27 września 2007 r. w Ministerstwie Gospodarki obyła się konferencja "Lokalne partnerstwa społeczne - droga do rozwoju lokalnego i spójności społecznej" zorganizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Patronat nad konferencją objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Uczestniczyło ponad 100 gości z całego kraju, reprezentujących środowiska naukowe, administrację lokalną, organizacje pozarządowe, związki zawodowe i przedsiębiorców oraz przedstawiciele Centrum
Partnerstwa Społecznego "Dialog", członkowie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej z przewodniczącym sen. Jerzym Szmitem, wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego mówiła o wpływie działań partnerstw na sytuację na lokalnych rynkach pracy. Jan Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wskazał na rolę dialogu społecznego i obywatelskiego w procesie wzmacniania konkurencyjności środowisk lokalnych. Prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiła wyniki badań, z których wynika, iż w Polsce pogłębiają się nierówności społeczne i dochodowe, a udział ludności zagrożonej ubóstwem i dzieci zagrożonych ubóstwem jest największy w Europie. Zwróciła uwagę na konieczność wykorzystania potencjału partnerskiego m.in. do walki z walki z ubóstwem, wykluczeniem społecznym i biedą dzieci.
Hanna Becker, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich przedstawiła genezę powstania oraz działania Siemianowickiego Paktu na Rzecz Zatrudnienia, jednego z najstarszych w Polsce partnerstw lokalnych. Pięcioletnia historia Paktu dowodzi, że wspólne działanie zainteresowanych stron może przynosić korzyści. Siemianowice z lidera bezrobocia wśród śląskich miast stały się liderem walki z tym zjawiskiem, dając dobry przykład innym powiatom.
Kolejni mówcy Romana Krzewicka, Andrzej Tomeczek i Antoni Sobolewski podkreślili, iż partnerstwa lokalne są bardzo dobrym instrumentem zarządzania społecznościami lokalnymi, jednak ich budowanie wymaga czasu i wzajemnego zaufania stron. Nie jest to łatwe zadanie, ale determinacja w czasie jego przeprowadzania przynosi efekty.
Przedstawiciel samorządu londyńskiej dzielnicy Hammersmith and Fulham John Downie mówił o efektach partnerskiej współpracy z Fundacją "Barka", dzięki której do kraju wracają ci Polacy, którzy w Londynie nie znaleźli pracy i koczują na ulicach. Zwrócił uwagę, że partnerskie działanie lokalne niekiedy musi przekraczać nawet granice państw, bo niektóre problemy społeczne można przezwyciężać jedynie w ten sposób.
Konferencję zakończył panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli prof. Ewa Leś z Uniwersytetu Warszawskiego, Tomasz Schimanek, dyrektor do spraw programowych Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Tomasz Sadowski, dyrektor Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" i Michał Drozdek, pełnomocnik Ministra Gospodarki ds. umowy społecznej i dialogu społecznego. Rozmówcy prezentowali różne aspekty tworzenia i funkcjonowania lokalnych partnerstw społecznych. Wskazywali, że aczkolwiek nie jest to łatwy proces, to niemniej jednak należy go wspierać i propagować. Jest bowiem najlepszą odpowiedzią na wiele globalnych wyzwań, stojących przed naszym krajem oraz na problemy lokalne, których rozwiązań należy szukać właśnie w społecznościach lokalnych.