Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

2 marca br. sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej Jurgen Trumpf spotkał się z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senatorem Władysławem Bartoszewskim oraz przewodniczącym sejmowej Komisji Integracji Europejskiej posłem Tadeuszem Mazowieckim.

Poseł T. Mazowiecki poinformował o senackiej i sejmowej debatach dotyczących integracji Polski z Unią Europejską. W jego opinii, parlament ma do odegrania istotną rolę w procesie integracyjnym jako pośrednik między rządem a opinią publiczną. Jak stwierdził, wydaje się, że po pierwszym okresie społecznej fascynacji perspektywą integracji Polski ze strukturami europejskimi poparcie opinii publicznej dla tego procesu słabnie.

Sekretarz generalny J. Trumpf wyjaśnił, że celem jego wizyty w Polsce, Czechach i na Węgrzech jest zapoznanie się ze stanem przygotowań tych krajów do zbliżających się negocjacji o członkostwo.

Interesował się również, czy w polskim parlamencie daje się zauważyć postawy eurosceptyczne. Odpowiadając na to pytanie, senator W. Bartoszewski stwierdził, że zdecydowana większość polskich ugrupowań parlamentarnych popiera integrację, ale w ramach poszczególnych klubów są osoby prezentujące krytycyzm wobec procesów integracyjnych. W opinii senatora, wynika to z faktu wyrażania przez niektóre środowiska lokalne obaw związanych z integracją.

* * *

5 marca br. marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła przewodniczącego Izby Niższej Stanów Generalnych Królestwa Holandii Pieta Bukmana. W spotkaniu uczestniczył także wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Rozmowa dotyczyła współpracy między polskim parlamentem i parlamentem Holandii m.in. w zakresie doskonalenia funkcjonowania tych gremiów.

Holenderski gość podkreślił, że sposób funkcjonowania systemu demokratycznego jest w Holandii tematem wielu dyskusji i że powinien być przedmiotem rozważań międzyparlamentarnych. Jego zdaniem, również doświadczenia polskiego Sejmu i Senatu mogą być dla Holandii pouczające.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że przed polskim parlamentem jest jeszcze wiele pracy w dostosowywaniu prawa do wymogów UE i że Senat chętnie skorzysta z doświadczeń holenderskich parlamentarzystów.

* * *

9 marca br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski przyjął ministra stanu ds. Federacji i Europy Saksonii Güntera Meyera.

Ministrowi G. Meyerowi towarzyszyli: dr Wolfgang Zeller - sekretarz stanu w Krajowym Ministerstwie Gospodarki i Pracy Saksonii oraz dr Bernard Rohde - kierownik oddziału budowy dróg tego ministerstwa.

Niemieccy goście poruszyli m.in. problemy związane z budową pięciu mostów na granicy saksońsko-polskiej. Minister G. Meyer wyraził przekonanie, że budowa tych mostów, dzięki życzliwemu poparciu parlamentarzystów polskich, zostanie wkrótce rozpoczęta.

G. Meyer poinformował także o nastrojach panujących wśród ludności Saksonii. Wobec 21-proc. bezrobocia narasta obawa przed konkurencją siły roboczej z Polski. G. Meyer zaznaczył, że obawy te nie wpływają jednak na poparcie rządu Saksonii dla procesu rozszerzenia UE o Polskę, co zgodne jest z poparciem rządu centralnego w Niemczech.

Niemieckich gości interesowało również stanowisko Polski w sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej. Odpowiadając na te pytania, senator W. Bartoszewski stwierdził, że Polska popiera aspiracje państw bałtyckich oraz tę część opinii publicznej Ukrainy, która opowiada się ta integracją z unią.

Senator W. Bartoszewski zaznaczył jednak, że Polska nie ingeruje w politykę tych państw, a wzajemne stosunki opierają się na dobrych relacjach rządowych i parlamentarnych.

Strona niemiecka zainteresowana była także uszczelnieniem polskiej granicy wschodniej. Senator W. Bartoszewski wyjaśnił, że uszczelnianie to odbywa się poprzez zapobieganie procesom przestępczości, przy równoczesnej dbałości o umożliwienie poruszania się zamieszkałej po wschodniej stronie granicy mniejszości polskiej. Walczyliśmy o otwartość w Europie, rozróżniamy więc ostrożność w sprawach kryminalnych i otwartość w sprawach stosunków międzyludzkich - stwierdził przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

Na zakończenie spotkania senator W. Bartoszewski podkreślił, że w kwestii stosunków polsko-niemieckich panuje konsensus wszystkich ugrupowań politycznych, czego dowodem jest obecność przedstawicieli wszystkich ugrupowań partyjnych zarówno w parlamentarnej grupie polsko-niemieckiej, jak i w Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu.

* * *

10 marca br. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel złożył wizytę marszałek Alicji Grześkowiak. Podczas spotkania rozmawiano o sytuacji Polaków mieszkających w Czechach, współpracy parlamentów Polski i Czech w dostosowywaniu prawa do wymogów Unii Europejskiej oraz roli senatu w parlamentach obu krajów.

Prezydent V. Havel obiecał zainteresować się sytuacją szkół polskich w Czechach. Wprowadzona tam przed trzema laty ustawa o szkołach wymaga, aby klasy z językiem narodowym liczyły minimum 17 osób, czemu nie zawsze mogą sprostać szkoły polskie. Prezydent Czech podkreślił, że władze centralne wydały już decyzję, aby w tym wypadku normy nie były ściśle przestrzegane. "Kilkakrotnie odwiedziłem Zaolzie, rozmawiałem z naszymi polskimi obywatelami - sprawiali wrażenie zadowolonych" - mówił prezydent.

Podczas rozmowy poruszono problem zwrotu kilku nieruchomości w ramach rekompensaty za majątek polskich organizacji w Czechach, skonfiskowany po II wojnie światowej. W tej sprawie doszło do porozumienia rządu czeskiego z mniejszością polską, dotąd jednak nie zrealizowanego. Havel tłumaczył, że wpłynęła na to niestabilna sytuacja polityczna w Czechach. "Mam nadzieję, że po planowanych na czerwiec przyspieszonych wyborach parlamentarnych nowy rząd zajmie się tą sprawą; ja sam będę zwracał mu na to uwagę" - obiecał V. Havel.

Marszałek A. Grześkowiak i prezydent V. Havel opowiedzieli się za współpracą parlamentów Polski i Czech w dostosowywaniu prawa do wymogów Unii Europejskiej. "Ktoś obliczył, że mamy jeszcze dwa wagony dokumentów, które trzeba zmienić" - żartował Havel.

Rozmawiano także o roli senatu w parlamentach Polski i Czech. "Nasz Senat ciągle szuka swojej tożsamości" - przyznał Havel, przypominając że izba ta powstała dopiero w 1996 r. Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że współpraca między tymi izbami parlamentu powinna być przyjazna, przyjmowana ze zrozumieniem.

Spotkanie przebiegało w ciepłej atmosferze. "Jest Pan w Polsce najpopularniejszym politykiem europejskim może nawet popularniejszym niż w Czechach" - powiedział Havlowi przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski. Prezydent V. Havel odwzajemnił swą sympatię dorysowując serduszko przy wpisie do księgi pamiątkowej Senatu.

* * *

10 marca br. wizytę w Senacie RP złożyli członkowie delegacji niemieckiej do Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej z jej przewodniczącym Robertem Antretterem. Spotkaniu przewodniczył wicemarszałek Donald Tusk, uczestniczyli w nim ze strony polskiej: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski oraz senatorowie - August Chełkowski, Stanisław Jarosz, Stefan Konarski i Zbigniew Kulak.

Przedstawiciele Senatu RP poinformowali gości o jednomyślności elit politycznych i opinii społecznej w kwestii przystąpienia Polski do NATO, podzielili się też wątpliwościami, jakie mają niektóre grupy społeczne w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Senatorowie interesowali się również kwestią stabilności polityki zagranicznej Niemiec wobec Polski i opinią członków niemieckiej delegacji na temat integracji naszego kraju ze strukturami europejskimi. Przewodniczący R. Antretter zapewnił, że stanowisko Niemiec wobec integracji Polski ze strukturami europejskimi jest jednoznaczne - popierające.

W interesie Polski jest natomiast - zauważył jeden z członków niemieckiej delegacji - by przed przystąpieniem do UE była ona gospodarczym partnerem państw zachodnich, niesprostanie wymogom konkurencyjności oznaczałoby bowiem: "stanąć pod ścianą Europy".

* * *

W dniach 11-13 marca br. z oficjalną wizytą w Niemczech, na zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Bundesratu Kurta Biedenkopfa, przebywała delegacja Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej z przewodniczącym senatorem Władysławem Bartoszewskim. W skład delegacji wchodzili senatorowie: August Chełkowski, Stanisław Jarosz i Zbigniew Kulak.

11 marca br. delegacja przebywała w Dreźnie, gdzie senatorowie spotkali się z przewodniczącym Landtagu Saksonii Erichem Iltgenem oraz premierem Saksonii Kurtem Biedenkopfem.

12 i 13 marca br. przedstawiciele Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przebywali w Bonn.

W Bonn odbyło się spotkanie z przedstawicielami Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej w Bundestagu oraz z przewodniczącym i członkami Komisji Spraw Zagranicznych Bundesratu. Przeprowadzono również rozmowy w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie polskich gości przyjął sekretarz stanu dr Hans-Dietrich von Ploetz.

Podczas odbytych spotkań poruszono przede wszystkim sprawy dotyczące polskiej drogi do Unii Europejskiej i NATO oraz stanowiska Niemiec wobec polskiego członkostwa w tych strukturach.

13 marca br. polskich senatorów przyjął kanclerz Niemiec Helmut Hohl. Zapewnił on, że społeczeństwo niemieckie zdecydowanie popiera polską drogę do NATO i UE, choć jeśli chodzi o unię, występują pewne "problemy psychologiczne u ludzi".

W opinii senatora W. Bartoszewskiego, jest to zrozumiałe. Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech u ludzi żyjących na roli pojawiają się różne znaki zapytania co do materialnych konsekwencji rozszerzenia Unii. W Polsce chodzi o to, czy nie stracimy. W Niemczech - jakie obciążenia przyniesie im przyjęcie nowych państw - powiedział senator W. Bartoszewski.

Problemy te muszą znaleźć swoje naturalne rozwiązanie w drodze wyjaśniania, współpracy międzynarodowej i restrukturyzacji w Unii Europejskiej. Nie ma zaś żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o ratyfikację protokołów o przystąpieniu Polski do NATO. Bundestag zatwierdzi je znaczną większością głosów.

Podczas rozmowy kanclerz H. Kohl wyraził zadowolenie z rezultatów londyńskiego szczytu UE i państw kandydujących do Unii. Kanclerz Niemiec wystąpił tam z inicjatywą utworzenia grup roboczych, które opracują koncepcje przeciwdziałania przestępczości, a także dotyczące spraw ekologicznych. W jej skład weszliby też przedstawiciele państw kandydujących.

Senatorowie wyrazili podziękowanie za to, że w rozmowach i przygotowaniach w Unii bierze się pod uwagę reprezentację takich krajów, jak Polska.

Senacką delegację przyjęła także przewodnicząca Bundestagu Rita Süssmuth, która interesowała się sytuacją wewnętrzną w Polsce. W rozmowie senatorowie podkreślali jednolite stanowisko parlamentu i rządu. W sprawach polityki zagranicznej szczególnie akcentowali również, że w tej dziedzinie nie ma rozbieżności między poszczególnymi siłami politycznymi.

Senatorowie zwrócili uwagę, że pierwsza wizyta delegacji Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu odbywa się w Niemczech. Dowodzi to - mówili swoim rozmówcom - że również w kwestiach dotyczących stosunków polsko-niemieckich nie ma różnicy między obecną koalicją a poprzednimi rządami.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment