Drugie czytanie projektu ustawy o skutkach wygaśnięcia praw rzeczowych na nieruchomościach, które weszły w granice Rzeczypospolitej Polskiej po II Wojnie Światowej, ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności Skarbu Państwa oraz o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające kodeks cywilny oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

druki senackie nr 131, 131 S

Projekt ustawy został wniesiony przez grupę senatorów.

Do reprezentowania wnioskodawców w dalszych pracach nad tym projektem został upoważniony senator Piotr Łukasz Andrzejewski.

Projektowana ustawa dotyczy porządkowania stanu ujawniania w księgach wieczystych własności Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Zobowiązuje się sądy do wezwania organów właściwych do reprezentowania Skarbu Państwa do podjęcia stosownych działań w toczących się postępowaniach. Organy gospodarujące zasobami nieruchomości, tj. gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz Skarbu Państwa będą zobowiązane do stworzenia wykazu nieruchomości, dla których nie założono ksiąg wieczystych lub w których nie ujawniono rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości i wystąpienia do sądu z właściwymi wnioskami. W przypadku, gdy dla danej nieruchomości nie założono nowej księgi wieczystej z ujawnionym Skarbem Państwa jako właścicielem, zakładane będą nowe księgi wieczyste. Do nowych ksiąg nie będą przenoszone wpisy stanowiące obciążenia nieruchomości. Dawne księgi będą traciły moc prawną i będą podlegały procedurze zamknięcia i przekazania do archiwum.

Marszałek Senatu w dniu 1 kwietnia 2008 r. skierował ustawę do:

Komisji Ustawodawczej,

Komisji Gospodarki Narodowej,

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej, Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w tej sprawie odbyło się 3 czerwca 2008 r.

Komisje wnoszą o odrzucenie projektu ustawy (druk nr 131 S).

Sprawozdawcą Komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Krzysztof Kwiatkowski.