Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

2 maja br. z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą marszałek Alicja Grześkowiak wygłosiła przemówienie w Telewizji Polskiej:

- Polska obchodzić będzie jutro swoje narodowe święto - Trzeciego Maja.

- Zapewne wielu z nas podąży, przynajmniej myślą, do Zamku Królewskiego w Warszawie, do Sali Senatorskiej, gdzie uchwalono Konstytucję Trzeciego Maja, i do Katedry warszawskiej Świętego Jana, gdzie konstytucję zaprzysiężono. Do Ogrodu Botanicznego w Warszawie, gdzie przetrwały fundamenty świątyni Opatrzności Bożej, której nie zdążono zbudować, i na pola Wilanowa, gdzie wreszcie, po przeszło dwu wiekach, spełni się ślub Sejmu Czteroletniego o budowie tej świątyni jako wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Do katedry łacińskiej we Lwowie, gdzie podczas szwedzkiego "potopu" król Jan Kazimierz ustanowił Bogurodzicę patronką i królową państw swoich, i na Jasną Górę, gdzie jest stolica Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Podążyć by też trzeba do Paryża, do Biblioteki Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika, gdzie w czasach zaborów przechowano trzeciomajową tradycję, i do polskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie przypomniano śluby Jana Kazimierza.

- Święto Trzeciego Maja - pamiątka wiekopomnej konstytucji i ślubów lwowskich.

- Tradycja tego święta wiąże nas mocno. Nas, Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami. Dlatego przypominam, że jest to także dzień serdecznej pamięci o naszych Rodakach mieszkających w różnych krajach świata. Stanowią oni 1/3 naszego Narodu, a Marszałek Senatu z ramienia Państwa Polskiego jest ich opiekunem.

- W ubiegłorocznym wystąpieniu mówiłam o inicjatywach ustawodawczych Senatu dotyczących Rodaków za granicą, projektach trzech nowych ustaw: o obywatelstwie polskim, o Karcie Polaka, o repatriacji. Ustawy te mają umożliwić odzyskanie obywatelstwa polskiego tym, których go bezprawnie i przymusowo pozbawiono. Mają też umożliwić przyznanie Polakom z zagranicy, którzy nie posiadają lub nie mogą posiadać polskiego obywatelstwa, przywileju ojczyźnianego, aby podczas pobytu w kraju nie byli traktowani jako cudzoziemcy, oraz stworzyć większe możliwości repatriacji Polaków, zwłaszcza z Kazachstanu. Senat uchwalił wspomniane projekty ustaw 22 kwietnia ubiegłego roku i zgodnie z procesem legislacyjnym zostały przekazane Marszałkowi Sejmu.

- Sejm odbył pierwsze czytanie senackich projektów ustaw 28 września ubiegłego roku i skierował je do dalszych prac w komisjach sejmowych. Niestety, nie wiadomo, kiedy Sejm uchwali wspomniane ustawy.

- Szybciej potoczyły się prace nad inną senacką inicjatywą, mianowicie nad projektem zmiany ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem inicjatywy było nadanie obywatelom polskim, przebywającym za granicą, prawa, którego wcześniej byli pozbawieni, głosowania w drugiej turze wyborów Prezydenta. Senat uchwalił wspomnianą inicjatywę 7 maja ubiegłego roku.

- Sejm znowelizował ustawę o wyborze prezydenta 17 marca bieżącego roku. Senat rozpatrzył zmianę ustawy w dniu 14 kwietnia. Obecnie trwa ostatni etap procesu legislacyjnego i niebawem - jak sądzę - obywatele polscy, przebywający za granicą, będą mogli głosować nie tylko w pierwszej, ale i w drugiej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

- Wypełniając mandat opiekuna Rodaków mieszkających poza granicami kraju, staram się poznać problemy środowisk polskich w różnych krajach. Z kilku odbytych wizyt wspomnę dwie. We wrześniu ubiegłego roku mogłam odwiedzić Rodaków w Mołdowie i Rumunii. Mimo trudnej sytuacji materialnej zbudowali mnie swym przywiązaniem do polskości, zwłaszcza na Bukowinie. W październiku ubiegłego roku odwiedziłam Polonię w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Byłam w Ottawie, Toronto, Chicago, Filadelfii, amerykańskiej Częstochowie, Nowym Jorku i New Jersey. Wszędzie podziwiałam znakomitą organizację i wielką ofiarność Polonii. Miałam zaszczyt być gościem honorowym słynnej Parady Pułaskiego w Nowym Jorku i przyjąć od gubernatora stanu proklamację o ustanowieniu dorocznego Dnia Polskiego w stanie Nowy Jork.

- Wielką moją troską jako Marszałka Senatu, ale także troską senackiej Komisji Emigracji i Polaków za Granicą, jest dbałość o polską kulturę i dziedzictwo narodowe na emigracji. Dlatego zorganizowaliśmy w Senacie dużą konferencję naukową na ten temat. Uczestniczyłam także w Forum Oświaty Polonijnej w Paryżu.

- Polska emigracja w ostatnich dwóch wiekach stworzyła w wielu krajach wiele placówek kultury narodowej, muzea, biblioteki, szkoły. Państwo polskie ma - moim zdaniem - obowiązek ratowania tych placówek, gdy są one zagrożone, gdy wymierają ci, którzy je tworzyli i przez lata pielęgnowali. Dlatego m.in. osobiście zaangażowałam się w udzielenie pomocy Bibliotece Polskiej i Szkole Polskiej w Paryżu, która winna działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, określonym przez jej fundatorów.

- Jeszcze większym zadaniem jest ratowanie dziedzictwa naszej kultury na byłych Kresach Wschodnich. Wprawdzie ratowanie tego dziedzictwa leży w kompetencji specjalnego resortu rządowego, ale Senat stara się w tym dziele uczestniczyć.

- W Roku Jubileuszowym - dwutysięcznym - wzywa nas Ojciec Święty Jan Paweł II do przeprowadzenia rachunku sumienia nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także społecznym, narodowym. Musimy więc zadać sobie pytanie - my w kraju, czy nie zaniedbujemy spraw naszych Rodaków żyjących poza krajem, czy w potrzebie spieszymy im z pomocą, czy pomagamy im w utrzymaniu łączności z Polską, z polską kulturą? Natomiast Rodacy za granicą winni zapytać się, czy nie wyrzekli się swej Matki - Polski, czy starają się utrzymać polską tradycję i kulturę?

- Z takim przesłaniem winniśmy podążyć na początku lipca do Wiecznego Miasta w narodowej pielgrzymce, my z kraju i Wy, drodzy Rodacy, mieszkający w tylu krajach świata. Wielu z nas spotka się na tej pielgrzymce, inni będą z nami w łączności duchowej.

- Jest moim pragnieniem, aby w roku przyszłym - pierwszym nowego tysiąclecia, mógł się odbyć w kraju, w trzeciomajowe święto, wielki zjazd Polaków i Polonii z całego świata celem zamanifestowania duchowej jedności i wytyczenia programu naszych wspólnych działań narodowych.

- Z okazji święta Trzeciego Maja pozdrawiam wszystkich Rodaków w kraju i poza jego granicami i składam im najlepsze życzenia, dedykując im zaktualizowane słowa piewcy Konstytucji Trzeciego Maja sprzed dwu stuleci, Franciszka Karpińskiego:

"Odżyjcie skrzepłe braty,

Stan Polski odmieniony!

Jakże ten kraj nasz bogaty!

Skarb jego - serc miliony!".

* * *

3 maja br. na Jasnej Górze w Częstochowie marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski.

Głównym punktem uroczystości była suma pontyfikalna, odprawiona pod przewodnictwem kardynała Adama Majdy z Detroit (USA). Uczestniczyli w niej m.in. członkowie Episkopatu Polski z prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem oraz biskupi polscy i polskiego pochodzenia, pracujący poza granicami kraju - z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Litwy, Brazylii, Mozambiku i Zambii.

Modlono się za pomyślność wszystkich mieszkańców Polski i "za sprawujących władzę, aby pełniąc swą służbę, mieli w poszanowaniu prawa boże i kierowali się wypływającą z nich sprawiedliwością". Odnowiono Milenijny Akt Oddania Narodu Matce Bożej, zawierzając jej "wszystkie dzieci boże ochrzczonego narodu i wszystko, co Polskę stanowi".

Marszałek A. Grześkowiak, nawiązując do lwowskich ślubów Jana Kazimierza z 1656 roku, w których udział brali także senatorowie królestwa, złożyła w imieniu Senatu wotum - miniaturę laski marszałkowskiej - dziękując Królowej Polski "za wszystkie dary, jakich doświadcza naród polski" i prosząc o wzięcie w opiekę wszystkich Polaków w kraju i na emigracji.

W homilii prymas Polski kardynał J. Glemp, przypominając o znakach opatrzności bożej roztaczającej się przez stulecia nad Polakami, od św. Wojciecha i św. Stanisława, przez "Bogurodzicę", śluby Jana Kazimierza i Konstytucję 3 maja, zwrócił uwagę, że należy pamiętać nie tylko o oczekiwaniach Polaków wobec Matki Bożej, ale i o jej oczekiwaniach wobec Polaków. Podkreślił, że pragnie ona od nich "miłości wytrwałej, nie tylko od święta do święta, od pielgrzymki do pielgrzymki".

"Maryja oczekuje od przyszłego pokolenia postaw odpowiedzialnych. Oznacza to czynne wspieranie rozwoju społecznego, a zwłaszcza dobroczynności i wolontariatu. Wolontariat to jest udzielanie pomocy z dobrego serca, nie wystarczy samo narzekanie, krytykowanie i lamentowanie, jak to często słyszy się z niektórych, pobożnych nawet, radiostacji" - powiedział prymas Polski. Walka, jakiej nawyk odziedziczyliśmy po systemie totalitarnym, winna ustępować miejsca argumentom wypowiadanym z miłością i wyrozumiałością".

* * *

3 maja br. wicemarszałkowie Donald Tusk i Tadeusz Rzemykowski wzięli udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na uroczystości obecni byli: prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Jerzy Buzek, przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego i duchowieństwa.

W swoim wystąpieniu prezydent A. Kwaśniewski wezwał do pielęgnowania wartości Konstytucji 3 maja i do rozwijania kontaktów służących europejskiej jedności. Wyraził przekonanie, że przystąpienie do Unii Europejskiej to dla Polski szansa na dobrobyt i rozwój. Cytując fragment preambuły konstytucji z 1791 r., apelował, by w sporach politycznych pamiętać o nadrzędnym interesie ogólnym.

W swoim wystąpieniu prezydent nawiązał do zjazdu gnieźnieńskiego - uznania niezależności Polski i włączenia jej do chrześcijańskiej Europy, której dzisiejsze wartości to demokracja, praworządność i poszanowanie praw człowieka.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment