Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
WYMIANA MIEDZYNARODOWA
3 grudnia br. wicemarszałek Andrzej Chronowski przyjął ambasadora Japonii Shunichi Sato. Wicemarszałek podkreślił znaczenie tego typu spotkań dla pogłębienia współpracy między Japonią i RP.
Wicemarszałek wyraził nadzieję na rozwijanie współpracy gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania kapitału japońskiego w Polsce. Podkreślił, że zmiany prawne w Polsce spowodują powstanie stabilnej podstawy do inwestowania w naszym kraju. Ambasador S. Sato stwierdził, iż japońskie kręgi gospodarcze są zainteresowane inwestycjami kapitałowymi, czego przykładem są np. planowane inwestycje w firmie ISKRA.
Rozmówcy podkreślali znaczenie kultury narodowej obu krajów we wspólnych kontaktach.
Wicemarszałek A. Chronowski zapowiedział, że podejmie starania zmierzające do niezwłocznego powołania Międzyparlamentarnej Grupy Japońsko-Polskiej.
* * *
5 grudnia br. marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła Mečysa Laurinkusa - przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Litwy, przewodniczącego (ze strony litewskiej) Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Gościowi towarzyszyli ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Antanas Valionis oraz I sekretarz ambasady. W spotkaniu wziął udział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych senator Władysław Bartoszewski.
Podczas spotkania rozmawiano m.in. o współpracy w ramach polsko-litewskiej grupy parlamentarnej. Marszałek A. Grześkowiak zwróciła uwagę na potrzebę uwzględnienia w niej obu izb polskiego parlamentu. Współpraca zostałaby wówczas pogłębiona i wzbogacona np. o senackie zainteresowanie sprawami Polonii.
Marszałek zaakcentowała, iż problemy mniejszości będziemy rozwiązywać na podstawie praw międzynarodowych i Ramowej Konwencji Ochrony Praw Mniejszości Narodowych.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że sprawy Polaków i Litwinów to sprawy bolesne. Powinniśmy je wspólnie wyjaśniać. Istotną rolę mogą tu odegrać właśnie parlamentarzyści, mający dogodniejszą pozycję do poparcia niektórych rozwiązań niż - działające niekiedy zbyt nerwowo - administracje rządowe.
Przewodniczący M. Laurinkus podkreślił, że celem jego wizyty jest omówienie terminów konkretnych spotkań między parlamentarzystami polskimi i litewskimi. Planowano spotkania w połowie grudnia. Jednakże dla lepszego przygotowania i większej efektywności, ze względu na kalendarz parlamen
tarny, spotkanie to strona litewska chciałaby przesunąć na połowę stycznia. Przewodniczący zapewnił, że Litwini chcą usuwać wszelkie przeszkody na drodze do osiągnięcia takiego współżycia w naszym regionie, jak na obszarach od Amsterdamu do Luksemburga. By Polacy na Litwie, a Litwini w Polsce czuli się jak u siebie w domu.Podczas spotkania rozmawiano także m.in. o sprawach oświaty, kultury, nauczania języka i pisowni nazwisk, które są ważne dla polskiej mniejszości na Litwie. Mówiono również o problemach występujących na przejściach granicznych.
* * *
W dniach 10-12 grudnia br. przebywała w Polsce delegacja Komisji ds. Rozwoju Terytorialnego, Administracji Państwowej i Środowiska Naturalnego Senatu Republiki Czeskiej z przewodniczącą komisji senator Libuse Benesovą
.Podczas pobytu w Polsce senatorowie czescy spotkali się z przedstawicielami senackich komisji: Ochrony Środowiska, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Rozmawiali także z posłami z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Delegację czeskiego Senatu przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak, a także wicemarszałek Sejmu Franciszek Stefaniuk.
Senatorowie czescy odbyli także spotkania z ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa Janem Szyszko, z pełnomocnikiem rządu ds. administracji prof. Michałem Kuleszą oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment