Spotkanie marszałka Senatu z marszałkami województw
23 stycznia 2007 r. odbyło się spotkanie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza z marszałkami województw. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Marek Ziółkowski oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej sen. Jerzy Szmit i sen. Mariusz Witczak.
Otwierając spotkanie marszałek Borusewicz zwrócił uwagę, iż jest ono realizacją uchwały Senatu z 30 marca 2006 r. o współpracy Senatu z samorządem terytorialnym. Samorząd terytorialny - mówił marszałek Senatu - ma silną pozycję ustrojową, co nie oznacza, że nie ma problemów.
Senat chciałby wspólnie z marszałkami województw rozwiązywać problemy samorządów. Służymy legislacyjną pomocą w tym zakresie. Oczekujemy, że nasza współpraca będzie miała stały i cykliczny charakter - powiedział marszałek Senatu.
Wicemarszałek Marek Ziółkowski mówił o konieczności podjęcia "legislacyjnej pracy organicznej". Chodzi o wyeliminowanie ewidentnych błędów z obecnie obowiązującego ustawodawstwa, które paraliżują funkcjonowanie samorządów.
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej sen. Jerzy Szmit przedstawił plan pracy Komisji na najbliższy okres. Obejmuje on m.in. analizę samorządowego systemu wyborczego, konsekwencje społeczne i polityczne bezpośredniego wyboru wójta, burmistrza, prezydenta miasta, współpracę z MSWiA nad nową ustawą kompetencyjną, finanse samorządu, gospodarkę przestrzenną w samorządach, a także współpracę międzynarodową - wspieranie tworzenia samorządów w państwach b. ZSRR.
Marszałkowie województw podkreślili potrzebę wzmocnienia samorządu województwa (w porównaniu z samorządem regionalnym w krajach zachodnich polski samorząd województwa jest stosunkowo słaby) oraz promocji samorządu województwa (w świadomości potocznej wojewoda, a nie marszałek województwa jest postrzegany jako gospodarz regionu).
Marszałkowie poruszyli również m.in. następujące kwestie:
- konieczność tworzenia stabilnego prawa dotyczącego samorządów - prawo tworzone doraźnie, inspirowane politycznymi celami nie służy rozwojowi samorządności,
- konieczność prowadzenia rzetelnych konsultacji projektów ustaw mających wpływ na funkcjonowanie samorządów województw - wiele projektów ustaw nie jest kierowanych do konsultacji lub jest kierowanych zbyt późno, co uniemożliwia wydanie opinii,
- przeznaczenie i wykorzystanie środków unijnych,
- realizacja regionalnych programów operacyjnych - ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju marginalizuje samorząd województwa, jest sprzeczna z prawem europejskim i wymaga zmiany,
- współpraca międzynarodowa - konieczność wspierania rozwoju samorządności w krajach bloku wschodniego,
- budżety samorządów - potrzeba skonstruowania nowego mechanizmu, który wyrównywałby różnice między regionami,
- relacje między administracją rządową i samorządową w województwie.
Marszałkowie podkreślili zainteresowanie współpracą z Senatem. Zwrócili uwagę, iż umożliwi ona wprowadzanie zmian, które ułatwią funkcjonowanie samorządów województw.
|