Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
W dniach 19-21 kwietnia br., na zaproszenie przewodniczącego Izby Radców (izba wyższa japońskiego parlamentu) Yutaki Inoune, przebywała w Japonii delegacja Senatu RP z marszałek Alicją Grześkowiak. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Jerzy Cieślak, Krzysztof Majka, Janusz Okrzesik i Marek Waszkowiak.
Podczas pobytu w Japonii marszałek A. Grześkowiak przyjął cesarz Japonii Akihito. O współpracy parlamentarnej polscy senatorowie rozmawiali w czasie spotkania z przewodniczącymi obu izb parlamentu japońskiego - Izby Radców Yutaka Inoune oraz Izby Reprezentantów Tamisuke Watanuki. Taki sam charakter miało spotkanie w japońsko-polskiej Lidze Międzyparlamentarnej w Izbie Radców. O możliwościach zintensyfikowania wymiany handlowej i współpracy gospodarczej polska delegacja rozmawiała z ministrem gospodarki i przemysłu Japonii Takeo Hiranuma. Polską delegację przyjął także I wiceminister spraw zagranicznych Kiyohiro Araki.
W Tokio marszałek A. Grześkowiak odwiedziła państwową klinikę pediatryczną oraz przyszpitalną szkołę dla hospitalizowanych dzieci, a także Uniwersytet Sophia.
W Nagasaki delegacja polskich senatorów złożyła wieńce pod pomnikiem w miejscu wybuchu bomby atomowej.
* * *
25 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący parlamentu Estonii Toomas Savi wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu wziął udział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z Estonią. Polska wspiera i nadal będzie wspierać Estonię w dążeniu do członkostwa w NATO. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby kraje nadbałtyckie, a wśród nich Estonia nie zostały przyjęte do sojuszu północnoatlantyckiego w najbliższej przyszłości" - stwierdziła marszałek. Przewodniczący parlamentu Estonii T. Savi poinformował o wysiłkach swego kraju w reformowaniu armii estońskiej, tak by dostosować ją do wymogów NATO.
Rozmówcy wymienili informacje na temat procesu legislacyjnego w obu krajach, w tym także w dziedzinie dostosowywania prawa do norm Unii Europejskiej.
* * *
26 kwietnia br. wizytę w Senacie złożyła prezydent Republiki Finlandii Tarja Halonen. Fińskiego gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak, której towarzyszyli wicemarszałek Donald Tusk i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka.
Marszałek Senatu wyraziła zadowolenie z fińskiego wsparcia dla Polski w dążeniu do UE oraz z ożywionego dialogu politycznego między naszymi państwami, a także dobrze rozwijającej się współpracy gospodarczej. Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego jest jednym z podstawowych kierunków polskiej polityki zagranicznej.
Zdaniem prezydent Finlandii, współpraca w ramach Rady Europy, OBWE czy państw Morza Bałtyckiego potwierdza konieczność zaktywizowania stosunków polsko-fińskich. T. Halonen podkreśliła, że parlament ma podstawowe znaczenie dla każdej demokracji. Dlatego Finlandia opowiada się za przyjęciem przez UE takiego rozwiązania, które wzmacniałoby rolę parlamentów narodowych.
Rozmowa dotyczyła również roli drugiej izby w systemie demokratycznym. Marszałek Senatu przypomniała o deklaracji przyjętej przez polski rząd i parlament w sprawie dostosowania polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Wyraziła nadzieję, że specjalny tryb rozpatrywania "ustaw europejskich" pozwoli Polsce do końca września br. zharmonizować nasze prawo w zasadniczych zrębach z prawodawstwem europejskim.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment