Poprzednia część druku, następna część druku


24. Działania Rzecznika na rzecz popularyzacji praw człowieka

Na początku roku objętego Informacją RPO zorganizował - w związku z dziesięcioleciem funkcjonowania urzędu - konferencję naukową poświęconą zagadnieniom wpływu Konstytucji RP na prawa i wolności człowieka i obywatela w Polsce, realizacji międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka i instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. Z tej okazji wydany też został zbiór opracowań naukowych pt. "Obywatel - jego wolności i prawa".

Rzecznik Praw Obywatelskich współuczestniczył w zorganizowaniu w dniach 25-28.V.1998 r. w Warszawie międzynarodowego seminarium na temat "Instytucja ombudsmana i krajowe instytucje ochrony praw człowieka", zorganizowanego przez Biuro OBWE ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, przy współudziale Regionalnego Biura na Europę i kraje WNP Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju oraz Rady Europy. Wśród tematów seminarium, na które zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich krajów OBWE, w tym polskich instytucji ochrony praw człowieka, znajdowały się organizacyjne aspekty działania instytucji ombudsmana, jego relacje z władzą publiczną i sądową, planowanie edukacji prawnej oraz wymiana informacji o instytucjach ochrony praw człowieka przy pomocy Internetu.

Zapoczątkowane w lutym 1998 r. comiesięczne "Spotkania u Rzecznika" kontynuowane były (poza miesiącami wakacyjnymi) przez cały rok w formie dyskusji z wprowadzającymi do nich referatami lub dyskusji panelowych. Brali w nich udział przedstawiciele sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, administracji rządowej, zainteresowanych organizacji i instytucji oraz naukowcy i parlamentarzyści. Ponieważ - zważywszy duże zainteresowanie tematami poszczególnych spotkań - ich formuła sprawdziła się w praktyce - Rzecznik będzie kontynuował ich organizowanie również w 1999 r.

Zapotrzebowanie zgłaszane w kontaktach międzynarodowych oraz zainteresowanie przedstawicieli nauki polskiej spowodowały wydanie zbioru tekstów regulacji prawnych dotyczących instytucji ombudsmana w 27 krajach (m.in. Europy Środkowo-Wschodniej) pt. "Ombudsmani krajowi", które przetłumaczone zostało na język angielski, a w 1999 r. ma zostać wydane - ze środków UNDP ONZ - w języku rosyjskim.

Kontynuowane było opracowywanie wydawnictw, mających na celu promocję praw człowieka i informację o instytucjach ich ochrony, w tym o pracy Rzecznika Praw Obywatelskich. Wydano - w celu doręczania obywatelom - usystematyzowany zbiorek przepisów Konstytucji pt. "Konstytucyjne wolności i prawa człowieka i obywatela". Zaktualizowana została (w związku z wejściem w życie w listopadzie 1998 r. Protokołu 11 do Konwencji Europejskiej) broszura informacyjna dla obywateli wyjaśniająca zasady i procedurę składania skarg do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zapoczątkowała ona serię opracowań pod wspólnym tytułem "Zanim napiszesz skargę - przeczytaj". W minionym roku wydano analogiczne publikacje pt. "Skarga do Komitetu Praw Człowieka w Genewie" oraz "Skarga konstytucyjna". W II kwartale 1999 r. RPO planuje zamknięcie omawianej serii popularną publikacją dotyczącą zasad zwracania się przez obywateli do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Z okazji 50-rocznicy przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Rzecznik wydał broszurę z tekstem Deklaracji udostępnianą interesantom przychodzącym do Biura RPO i innym osobom zainteresowanym oraz kalendarz ścienny z tekstem "Deklaracji", który został rozesłany m.in. do szkół, placówek służby zdrowia, zakładów karnych i jednostek wojskowych. Przygotowano wydanie w 1999 r. kalendarza ściennego z tekstem Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Kontynuowana była działalność wydawnicza o pracy RPO: "Informacja o pracy Rzecznika Praw Obywatelskich", zawierająca skróty wystąpień generalnych, kasacji i rewizji nadzwyczajnych, pytań prawnych do Sądu Najwyższego, wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, stanowisk RPO w sprawach skarg konstytucyjnych, do których przystąpił oraz reakcji na wskazane wystąpienia i wnioski (wydawnictwo miesięczne); "Biuletyn RPO" zawierający problemowy przegląd wybranych wystąpień Rzecznika i otrzymanych odpowiedzi (trzy tomy rocznie) oraz "Biuletyn RPO - Materiały", w którym zawarte są opracowania problemowe, raporty Rzecznika i ekspertyzy dotyczące stanu przestrzegania praw człowieka w poszczególnych dziedzinach życia społecznego, na podstawie praktyki RPO.

Współpraca z mediami w minionym roku obejmowała tematycznie ukierunkowane konferencje prasowe, stały felieton Rzecznika w "Rzeczpospolitej" pt. "RPO informuje", wywiady dla prasy, radia i telewizji, udział Rzecznika i pracowników BRPO w tematycznych programach radiowych i telewizyjnych oraz specjalne rubryki poświęcone działalności Rzecznika w licznych pismach i wydawnictwach centralnych i lokalnych. Rzecznik utrzymywał stałą współpracę z ok. 60 redakcjami TV, radia i prasy oraz z ok. 20 redakcjami pism organizacji mniejszości narodowych w Polsce.

Popularyzowanie wolności i praw człowieka oraz informowanie o środkach ich ochrony dotyczyło zwłaszcza młodzieży. Rzecznik brał udział w cyklicznych spotkaniach z uczniami szkół średnich - laureatami olimpiad i konkursów nt. praw człowieka, a także uczniami szkół o tym profilu. Udzielana była pomoc studentom z całej Polski przygotowującym prace dyplomowe dotyczące działalności RPO (informacje, materiały, rozmowy z pracownikami BRPO) oraz organizowane staże zawodowe w Biurze RPO dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

W wyniku podpisanego w końcu 1997 r. porozumienia pomiędzy Rzecznikiem Praw Obywatelskich a Regionalnym Biurem na Europę i kraje WNP Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP) w sprawie wdrożenia "Regionalnego Programu Wspierania Demokracji, Społeczeństwa Obywatelskiego i Administrowania Państwem" w okresie objętym Informacją zintensyfikowane zostały kontakty RPO z ombudsmanami i pracownikami biur ombudsmańskich z państw Europy Środkowo-Wschodniej i WNP. Miały one roboczy charakter i polegały przede wszystkim na doradztwie, zapoznawaniu z pracą Biura RPO oraz przekazywaniu informacji i materiałów.

25. Wnioski

1. Istotnym ograniczeniem skutecznej ochrony wolności i praw obywatelskich jest brak ustaw regulujących szczegółowo realizację tych konstytucyjnych wolności i praw, dla których Konstytucja wymaga wydania ustawy. Zgodnie z art. 236 ust. 1 Konstytucji Rada Ministrów obowiązana jest przedstawić Sejmowi projekty takich ustaw do dnia 17.X.1999 r.

2. Polska ratyfikowała większość umów międzynarodowych z zakresu ochrony praw człowieka. Konieczne jest jednak dokonanie przeglądu umów, których Polska jeszcze nie ratyfikowała, pod kątem oceny celowości ich ratyfikacji. Wśród umów takich wskazać można np. Protokół nr 4 do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, czy Protokóły Dodatkowe do Europejskiej Karty Socjalnej.

3. Zagrożeniem dla praw obywatelskich są niejasności co do tego, jakie organy i w jakich sytuacjach są uprawnione - po wejściu w życie Konstytucji - do wydawania aktów prawotwórczych. W praktyce obserwuje się w szczególności:

- wydawanie aktów zawierających normy prawne powszechnie obowiązujące przez organy nie posiadające - w myśl Konstytucji - kompetencji prawotwórczych lub nadawanie takim aktom formy nie przewidzianej w Konstytucji dla aktów prawotwórczych, np. "zarządzenia", "komunikatu", "uchwały" lub "obwieszenia".

- nagminne zamieszczanie w ustawach upoważnień do wydawania rozporządzeń bez określenia wymaganych przez art. 92 ust. 1 Konstytucji wytycznych dotyczących treści rozporządzenia, co powoduje wątpliwości co do tego, czy rozporządzenie nie wykracza poza zakres upoważnienia,

4. Obywatele w dalszym ciągu zaskakiwani są zmianami stanu prawnego bez zapewnienia im odpowiedniego okresu dostosowawczego (vacatio legis). Np. obowiązująca od dnia 1 stycznia 1999 r. ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 30 grudnia 1998 r.

Regulacje prawne w zakresie gospodarki są niestabilne i naruszają tzw. interesy w toku. Dotyczy to w szczególności podatków i ceł, które charakteryzuje ponadto nadmierny fiskalizm. Zbyt często też nowe rozwiązania dotyczące uprawnień do wykonywania zawodu naruszają prawa nabyte.

Nie jest wystarczająca popularyzacja treści nowych przepisów, co np. stało się przyczyną poważnych kłopotów płatników składek na ubezpieczenie społeczne z wypełnianiem dokumentów i zrozumieniem obowiązków ciążących na obywatelach w okresie poprzedzającym wejście w życie reformy systemu ochrony zdrowia.

5. Występowały opóźnienia w wykonywaniu upoważnień ustawowych, zawartych np. w Prawie energetycznym, ustawie o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, kodeksach karnych itp. Przykładem może być niewydanie na podstawie ustawy o zmianie ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, rozporządzenia określającego właściwość miejscową samorządowych kolegiów odwoławczych, co uniemożliwiło działanie tych kolegiów w pierwszym okresie po 1 stycznia 1999 r.

6. Obywatele słusznie skarżą się na przewlekłość postępowania sądowego, co w efekcie prowadzi do ograniczenia, a nawet pozbawienia ich możliwości korzystania z ochrony ich praw. Szczególnie drastyczne są przypadki, gdy przedmiotem sporu jest wynagrodzenie za pracę. W dalszym ciągu nie we wszystkich sprawach obywatel może wnieść sprawę do sądu. Ograniczona jest także kontrola sądowa prawa miejscowego.

7. Poważnym problemem jest dalsze niewykonywanie przepisów ustawy z dnia 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent. W skargach masowo napływających do Rzecznika Praw Obywatelskich emeryci i renciści wyrażają niepokój, że podeszły wiek i nękające ich choroby mogą spowodować, że nie doczekają zaspokojenia roszczeń będących następstwem stwierdzonego w 1992 r. przez Trybunał Konstytucyjny naruszenia prawa.

8. Ograniczony zakres środków pomocy społecznej ma negatywny wpływ na realizację prawa do zabezpieczenia społecznego. Pomoc społeczna w coraz mniejszym zakresie ma charakter uzupełniający wobec innych systemów tego zabezpieczenia, w tym z tytułu bezrobocia i nie zabezpiecza koniecznych potrzeb osób utrzymujących rodziny. W rezultacie na trudności napotyka realizacja standardów międzynarodowych zobowiązujących do pomocy społecznej uwzględniającej koszty utrzymania i minimum socjalne.

9. Wiele naruszeń praw obywateli spowodowanych było złą kondycją finansową zakładów opieki zdrowotnej oraz wadliwym systemem ochrony zdrowia. Trudności w realizacji konstytucyjnego prawa obywateli do ochrony zdrowia i bezpłatnej opieki zdrowotnej nasiliły się w ostatnim kwartale ubiegłego roku, pogłębiającym ograniczenia w dostępie do świadczeń zdrowotnych, leków. Niezadowolenie pracowników służby zdrowia z warunków pracy i płacy prowadziło do protestów, które również godziły w prawa pacjentów.

10. Brak jest rozwiązań prawnych sprzyjających rozwojowi budownictwa socjalnego, w szczególności w zakresie jego finansowania. Z jednej strony istnieją ogólne regulacje przyznające najuboższym prawo do korzystania z pomocy organów władzy publicznej w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, z drugiej - występują trudności w realizacji tych uprawnień. Coraz częstsze są tzw. eksmisje na bruk. W wyniku niejednolitych zasad prywatyzacji mieszkań zakładowych naruszana jest zasada równości wobec prawa.

11. Naruszana jest prywatność obywateli. Zdarza się to m.in. w trakcie negocjacji poprzedzających przyjęcie do pracy, przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych, w stosunkach umownych z firmami komercyjnymi i bankami.

12. Naruszaniu praw dzieci sprzyja brak właściwego systemu opieki nad dziećmi, który zapewniałby skuteczną pomoc rodzinom znajdującym się w trudnych warunkach oraz preferował rodzinne formy opieki nad dzieckiem. Konieczne jest nasilenie nadzoru nad przestrzeganiem praw wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych.

13. Nie jest w pełni realizowana zasada równości, co dotyczy zwłaszcza kobiet oraz osób niepełnosprawnych. Brakuje ustawy o ochronie mniejszości narodowych i etnicznych.

14. Poziom wiedzy z zakresu ochrony praw człowieka jest w Polsce ciągle niewystarczający. Konieczne jest rozszerzenie popularyzowania wiedzy na temat wolności i praw obywatelskich wśród uczniów szkół podstawowych. Ciągle bowiem nie w pełni realizowane są zalecenia nr 85/7 z dnia 14.V.1985 r. Komitetu Ministrów Rady Europy o Nauczaniu i Pobieraniu Nauki w Zakresie Praw Człowieka w Szkołach.

Załącznik Nr 1

Dane informacyjno-statystyczne

Wpływ spraw do RPO

 

1997

1.I.97 - 31.XII.97

1998

1.I.98 - 31.XII.98

Cały okres funkcjonowania instytucji RPO

(1.I.88 - 31.XII.98)

Liczba wniosków

31 122

30 251

300 447

Liczba listów

48 125

46 554

435 843

Liczba odpowiedzi

15 326

16 127

129 120

Wnioski oznaczają nowe sprawy (wnoszone po raz pierwszy), a listy - ogół wpływających pism od obywateli.

W Biurze RPO przyjęto 3 104 interesantów oraz przeprowadzono 4 548 rozmów telefonicznych, udzielając wyjaśnień i porad.

W czasie wizytacji (badanie spraw na miejscu) podjęto do prowadzenia 119 spraw.

W 1998 r. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował:

1)

wystąpień problemowych

w tym o podjęcie inicjatywy prawodawczej

-

223

108

2)

wniosków do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności przepisów z aktem wyższego rzędu

-

21

3)

pytań prawnych do Sądu Najwyższego

-

2

4)

skarg do Naczelnego Sądu Administracyjnego

-

4

5)

zawiadomień do Trybunału Konstytucyjnego o przystąpieniu do postępowania ze skargi konstytucyjnej

-

6

6)

rewizji nadzwyczajnych i kasacji

-

106

Sprawy indywidualne podjęte do prowadzenia

W okresie objętym Informacją rozpatrzono 34 176 nowych spraw indywidualnych, w tym:

- podjęto do prowadzenia

10 236 spraw

- podjęto sprawę w ramach wystąpienia o charakterze generalnym

3 555 spraw

- poprzestano na wskazaniu wnioskodawcy przysługujących mu środków działania

17 319 spraw

- przekazano wniosek wg właściwości

716 spraw

- zwrócono się o uzupełnienie wniosku

1 060 spraw

- nie podjęto

1 290 spraw

Zakończono postępowanie w 17 566 sprawach podjętych.

Spośród 17 566 spraw indywidualnych zakończonych:

- uzyskano rozwiązanie pozytywne

- w 28,9%

- nie uzyskano rozwiązania pozytywnego ze względu na:

 

- niepotwierdzenie się zarzutu

- w 57,2%

- względy obiektywne (upływ czasu, nieodwracalne skutki prawne, brak dowodów)

- w 6,0%

- nieuwzględnienie wystąpienia RPO

- w 0,8%

- z powodu wyczerpania przez RPO możliwości działania

- w 7,1%

Określenie "rozwiązanie pozytywne" oznacza rozwiązanie indywidualnego problemu zgodnie z oczekiwaniem wnioskodawcy.

Przedmiot nowych spraw (wniosków) w 1998 r.

(według właściwości zespołów merytorycznych):

I.

Podstawowe prawa i wolności obywatelskie, służba zdrowia i prawa osób niepełnosprawnych

- 3,8%

II.

Prawo karne

- 12,9%

III.

Zabezpieczenie społeczne, pomoc społeczna

- 19,6%

IV.

Prawo cywilne i gospodarka nieruchomościami

- 9,6%

V.

Prawo administracyjne i sprawy mieszkaniowe

- 12,1%

VI.

Prawo gospodarcze, daniny publiczne, ochrona praw konsumenta

- 13,2%

VII.

Prawo karne wykonawcze

- 8,9%

VIII.

Prawo pracy

- 9,7%

IX.

Prawa żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych

- 2,9%

X.

Sprawy lokalne, samorząd terytorialny i ochrona środowiska

- 3,8%

XI.

Prawo rodzinne

- 2,6%

XII.

Inne

- 0,9%

Struktura organizacyjna Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Ze względu na narastający problem ochrony praw cudzoziemców i mniejszości narodowych w 1998 r. utworzono samodzielne stanowisko ds. cudzoziemców i mniejszości narodowych. Obecnie struktura Biura RPO przedstawia się następująco:

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich

Jednostki organizacyjne:

1. Zespół Podstawowych Praw i Wolności

2. Zespół Prawa Karnego

3. Zespół Zabezpieczenia Społecznego

4. Zespół Prawa Cywilnego i Gospodarki Nieruchomościami

5. Zespół Prawa Administracyjnego i Spraw Mieszkaniowych

6. Zespół Prawa Gospodarczego, Danin Publicznych i Ochrony Praw Konsumenta

7. Zespół Prawa Karnego Wykonawczego

8. Zespół Prawa Pracy

9. Zespół Praw Żołnierzy i Funkcjonariuszy Służb Publicznych

10. Zespół Do Spraw Lokalnych, Samorządu Terytorialnego i Ochrony Środowiska

11. Zespół. Prawa Rodzinnego

12. Zespół Klasyfikacji Wniosków

13. Zespół Prezydialny

14. Samodzielny Wydział Do Spraw Stosowania Konwencji Europejskich i Współpracy Międzynarodowej

15. Samodzielny Wydział Spraw Osobowych i Wynagrodzeń

16. Samodzielny Wydział Finansowy

17. Pełnomocnik RPO do Spraw Prasowych

18. Samodzielne stanowisko do Spraw Cudzoziemców i Mniejszości Narodowych

Załącznik Nr 2

 

Wystąpienia o charakterze ogólnym (systemowym)
- art. 16 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy o RPO

 

Lp.

Nr sprawy

Data wystąpienia

Adresat

Przedmiot wystąpienia

1.

RPO/265778/98/I

12.01.98

Prezes Głównego Urzędu Ceł

Zamieszczanie w paszportach osób przekraczających granice informacji o zakupach alkoholu.

2.

RPO/214968/96/II

13.01.98

Wiceprezes Rady Ministrów- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Praktyka policji przechowywania i wykorzystywania kart daktyloskopijnych oraz zdjęć sygnalitycznych.

3.

RPO/242859/97/I

13.01.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Potrzeba zmiany art. 111 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym.

4.

RPO/254386/97/V

13.01.98

Minister Obrony Narodowej

Stosowanie przez dyrektorów oddziałów terenowych WAM przepisu art.42 ust.4 ustawy z dnia 22.06.1995 r. o zakwa-terowaniu Sił Zbrojnych RP.

5.

RPO/265962/98/I

19.01.98

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Audycje reklamowe odwołujące się do autorytetu lekarzy, pielęgniarek.

6.

RPO/216868/96/I

21.01.98

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej

Zrównanie uprawnień małżonków do świadczeń kolejowej służby zdrowia.

7.

RPO/262956/97/VI

21.01.98

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej

Nowe uregulowania dotyczące kwalifikacji instruktorów w ośrodkach szkolenia kierowców.

8.

RPO/265502/98/III

23.01.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Praktyka ZUS obliczania tzw. faktycznego dochodu dorabiających emerytów i rencistów.

9.

RPO/253237/97/V

26.01.98

Minister Obrony Narodowej

Przekroczenie granic upoważnienia w określaniu zasad i trybu sprzedaży kwater stałych.

10.

RPO/255627/97/VI

26.01.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Wykupywanie praw do transmisji telewizyjnych lub obsługi ważnych wydarzeń.

11.

RPO/264120/97/V

26.01.98

Marszałek Senatu RP

Środki prawne przysługujące senatorowi w sytuacji, gdy nie podziela on wykładni Prezydium Senatu, w sprawie osobiście go dotyczącej.

12.

RPO/267050/98/I

27.01.98

Minister Edukacji Narodowej

Realizacja przez osoby niepełnosprawne prawa do nauki.

13.

RPO/267094/98/I

27.01.98

Państwowa Komisja Wyborcza

Realizacja przez osoby niepełnosprawne praw wyborczych.

14.

RPO/248918/97/VIII

30.01.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Konsekwencje wprowadzenia zasady, że kolejna umowa o pracę na czas określony, wywołuje skutki prawne umowy na czas nieokreślony.

15.

RPO/266651/98/IX

02.02.98

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Uprawnienia emerytalne funkcjonariuszy pożarnictwa.

16.

RPO/267544/98/I

02.02.98

Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny

Stosowanie do prokuratorów w stanie spoczynku zakazu zajmowania innych stanowisk.

17.

RPO/227317/96/VI

03.02.98

Minister Skarbu Państwa

Uwzględnienie w toku prac nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej kwestii rozliczeń Skarbu Państwa z posiadaczami przedwojennych papierów wartościowych.

18.

RPO/267097/98/V

03.02.98

Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Finansów

Poprawność stanowienia prawa w zakresie cen urzędowych energii elektrycznej i gazu.

19.

RPO/220974/96/II

05.02.98

Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny

Sprzeczność art.44 ust.1 u.s.p. z zasadą dwuinstancyjności postępowania sądowego.

20.

RPO/244676/97/V

11.02.98

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Zróżnicowanie oferty programowej i związanych z tym opłat przez operatorów telewizji kablowych.

21.

RPO/265194/98/V

11.02.98

Minister Gospodarki

Brak aktów wykonawczych do ustawy Prawo energetyczne.

22.

RPO/265778/98/I

11.02.98

Minister Finansów

Nowelizacja przepisu nakładającego na funkcjonariuszy celnych obowiązek zamieszczania w paszporcie informacji o przewożonym przez granice alkoholu.

23.

RPO/267094/98/I

11.02.98

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

Przystosowanie lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych.

24.

RPO/262700/97/VI

13.02.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Warunki sanitarne i bytowe w prywatnych domach opieki.

25.

RPO/268103/98/II

13.02.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Kontrola pojazdów mechanicz-nych przez nie umundurowa-nych funkcjonariuszy Policji.

26.

RPO/269272/98/IX

16.02.98

Minister Obrony Narodowej

Przyspieszenie prac nad uregulowaniem zasad kierowania żołnierzy do służby poza granicami RP.

27.

RPO/267714/98/V

17.02.98

Prezes Rady Ministrów

Potrzeba stworzenia rozwiązań, które zapewnią najuboższym ochronę przed negatywnymi skutkami podwyżek cen energii i gazu.

28.

RPO/267239/98/I

19.02.98

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej

Konieczność doprecyzowania przepisów dotyczących uprawnień do świadczeń zdrowotnych osób przebywających w schroniskach dla nieletnich.

29.

RPO/261879/97/VI

20.02.98

Minister Finansów

Zmiana przez resort finansów interpretacji przepisów dotyczących opodatkowania honorariów finansowanych ze środków pomocniczych.

30.

RPO/267474/98/III

20.02.98

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej

Ograniczenia dochodowe emerytów i rencistów.

31.

RPO/179236/95/VII

23.02.98

Wicepremier - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Konieczność skoordynowania działań dla nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoho-lizmowi.

32.

RPO/268858/98/I

23.02.98

Minister Sprawiedliwości, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Pozbawienie sędziów i prokuratorów oraz członków ich rodzin prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na zasadach ustalonych dla osób uprawnionych.

33.

RPO/209906/96/VI

24.02.98

Prezydent m.st. Warszawy

Zwłoka w realizacji uprawnień do nieodpłatnego nabycia garaży wybudowanych na gruntach Skarbu Państwa przez osoby prywatne.

34.

RPO/240164/97/XI

24.02.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Skuteczność regulacji chroniących dzieci i młodzież przed scenami przemocy i pornografią w telewizji.

35.

RPO/264666/97/VIII

24.02.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Świadectwa rekompensacyjne dla pracowników placówek zagranicznych.

36.

RPO/262273/97/IX

25.02.98

Minister Obrony Narodowej

Zniesienie (lub modyfikacja) ograniczeń w wyjazdach zagranicznych żołnierzy.

37.

RPO/268810/98/I

25.02.98

Wojewoda Warszawski

Niedostatek środków finan-sowych na szpitalnictwo psychiatryczne w wojewódz-twie warszawskim.

38.

RPO/268810/98/I

25.02.98

Przewodniczący Sądu Wojewódzkiego w Warszawie

Niewystarczająca kontrola przez sędziów przestrzegania praw osób przebywających w szpitalach psychiatrycznych.

39.

RPO/268810/98/I

25.02.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Sytuacja finansowa szpitali psychiatrycznych i naruszenia praw pacjentów tych szpitali.

40.

RPO/268097/98/VIII

26.02.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej

Sytuacja osób pobierających zasiłek przed-emerytalny dla bezrobotnych w gminach, które utraciły status rejonu zagrożonego szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.

41.

RPO/60076/90/IV

26.02.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast,

Uregulowanie sytuacji właścicieli nieruchomości zalesionych przez państwo oraz działek "zamrożonych" przez plan.

42.

RPO/60076/90/IV

26.02.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej

Stan prac legislacyjnych nad rozwiązaniem problemu działek zalesionych i "zamrożonych".

43.

RPO/226919/96/IX

27.02.98

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

Zasady przeliczenia uposażeń funkcjonariuszy MO, którzy odeszli ze służby przed 1983 r.

44.

RPO/231398/96/VI

27.02.98

Minister - Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Obowiązek zawierania umów o nadzór nad prawidłowością stosowania certyfikatu.

45.

RPO/270625/98/V

27.02.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Droga sądowa weryfikacji orzeczeń dyscyplinarnych wobec rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości.

46.

RPO/252351/97/VIII

03.03.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Konieczność uregulowania problematyki udzielania urlopu, gdy określany jest on w innych jednostkach niż dzień roboczy.

47.

RPO/269755/98/V

03.03.98

Prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

Koszty eksploatacji mieszkań pozostających w zasobach WAM.

48.

RPO/261513/97/I

05.03.98

Komendant Główny Policji

Umieszczanie w Internecie zdjęć i informacji o osobach zaginionych i poszukiwanych listami gończymi.

49.

RPO/268271/98/VIII

05.03.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Pozbawienie osób pobierają-cych zasiłki przedemerytalne możliwości podejmowania zatrudnienia.

50.

RPO/266969/98/I

06.03.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Wyłączenie dostępu do doku-mentacji medycznej dla zakładów ubezpieczeń prowadzących działalność w sferze ubezpieczeń majątkowych i osobowych.

51.

RPO/268347/98/I

09.03.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Wystawianie pacjentom hospitalizowanym na choroby nowotworowe recept na leki do realizacji w aptekach otwartych i pobieranie opłat za środki konieczne do badań diagnostycznych.

52.

RPO/270241/98/I

09.03.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Egzekwowanie od kierow-ników domów pomocy społecznej zadań w zakresie zapewnienia opieki zdrowotnej mieszkańcom.

53.

RPO/270241/98/I

09.03.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Realizacja uprawnień miesz-kańców domów pomocy społecznej do opieki zdro-wotnej.

 

54.

RPO/236460/97/I

12.03.98

Minister Łączności

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 21.10.1996 r. w sprawie dostępu osób niepełnospraw-nych do usług pocztowych lub telekomunikacyjnych.

55.

RPO/258579/97/I

12.03.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Opłaty za pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

56.

RPO/268283/98/VIII

12.03.98

Minister Sprawiedliwości

Wynagrodzenia pracowników administracyjnych sądów.

57.

RPO/228177/96/XI

13.03.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Zatrudnienie młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych.

58.

RPO/271538/98/I

13.03.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Brak przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 5.12.1996 r. o zawodzie lekarza.

59.

RPO/247587/97/X

18.03.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Łączenie funkcji radnego z funkcją prezesa spółki wodnej.

60.

RPO/239546/97/V

19.03.98

Prezes Zarządu PKO BP

Odmowy dokonania cesji praw do wkładu zgromadzonego na książeczce mieszkaniowej.

61.

RPO/252900/97/VII

23.03.98

Minister Sprawiedliwości

Funkcjonowanie kurateli sądowej dla dorosłych.

62.

RPO/269550/98/I

24.03.98

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Reklamy środków medycznych i farmaceutycznych.

63.

RPO/271257/98/V

24.03.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Warunki najmu lokali miesz-kalnych znajdujących się w budynkach będących własnością Skarbu Państwa.

64.

RPO/27157/98/X

24.03.98

Minister - Członek Rady Ministrów

Pomoc finansowa dla rolników poszkodowanych przez powódź.

65.

RPO/271753/98/VI

24.03.98

Prezes NBP

Żądanie przez PKO BP podawania przy udzielaniu kredytów numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

66.

RPO/265078/98/VI

25.03.98

Minister Finansów

Ulgi w podatku dochodowym z tytułu wydatków na zaspoko-jenie potrzeb mieszkaniowych.

67.

RPO/269178/98/IX

25.03.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidów - byłych funkcjo-nariuszy służb mundurowych.

68.

RPO/272692/98/I

30.03.98

Szef Kancelarii Prezydenta RP

Możliwość i procedura zrzeczenia się obywatelstwa polskiego.

69.

RPO/60076/90/IV

30.03.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Uregulowanie problemu działek "zamrożonych".

70.

RPO/273825/98/VIII

31.03.98

Prezes Krajowego Urzędu Pracy

Informacje udzielane pracownikom rejonowych urzędów pracy o możliwościach pomocy finansowej.

71.

RPO/108042/92/III

03.04.98

Prezes Rady Ministrów

Repatriacja Polaków z Kazachstanu.

72.

RPO/227317/96/VI

03.04.98

Minister Finansów

Rozliczenia Skarbu Państwa z posiadaczami przedwojen-nych papierów wartościowych.

73.

RPO/263636/97/V

03.04.98

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Brak przepisów wykonawczych dotyczących ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym szkodliwym dla ludzi.

74.

RPO/272186/98/X

03.04.98

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Brak podstaw prawnych działania Straży Ochrony Przyrody.

75.

RPO/206283/96/IV

06.04.98

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej

Realizacja roszczeń związanych z zajęciem przed 1985 r. gruntów pod budowę dróg publicznych.

76.

RPO/261184/97/V

08.04.98

Minister Obrony Narodowej

Dopuszczalność żądania wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie decyzji dotyczącej pomocy finansowej przyznawanej żołnierzom w sprawach mieszkaniowych.

77.

RPO/265055/97/I

08.04.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Uproszczona procedura nabycia, odzyskania i utracenia obywatelstwa polskiego.

78.

RPO/266045/98/IX

08.04.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Licencje pracowników ochrony.

79.

RPO/270230/98/III

08.04.98

Prezes ZUS

Opóźnienia w doliczaniu przez ZUS do podstawy wymiaru świadczeń wartości świadectw rekompensacyjnych.

 

80.

RPO/275177/98/IV

08.04.98

Minister Sprawiedliwości

Pozbawienie RPO prawa do wnoszenia kasacji od orzeczeń w sprawach cywilnych po 1.07.1998 r.

81.

RPO/234318/97/III

10.04.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Zmiany w zasiłkach przedeme-rytalnych i świadczeniach przedemerytalnych.

82.

RPO/235632/97/I

10.04.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

O podjęcie działań dla oddzie-lenia działalności prywatnej od świadczeń udzielanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

83.

RPO/256860/97/VIII

10.04.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Utrata uprawnień przez rze-czoznawców do spraw bezpie-czeństwa i higieny pracy.

84.

RPO/271400/98/V

10.04.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Obwieszczenia w sprawie ustalania wysokości norma-tywów spłaty kredytów jako źródło prawa.

85.

RPO/275065/98/I

14.04.98

Komendant Główny Policji

Ankieta dotycząca światopo-glądu funkcjonariuszy.

86.

RPO/228177/96/XI

16.04.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Zatrudnianie młodocianych.

87.

RPO/232421/96/IV

16.04.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Zlecanie i finansowanie wyce-ny mienia pozostawionego za granicą.

88.

RPO/272518/98/III

16.04.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Niejednolita podstawa ustalania podwyżek waloryza-cyjnych oraz redukcji świad-czeń emerytalno-rentowych.

89.

RPO/274323/98/V

20.04.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Sprzedaż na rzecz osób trzecich lokali mieszkalnych zajmowanych przez najemców.

90.

RPO/270241/98/I

30.04.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Zasady realizacji uprawnień do opieki zdrowotnej mieszkań-ców domów pomocy społecznej.

91.

RPO/259797/97/VI

30.04.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Transportu i Łączności

Warunki wykonywania krajowego drogowego przewozu osób.

92.

RPO/269879/98/VI

05.05.98

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sprzedaż samochodów w systemie konsorcyjnym.

93.

RPO/274880/98/VIII

06.05.98

Szef Służby Cywilnej

Mianowania do służby cywilnej.

94.

RPO/269349/98/VII

06.05.98

Minister Sprawiedliwości

Kontakty telefoniczne osób tymczasowo aresztowanych.

95.

RPO/277459/98/I

06.05.98

Marszałek Sejmu

Nowelizacja ustawy o RPO.

96.

RPO/264488/97/III

11.05.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Skutki podjęcia zatrudnienia przez osoby pobierające gwarantowany zasiłek okresowy.

97.

RPO/259079/97/VI

13.05.98

Prezes Głównego Urzędu Ceł

Uprawnienia do wykonywania zawodu agenta celnego.

98.

RPO/262521/97/V

13.05.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej

Brak spójnych rozwiązań prawnych w zakresie egzekucji orzeczeń eksmisyjnych.

99.

RPO/215691/96/V

18.05.98

Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Konieczność dostosowania do regulacji konstytucyjnych przepisów ustawowych określających zasady działania organów administracji w sprawach indywidualnych.

100.

RPO/277930/98/XI

22.05.98

Minister Sprawiedliwości

Przewlekłość postępowań sądowych w sprawach opiekuńczych.

101.

RPO/278968/98/VI

22.05.98

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Żądanie przez operatorów sieci telefonów komórkowych od abonentów ich szczegółowych danych osobowych.

102.

262708/97/VI

26.05.98

Minister Finansów

Zasady odliczania od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych przez osoby niepełnosprawne na dojazd na zabiegi lecznicze.

103.

RPO/272856/98/III

26.05.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Konsekwencje wprowadzenia w 1996 r. waloryzacji kosztowej świadczeń emerytalno-rentowych.

104.

RPO/279441/98/IX

27.05.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Podwyżki uposażeń funkcjonariuszy Policji.

105.

RPO/265831/98/I

28.05.98

Minister Sprawiedliwości

Wprowadzenie powszechnego i obowiązkowego ubezpiecze-nia radców prawnych i adwo-katów od odpowiedzialności cywilnej w związku z wykony-waniem zawodu.

106.

RPO/271303/98/III

28.05.98

Prezes Rady Ministrów

Termin emisji świadectw rekompensacyjnych.

107.

RPO/274815/98/V

01.06.98

Minister Obrony Narodowej

Okres oczekiwania na wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z osobnej kwatery stałej.

108.

RPO/279885/98/V

05.06.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Zasady ustalania dochodu osób prowadzących działalność gospodarczą dla potrzeb dodatków mieszkaniowych.

109.

RPO/280034/98/VII

05.06.98

Minister Sprawiedliwości

Braku przepisów wykonawczych do ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności.

110.

RPO/261513/97/I

10.06.98

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Legalność upowszechniania w Internecie danych osobo-wych osób poszukiwanych listami gończymi.

111.

RPO/279406/98/III

10.06.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Zawieszenie prawa do emery-tury (renty) w razie wyjazdu emeryta (rencisty) za granicę.

112.

RPO/279796/98/III

10.06.98

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Zasady ustalania podstawy świadczenia rentowego inwalidów wojennych i wojskowych.

113.

RPO/265194/98/V

15.06.98

Prezes Rady Ministrów

Niewydanie aktów wykonaw-czych do ustawy z dnia 10.04.1997 r. - Prawo energetyczne.

114.

RPO/280097/98/XI

15.06.98

Komendant Główny Policji

Przestrzeganie praw nieletnich przebywających w policyjnych izbach dziecka.

115.

RPO/272489/98/I

19.06.98

Minister Edukacji Narodowej

Zmniejszenie zakresu pomocy udzielanej przez państwo studentom pochodzącym z rodzin rolniczych.

116.

RPO/280034/98/VII

19.06.98

Prezes Rady Ministrów

Wysokość składki na ubezpieczenie społeczne od dochodu za pracę skazanych.

117.

RPO/279479/98/I

20.06.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Rosnące ograniczenia w dostę-pie osób uprawnionych do leków i artykułów sanitarnych.

118.

RPO/274960/98/III

22.06.98

Prezes ZUS

Dysproporcja między wysokoś-cią odsetek od nieopłaconych składek na ZUS i od nietermi-nowo wypłacanych przez ZUS świadczeń.

119.

RPO/268704/98/III

23.06.98

Minister Łączności

Dokumentowanie uprawnień do ulg telekomunikacyjnych przez kombatantów.

120.

RPO/274925/98/I

23.06.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Zniesienie dopłat do pięciu hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

121.

RPO/281253/98/I

24.06.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Przekazanie wojewodom placówek służby zdrowia MSWiA.

122.

RPO/281614/98/V

25.06.98

Prezes NSA

Zakres kognicji NSA w związku z przedmiotem skargi konstytucyjnej.

123.

RPO/244676/97/V

26.06.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Pakietyzacja usług telewizji kablowych.

124.

RPO/244923/97/I

26.06.98

Minister Obrony Narodowej

Dostęp kobiet do studiów w szkole oficerskiej.

125.

RPO/281432/98/III

26.06.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Ustalanie uprawnień do zasiłków rodzinnych.

126.

RPO/269773/98/II

01.07.98

Minister Sprawiedliwości

Przewlekłość postępowań sądowych w sprawach rehabilitacyjnych.

127.

RPO/274153/98/VI

02.07.98

Zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy

Wyłudzenia pieniędzy przez firmy oferujące drogą ogłoszeń prasowych pracę, zajęcia chałupnicze itp.

128.

RPO/277459/98/I

07.07.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Minister Sprawiedliwości, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pierwszy Prezes SN, Prezes TK, Prezes NSA

Projekt ustawy o zmianie ustawy o RPO w celu dosto-sowania jej do Konstytucji.

129.

RPO/281435/98/IV

07.07.98

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego

W sprawie potrzeby przepro-wadzenia przeglądu stanu technicznego urządzeń dźwigo-wych w budynkach na terenie kraju.

130.

RPO/247425/97/VIII

13.07.98

Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Zabezpieczenia Społecznego

Odszkodowania z tytułu choro-by zawodowej osób, które pracowały w uspołecznionych zakładach pracy, które uległy likwidacji lub upadłości.

131.

RPO/267137/98/V

13.07.98

Prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

Prawo do dodatku mieszka-niowego w sytuacji gdy powierzchnia użytkowa lokalu przekracza powierzchnię normatywną.

132.

RPO/269755/98/V

13.07.98

Prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

"Uśrednianie" kosztów dostawy energii cieplnej do kwater zajmowanych przez żołnierzy zawodowych.

133.

RPO/281613/98/V

13.07.98

Minister Sprawiedliwości

Wysokość wpisów sądowych w sprawach energetycznych.

134.

RPO/179236/95/VII

14.07.98

Minister Sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdzia-łaniu alkoholizmowi.

135.

RPO/280914/98/V

14.07.98

Minister Obrony Narodowej

Terminy uiszczania opłat za lokale mieszkalne zajmowane przez żołnierzy.

136.

RPO/282334/98/XI

16.07.98

Minister Edukacji Narodowej, Minister Sprawiedliwości

Ustalenia, dokonane w czasie wizyt przeprowadzonych od 1997 r. do 1998 r. w pogoto-wiach opiekuńczych, domach małego dziecka i ośrodkach adopcyjno-wychowawczych, przestrzeganie praw dzieci przebywających w pogoto-wiach opiekuńczych, w do-mach dziecka dla dzieci do lat 3.

137.

RPO/272124/98/IX

21.07.98

Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Prawo do pomocy w zakresie przekwalifikowania dla żołnierzy resortu MSWiA zwolnionych z zawodowej służby wojskowej.

138.

RPO/272509/98/III

21.07.98

Minister - Członek Rady Ministrów

Zwłoka w wypłacie jednora-zowej zapomogi dla ofiar powodzi lipcowej w 1997 r.

139.

RPO/266383/98/V

22.07.98

Minister Obrony Narodowej

Sytuacja osób budujących domy jednorodzinne, którym przysługiwała pomoc finan-sowa przyznawana żołnierzom zawodowym na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

140.

RPO/271575/98/IX

23.07.98

Minister Sprawiedliwości

Nierekompensowanie godzin nadliczbowych funkcjonariu-szom Służby Więziennej.

141.

RPO/279094/98/I

23.07.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Dofinansowanie zakupów przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych dla osób niepełnosprawnych.

142.

RPO/273867/98/III

27.07.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Nieprzyznawanie świadczeń obligatoryjnych z ustawy o pomocy społecznej przy minimalnym przekroczeniu kryterium dochodowego.

143.

RPO/279318/98/V

 

 

27.07.98

Minister Obrony Narodowej

Brak przepisów wykonawczych określających warunki i tryb wypłaty ekwiwalentu pienięż-nego za rezygnację z kwatery.

144.

RPO/283110/98/I

27.07.98

Minister Edukacji Narodowej

Podział środków budżetowych na zadania zlecone państwa w zakresie wychowania i profi-laktyki społecznej.

145.

RPO/258579/97/I

29.07.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Pobieranie opłat za pobyt w szpitalu psychiatrycznym od pacjentów, których stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia.

146.

RPO/283382/98/VI

05.08.98

Prezes Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Państwowego

Brak adnotacji w książeczkach oszczędnościowych o wysokości stałej stopy oprocentowania.

147.

RPO/260758/97/X

06.08.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Niektóre problemy związane z udzielaniem pomocy socjalnej osobom bezdomnym.

148.

RPO/268810/98/I

06.08.98

Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Potrzeba ustawowego uregulowania zasad i trybu udostępniania poborowym komisjom lekarskim przez zakłady opieki zdrowotnej danych o stanie zdrowia poborowych.

149.

RPO/283823/98/I

06.08.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Brak podstaw prawnych wprowadzenia obowiązku przeprowadzania badań rentgenowskich przez niektóre grupy zawodowe.

150.

RPO/284617/98/V

06.08.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Sprzeczna z Konstytucją regulacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16.06.1998 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu rozliczeń z bankami z tytułu przejściowego wykupienia odsetek od kredytów mieszkaniowych.

151.

RPO/277459/98/I

10.08.98

Szef Kancelarii Sejmu RP

Nowelizacja art. 48 ustawy z dnia 16.09.1982 r. o pracownikach urzędów państwowych.

152.

RPO/277/459/98/I

10.08.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka

Nowelizacja ustawy o RPO.

153.

RPO/283954/98/V

10.08.98

Minister Sprawiedliwości

Zwalnianie mieszkań w budynkach prywatnych, które w przeszłości zostały zasiedlone przez funkcjo-nariuszy Służby Więziennej.

154.

RPO/263172/97/IV

11.08.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

W sprawie zmiany art. 48 Prawa budowlanego.

155.

RPO/267990/98/III

11.08.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Przeniesienie osoby przebywa-jącej w domu pomocy społecz-nej, bez jej zgody, do innego takiego domu.

156.

RPO/273627/98/VI

11.08.98

Minister Finansów

Wznowienie postępowań celnych w sprawach importu "składaków".

157.

RPO/276984/98/I

11.08.98

Marszałek Sejmu RP

Zapewnienie osobom bezdom-nym możliwości realizacji ich praw wyborczych.

158.

RPO/279769/98/I

11.08.98

Minister Sprawiedliwości

Zróżnicowanie uprawnień absolwentów szkół wyższych przy ubieganiu się o przyjęcie na aplikację sądową i prokuratorską.

159.

RPO/283098/98/II

11.08.98

Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny

Postępowanie funkcjonariuszy policji na terenie jednego z województw wobec zatrzymanych kierowców.

160.

RPO/279917/98/VII

14.08.98

Minister Spraw Zagranicznych

Nienależyte wykonywanie przez urzędy konsularne zadań związanych z zapewnieniem ochrony prawnej i pomocy obywatelom polskim pozbawionym wolności za granicą.

161.

RPO/247425/97/VIII

20.08.98

Minister Finansów

Jednorazowe odszkodowania z tytułu choroby zawodowej dla osób, które pracowały w uspołecznionych zakładach pracy, a zakłady te uległy likwidacji lub upadłości.

162.

RPO/282947/98/VI

21.08.98

Minister Finansów

Odmienne traktowanie rodzin zastępczych w zakresie ulg podatkowych w stosunku do rodzin wychowujących dzieci własne lub przysposobione.

163.

RPO/272124/98/IX

24.08.98

Prezes Rady Ministrów

Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministrem Obrony Narodowej w sprawie obowiązku udzielania pomocy żołnierzom zwalnianym z jednostek organizacyjnych podległych MSWiA.

164.

RPO/282868/98/III

26.08.98

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej

Potrzeba zmiany przepisów o obligatoryjnych świadczeniach z pomocy społecznej.

165.

RPO/285923/98/I

27.08.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Utrudnienia w leczeniu osób chorych na hemofilię.

166.

RPO/283110/98/I

31.08.98

Minister Edukacji Narodowej

Podział dotacji dla organizacji harcerskich.

167.

RPO/284589/98/III

31.08.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

Niektóre regulacje w zakresie urlopów wychowawczych.

168.

RPO/281714/98/VI

02.09.98

Minister Finansów

Zróżnicowanie uprawnień podatkowych osób samotnie wychowujących niepełnosprawne małoletnie dzieci w stosunku do sytuacji rodzin pełnych.

169.

RPO/286087/98/I

02.09.98

Komendant Główny Policji

Bezczynność policji w sytuacjach napadów na obywateli litewskich na warszawskich dworcach.

170.

RPO/272093/98/III

03.09.98

Minister Finansów

Przedłużający się okres oczekiwania na zaspokojenie roszczeń wynikających z utraty tzw. dodatków branżowych przez emerytów i rencistów.

171.

RPO/284538/98/V

03.09.98

Minister Obrony Narodowej

Rozkwaterowanie byłego małżonka - żołnierza zawodowego po rozwodzie.

172.

RPO/278989/98/V

08.09.98

Minister Skarbu Państwa

Właściwość organów w sprawach dotyczących zakwaterowania żołnierzy zawodowych.

173.

RPO/284960/98/X

08.09.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Prostytucja przy ruchliwych trasach komunikacyjnych.

174.

RPO/286145/98/III

08.09.98

Prezes Rady Ministrów

Pozbawienie od 1998 r. sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku prawa do dodatków kombatanckich i innych świadczeń.

175.

RPO/262521/97/V

11.09.98

Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej

Brak prawnych form współpracy w sprawach eksmisyjnych wymiaru sprawiedliwości z jednostkami samorządu terytorialnego.

176.

RPO/282694/98/V

11.09.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Brak spójnych rozwiązań prawnych w zakresie opróżniania budynków mieszkalnych, które ze względu na stan techniczny wymagają natychmiastowej rozbiórki.

177.

RPO/286916/98/III

11.09.98

Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw dot. Systemu Ubezpieczeń Społecznych

Łączenie pracy zarobkowej z pobieraniem świadczeń emerytalno-rentowych.

178.

RPO/274153/98/VI

16.09.98

Prokurator Krajowy

Oszukańcze ogłoszenia w telegazetach stacji polskich oferujących pracę za granicą.

179.

RPO/279900/98/III

16.09.98

 

Minister Pracy i Polityki Socjalnej, Minister Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej

Brak ochrony ubezpieczeniem społecznym osób prowadzących działalność gospodarczą lub gospodarstwa rolne - nie będących obywatelami polskimi.

180.

RPO/286050/98/III

17.09.98

Sekretarz Stanu - Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych

Pozbawienie adwokatów-rencistów wykonujących zawód indywidualnie prawa do zniżki w składkach na ubezpieczenie społeczne.

181.

RPO/265831/98/I

22.09.98

Minister Sprawiedliwości

Wprowadzenie przez korporację radców prawnych i adwokatów obowiązkowego ubezpieczenia od odpowie-dzialności cywilnej w związku z wykonywaniem zawodu.

182.

RPO/287612/98/II

25.09.98

Prokurator Krajowy

Publikowanie ofert towarzyskich na łamach dzienników warszawskich.

183.

RPO/271169/98/X

30.09.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Brak możliwości uzyskania zezwolenia na pochówek szczątków osób zmarłych (prochów) poza terenem cmentarzy komunalnych i wyznaniowych.

184.

RPO/271349/98/X

30.09.98

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Rekompensaty za szkody wyrządzone przez jelenie w prywatnych lasach.

185.

RPO/271538/98/I

30.09.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Brak przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 5.12.1996 r. o zawodzie lekarza.

186.

RPO/285420/98/VIII

02.10.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Wyłączenie asystentek pielęgniarskich spod działania ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych.

187.

RPO/289106/98/I

14.10.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

W sprawie sytuacji chorych na epilepsję.

188.

RPO/286848/98/V

19.10.98

Minister Skarbu Państwa

Brak systemowych rozwiązań prawnych w zakresie prywaty-zacji zasobów mieszkaniowych zakładów pracy.

189.

RPO/265831/98/I

26.10.98

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej adwokatów.

190.

RPO/290206/98/II

28.10.98

Prokurator Krajowy

Koszty obdukcji lekarskich osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa.

191.

RPO/285380/98/V

30.10.98

Minister Finansów

Brak przepisów wykonawczych umożliwiających powstanie i działanie kas oszczędnoś-ciowo-budowlanych.

192.

RPO/120179/93/I

02.11.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Zmiana praktyki resortu w za-kresie zwolnienia inwalidów wojennych i wojskowych z opłat za pobyt w sanatoriach.

193.

RPO/283110/98/I

02.11.98

Prezes Rady Ministrów

Nierówne potraktowanie ZHP przy podziale środków budżetowych na zadania zlecone jednostkom niepaństwowym.

194.

RPO/234309/97/V

03.11.98

Minister Sprawiedliwości

Zmiana zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

195.

RPO/290218/98/XI

03.11.98

Pełnomocnik Rządu ds. Rodziny przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Informacja RPO na temat stanu przestrzegania praw dzieci umieszczonych w tzw. domach małego dziecka, działalności ośrodków adaptacyjno-opiekuńczych i pogotowi opiekuńczych.

196.

RPO/247203/97/V

05.11.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Brak przepisów regulujących zwrot opłat wpłaconych w przeszłości za zamianę lokalu.

197.

RPO/285984/98/V

 

06.11.98

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zmiana przez PKO BP zasad ustalania wysokości oprocentowania wkładów oszczędnościowych na cele mieszkaniowe.

198.

RPO/287301/98/V

09.11.98

Generalny Inspektor Celny

Praktyka Generalnego Inspektoratu Celnego w zakresie udzielania funkcjonariuszom Inspekcji oddelegowanym do pracy poza miejsce zamieszkania pomocy w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w nowym miejscu pracy.

199.

RPO/281390/98/I

12.11.98

Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej

Niedostateczne konsultowanie organizacji osób niepeł-nosprawnych w sprawach dotyczących tego środowiska.

200.

RPO/286210/98/IX

17.11.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Niewypłacanie odpraw funkcjonariuszom PSP przechodzącym na emeryturę lub rentę.

201.

RPO/289444/98/VII

17.11.98

Dyrektor Generalny Służby Więziennej

Instrukcja w sprawie trybu otrzymywania paczek z żywnością przez skazanych i tymczasowo aresztowanych.

202.

RPO/291385/98/VII

19.11.98

Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny

Uwagi do rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności oraz regulaminu wykonywania tymczasowego aresztowania.

203.

RPO/288465/98/II

24.11.98

Minister Sprawiedliwości

Zmiana trybu przedłużenia aresztu tymczasowego po wydaniu pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji przez wprowadzenie kontroli instancyjnej.

204.

RPO/288649/98/V

24.11.98

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast

Przekroczenie granic upoważnienia ustawowego przez § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16.06.1998 r. w zakresie zaliczalności okresów zawieszenia spłat kredytów mieszkaniowych.

205.

RPO/291058/98/VI

24.11.98

Prezes Rady Ministrów

Przedłużenie terminu utraty ważności powszechnych świadectw udziałowych.

206.

RPO/292602/98/I

27.11.98

Wicepremier - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tryb postępowania przy wydalaniu z Polski obywateli Sri Lanki.

207.

RPO/293139/98/I

27.11.98

Minister Sprawiedliwości

Wysokość odszkodowania wypłacanego w postępowa-niach sądowych świadkowi tytułem rekompensaty za zarobek utracony z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu.

208.

RPO/288879/98/XII

01.12.98

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Dopuszczalność domagania się od Rzecznika Praw Obywa-telskich złożenia wniosku o udostępnienie danych osobowych.

209.

RPO/264051/97/X

03.12.98

Prezes Rady Ministrów

Nasilenie działań administracji państwowej zmierzających do ochrony przed zamarznięciem zwłaszcza osób bezdomnych.

210.

RPO/279441/98/IX

07.12.98

Prezes Rady Ministrów

Wypłacanie w 1998 r. funkcjonariuszom Policji podwyżek uposażeń z naruszeniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16.10.1997 r.

211.

RPO/288418/987V

08.12.98

Minister Gospodarki

Brak możliwości odzyskania kosztów poniesionych przez osoby, które w przeszłości zbudowały urządzenia energetyczne przejęte przez przedsiębiorstwa energetyczne.

212.

RPO/294481/98/I

14.12.98

Prezes ZUS

Trudności z uzyskaniem w oddziałach ZUS formularzy niezbędnych do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

213.

RPO/286371/98/IX

15.12.98

Minister Obrony Narodowej

Zmiana przepisów dotyczących przyznawania poborowym prawa do wojskowej służby zastępczej.

214.

RPO/292700/98/I

16.12.98

Minister Edukacji Narodowej

Potrzeba zmiany niektórych regulacji o pożyczkach i kredytach studenckich.

215.

RPO/293268/98/V

16.12.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Przekroczenie upoważnienia ustawowego przez regulacje zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące określenia sytuacji, w których możliwe jest wydanie decyzji nakazujące opróżnienie lokalu.

216.

RPO/288085/98/X

22.12.98

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

W sprawie regulacji mającej na celu umożliwienie gminom przeprowadzania akcji wyłapywania bezpańskich zwierząt zagrażających zdrowiu i życiu ludzi.

217.

RPO/294334/98/I

22.12.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

Funkcjonowanie aptek po wejściu w życie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

218.

RPO/280034/98/VII

23.12.98

Minister Sprawiedliwości

O przyspieszenie wydania rozporządzenia przewidzianego w art. 7 ust. 4 oraz w art. 8 ust. 3 ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności.

219.

RPO/289444/98/VII

28.12.98

Minister Sprawiedliwości

Zmiana instrukcji Dyrektora Generalnego Służby Więzien-nej w sprawie trybu otrzy-mywania paczek z żywnością przez skazanych.

220.

RPO/274417/98/III

29.12.98

Minister Pracy i Polityki Socjalnej

W sprawie pilnej potrzeby wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia definiującego kryteria uprawniające do pomocy społecznej w powiąza-niu z kosztami utrzymania oraz określającego jednolite zasady wyliczania dochodów rolnika, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

221.

RPO/295248/98/I

29.12.98

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej

"Karta Praw Pacjenta"

222.

RPO/179236/95/VII

30.12.98

Minister Sprawiedliwości

Określenie trybu odwołania się do sądu od umieszczenia w izbie wytrzeźwień.

223.

RPO/295469/98/VI

30.12.98

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Kwestionariusze rozsyłanych do mieszkańców Warszawy przez firmę "Claritas Polska".


Poprzednia część druku, następna część druku