie stosuje się.

6. Organ przeprowadzający kontrolę jest obowiązany sporządzić protokół kontroli, podpisany przez pracownika przeprowadzającego kontrolę.

7. Protokół, o którym mowa w ust. 6 podpisuje także kierownik kontrolowanej jednostki lub osoba przez niego upoważniona albo kontrolowana osoba fizyczna.

8. Do czynności kontrolnych oraz badań, o których mowa w ust. 1 - 5, stosuje się przepisy o ochronie informacji niejawnych oraz o tajemnicy telekomunikacyjnej.

 

Art. 119.

W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, decyzji lub postanowień z zakresu telekomunikacji, gospodarki zasobami częstotliwości lub spełniania wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej, Prezes URT wydaje decyzję określającą zakres naruszeń oraz termin usunięcia nieprawidłowości.

 

Art. 120.

1. W przypadku stwierdzenia używania urządzenia radiowego bez wymaganego pozwolenia lub obsługiwania tego urządzenia przez osobę nieuprawnioną, Prezes URT wydaje użytkownikowi urządzenia decyzję nakazującą wstrzymanie używania lub zaprzestanie obsługiwania urządzenia radiowego przez osobę nieuprawnioną. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

2. Decyzja wydana na podstawie ust. 1, może zawierać postanowienie o zabezpieczeniu urządzenia radiowego przed dalszym używaniem lub obsługą albo o przejęciu urządzenia do depozytu.

3. Prezes URT uchyla postanowienie o zabezpieczeniu urządzenia radiowego w związku z:

1) brakiem pozwolenia - z dniem wydania użytkownikowi pozwolenia, chyba że sąd orzekł przepadek urządzenia,

2) jego obsługą przez osobę nieuprawnioną - niezwłocznie po udokumentowaniu, że osoba obsługująca urządzenie radiowe posiada wymagane świadectwo operatora urządzeń radiowych.

4. Urządzenie radiowe przyjęte do depozytu w związku z:

1) brakiem pozwolenia - jest zwracane użytkownikowi po wydaniu mu pozwolenia, chyba że sąd orzekł przepadek urządzenia,

2) jego obsługą przez osobę nieuprawnioną - jest zwracane użytkownikowi, niezwłocznie po udokumentowaniu, że osoba obsługująca urządzenie radiowe posiada wymagane świadectwo operatora urządzeń radiowych.

 

Art. 121.

1. W przypadku stwierdzenia, że aparatura wytwarzająca pole elektromagnetyczne powoduje zakłócenie pracy innej aparatury, spełniającej wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej, Prezes URT może w decyzji, o której mowa w art. 119, nakazać:

1) czasowe wstrzymanie używania aparatury wywołującej zakłócenia,

2) zmianę sposobu używania aparatury,

3) zastosowanie środków technicznych prowadzących do eliminacji zakłócenia, na koszt podmiotu, któremu wydano decyzję,

- a także postanowić o czasowym zajęciu aparatury, w celu przeprowadzenia badań niezbędnych do ustalenia przyczyn zakłóceń. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

2. Prezes URT może uzależnić wydanie zajętej aparatury od zgody jej użytkownika na usunięcie, na koszt użytkownika, przyczyn zakłóceń.

3. Badania zajętej aparatury URT przeprowadza w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej zajęcia.

 

Art. 122.

1. Przepisów art. 118 - 121 nie stosuje się do komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1-6, wykonujących zadania określone w tych przepisach we własnym zakresie.

2. Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe sposoby postępowania w przypadku stwierdzenia, że aparatura wytwarzająca pole elektromagnetyczne, używana przez komórki organizacyjne i jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1-6, powoduje zakłócenie pracy innej aparatury, spełniającej wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej, uwzględniając charakter zadań realizowanych przez te jednostki oraz słuszny interes użytkownika aparatury, której praca jest zakłócana.

3. Minister właściwy do spraw łączności w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości, określi w drodze rozporządzenia, szczegółowe sposoby realizacji przepisów art. 118 - 121 wobec jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, uwzględniając charakter zadań realizowanych przez te jednostki oraz słuszny interes użytkownika aparatury, której praca jest zakłócana.

 

Dział VIII

Przepisy karne, zmiany w przepisach obowiązujących,

przepisy przejściowe i końcowe

 

Rozdział 1

Przepisy karne i kary pieniężne

 

Art. 123.

1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

3. Sąd orzeka przepadek urządzeń lub przedmiotów przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust.1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich użycie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.

 

Art. 124.

1. Karze pieniężnej podlega podmiot, który:

1) nie wykonuje decyzji Prezesa URT w sprawie prowadzenia działalności telekomunikacyjnej bez wymaganego zezwolenia albo bez wymaganego zgłoszenia albo z naruszeniem przepisu art. 16,

2) nie zgłasza Prezesowi URT zmian stanu faktycznego i prawnego objętego zgłoszeniem,

3) nie przekazuje Prezesowi URT informacji o przychodach ze świadczenia usług telekomunikacyjnych albo informacji lub dokumentów niezbędnych do ustalenia wielkości sprzedaży poszczególnych usług telekomunikacyjnych oraz udziału w rynku, albo dostarcza informacje niewłaściwe,

4) prowadzi kalkulację kosztów niezgodnie z przepisami ustawy,

5) nie przedkłada wymaganego sprawozdania z działalności telekomunikacyjnej albo wymaganej informacji o zakresie tej działalności,

6) nie wykonuje obowiązków nałożonych decyzją wydaną na podstawie art. 54 ust. 5 albo określonych w art. 56 ust. 3,

7) nie przedkłada w trybie i zakresie określonym w ustawie projektów umów o świadczenie usług powszechnych lub ich zmian, projektu cennika usług telekomunikacyjnych lub jego zmian albo projektu regulaminu wykonywania usług telekomunikacyjnych lub jego zmian,

8) pomimo posiadania technicznych możliwości uniemożliwia abonentom korzystanie z uprawnień określonych w art. 43 oraz art. 71,

9) nie wypełnia wymagań dotyczących udogodnień dla osób niepełnosprawnych korzystających z usług powszechnych,

10) zaprzestaje świadczenia usług powszechnych przed przejęciem ich świadczenia przez innego operatora,

11) nie wypełnia obowiązków lub zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, w zakresie i na warunkach określonych w ustawie lub decyzjach wydanych na jej podstawie,

12) nie wypełnia obowiązków lub wymagań dotyczących łączenia sieci telekomunikacyjnych,

13) nie wypełnia obowiązków dotyczących ofert określających ramowe warunki zawierania umów o połączeniu sieci lub o świadczenie usług telekomunikacyjnych,

14) rozwiązuje umowę o połączeniu sieci niezgodnie z przepisami ustawy,

15) wprowadza do obrotu handlowego urządzenia telekomunikacyjne podlegające obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami, nie posiadające wymaganego dokumentu lub znaku potwierdzającego spełnianie zasadniczych wymagań albo oznakowane w sposób niewłaściwy lub fałszywie,

16) wprowadza do obrotu handlowego aparaturę nie spełniającą wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej,

17) nie stosuje warunków połączenia sieci telekomunikacyjnych oraz rozliczeń z tytułu wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnych, określonych w decyzji wydanej na podstawie art.84 ust. 1.

2. Niezależnie od kary pieniężnej, o której mowa w ust. 1, Prezes URT może nałożyć na kierownika podmiotu gospodarczego karę pieniężną w kwocie do 300% jego miesięcznego wynagrodzenia, naliczanego dla celów ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 - 7 i 17.

3. Wymierzenie kary pieniężnej nie wyłącza możliwości zastosowania przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 3.

4. Kary pieniężne podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

 

Art. 125.

1. Karę pieniężną, o której mowa w art. 124 ust. 1, nakłada Prezes URT, w drodze decyzji, w wysokości do 3% przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Decyzji o nałożeniu kary pieniężnej nie można nadać klauzuli natychmiastowej wykonalności.

2. Ustalając wysokość kary pieniężnej Prezes URT uwzględnia stopień szkodliwości czynu, stopień zawinienia, dotychczasową działalność podmiotu oraz jego możliwości finansowe.

3. Podmiot jest obowiązany do dostarczenia Prezesowi URT, na jego żądanie, w terminie 30 dni od dnia otrzymania żądania, danych niezbędnych do określenia podstawy wymiaru kary pieniężnej. W przypadku niedostarczenia danych lub gdy dostarczone dane uniemożliwiają ustalenie podstawy wymiaru kary, Prezes URT może ustalić podstawę wymiaru kary pieniężnej w sposób szacunkowy, nie mniejszą jednak niż:

1) wysokość wynagrodzenia określonego w art. 115 ust. 5 - w przypadku kary, o której mowa w art. 124 ust. 2,

2) równowartość 100 tysięcy EURO - w pozostałych przypadkach.

4. W przypadku gdy okres działania podmiotu jest krótszy niż rok kalendarzowy, za podstawę wymiaru kary przyjmuje się równowartość 100 tysięcy EURO.

5. Kara pieniężna stanowi dochód budżetu państwa.

6. Równowartość kwot wyrażonych w EURO, o której mowa w ust. 3 i 4, przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski dla EURO w dniu wydania decyzji o nałożeniu kary.

 

Rozdział 2

Zmiany w przepisach obowiązujących

 

Art. 126.

W ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, z 1965 r. Nr 15, poz. 113, z 1974 r. Nr 27, poz. 157, Nr 39, poz. 231, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1982 r. Nr 11, poz. 82, Nr 30, poz. 210, z 1983 r. Nr  5, poz. 33, z 1984 r. Nr 45, poz. 241 i 242, z 1985 r. Nr 20, poz. 86, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr  4, poz. 21, Nr 33, poz. 175, z 1990 r. Nr 14, poz. 88, Nr 34, poz. 198, Nr 53, poz. 306, Nr 55, poz. 318, Nr 79, poz. 464, z 1991 r. Nr  7, poz. 24, Nr 22, poz. 92, Nr 115, poz. 496, z 1993 r. Nr 12, poz. 53, z 1994 r. Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 83, poz. 417, Nr 141, poz. 692, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, Nr 43, poz. 189, Nr 73, poz. 350, Nr 149, poz. 703, z 1997r. Nr 43 poz. 270, Nr 54, poz. 348, Nr 75, poz. 471, Nr 102, poz. 643, Nr 117, poz. 752, Nr 121 poz. 769 i 770, Nr 133 poz. 882, Nr 139, poz. 934, Nr 140, poz. 940, Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 106 poz. 668 i Nr 117, poz. 757, z 1999 r. Nr 52, poz. 532 oraz z 2000 r. Nr 22, poz. 269 i 271) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 4791 w § 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym oraz prawa energetycznego i prawa telekomunikacyjnego.";

2) w części pierwszej, księdze pierwszej, tytule VII, dziale IVa, tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:

"Rozdział 2. Postępowanie w sprawach z zakresu przeciwdziałania praktykom monopolistycznym oraz w sprawach z zakresu regulacji energetyki i telekomunikacji";

3) w art. 47928 § 1 otrzymuje brzmienie:

"§1. Od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub delegatur tego Urzędu, decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub oddziałów terenowych tego Urzędu oraz od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji w zakresie określonym ustawą z dnia ....... 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr ..... poz. ... ), zwanych w przepisach niniejszego rozdziału "Prezesem", można wnieść do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu antymonopolowego odwołanie w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji.";

4) w art. 47931 § 1 otrzymuje brzmienie:

"§1. W sprawach z zakresu przeciwdziałania praktykom monopolistycznym oraz w sprawach z zakresu regulacji energetyki i telekomunikacji stronami są także Prezes i zainteresowany.".

 

Art. 127.

W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114, z 1981 r. Nr 24, poz. 124, z 1982 r. Nr 16, poz. 125, z 1983 r. Nr  6, poz. 35 i Nr 44, poz. 203, z 1984 r. Nr 54, poz. 275, z 1985 r. Nr 14, poz. 60 i Nr 23, poz. 100, z 1986 r. Nr 39, poz. 193, z 1988 r. Nr 20, poz. 135 i Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz. 180, z 1990 r. Nr 51, poz. 297, Nr 72, poz. 422 i Nr 86, poz. 504, z 1991 r. Nr 75, poz. 332 i Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1994 r. Nr 123, poz. 600, z 1995 r. Nr  6, poz. 29, Nr 60, poz. 310, Nr 95, poz. 475, z 1997 r. Nr 54, poz. 349, Nr 60, poz. 369, Nr 85, poz. 539, Nr 98, poz. 602, Nr 104, poz. 661, Nr 106, poz. 677, Nr 111, poz. 724, Nr 123, poz. 779, Nr 133, poz. 884 i Nr 141, poz. 942, z 1998 r. Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 i Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 22, poz. 271) art. 63 otrzymuje brzmienie:

"Art. 63.§ 1. Kto bez wymaganego zezwolenia telekomunikacyjnego prowadzi działalność telekomunikacyjną

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

§ 2. Kto prowadzi działalność telekomunikacyjną bez wymaganego zgłoszenia lub niezgodną ze zgłoszeniem lub objętą sprzeciwem Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji

podlega karze grzywny.

§ 3. Kto używa lub wprowadza do obrotu osprzęt lub urządzenia telekomunikacyjne podlegające obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami, nie posiadające wymaganego dokumentu lub znaku potwierdzającego spełnianie przez urządzenie zasadniczych wymagań

podlega karze grzywny.

§ 4. Kto używa lub wprowadza do obrotu handlowego urządzenia elektryczne lub elektroniczne, kable lub osprzęt nie spełniające wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej

podlega karze grzywny.".

 

Art. 128.

W ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. Nr 27, poz. 195, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1993 r. Nr 11, poz. 50, z 1994 r. Nr 111, poz. 536, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 54, poz. 348, Nr 160, poz. 1085, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) w art. 25 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) opłat za najem lokali, opłat taryfowych za usługi pocztowe, opłat za usługi telekomunikacyjne oraz innych opłat ustalanych na podstawie odrębnych ustaw,".

 

Art.129.

W ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, poz. 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 80, poz. 499, Nr 88, poz. 554, Nr 106, poz. 680, Nr 123, poz. 779 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 1999 r. Nr 110, poz. 1255) po art. 20b dodaje się art. 20c w brzmieniu:

"Art. 20c. 1. Dane identyfikujące abonenta sieci telekomunikacyjnej lub zakończenia sieci, między którymi wykonano połączenie oraz dane dotyczące uzyskania lub próby uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci, a także okoliczności i rodzaj wykonywanego połączenia, mogą być ujawnione Policji oraz przetwarzane przez Policję - wyłącznie w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw.

2. Ujawnienie danych, o których mowa w ust. 1, następuje na:

1) pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji,

2) ustne żądanie policjanta posiadającego pisemne upoważnienie osób, o których mowa w pkt 1.

3. O ujawnieniu danych w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2, operator sieci telekomunikacyjnej informuje właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji.

4. Operatorzy sieci telekomunikacyjnych są obowiązani udostępnić dane, o których mowa w ust. 1, policjantom wskazanym we wniosku organu Policji.

5. Ujawnienie danych, o których mowa w ust. 1, może nastąpić za pomocą sieci telekomunikacyjnej.

6. Materiały uzyskane w wyniku czynności podjętych na podstawie ust. 2, które zawierają informacje mające znaczenie dla postępowania karnego, Policja przekazuje właściwemu miejscowo i rzeczowo prokuratorowi.

7. Materiały uzyskane w wyniku czynności podjętych na podstawie ust. 2, które nie zawierają informacji mających znaczenie dla postępowania karnego, podlegają niezwłocznemu komisyjnemu i protokolarnemu zniszczeniu.".

 

Art. 130.

W ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz.U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526, Nr 53, poz. 548 i Nr 110, poz. 1255) w art. 10:

1) dodaje się ust. 1a-1c w brzmieniu:

"1a. Obowiązek uzyskiwania zgody Prokuratora Generalnego nie dotyczy:

1) uzyskania informacji w postaci danych identyfikacyjnych abonenta oraz danych dotyczących faktu, okoliczności i rodzaju połączenia, prób uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci telekomunikacyjnej,

2) identyfikacji zakończeń sieci, pomiędzy którymi wykonano połączenie.

1b. Na pisemny wniosek Szefa Urzędu Ochrony Państwa lub kierownika jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa operator udostępnia informacje, o których mowa w ust. 1a.

1c. Udostępnianie informacji i danych, o których mowa w ust. 1a, może następować za pomocą sieci telekomunikacyjnej.";

2) w ust. 6 wyrazy "w ust. 1" zastępuje się wyrazami "w ust. 1, 1a i 2";

3) w ust. 7 wyrazy "w ust. 1 i 2" zastępuje się wyrazami "w ust. 1, 1a i 2".

 

Art. 131.

W ustawie z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz.U. z 1995 r. Nr 117 poz. 564, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 106, poz. 675, Nr 121, poz. 770, Nr 137, poz. 926, z 1998 r. Nr 137, poz. 887 i Nr 150, poz. 984 oraz z 1999 r. Nr 47, poz. 461) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Ustawa reguluje zasady działalności w dziedzinie poczty.";

2) w art. 2:

a) w ust. 1 skreśla się pkt 8-25,

b) w ust. 1 dodaje się pkt 26 w brzmieniu:

"26) Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej - rozumie się przez to Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji.",

c) skreśla się ust. 2 i oznaczenie ust. 1;

3) użyte w art. 3 w ust. 2 i 7, w art. 4 w ust. 2, w art. 6, w art. 29 w ust. 1, w art. 43 w ust. 4, w art. 52, w art. 54 w ust. 5, w art. 71 w ust. 5, w art. 79 w różnym przypadku wyrazy "Minister Łączności" zastępuje się użytymi w odpowiednich przypadkach wyrazami "minister właściwy do spraw łączności";

4) w art. 4:

a) w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) komórki organizacyjne i jednostki organizacyjne nadzorowane lub podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej oraz jednostki organizacyjne nadzorowane lub podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz jednostki organizacyjne Urzędu Ochrony Państwa - w zakresie własnych potrzeb zaspokajanych za pomocą własnych sieci telekomunikacyjnych.",

b) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw łączności, mogą, w zakresie swych właściwości, określić w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki prowadzenia działalności w dziedzinie telekomunikacji przez jednostki nadzorowane lub podległe przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w zakresie o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 4, uwzględniając zakres zadań wykonywanych przez te jednostki.";

5) skreśla się art. 4;

6) w art. 6 skreśla się wyrazy: "lub telekomunikacyjną";

7) skreśla się art. 7-28;

8) w art.  29:

a) w ust. 1 wyrazy: "Organy Ministra Łączności wykonują kontrolę urządzeń i sieci telekomunikacyjnych" zastępuje się wyrazami "Organy powołane do kontroli wykonują kontrolę",

b) w ust. 1 skreśla się pkt 2-5,

c) ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. W razie stwierdzenia, że naruszono obowiązujące przepisy w dziedzinie poczty, organ przeprowadzający kontrolę wydaje decyzję, w której określa zakres naruszeń i termin usunięcia nieprawidłowości",

d) skreśla się ust. 7;

9) art. 30 otrzymuje brzmienie:

"Art. 30. 1. Organami powołanymi do kontroli, o której mowa w art. 29, są:

1) Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji, w zakresie kontroli przewodowych sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, a także w dziedzinie poczty,

2) Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna, będąca organem ministra właściwego do spraw łączności, powołanym w szczególności do kontroli sieci, linii i urządzeń radiokomunikacyjnych oraz kontroli wykorzystania częstotliwości.

2. Minister właściwy do spraw łączności może zlecić PAR wykonanie innych czynności i zadań z zakresu administracji państwowej.

3. Minister właściwy do spraw łączności sprawuje nadzór nad PAR.";

10) w art. 30:

a) w ust. 1 skreśla się pkt 2,

b) skreśla się ust. 2 i 3;

11) skreśla się art. 31 i 32;

12) skreśla się art. 33;

13) skreśla się art. 34 i 35;

14) skreśla się art. 36-41;

15) użyte w art. 44 w ust. 3, 4 i 5, w art. 47 w ust. 3, w art. 48, w art. 56 w ust. 2, w art. 60 w ust. 1 i w art. 70 w różnym przypadku wyrazy "Minister Łączności" zastępuje się użytymi w odpowiednich przypadkach wyrazami "Minister właściwy do spraw łączności";

16) tytuł rozdziału 4 otrzymuje brzmienie:

"Odpowiedzialność podmiotów świadczących usługi pocztowe za ich niewykonanie lub nienależyte wykonanie.";

17) w art. 57:

a) w ust. 1 skreśla się wyrazy "lub telekomunikacyjną",

b) w ust. 2 skreśla się wyrazy "lub telekomunikacyjną",

c) w ust. 3 skreśla się wyrazy "lub telekomunikacyjną";

18) w art. 58 w ust. 1 skreśla się wyrazy "lub telekomunikacyjną";

19) w art. 59 skreśla się wyrazy "lub telekomunikacyjną";

20) skreśla się art. 68;

21) w art. 70:

a) w ust. 1 skreśla się wyrazy "lub telekomunikacyjnej",

b) w ust. 5 skreśla się wyrazy "lub telekomunikacyjnej";

22) w art. 71 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. W odniesieniu do usług pocztowych o charakterze powszechnym, minister właściwy do spraw łączności określi, w drodze rozporządzenia, warunki, jakim powinna odpowiadać reklamacja oraz szczegółowy tryb postępowania administracyjnego";

23) art. 72 otrzymuje brzmienie:

"Art. 72. Spory pomiędzy Pocztą Polską a osobami korzystającymi z usług pocztowych o charakterze powszechnym rozstrzygają sądy powszechne.";

24) skreśla się rozdział 5 "Ogłaszanie zarządzeń";

25) skreśla się rozdział 5a "Przepisy karne";

26) skreśla się art. 76;

27) skreśla się art. 78;

28) skreśla się art. 80-85;

29) skreśla się art. 88-93.

 

Art. 132.

W ustawie z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 1993 r. Nr  7, poz. 34, z 1995 r. Nr 66, poz. 335, Nr 142, poz. 701, z 1996r. Nr 106, poz. 496, z 1997r. Nr 88, poz. 554, Nr 121, poz. 770 oraz z 1999 r. Nr 90, poz. 999):

1) w art. 26:

a) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Przewodniczący Krajowej Rady w porozumieniu z Prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji dokonuje, w drodze decyzji, rezerwacji częstotliwości niezbędnych do wykonywania ustawowych zadań przez spółki oraz określa warunki wykorzystania tych częstotliwości. Do dokonywania, wprowadzania zmian lub cofania rezerwacji częstotliwości stosuje się odpowiednio przepisy art. 37 ust. 1 pkt 3 niniejszej ustawy oraz przepisy art. 22 i 23 ustawy z dnia .... 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr ..., poz. ...).",

b) w ust. 6 wyrazy: "Minister Łączności" zastępuje się wyrazami "Prezes
Urzędu Regulacji Telek
omunikacji ",

c) dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

"8. Do rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną lub rozsiewczą satelitarną, stosuje się odpowiednio przepisy art. 37 ust. 3a i 3b.";

2) w art. 34 w ust. 1 wyrazy: "Ministrem Łączności" zastępuje się wyrazami "Prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji",

3) w art. 37:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Koncesja jest udzielana wraz z rezerwacją częstotliwości określającą warunki wykorzystania częstotliwości. Do dokonywania, wprowadzania zmian lub cofania rezerwacji częstotliwości stosuje się przepis ust. 1 pkt 3 oraz odpowiednio przepisy art. 22 i 23 ustawy - Prawo telekomunikacyjne.",

b) dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:

"3a. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną lub rozsiewczą satelitarną.

3b. Rozpowszechnianie i rozprowadzanie sygnałów w sposób określony w ust. 3a następuje na podstawie ustawy - Prawo telekomunikacyjne.",

c) w ust. 4 wyrazy "Ministra Łączności" zastępuje się wyrazami "Prezesa
Urzędu Regulacji Telek
omunikacji";

4) w art. 44 ust. 3 w pkt 4 po wyrazach "nadawczych i" dodaje się wyraz "eksploatacji".

 

Art. 133.

W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 88, poz. 55 i z 1999 r. Nr 83, poz. 931) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 218 w § 1 wyrazy "i telekomunikacji" zastępuje się wyrazami "lub działalność telekomunikacyjną";

2) w art. 237 w § 5 wyrazy "i telekomunikacji " zastępuje się wyrazami "lub działalność telekomunikacyjną,".

 

Art. 134.

W ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U. z 1999 r. Nr 82, poz. 928 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 16 otrzymuje brzmienie:

"Art. 16. Dział łączność obejmuje sprawy poczty i telekomunikacji.";

2) w art. 33a w ust. 1 dodaje się pkt 9a w brzmieniu:

"9a) Urząd Regulacji Telekomunikacji.".

 

Rozdział 3

Przepisy przejściowe, dostosowujące i końcowe

 

Art. 135.

1. Do dnia 31 grudnia 2002 r. nie można:

1) świadczyć międzynarodowych usług telefonicznych,

2) świadczyć usług międzynarodowych za pomocą sieci eksploatowanych przez podmiot zagraniczny lub spółkę z udziałem podmiotów zagranicznych.

2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się wobec spółki Telekomunikacja Polska S.A., zwanej dalej "TP S.A.", a także wobec prawnych następców TP S.A. lub podmiotów powstałych w wyniku jej podziału lub przekształceń, odpowiednio do ustalonego dla nich zakresu i obszaru działalności usługowej.

3. Rada Ministrów może znieść, w drodze rozporządzenia, w części lub całości, ograniczenia o których mowa w ust. 1, kierując się dążeniem do rozwoju konkurencyjnego rynku usług telekomunikacyjnych, mając na uwadze, że znoszenie ograniczeń powinno mieć charakter stopniowy, uwzględniający niezbędną ochronę polskiego interesu.

 

Art. 136.

1. Tworzy się URT.

2. Prezes Rady Ministrów powoła Prezesa URT w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy.

3. Upoważnia się ministra właściwego do spraw finansów do dokonania odpowiednich zmian w budżecie państwa na rok 2000, zapewniających finansowanie URT w zakresie niezbędnym dla wykonania postanowień niniejszej ustawy.

 

Art. 137.

1. Znosi się Państwową Inspekcję Telekomunikacyjną i Pocztową, zwaną dalej "PITiP.

2. Pracownicy PITiP stają się pracownikami URT.

3. Majątek PITiP staje się majątkiem URT.

4. Należności i zobowiązania PITiP stają się należnościami i zobowiązaniami URT.

 

Art. 138.

1. Znosi się Państwową Agencję Radiokomunikacyjną, zwaną dalej "PAR".

2. Pracownicy PAR stają się pracownikami URT.

3. Majątek PAR staje się majątkiem URT.

 

Art. 139.

Pracownicy URT zatrudnieni w PITiP jako urzędnicy państwowi, przed dniem zniesienia PITiP, stają się z mocy prawa pracownikami służby cywilnej.

 

Art. 140.

Do pracowników URT zatrudnionych w PAR jako urzędnicy państwowi, przed dniem zniesienia PAR, stosuje się odpowiednio przepis art. 139.

 

Art. 141.

1. Minister właściwy do spraw łączności wyznaczy likwidatora PITiP. Likwidator sporządzi bilans zamknięcia PITiP.

2. Minister właściwy do spraw łączności wyznaczy likwidatora PAR. Likwidator sporządzi bilans zamknięcia PAR.

 

Art. 142.

1. Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3:

1) wydane na podstawie ustawy o łączności:

a) koncesje na świadczenie usług telekomunikacyjnych wraz z zezwoleniem na zakładanie i używanie sieci, o których mowa w art. 2 ust. 1, stają się z mocy prawa zezwoleniami w rozumieniu niniejszej ustawy.

b) zezwolenia na zakładanie i używanie urządzeń i sieci do kablowego, zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych, stają się z mocy prawa zezwoleniami, w rozumieniu niniejszej ustawy,

c) zezwolenia na zakładanie i używanie radiokomunikacyjnych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, udzielone wraz z przydziałami częstotliwości dla tych urządzeń, stają się z mocy prawa pozwoleniami w rozumieniu niniejszej ustawy.

d) zezwolenia na zakładanie i używanie radiokomunikacyjnych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych służących do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, stają się z mocy prawa pozwoleniami w rozumieniu niniejszej ustawy,

2) przydziały częstotliwości zawarte w koncesjach i zezwoleniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) oraz w decyzjach o przydziale częstotliwości, stają się z mocy prawa rezerwacjami częstotliwości,

3) przydziały częstotliwości zawarte w koncesjach na rozprowadzanie lub rozpowszechnianie programów telewizyjnych lub radiofonicznych, udzielonych przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stają się z mocy prawa rezerwacjami częstotliwości.

2. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do koncesji i zezwoleń, wydanych na podstawie ustawy o łączności, dotyczących prowadzenia działalności, o której mowa w art. 4 i 5. Uprawnienia te wygasają z mocy prawa.

3. Przepisów ust. 1 nie stosuje się do tych postanowień zawartych w koncesjach, zezwoleniach oraz przydziałach częstotliwości wymienionych w ust. 1, których wykonywanie stanowiłoby naruszenie przepisów ustawy. Do stwierdzenia wygaśnięcia tych postanowień stosuje się odpowiednio przepisy art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego.

4. Warunki prowadzenia działalności telekomunikacyjnej oraz używania urządzeń radiokomunikacyjnych, zawarte w koncesjach, zezwoleniach oraz przydziałach częstotliwości, wymienionych w ust. 1, z wyłączeniem określonych w ust. 2 i 3, nie ulegają zmianie.

5. Udzielone na podstawie ustawy o łączności koncesje na świadczenie usług telekomunikacyjnych, zezwolenia oraz przydziały częstotliwości, inne niż wymienione ust. 1, wygasają z mocy prawa.

6. Podmiot, któremu udzielono uprawnienie podlegające wygaśnięciu z tytułu wymienionego w ust. 2, 3 lub 5, może prowadzić działalność telekomunikacyjną w dotychczasowym zakresie, na zasadach określonych w niniejszej ustawie:

1) do czasu rozpatrzenia przez Prezesa URT wniosku podmiotu o dostosowanie posiadanego uprawnienia do przepisów niniejszej ustawy lub wydanie stosownego uprawnienia, pod warunkiem złożenia takiego wniosku w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy - w przypadku gdy prowadzona przez podmiot działalność telekomunikacyjna wymaga zezwolenia, pozwolenia lub rezerwacji częstotliwości,

2) jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy dokona zgłoszenia wykonywanej działalności telekomunikacyjnej, a Prezes URT nie wyrazi sprzeciwu, o którym mowa w art. 13 ust. 2 - w przypadku gdy prowadzona przez podmiot działalność telekomunikacyjna wymaga zgłoszenia.

7. Prezes URT jest organem właściwym do dostosowania lub wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 6 pkt 1.

 

Art. 143.

1. Wydane na podstawie ustawy o łączności świadectwa homologacji dla urządzeń telekomunikacyjnych:

1) zachowują swoją ważność, w przypadku urządzeń telekomunikacyjnych, które podlegają obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami,

2) wygasają z mocy prawa, dla pozostałych urządzeń telekomunikacyjnych.

2. Urządzenia telekomunikacyjne, których świadectwa homologacji uległy wygaśnięciu, mogą być używane na zasadach określonych w niniejszej ustawie.

3. Urządzenia telekomunikacyjne, z wyłączeniem urządzeń radiowych, zainstalowane zgodnie z prawem przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art.131, mogą być używane bez wymaganego świadectwa homologacji do czasu ich technicznego zużycia.

 

Art. 144.

1. TP S.A. przedłoży Prezesowi URT w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy, pisemny wniosek o wydanie spółce zezwolenia na eksploatację wszystkich, wymagających zezwolenia publicznych sieci telefonicznych oraz publicznych sieci przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania sygnałów radiofonicznych lub telewizyjnych, eksploatowanych przez TP S. A. w dniu złożenia wniosku.

2. Wykazy sieci publicznych określonych w ust. 1 oraz dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień do wykorzystywania wymaganych dla świadczenia wnioskowanych usług telekomunikacyjnych zasobów częstotliwości, numeracji lub znaków identyfikujących abonenta, TP S.A. dołącza do wniosku o zezwolenie.

3. Przepisy ust. 1 i 2, stosuje się także odpowiednio do prawnych następców TP S.A. lub podmiotów powstałych w wyniku jej podziału lub przekształceń, odpowiednio do ustalonego dla nich zakresu i obszaru działalności usługowej.

4. Minister właściwy do spraw łączności określi, w drodze decyzji, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy:

1) wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1,

2) formę wykazów oraz rodzaje dokumentów, o których mowa w ust. 2.

 

Art. 145.

1. TP S.A. przedłoży Prezesowi URT w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, pisemny wniosek o wydanie spółce pozwoleń na używanie urządzeń radiowych eksploatowanych przez spółkę i nie objętych posiadanymi pozwoleniami, według stanu z dnia złożenia wniosku.

2. TP S.A. dołącza do wniosku o pozwolenie wykazy urządzeń określonych w
ust.
1.

Art. 146.

1. Prezes URT wyda TP S.A. w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, zezwolenie na eksploatację przez TP S.A. sieci publicznych określonych w art. 144 ust. 1, na okres 25 lat,

2. W przypadku gdy TP S.A. nie przedłoży w terminie, wniosku o którym mowa w art. 144, Prezes URT wyda TP S.A., w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, zezwolenie na eksploatację przez TP S.A. stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych, eksploatowanych przez TP S.A. w dniu wejścia w życie ustawy, uprawniające do świadczenia za ich pomocą jedynie usług telefonicznych i telegraficznych, krajowych i międzynarodowych, na okres 25 lat.

3. Zezwolenia, o których mowa w ust. 1 albo 2, wydaje się wraz ze stosownymi rezerwacjami częstotliwości, przydziałami numeracji oraz przydziałami innych znaków identyfikujących abonentów lub zakończenia sieci, w zakresie niezbędnym do wykonywania zezwolenia.

4. Za wydanie zezwoleń, o których mowa w ust. 1 albo 2, nie pobiera się opłat.

 

Art. 147.

1. Prezes URT wyda TP S.A., w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, pozwolenia na używanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, na okres nie dłuższy niż 10 lat, w zakresie określonym we wniosku TP S.A., złożonym w terminie, o którym mowa w art. 145 ust. 1.

2. Pozwolenia, o których mowa w ust. 1, wydaje się wraz ze stosownymi sygnałami identyfikacyjnymi lub znakami wywoławczymi.

 

Art. 148.

1. Do czasu uprawomocnienia się zezwoleń, o których mowa w art. 146, TP S.A. przysługuje uprawnienie do prowadzenia działalności telekomunikacyjnej nabyte na podstawie ustawy o łączności, z uwzględnieniem postanowień umów zawartych przez ministra właściwego do spraw łączności z TP S.A na podstawie ustawy o łączności.

2. Do czasu uprawomocnienia się pozwoleń, o których mowa w art. 147, TP S.A. przysługują uprawnienia do używania urządzeń radiowych nabyte na podstawie ustawy o łączności.

3. O uprawnienia nie wymienione w art. 146 i w art. 147 TP S.A. ubiega się na zasadach ogólnych.

4. Działalność telekomunikacyjną nie wymagającą zezwolenia TP S.A. prowadzi na zasadach ogólnych.

 

Art. 149.

Przepisy art. 145-148 stosuje się także odpowiednio do prawnych następców TP S.A. lub podmiotów powstałych w wyniku jej podziału lub przekształceń, odpowiednio do ustalonego dla nich zakresu i obszaru działalności usługowej.

 

Art. 150.

1. Do czasu wydania przepisów wykonawczych, przewidzianych w niniejszej ustawie, nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowują moc przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy, o której mowa w art. 131, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami niniejszej ustawy.

2. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a nie zakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy, z wyłączeniem art. 124 i art. 125.

 

Art. 151.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2001 r., z wyjątkiem przepisów:

1) art. 131 pkt 3 i 4, art. 136 ust. 2, art. 141, 144, oraz art. 151 które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia ustawy,

2) art. 109 ust. 2 - 9, art. 112 ust. 1 - 4, 7 i 8, art. 113, art. 131 pkt 2 lit. b), pkt 8 lit. a), pkt 9 i 12, art. 136 ust. 1 i 3, art. 137 oraz art. 139, które wchodzą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy,

3) art. 9, art. 25 ust. 1, art. 32 oraz art. 112 ust. 5 i 6, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.,

4) art. 59 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.


Poprzednia część druku