Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

3 marca br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski przyjął podsekretarza stanu we włoskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Umberto Ranieri.

Podczas spotkania rozmawiano o polsko-włoskich stosunkach politycznych i gospodarczych oraz o poparciu Włoch dla polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

* * *

5 marca 1999 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Bułgarii Ivan Kostov wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.

Marszałek A. Grześkowiak zapewniła premiera o życzliwości i otwartości Polski wobec Bułgarii i Bułgarów, wyraziła nadzieję, że ten dobry klimat między naszymi państwami sprzyjać będzie rozwijaniu dwustronnych kontaktów politycznych, gospodarczych i parlamentarnych. Marszałek wyraziła także przekonanie, że struktury NATO, do których Polska niebawem wstąpi, będą otwarte także dla innych państw i że Bułgaria znajdzie się w tych strukturach. Zdaniem marszałek, Polska i Bułgaria powinny razem zabiegać o miejsce naszych państw w Unii Europejskiej.

Premier Bułgarii I. Kostov poinformował o przebiegu swojej wizyty w Polsce. Wyraził przekonanie, że przeprowadzone rozmowy i nawiązane kontakty będą miały istotny wpływ na ożywienie dwustronnej współpracy.

I. Kostov zainteresowany był rolą Senatu w polskim parlamencie oraz funkcjonowaniem parlamentu dwuizbowego. Premier przedstawił sytuację polityczną w Bułgarii, poinformował o wpływie wydarzeń w krajach byłej Jugosławii na sytuację w Bułgarii. Zdaniem premiera, państwa NATO zmierzając do rozszerzenia układu, powinny zwrócić większą uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa w tym rejonie Europy.

Premier I. Kostov zwrócił się o poparcie starań Bułgarii o przyjęcie do struktur NATO. Co do integracji z Unią Europejską, premier Bułgarii zapewnił, że jego kraj chce być członkiem Unii jako partner, członek układu, a nie jako petent po pomoc. Zdaniem premiera Bułgarii obecny stan, kiedy państwa Unii unikają sprecyzowania terminu jej rozszerzenia, nie jest czynnikiem mobilizującym dla państw ubiegających się o członkostwo.

* * *

12 marca br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson. Gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Andrzej Chronowski.

W czasie spotkania marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że wizyta prezydenta Islandii w polskim Senacie odbywa się w dniu przystąpienia Polski do NATO, a więc historycznie ważnym dla państwa i narodu. Marszałek Senatu podkreśliła także rolę Islandii w działaniach na rzecz poszerzenia NATO.

Prezydent Islandii stwierdził, że członkostwo w NATO to nie tylko integracja sił zbrojnych, ale możliwość nowej współpracy, której jednym z elementów jest umacnianie demokracji. O. Grimsson wysoko ocenił fakt, że Polska dążąc do integracji ze strukturami europejskimi rozpoczęła tę drogę od Rady Europy, a więc demokratycznych struktur parlamentarnych. Zdaniem rozmówców, rola parlamentów w umacnianiu demokracji jest bardzo ważna.

Marszałek A. Grześkowiak i prezydent Islandii byli zgodni, że przyjęcie Polski, Węgier i Czech do NATO nie może być końcem procesu poszerzania układu.

Marszałek A. Grześkowiak mówiła z uznaniem o postępie gospodarczym, jaki nastąpił w Islandii i wyraziła nadzieję na ożywienie dwustronnej współpracy.

Prezydent Islandii wyjaśnił, że obecny stan gospodarki Islandii to efekt 30 - 40 lat pracy. Jak podkreślił, Islandia osiągnęła sukces nie będąc członkiem Unii Europejskiej. Jego zdaniem, każdy naród odpowiedzialny jest za sukces gospodarczy swojego państwa.

Marszałek A. Grześkowiak poinformowała prezydenta Islandii o roli polskiego Senatu jako patrona Polonii i podziękowała za warunki, jakie Islandia zapewniła kilkusetosobowej Polonii. Prezydent poinformował, że Polacy zamieszkują głównie małe miasteczka i wnioski rybackie, ale są na tyle zintegrowani z miejscową społecznością i na tyle w tych społeczeństwach aktywni, że islandcy politycy bardzo liczą się z opiniami mniejszości polskiej.

* * *

12 marca br. wizytę w Senacie RP złożył premier Republiki Włoskiej Massino D'Alema. Gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Andrzej Chronowski

Podczas rozmowy A. Grześkowiak podkreśliła, że Polskę i Włochy łączą ożywione kontakty, historyczne już więzi sympatii i przyjaźni, co daje nadzieję, że współpraca naszych krajów będzie się rozwijała.

Premier Włoch zapewnił, że jego kraj dzisiejsze święto Polski, jakim jest przystąpienie do NATO, uważa za wspólny sukces. Dla Polski - jego zdaniem - wejście do NATO to ukoronowanie wielu starań, przejście długiej drogi, a dla Włoch - to sojusz z tymi, o których członkostwo Włosi występowali.

Zdaniem premiera Włoch, nasze państwa mają dobrą współpracę gospodarczą, polityczną i kulturalną, a teraz - we wspólnym sojuszu - może być ona jeszcze lepsza i poszerzona o jeszcze aktywniejszą współpracę parlamentarną oraz bezpośrednie kontakty narodów.

Rozmówcy wiele uwagi poświęcili sprawie funkcjonowania parlamentów i roli senatów. W czasie spotkania poruszona została również sprawa poszerzenia Unii Europejskiej i integracji Polski z jej strukturami. Premier Włoch przyznał, że istnieje wśród państw członkowskich tendencja, by odwlec wyznaczenie terminu przyjęcia nowych państw do Unii. Massino D'Alema zapewnił, że Włochy będą zabiegały o określenie tego terminu.

Marszałek A. Grześkowiak podziękowała za stanowisko Włoch wobec Polski - popieranie naszych starań o integrację z NATO i UE. Podziękowała także za stosunek Włoch do obywateli włoskich polskiego pochodzenia, za umożliwienie im nauki ojczystego języka, tworzenie organizacji polonijnych i godnych warunków egzystencji.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment