Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Z prac komisji senackich
Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw.
Senatorowie wysłuchali przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości: wiceministra Janusza Niedzieli i dyrektor Beaty Mik, posła Leszka Piotrowskiego, prof. Janusza Kochanowskiego z UW, prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego sędziego Lecha Paprzyckiego raz sędziego SN Stanisława Zabłockiego.
W dyskusji senatorowie wskazywali na wiele niedokładności, błędów i niedopatrzeń w nowelizowanym prawie karnym, które wprowadza surowsze kary za 80 przestępstw. Senatorowie zapowiadali wniesienie wielu poprawek do rozpatrywanych nowelizacji.
Podczas posiedzenia komisja poddała pod głosowanie kilkanaście poprawek do kodeksu karnego wykonawczego. Przegłosowano m.in. zmianę zapisu dotyczącego kontroli korespondencji w więzieniu. Zdaniem senatorów na podstawie wersji przyjętej przez Sejm nie wiadomo było, jak interpretować nowy zapis.
Ustalono, że komisja będzie kontynuować prace nad nowelizacjami sejmowymi na kolejnym posiedzeniu, 5 września br.
Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności kontynuowano rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw.
Oprócz gości obecnych na poprzednim posiedzeniu w obradach komisji wzięli udział prof. Andrzej Rzepliński i poseł Tadeusz Cymański.
Senatorowie przeprowadzili dyskusję nad propozycjami zmian do kodeksu postępowania karnego. Ustalono, że komisja będzie kontynuowała prace nad nowelizacjami prawa karnego na kolejnym posiedzeniu, 10 września br.
Odbyło się posiedzenie
Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, zwołane w celu rozpatrzenia ustawy o utworzeniu Fundacji - Zakłady Kórnickie.W posiedzeniu udział wzięli: wiceminister Małgorzata Kozłowska oraz przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa i Polskiej Akademii Nauk.
Komisja postanowiła podjąć kwestię zasygnalizowaną w piśmie prezesa Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa Adama Tańskiego dotyczącą błędnego umieszczenia w ustawie dwóch działek będących w gestii agencji. W tej sprawie komisja poparła dwie poprawki.
Senatorowie zaakceptowali ponadto zmianę zaproponowaną przez senatora Kazimierza Kutza, odnośnie do skrócenia
vacatio legis ustawy do dwóch tygodni.Postanowiono, że stanowisko Komisji Nauki i Edukacji Narodowej w sprawie ustawy o utworzeniu Fundacji - Zakłady Kórnickie zarekomenduje Izbie senator Jan Ciman
owski.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy Karta Nauczyciela.
W dyskusji, po wysłuchaniu wiceministra edukacji narodowej Lecha Sprawki, zwracano uwagę, że ustawa sejmowa powoduje dodatkowe obciążenia dla budżetu. Wyrażano nawet opinie o potrzebie jej odrzucenia.
Ostatecznie, w głosowaniu, komisja postanowiła zaproponować senatowi wprowadzenie jednej poprawki. Ustalono, że stanowisko komisji przedstawi wnioskodawca przyjętej poprawki senator Krzysztof L
ipiec.* * *
Odbyło się posiedzenie
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru.W posiedzeniu komisji udział wzięli podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Śmietanko, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Feliks Klimczak, Jadwiga Seremak-Bulge z Agencji Rynku Rolnego, Dorota Bianco z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, ekspert komisji Jan Snakowski oraz przedstawiciele Krajowego Związku Plantatorów Roślin Okopowych. Ponad
to komisja zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.Założenia nowelizacji uchwalonej z przedłożenia prezydenta przedstawił wiceminister A. Śmietanko. W imieniu rządu poparł rozpatrywaną ustawę wiceminister F. Klimczak. D. Bianco z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej przedstawiła ocenę przedmiotowej ustawy z punktu widzenia zgodności z prawodawstwem Unii Europejskiej.
W dyskusji senator Józef Frączek zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy. W głosowaniu poparło go trzech senatorów, a jeden wstrzymał się od głosu. Wobec tego nie głosowano wniosku senatora Jerzego Chróścikowskiego o wprowadzenie poprawki do art. 1 pkt 4.
Ustalono, że sprawozdanie na posiedzeniu plenarnym złoży senator J. Frączek.
* * *
Senatorowie z Komisji Ustawodawczej postanowili zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Podczas posiedzenia zapoznano się z wystąpieniem wiceminister pracy i polityki społecznej Ireny Boruty oraz z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W dyskusji rozpatrywane ustawy nie wywołały kontrowersji i w głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać do nich żadnych zastrzeżeń. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora Stefana Konarskiego.
Ponadto Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
W tym punkcie zapoznano się z wypowiedziami posła sprawozdawcy Aleksandra Bentkowskiego, dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Marka Sadowskiego, dyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów Sławomira Maliszewskiego oraz przedstawicieli Krajowej Rady Komorniczej.
W głosowaniu senatorowie poparli propozycję wprowadzenia zmian do omawianej nowelizacji. Sprawozdanie komisji przedstawi Izbie senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Ustawodawczej senatorowie przyjęli stanowisko w sprawie sejmowych nowelizacji prawa karnego: ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw.
Komisja zdecydowała o zaproponowaniu Senatowi wprowadzenia kilkudziesięciu poprawek, które zarekomenduje senator P.Ł.J. Andrzejewski.
Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw.
Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie 11 września br.
Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności zakończyła prace nad rozpatrzeniem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw.
W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 79 poprawek do nowelizacji sejmowej, w większości o charakterze merytorycznym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Zbigniewa Romaszewskiego.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment