Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (269) z 25. posiedzenia
Komisji Zdrowia
w dniu 3 czerwca 2008 r.
Porzdek obrad:
1. Stanowisko komisji w sprawie wniosku o ustanowienie wieloletniego programu inwestycyjnego dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu.
2. Sprawy rne.
(Pocztek posiedzenia o godzinie 13 minut 05)
(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Witam pastwa serdecznie.
Otwieram posiedzenie senackiej Komisji. Zdrowia.
W programie, o czym senatorowie byli powiadomieni, zasza pewna zmiana, mianowicie nie bdzie dzisiaj informacji ministra na temat odduenia szpitali, bo opniy si prace uzgodnieniowe. Po konsultacji z pani minister uznalimy, e przeoymy to na inny termin. W dzisiejszym porzdku posiedzenia komisji jest wniosek o ustanowienie wieloletniego programu inwestycyjnego dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu i sprawy rne, w tym stanowisko senackiej Komisji Zdrowia w sprawie stanowiska Konwentu Marszakw Wojewdztw w aspekcie obowizujcych uregulowa prawnych dotyczcych ksztacenia pielgniarek.
Czy pani minister chciaaby co powiedzie na temat wycofanego punktu -w formie krciutkiego anonsu?
(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Mariola Dwornikowska: Tak, oczywicie.)
Dobrze, ale zanim oddam pani gos, zapytam jeszcze panie i panw senatorw, czy s uwagi do porzdku obrad. Nie ma.
Zatem porzdek obrad zosta przyjty.
To prosz powiedzie bardzo krciutko, w jakiej to jest fazie.
Prosz pastwa, chciabym si usprawiedliwi. Gdy zapadaa decyzja o tematyce posiedzenia komisji, wydawao si, e sprawa jest ju na etapie, ktry pozwala na merytoryczne odniesienie si do propozycji, tak by w momencie wpynicia projektw ustaw do parlamentu by ju znany jaki taki prelegislacyjny, merytoryczny gos zaproszonych goci i senatorw. Ale to wszystko jest jeszcze w trakcie uzgodnie, dlatego po konsultacjach w pitek wiedzielimy, e dzisiaj nie bdziemy w stanie rozmawia na ten temat, bo nie bdzie jeszcze biaka, czyli materiau, nad ktrym moglibymy pracowa. Myl, e pani minister potwierdzi ten stan faktyczny...
(Brak nagrania)
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Mariola Dwornikowska:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy.
Oczywicie pan przewodniczcy przekaza pastwu bardzo szczegow informacj. W tej chwili prace dotyczce spraw zwizanych z oddueniem s na etapie kocowym, jeszcze nawet w dniu dzisiejszym odbdzie si spotkanie na ten temat z przedstawicielami Ministerstwa Finansw. W najbliszych dniach dopracowany projekt zostanie przedstawiony do informacji publicznej. Dzikuj bardzo.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Jest te z nami pani Elbieta Walczak z Ministerstwa Finansw.
Czy w tej sprawie chciaaby Pani co powiedzie, czy te nie?
(Naczelnik Wydziau Zdrowia w Departamencie Finansowania Sfery Budetowej w Ministerstwie Finansw Elbieta Walczak: Nie, nic nie dodam do tego, nie mam nic wicej do powiedzenia.)
Dobrze, dzikuj bardzo.
Prosz pastwa, chciabym teraz przywita - przepraszam, e nie zrobiem tego na samym pocztku - przybyych goci, wedug kolejnoci, w jakiej si podpisywalimy: pana Rutkowskiego z Fundacji Prophylaktikos, pana Zdzisawa Bujasa, wiceprzewodniczcego OZZPiP, czyli Oglnopolskiego Zwizku Zawodowego Pielgniarek i Poonych, pani Lidi Gardias z Federacji Zwizkw Zawodowych... Przepraszam, Dorot...
(Gos z sali: Te adnie, te adnie...)
Nie wiem, co mi si stao, e tak pani skojarzyem z Lidi.
(Rozmowy na sali) (Wesoo na sali)
Witam pana Staczyka, sekretarza miasta Krakowa, pana Jacka Dubiela, penomocnika rektora UJ. Jestem lekarzem, ale musz, holender, powiedzie, e z czytaniem... No recepty musz czyta, wic...
(Gos z sali: Ale swoje.)
Nie, cudze. (Wesoo na sali)
Witam pana dyrektora Macieja Kowalczyka z Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie - Prokocimiu, pana Andrzeja Matyj z Naczelnej Rady Lekarskiej, pana Adama Fujarczuka, starost powiatu w Nysie, pana wicestarost z tego powiatu Jerzego Dunaja, pana Dariusza Jarnutowskiego, dyrektora Departamentu Ekonomiczno-Finansowego w Narodowym Funduszu Zdrowia, pani Urszul Michalsk z Federacji Zwizkw Zawodowych Pracownikw Ochrony Zdrowia i Pomocy Spoecznej, pana Tomasza Niewiadomskiego, sekretarza Naczelnej Rady Pielgniarek i Poonych, pani Bogusaw Soch z Ministerstwa Finansw oraz oczywicie w pierwszej kolejnoci pani minister Dwornikowsk i pani dyrektor Jazgarsk.
Przystpujemy, prosz pastwa...
(Wypowied poza mikrofonem)
Nie podpisa si. (Wesoo na sali)
Witamy pana marszaka, zreszt znamy si, witam serdecznie.
Szanowni Pastwo, nie taj, e jeli chodzi o drugi punkt, to zosta on poddany pod dzisiejsze obrady na prob pana senatora Klimowicza, ktry spraw Prokocimia postanowi przedstawi na forum komisji, liczc na to, i ustosunkujemy si do wniosku o ustanowienie wieloletniego programu inwestycyjnego. Poniewa sprawa ta wymaga jednak pewnego namysu, bardzo bym prosi pani minister o...
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Tak.
Bardzo prosz, Panie Senatorze.
Senator Pawe Klimowicz:
Panie Przewodniczcy, bardzo dzikuj za wprowadzenie tego punktu do porzdku obrad.
Sprawa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu szczeglnie ley mi na sercu, zreszt myl, e nie tylko mnie i nie tylko Maopolanom, ale wszystkim, ktrzy zajmuj si szeroko rozumian sub zdrowia. Szpital Uniwersytecki w Krakowie - Prokocimiu otrzymalimy jako dar od narodu amerykaskiego w latach szedziesitych, mija wanie czterdzieci lat od momentu, kiedy rzd Stanw Zjednoczonych taki prezent Polsce ofiarowa. A wic jest to sprawa naprawd narodowa. I std wniosek z naszej strony o ustanowienie wieloletniego planu inwestycyjnego dla Szpitala w Krakowie - Prokocimiu, aby ten dar, ktry otrzymalimy czterdzieci lat temu, przynajmniej w stanie niepogorszonym, mg nadal funkcjonowa.
Dzikuj rwnie panu przewodniczcemu za to, e zaprosi pana dyrektora profesora Macieja Kowalczyka, ktry, jeli pan przewodniczcy pozwoli, przedstawi sytuacj, w jakiej szpital jest dzi. Myl, e take rektor, pan profesor Jacek Dubiel, jako organ prowadzcy przedstawi swoje zdanie, a pan Pawe Staczyk, sekretarz miasta Krakowa przedstawi sytuacj od strony miasta, to znaczy powie, jak ten problem od strony miasta wyglda i jaka jest pomoc miasta dla szpitala. Tak e jeszcze raz bardzo dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Jeli nie usysz sprzeciwu, proponowabym, eby pj za tym scenariuszem, tylko jest proba o krtkie przedstawienie sprawy z kocowym wnioskiem, dobrze? ebymy mogli posun si do przodu, moliwie sprawnie...
(Senator Pawe Klimowicz: Oczywicie, bdzie treciwie, krtko i...)
Chc powiedzie jedno, sprawa tego wieloletniego programu inwestycyjnego, centralnego... Moemy to omawia na podstawie Prokocimia, ale ju wiem, e pan senator ma te pewne pomysy w tej sprawie, jeli idzie o inne miejsca w Polsce. Mwi to ostrzegawczo.
(Brak nagrania)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Proponuj, eby pan dyrektor Maciej Kowalczyk przedstawi sytuacj szpitala.
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecicego w Krakowie - Prokocimiu Maciej Kowalczyk:
Panie Przewodniczcy! Panie i Panowie Senatorowie! Szanowni Pastwo!
Przede wszystkim raz jeszcze dzikuj za umoliwienie mi udziau w posiedzeniu. Nie ukrywam, e cho czsto wypowiadam si publicznie, w tym momencie mam olbrzymi trem, bo po raz pierwszy mam zaszczyt zabiera gos w Senacie Rzeczypospolitej. Ta trema jest troch podobna do tej opisywanej w pamitnikach przez eromskiego, przeywanej przez niego, kiedy po raz pierwszy wstpowa na Wawel. A wic ja po raz pierwszy wstpuj tutaj do Senatu.
Mam na pewno bardzo trudne zadanie, prosz pastwa, gdy jest dziesi szpitali klinicznych tej rangi, co nasz Uniwersytecki Szpital Dziecicy w Krakowie. I przekonanie pastwa, e ten wanie szpital takiego wieloletniego centralnego programu by potrzebowa, jest na pewno rzecz trudn. Ale mimo wszystko chciabym zwrci uwag pastwa na pewn wyjtkowo tego szpitala. Jest kilka aspektw.
Po pierwsze, nasz szpital jest kontynuatorem, jak to w Krakowie, pierwszego na ziemiach polskich oddziau pediatrycznego zaoonego w 1835 r., pierwszego szpitala zbudowanego w 1865 r., pierwszej kliniki pediatrycznej i trzeciej katedry pediatrii po Florencji i Wiedniu.
Budowa szpitala zostaa rozpoczta z inicjatywy Polonii amerykaskiej, nastpnie doszy do tego granty rzdu Stanw Zjednoczonych. Pierwsze budynki byy postawione w 1965 r., sukcesywnie oddawane byy kolejne. W efekcie tej pomocy, w ramach ktrej prawie cao kosztw wzia na siebie strona amerykaska, powsta szpital, i szpital ten w pewnym okresie, miem twierdzi, sta si numerem jeden, jeli chodzi o szpitale pediatryczne w Polsce. Stao si to midzy innymi dlatego, e zosta bardzo dobrze wyposaony, a nastpnie, co jeszcze waniejsze, strona amerykaska zadbaa o totalne wyszkolenie lekarzy - prawie wszyscy byli wielokrotnie szkoleni w najlepszych orodkach w Stanach Zjednoczonych. Nie bya to tylko inicjatywa krakowska, w tym trudnym okresie strona amerykaska przy naszej pomocy, naszej wsppracy organizowaa liczne kursy z udziaem najlepszych specjalistw ze Stanw Zjednoczonych dla caego kraju. cznie odbyo si kilkadziesit takich kursw.
Szpital dziaa, rozkwita, wszystko, powiedzmy sobie, szo dobrze, mielimy sta pomoc ze strony rzdu Stanw Zjednoczonych. Bardzo czsto nawet, w przypadku jakich potrzeb, ktre powinny by zaatwione miejscowymi siami, mwiono nam: zrbcie to, Amerykanie wam na pewno pomog. W efekcie szpital sta si jednostk, ktra jest szpitalem ostatniej szansy dla najciej chorych dzieci - nie tylko w Maopolsce, nie tylko w wojewdztwach ociennych, w wielu przypadkach przyjmujemy dzieci z caej Polski, dotyczy to zwaszcza wrodzonych wad, zabiegw kardiochirurgicznych, cikich oparze i wielu, wielu innych schorze. Powiedziabym, e kompleksowo tego szpitala jest chyba najwiksza w Polsce. Posiadamy, na przykad, jeli chodzi o moliwoci leczenia nowotworw, dosownie wszystko, nie tylko diagnostyk, ale rwnie wasn radioterapi, ktr zreszt dziki pomocy Ministerstwa Zdrowia bdziemy teraz rozwija, wzbogaca o drugi akcelerator. A wic jest to jednostka niezwykle potrzebna dla regionu i dla caej Polski.
Tymczasem w momencie, kiedy odzyskalimy nasz upragnion niepodlego, Amerykanie powiedzieli, e ju moemy sobie dawa rad sami i szpital zacz popada w due kopoty, jeli chodzi o jego infrastruktur. Prosz zwrci uwag na to, e najstarsza cz jest z 1965 r., to ju s czasem dwa pokolenia, mona powiedzie, dwie generacje do tyu. Szpital nie utrzymuje ju standardw elektrycznych, gazowych i tak dalej. Jednym sowem, wymaga totalnego remontu, totalnej modernizacji i to dotyczy w wikszym lub mniejszym stopniu wikszoci oddziaw, ktre zbudowane s bardzo adnie, bardzo efektownie, no ale konieczno tego remontu jest bezwzgldna. Niektre oddziay wysoce specjalistyczne wygldaj czasem gorzej ni oddziay w szpitalach powiatowych.
Chciabym pastwu powiedzie, e moja dyrekcja przy wsppracy z rnymi ludmi dobrej woli... Nie czekamy tylko na cud, nie czekamy na zbawienie, zrobilimy bardzo wiele. Bdzie realizowana z funduszy europejskich z udziaem wojewdztwa, ze wsparciem marszaka, budowa bloku operacyjnego i intensywnej terapii. Zrobilimy wiele przy pomocy sponsorw, bo nauczeni dowiadczeniem z Amerykanami, staralimy si o przernych sponsorw. Powstao wiele znakomitych oddziaw, najnowoczeniejszy chyba w Europie oddzia patologii intensywnej terapii noworodka, oddzia intensywnej terapii kardiochiurgicznej. Jeden z oddziaw onkologii zosta cakowicie wyremontowany, totalnie zmodernizowany dziki pomocy rozmaitych sponsorw, rozmaitych fundacji, bez udziau rodkw z budetu. A wic nie czekamy tylko na wsparcie, ale sami staramy si to zachowa.
Chc jeszcze tylko powiedzie, e oszacowalimy te koszty. Jeli chodzi o poprawienie substancji budowlanej, koszty byyby... Moe pozwol sobie je przytoczy, bo to s konkretne liczby: 126 milionw z - roboty budowlane; wyposaenie technologiczne i meblowo-gospodarcze - 24 miliony; wymiana i uzupenienie aparatury medycznej i laboratoryjnej - 48 milionw, co razem daje 198 milionw z.
Szanowni Pastwo, koczc to wystpienie, powiedziabym, e przesanki do objcia szpitala pomoc s nastpujce. Rzeczywicie by to dar Stanw Zjednoczonych, ale w tym miejscu na pewno musiaby i tak kiedy powsta szpital tej rangi, zbudowany ze rodkw z budetu pastwa. A w ten sposb te pienidze zostay zaoszczdzone. W tym momencie szpital znajduje si w takim stanie, e ustanowienie takiego programu, pozwoli mu powrci do wietnoci w cigu paru lat. Myl, e podjcie tego tematu byoby bardzo istotne dla naszych kontaktw ze Stanami Zjednoczonymi, tym bardziej, e zrobilimy pierwsze kroki, aby ponownie nawiza kontakt z fundacj, ktra szpital wyposaaa. I istnieje taka moliwo: fundacja skania si do pewnej pomocy, jeli chodzi o aparatur, ale nie dotyczy to, niestety, remontw budowlanych. Powstaby wtedy obiekt stosunkowo tanim kosztem, mimo tych wielkich sum, jakie przed chwil wymieniem, ktry w krtkim czasie staby si rzeczywicie nasz wizytwk i wizytwk naszej wsppracy ze Stanami Zjednoczonymi. Bardzo serdecznie dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj bardzo.
Prosz o zabranie gosu pana profesora Jacka Dubiela, przedstawiciela pana rektora.
Penomocnik Rektora Uniwersytetu Jagielloskiego Jacek Dubiel:
Dzikuj bardzo.
Panie Przewodniczcy! Pani Minister! Panie i Panowie Senatorowie!
Fakt, e reprezentuj Uniwersytet Jagielloski, obliguje mnie do dwch bardzo istotnych wspomnie zwizanych ze szpitalem dziecicym. Pierwszy fakt to 1965 r., rok oddania tego szpitala - wtedy rozpoczem swoj przygod z medycyn, i drugi fakt - w murach tego szpitala przeyem najbardziej wzruszajce spotkanie z papieem Janem Pawem II, ktry wykazywa wyjtkow trosk o populacj dzieci chorych.
Panie Przewodniczcy, pan dyrektor waciwie przedstawi ju histori, przedstawi i obecny stan. Ja przedstawi wobec tego stanowisko uczelni, ktra jest organem zaoycielskim szpitala. Ona wykazuje trosk o utrzymanie prestiu tej jednostki - wzorcowej, bdcej wizytwk uczelni na wiecie. Poczuwa si do odpowiedzialnoci za stan zdrowotny tej najbardziej naraonej obecnie populacji, populacji dzieci, oraz bierze na siebie odpowiedzialno zawodow za utrzymanie poziomu lecznictwa pediatrycznego w obszarze objtym jej nadzorem oraz w obszarze caej Polski. Na posiedzeniu senatu Uniwersytetu Jagielloskiego zadano mi kiedy pytanie: co panowie zrobilicie w okresie swojej kadencji, eby na trudne pytanie spoeczne, co zostawiacie swoim nastpcom, odpowiedzie lakonicznie - niewiele?
Dlatego reprezentujc najstarsz uczelni w Polsce, prosz Wysok Komisj, aby przyja wniosek, a tym samym speni si oczekiwania spoeczne co do wniesienia istotnego wkadu w popraw zdrowotnoci tej najbardziej potrzebujcej grupy, a wic tych, ktrzy po nas przyjd, i tych, ktrzy bd nas rozliczali z dokona. Dzikuj bardzo.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj bardzo.
Senator Pawe Klimowicz:
Jeszcze bardzo prosz pana Pawa Staczyka, sekretarza miasta Krakowa, o zabranie gosu.
Sekretarz Miasta Krakowa Pawe Staczyk:
Szanowny Panie Przewodniczcy! Szanowni Pastwo!
Ja ju bardzo krtko. Z uwagi na to, e Uniwersytecki Szpital Dziecicy pooony jest w granicach miasta Krakowa, problemy z modernizacj tego szpitala byy miastu przedstawiane ju od kilku lat. Po zmianie przepisw ustawy o zakadach opieki zdrowotnej, ktre umoliwiaj udzielanie dotacji take jednostkom samorzdu terytorialnego na rzecz zakadw prowadzonych przez inne podmioty, sytuacja ta bya wnikliwie przeanalizowana i pewne dotacje ju zostay udzielone. Ale uwiadomilimy sobie jedn spraw i tylko to chciabym tutaj powiedzie. Ot racjonalne zaangaowanie rodkw publicznych, zarwno jednostek samorzdu terytorialnego, czyli miasta Krakowa, jak i wojewdztwa maopolskiego, ktre ma miejsce, w moim przekonaniu i w przekonaniu samorzdu miasta, bdzie moliwe tylko po ustanowieniu waciwego dla tych celw instrumentu, czyli programu wieloletniego, w ktrym take do rozwaenia pozostaje zakres finansowego udziau samorzdu terytorialnego w realizacji takiego programu. To znaczy, nie mwimy tu tylko i wycznie o prostym zaplanowaniu tego w budecie pastwa, ale take o tym, abymy mogli zaplanowa wydatki samorzdowe, ktre planujemy w zadaniowym ukadzie wieloletnim, wieloletnim planowaniu inwestycyjnym. Ustanowienie takiego programu niewtpliwie umoliwioby poczenie tych rodkw i dao ten racjonalny efekt, o ktrym bya tu mowa. Dzikuj bardzo.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj bardzo.
Widz, e pan marszaek chce jeszcze zabra gos.
Bardzo prosz, Panie Marszaku.
Marszaek Wojewdztwa Maopolskiego Marek Nawara:
Panie Przewodniczcy! Pani Minister! Szanowna Komisjo!
Rola szpitala w Prokocimiu jest naprawd ponadregionalna, zasig jego dziaalnoci obejmuje ca Polsk. Nie ukrywam, e budowana magistrala obwodnicy wpynie na doposaenie i odnowienie caoci substancji szpitala w Prokocimiu, co spowoduje zdecydowanie lepszy stan ochrony zdrowia wanie tych najmniejszych mieszkacw. Zapotrzebowanie na dzie dzisiejszy to okoo 200 milionw z, co tu wykaza dyrektor Kowalczyk. Wojewdztwo nie jest w stanie w takiej sytuacji pomc. Doskonale wiemy i zdajemy sobie spraw z tego, e rodki maopolskiego regionalnego programu operacyjnego to jest 120 milionw z, czyli stanowczo za mao. Pidziesit trzy jednostki powiatowe, wojewdzkie plus szpitale uniwersyteckie. Jest to naprawd kropla w morzu, jeden milion euro na jedn jednostk szpitaln.
Umieszczenie szpitala dziecicego w programie indykatywnym byo jak najbardziej racjonalne i konieczne, i mamy tego pen wiadomo. Ale jeeli dzisiaj nie udzielimy pomocy i nie zajmiemy si wanie tym kompleksem w Prokocimiu, to uwaam, e, tak jak tu wspomnia profesor Jacek Dubiel, historia nam moe tego nie wybaczy. Musimy t substancj odnowi i doprowadzi do na tyle waciwej pozycji, aby moga rwnie peni rol ochrony dziecka. Przypomn, e Maopolska ma trzy miliony dwiecie szedziesit tysicy mieszkacw, tylko Maopolska, a to jest 8% spoecznoci caego kraju. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj bardzo.
Czy ju w tej fazie pani minister chciaaby si do tego odnie i wyjani prawn sytuacj zgaszanego dzisiaj postulatu?
Bardzo prosz.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Mariola Dwornikowska:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy.
Szanowni Pastwo! Wysoka Komisjo!
Jeeli chodzi o postulat zgaszany przez pana senatora i przedstawion przez pastwa informacj, to oczywicie jest to powodem gbokiej troski ministra zdrowia. Tym bardziej, e obecnie zarzdzanie szpitalami klinicznymi odbywa si poprzez akademie medyczne, jest sprawowane przez poszczeglnych rektorw. I w tym zakresie minister zdrowia, w ramach moliwoci finansowych w poszczeglnych latach, udziela szpitalom pomocy.
Jeeli chodzi o informacj dotyczc wsparcia przez ministra zdrowia, to byo ono udzielane w pewnym zakresie, zwizanym z zakupami sprztu, w 2008 r. rozpoczto modernizacj pracowni radioterapii. Jest na to w budecie przewidziana kwota w wysokoci 1 miliona 573 z. Na nastpne lata take przewidziano rodki na zrealizowanie tej inwestycji. Z tego, co rozumiem, to jest tylko cz postulatu, ktry przedstawi pan dyrektor. Jeeli chodzi o przepisy ustawy budetowej, to wskazuj one, e w przypadku ustanowienia programu wieloletniego wnioskodawca musi zoy wniosek na rce odpowiedniego ministra, w tym przypadku ministra zdrowia. Taki wniosek jest rozpatrywany. Jak rozumiem, przedstawiona tu sprawa bdzie miaa znaczenie precedensu opiniowania takiego wniosku przez komisj senack.
Mog jeszcze powiedzie tak: ta inwestycja moe by te podzielona na pewne etapy. Pan marszaek powiedzia o wsparciu urzdu marszakowskiego i wojewdztwa w ramach programw operacyjnych. Programy operacyjne dotycz programw regionalnych, ale s te realizowane na szczeblu centralnym. Z dowiadczenia wiem, e akademia, uniwersytet i szpital bardzo aktywnie uczestnicz w aplikowaniu o rodki unijne. Jeeli chodzi o sfer modernizacji i innowacji, to suma tych rodkw jest okrelona. One s w zasigu moliwoci szpitala i na pewno w tym zakresie bdziemy suy wsparciem. W imieniu ministra zdrowia mog tylko powiedzie, e w Ministerstwie Zdrowia jest Departament Funduszy Strukturalnych, ktry od niedawna przej nowe zadania. Ma on wspiera nasze placwki, informowa, gdzie mona aplikowa, i pomaga pozyskiwa rodki. Takie wyjcie, jeeli chodzi jeszcze o finansowanie i o przyszo tego szpitala, tutaj pastwu przedstawiam. Istnieje jeszcze moliwo wsparcia ewentualnie w przypadku tych wnioskw, ktre maj ju preumow. Minister zdrowia oczywicie dooy wszelkich stara, aby mogy by pozyskane rodki z rezerwy celowej. A wic istniej moliwoci, aczkolwiek pewne ramy formalnoprawne wytyczaj taki, a nie inny, sposb postpowania, ktry musi by dopeniony, aby zadanie mogo by kontynuowane. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Otwieram dyskusj.
Bardzo prosz.
(Senator Pawe Klimowicz: Jedno zdanie.)
Tak, bardzo prosz.
Senator Pawe Klimowicz:
Bardzo dzikuj, Pani Minister, za to, co pani powiedziaa, e widzi pani potrzeb ustanowienia takiego programu. Zdaj sobie spraw, e programy wieloletnie s ustanawiane przez Rad Ministrw, wic wniosek komisji byby wnioskiem intencyjnym. Zdajemy sobie z tego spraw, ale myl, e jest to pierwszy krok i e znajdziemy zrozumienie u pastwa senatorw. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Nie widz na razie zgosze.
(Wypowied poza mikrofonem)
Tak? Prosz bardzo.
Senator Micha Oka:
Oczywicie potrzeb remontu i odnowienia caego szpitala widz, bo jako pracy tego szpitala znamy wszyscy. Niejednokrotnie, bdc w Stanach, spotykaem lekarzy wanie z tego szpitala w rnych orodkach medycznych i opinie na ich temat byy zawsze jak najlepsze.
Chciabym zada tylko par pyta dyrektorowi szpitala, kliniki. Jaka kwota zostaa w ostatnich latach zainwestowana w remonty? Jaki jest kosztorys na cao remontu szpitala? Czy i kiedy wystpowalicie pastwo o taki program do rzdu, o wsparcie z budetu centralnego? Czy otrzymywalicie ju kiedy tak pomoc?
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Bardzo prosz.
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecicego w Krakowie - Prokocimiu Maciej Kowalczyk:
Szanowni Pastwo, oczywicie wystpowalimy wielokrotnie o sfinansowanie rnych elementw naszej modernizacji. Ale bylimy realistami, zdawalimy sobie spraw, e zazwyczaj doranie budet okrela, e mamy poda trzy najwaniejsze rzeczy, z czego czasem pierwsza wychodzia. Musz oczywicie przyzna, e jeli chodzi o aparatur, to z tego tytuu otrzymalimy wsparcie w ostatnim okresie, otrzymalimy gammakamer za ptora miliona zotych. Ale na same remonty i modernizacj niestety nie udao nam si uzyska adnych rodkw. I dlatego - myl, e trzeba si tu nawet troch pochwali - olbrzymim wysikiem wasnym organizowalimy sponsorw i zdoalimy zrobi to, co pastwu przedstawiem. Ten materia, jeli pan przewodniczcy wyrazi na to zgod, pozwol sobie przekaza, mam kilkanacie egzemplarzy takich wstpnych, skrtowych informacji. Jeli chodzi o cao, o te koszty, o ktrych pan senator wspomina, to, co przedstawiem, jest oczywicie w tym momencie oparte na pewnych szacunkach, biorcych pod uwag stopie... Ale myl, e to nie bardzo odbiega od tych kosztorysw, ktre, gdyby taka rzecz zostaa ustalona, zostayby przekute na konkretne projekty. Roboty budowlane wyceniamy na 126 milionw z, to jest kubatura 57 tysicy m2; wyposaenie - 24 miliony z, wymiana i uzupenienie aparatury medycznej i laboratoryjnej - 48 milionw z. Jest te wymieniony udzia wasny, o ktry staramy si w Ministerstwie Zdrowia, na uzupenienie tej dotacji unijnej, przeznaczonej na budow bloku operacyjnego. Do pastwa skadamy te nasze proby, powiedziabym, systematycznie. To wynika, prosz pastwa, z tego, e jak kiedy obliczylimy - a staralimy si to uczyni bardzo uczciwie - na budow tego bloku potrzeba 7 milionw 500 tysicy euro. Ale cena euro znacznie spada i w zwizku z tym ta kwota pokrywa 55% kosztw budowy.
(Wypowied poza mikrofonem)
No wanie. Ale w tym zakresie liczymy na wsparcie, Pani Minister. To jest oczywicie rozoone na cztery lata, 20 milionw rozoone na cztery lata. Myl, e te pienidze bd bardzo dobrze zainwestowane.
Szpital jest rozlegy, szpital jest duy, oczywicie nie jest za duy. Taki plan, na jaki moglibymy sobie pozwoli, kiedy mielibymy pen wiadomo, e, na przykad, w cigu czterech lat bdzie mona to zrobi... No w takim ukadzie jest rzeczywicie moliwo gospodarskiego zaplanowania wszystkiego, bo w tej chwili staramy si odnawia poszczeglne elementy, ale tak naprawd w wielu wypadkach potrzebna jest wymiana caej infrastruktury technologicznej. Przykadowo, koszt remontu jakiego oddziau to 5 milionw z, ale do tego dochodzi infrastruktura, ktra jest saba, i wymaga inwestycji, na przykad rzdu, 10 milionw. Takie kompleksowe podejcie pozwoli zdecydowanie zaoszczdzi pienidze. Wtedy zaplanujemy to w sposb taki, e adna zotwka nie bdzie stracona.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj bardzo.
Sam te jestem z tym szpitalem sentymentalnie zwizany. Pamitam, e Polska dostaa pomoc zboow po 1956 r. od Amerykanw i poszczeglne miasta realizoway rne inwestycje. Wrocaw otrzyma trzy budynki akademii rolniczej, ktre do dzisiaj stoj i te byy remontowane w minionych latach. Krakw dosta pikny szpital. Ja take byem w tym szpitalu w czasie wizyty Ojca witego. Oczywicie mam jak najlepsz opini o tej placwce, co nie zmienia faktu, e stajemy wobec pewnego trudnego problemu, jakim jest procedura aprobaty dla wejcia tego w cykl centralnej inwestycji. Ciesz si, e pani minister jest z nami, rozumiem, e wniosek formalnie zostanie przez pastwa zoony. To dzisiejsze spotkanie ma na celu analiz zasadnoci i myl, e to zostao tu ju mocno uargumentowane. Wana jest te obecno przedstawicieli UJ, bo akademia medyczna staraniem take pana rektora Andrzeja Szczeklika, jak pamitam... Wtedy byem ministrem zdrowia i popieraem poczenie Akademii Medycznej i UJ. Uwaaem, e jest to rozwizanie systemowe. W Polsce zazwyczaj realizowany jest inny scenariusz, przemalowywania szyldw, a tam rzeczywicie doszo do wczenia struktury akademii medycznej do struktury Uniwersytetu Jagielloskiego. To te jest jaki argument. Mona by duo ich zebra, ale jest akademia medyczna, jest marszaek, s przedstawiciele miasta. Oznacza to, e jest pena wsppraca w ratowaniu substancji i e nie tylko budet centralny ma by angaowany w wyprowadzenie tej instytucji na prost. Taka jest moja opinia.
Zgasza si jeszcze pan senator Muchacki.
Bardzo prosz.
(Senator Micha Oka: Mwic krtko, Panie Przewodniczcy, rokowania s pomylne.)
A wiecie jak to byo w wierszu Krasickiego z tym...
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Senator Rafa Muchacki:
Rafa Muchacki, dzikuj bardzo.
Szanowni Pastwo, zasadnicza kwestia: mnie si ten pomys bardzo podoba, nie jestem dzieckiem, jak wida, ale jestem mieszkacem poudnia Polski, jestem z Bielska i wiem, e cae poudnie Polski korzysta z Prokocimia, nie mwic ju o rzeczywicie rewelacyjnej onkologii, ktra tam jest.
Kolejna sprawa. Jednak byby to duy wstyd, gdyby ten orodek nie rozkwita i gdyby nie byo pienidzy na ten remont. Po prostu Amerykanie powiedzieliby: patrzcie, dalimy wam co za darmo, a wy tego nawet nie potrafilicie utrzyma. Tak e na pewno jest to dla nas, dla wszystkich Polakw, sprawa polityczna. Ale przede wszystkim jest to sprawa zdrowotna. Jest to rzeczywicie orodek na najwyszym wiatowym poziomie i te dzieci musz by w odpowiednich warunkach leczone. Wiadomo, e po czterdziestu latach instalacje gazowe, elektryczne, no, wszystko to trzeba powymienia. Mnie osobicie ten pomys si podoba i cieszy mnie to, e jest tu tak dua reprezentacja caego rodowiska maopolskiego. A wic jestem jak najbardziej za, bdziemy tu z pewnoci, przynajmniej ja bd, ten projekt, popiera. Dzikuj.
Senator Pawe Klimowicz:
Panie Przewodniczcy, jeli mona, zgasza si jeszcze pan profesor Andrzej Matyja z Naczelnej Rady Lekarskiej.
Czonek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja:
Panie Przewodniczcy, wydaje mi si, e cho ten wniosek nie spenia do koca wymaga formalnych - pani minister powiedziaa, e powinien wpyn do Ministerstwa Zdrowia - to jeeli uzyskaby akceptacj, o co prosz Wysok Komisj, to przekonanie resortu byoby ju, no, inne... To jest jedna kwestia.
I druga. Ten instytut zawsze nazywano Polsko-Amerykaskim Instytutem Pediatrii. Taka nazwa funkcjonuje w Polsce do tej pory, mimo e sytuacja si zmienia. I jeli obecna sytuacja takich jednostek nie bdzie dostrzegana przez central, a tylko przez samorzd wojewdzki, samorzd miejski - zreszt pan senator ju to powiedzia - to doprowadzi to do tego, e za par lat bdziemy si wstydzi, emy otrzymali co w darze i zmarnowalimy to. Przyjcie takiego wniosku przez ministerstwo, centralny budet, poparcie go przez Wysok Komisj, spowoduje take... No program finansowania dugofalowego wraz z budetem marszaka i budetem miasta, ktre te w jaki sposb partycypuj w odbudowie i dostosowaniu, zgodnie z przyjtym zreszt rozporzdzeniem co do wymogw sanitarnych i technicznych pomieszcze... Wydaje mi si, e jeeli te wszystkie rodki z rnych rde skumulowayby si, to wtedy ten instytut polsko-amerykaski byby na takim poziomie, e wszystkie nasze dzieci mogyby z tego skorzysta. Dzikuj bardzo.
(Brak nagrania)
Senator Janina Fetliska:
Dzikuj bardzo, Panie Przewodniczcy.
Jestem reprezentantk pnocnego Mazowsza, ale pochodz z Krakowa. Bardzo zabiegaam u pana przewodniczcego, eby ta sprawa, sprawa szpitala polsko-amerykaskiego, znalaza si w dzisiejszym porzdku obrad komisji, poniewa uwaam, e polsko-amerykaski szpital ma tak du tradycj i tak pikn misj spenia dla poudnia Polski, a czasem i dla caej Polski, e naley to omwi.
Musz powiedzie, e oprcz misji podstawowej, medycznej, spenia on te inn misj, ja to pamitam z czasw modoci. Ot podczas budowy tego szpitala wprowadzono amerykask organizacj pracy na budowie. Co si okazao? Polacy uczyli si, jak naley pracowa, organizowa prac i jak naley odlicza z czasu pracy wyjcie na papierosa i tak dalej, i tak dalej. Po caym Krakowie kryy opowieci, jak wyglda organizacja pracy po amerykasku. Myl, e to byo pierwsze praktyczne zetknicie si z takim prawdziwym podejciem zachodnim, etosem pracy i organizacj pracy.
Myl, e w dzisiejszej sytuacji - kiedy ja ju tylko bywam w Krakowie i ogldam szpital, gdy jad na cmentarz, gdzie pochowani s moi rodzice, patrz, jak ten szpital cigle si rozwija, mimo rnych trudnoci. Widz, e to wzgrze jest coraz bardziej zabudowane - tam s po prostu dobrzy gospodarze. I myl, e warto, eby pastwo rzeczywicie zoyli ten wniosek i eby on znalaz uznanie w Ministerstwie Zdrowia. Gorco popieram wszystkie wnioski, ktre dotycz szpitala polsko-amerykaskiego w Krakowie. Dzikuj bardzo.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Czy pani minister chce jeszcze zabra gos?
Bardzo prosz.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Mariola Dwornikowska:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy.
Chciaabym tylko tak krciutko to podsumowa.
Jak rozumiem, ten wniosek bdzie zoony do ministerstwa. Nasze poparcie - myl, e wszystkich, jeeli chodzi o sfer zdrowotn, bo mamy na uwadze maych pacjentw - jest oczywiste. Rozumiem powody dbaoci o t spucizn, ktra zostaa Polsce przekazana przez nard amerykaski, ch dooenia wszelkich stara, aby pokaza, e Polak potrafi o to dba. Ale chc te pewnego pragmatycznego podejcia, w zwizku z czym wska na jeden draliwy punkt. Pan dyrektor pewnie przyzna - pomijajc spraw dotyczc aspektw medycznych - e bieca sytuacja szpitala jest dosy trudna. Pan dyrektor wie take, e w tym zakresie ma wsparcie z Ministerstwa Zdrowia w ramach moliwoci, jakie minister zdrowia ma w tym roku. Chciaabym zauway, e wszelkie rozwizania, ktre bd przedstawione w programie wieloletnim, musz w jaki sposb przeoy si na to, jaka bdzie przyszo tego szpitala. Istotne jest to, ebymy potrafili si cieszy z tego, co mamy, ale nie mniej istotne jest to, eby nasi pacjenci byli bezpieczni i czuli si tam pewnie, byli leczeni na wysokim poziomie, w dobrych warunkach. Zwracam jednak uwag na aspekt pragmatyczny, finansowy...
(Wypowied poza mikrofonem)
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecicego w Krakowie - Prokocimiu Maciej Kowalczyk:
Panie Przewodniczcy, sytuacja szpitala wyglda nastpujco. Jest to chyba smy rok, odkd zostaem dyrektorem. Przez siedem lat trzymalimy si, zaduenie byo w granicach 3-4 milionw z, a wic waciwie to byo nic, w granicach amortyzacji, dawalimy sobie rad. Niestety, obecna sytuacja jest inna. W tej chwili zmagam si z kopotami zwizanymi z tym, e wynagrodzenia w tym szpitalu byy niezwykle niskie i dlatego, gdybym nie podnis wynagrodze, musielibymy zaprzesta dziaalnoci tego szpitala. W istocie teraz zaduenie jest w granicach 15 milionw z - mwi o zadueniach wymagalnych. Nie jest to duo, ale problem polega na tym, e nie do koca bilansuj si biece wydatki. A to stworzyo dla nas now sytuacj, z ktr na pewno si uporamy, bo skoro dawalimy sobie rad przez te siedem czy osiem lat, i rzeczywicie nie byo adnych wikszych zagroe, to i w tym momencie musimy to pokona.
Chc zwrci uwag na to, e rzeczywicie podnosimy stale ten problem, e wiadczenia, zwaszcza dla dzieci, s bardzo niedofinansowane. Koszty leczenia dzieci s znacznie wysze ni koszty leczenia dorosych, a fakt ten nie znajduje do tej pory jakiego odzwierciedlenia w nowoczesnych katalogach. Szef NFZ obiecuje, e nowe jednostki zawieraj takie rozrnienie, my mamy po prostu wyliczenia i bez przerwy staramy si o tym mwi. Mwic nieskromnie, Pani Minister, to jest dla nas rzeczywicie problem numer jeden. Jestemy jedynym szpitalem dziaajcym w tym zakresie i wszystkie najtrudniejsze przypadki trafiaj do nas. Dotychczasowy katalog nie dawa w zasadzie moliwoci odzyskania rodkw, ktre wydawalimy na leczenie dzieci. To jest wanie problem szpitala ostatniej szansy, szpitala, ktry podejmuje si tych wszystkich dziaa, bo na co innego nie pozwala nam ani etyka, ani sytuacja spoeczna.
To nie s w tej chwili wielkie problemy, ale chc zwrci uwag, e wszystko idzie w parze. Kwestia pewnej substancji, ktra wymaga mimo wszystko biecych nakadw, w sytuacji, w ktrej w jaki sposb do tego przyczynia si te... Zapewniam pani minister, e my dziaamy na wszystkich moliwych frontach, aby doprowadzi do sytuacji, w ktrej to wszystko po prostu dobrze zacznie dziaa.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj bardzo.
Pan senator Waldemar Kraska, prosz.
Senator Waldemar Kraska:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy.
Sucham pana dyrektora i myl, e szkoda, i nie omawialimy dzisiaj tego pierwszego punktu, bo by moe pan dyrektor wyszedby ju w tej chwili z tego posiedzenia o te 15 milionw z bogatszy. No ale nie byo to moliwe.
Troszk zmartwi mnie gos pani minister, ktra nieco sceptycznie do tego podchodzi. My nie jestemy wadni, eby wprowadzi ten program w ycie i zasugerowa co ministerstwu, ale nie chciabym, eby tak liczne gremium wyszo z tego spotkania z poczuciem, e tylko sobie troszk pogadalimy i na siebie popatrzylimy.
Panie Przewodniczcy, a moe bymy w imieniu komisji wystosowali do Ministerstwa Zdrowia w jakiej formie poparcie dla tej sprawy? Jak sysz, wszyscy chcemy, eby ten szpital w dalszym cigu pracowa, kwit i tak dalej. Myl, e kto ma co wsplnego ze sub zdrowia, zawsze o tym szpitalu sysza tylko dobre opinie i tak w dalszym cigu bdzie. Dobrze by byo, eby to posiedzenie miao jaki konkretny owoc, eby si nie skoczyo tylko na tych kilku minutach naszego spotkania. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Senator Gogacz, bardzo prosz.
Senator Stanisaw Gogacz:
Dzikuj bardzo, Panie Przewodniczcy.
Syszelimy tu oczywicie... Ten punkt dotyczy gwnie spraw inwestycyjnych, a jeli sprawy inwestycyjne, to senat uczelni, to ministerstwo... I oczywicie program, nad ktrym dyskutujemy. Z tego, co syszymy od pani minister, rwnie pynno finansowa jest bardzo wana, bo ona po prostu wpywa na ewentualno przyznania rodkw na tego typu programy. Moje pytanie w zasadzie bardziej powinno by skierowane do Narodowego Funduszu Zdrowia, ale myl, e te dwie instytucje, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, koresponduj ze sob w sposb bardzo wyrany. Mianowicie interesuje mnie nastpujca kwestia. Czy pastwo, jako ministerstwo, jako Narodowy Fundusz Zdrowia, zamierzacie zwikszy wycen procedur wiadczonych na rzecz maego pacjenta, tak aby w porwnaniu do procedur dla dorosych byy one lepiej wyceniane? Czy ministerstwo myli nad tym, eby byy to procedury, ktre bd si po prostu zwracay? To jest moje pytanie. Dzikuj bardzo.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Pan marszaek, prosz bardzo.
Marszaek Wojewdztwa Maopolskiego Marek Nawara:
Tytuem uspokojenia, Pani Minister, co do pynnoci finansowej szpitala. Ja, co prawda, nie mam takich statycznych danych szpitala uniwersyteckiego, jakimi dysponuje dyrektor Kowalczyk, jednak musz powiedzie, e skromno pana dyrektora nie pozwala mu si przyzna do tego, e jest jednym z najlepszych menederw w Krakowie. Nie tylko jego wiedza medyczna, ale i zarzdzanie szpitalem jest naprawd wzorowe. Majc siedemnacie jednostek szpitalnych, yczybym sobie mie u siebie takiego menedera. Idc dalej, zdradz, e podpisalimy preumow na te inwestycje, i wojewdztwo dokadnie analizowao warunki finansowe, jakie ma szpital. I te z ubiegego roku naprawd nie budziy adnych wtpliwoci. Oby tylko wprowadzenie jednorodnych grup pacjentw nie pogorszyo sytuacji, bo wynik I kwartau, przynajmniej w moich jednostkach szpitalnych, niestety, jest ju gorszy i tam, gdzie nigdy tego nie byo, jest minus.
(Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz: Ale to wynika z symulacji, Panie Marszaku? Bo przecie JGP jeszcze nie weszy...)
Tak, tak, z symulacji. By przeprowadzany pilota.
(Wypowied poza mikrofonem)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Aha. Dobrze, ale byo pytanie, a jest te przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia wpisany na list. Czy ju go nie ma?
(Gos z sali: Jest, jest.)
Bardzo prosz. Zadekowa si wrd senatorw... (Wesoo na sali)
Bardzo prosz, czy moe pan co powiedzie na ten temat? Co z wycen tych procedur? Prosz o odpowied na pytanie pana senatora Gogacza.
Dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego w Narodowym Funduszu Zdrowia Dariusz Jarnutowski:
Panie Przewodniczcy! Wysoka Komisjo!
Niestety, nie posiadam takiej wiedzy z zakresu jednorodnych grup pacjentw. Wiem, e trwa pilota, ktrego wyniki obecnie s analizowane przez pracownikw Narodowego Funduszu Zdrowia i trwaj korekty zwizane wanie z wynikami tego pilotau.
(Wypowied poza mikrofonem)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Pan senator Krajczy jeszcze nie zabiera gosu, musi by porzdek.
Senator Norbert Krajczy:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy, za porzdek.
Panie Przewodniczcy! Pani Minister!
Chciabym tylko zwrci uwag na pewn kwesti. Rozumiem - dzie dzisiejszy, rozumiem - lobbing. No ja dzisiaj wyleciaem z Wrocawia. Jest tam szpital, ktry pan przewodniczcy na pewno zna, dawniej nazywany Szpitalem Czterdziestolecia PRL. I myl, e gdyby tylko pan profesor Witkiewicz wiedzia, z tak sam ekip by tu do nas przyjecha. Zastanwmy si, bo jest to precedens w naszej dziaalnoci. Nie podwaam tego, e decyzja ma by inna ni na tak, chocia na szczcie to ministerstwo bdzie decydowao o przyznaniu tych rodkw. Ale mwi, e chtnych do takiego programu, jak si o nim dowiedz, bdzie duo, duo wicej. Mwi to dlatego, e jak pado co na temat zadue, to pan profesor, przedstawiciel izby lekarskiej, a si achn. Nie byo punktu pierwszego, na tej sali jest dwch starostw, ktrzy reprezentuj okoodwustutysiczne skupisko i od szeciu lat maj dwa ZOZ niezaduone.
Chciabym zapyta pani minister - przepraszam, e tak miao tutaj usiadem - czy w zwizku z tym, e pastwo odduacie szpitale, jeeli bd przeksztacenia, macie te pomys dla tych, ktrzy nie maj dugu, a zostali ju dwukrotnie postawieni do kta. Ja jestem dyrektorem postawionym do kta za tak zwan ustaw 203, po prostu wypaciem no i nie wskazaem tego, ktry mia by patnikiem. W zwizku z tym w naszym prawie jest to ju sprawa osdzona, czyli de facto naley mi si 14 milionw z, ale ja ich nie otrzymaem. Z pierwszego, drugiego odduenia, bo te takie byy, nic nie dostaem - jako jednostka niezaduona. Oczywicie, dostaem moliwo zakupu, chyba za ministra Balickiego, sprztu za okoo 1 milion z, ale musiaem mie udzia wasny.
Chciabym zapyta pani minister, bo rozumiem, e zaraz bd inne punkty i pani minister wyjdzie, czy w ministerstwie mylicie te pastwo o tych szpitalach, ktre s dobrze zarzdzane, ktre nie maj adnych dugw. I co w zwizku z tym, jaka jest propozycja? le zarzdzali, bo nie mieli dugw. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
To jest gorcy temat, aczkolwiek nie na dzisiaj. Myl, e musimy do niego wrci, jak bdziemy rozwaa sprawy scenariusza, ktry by nie karci...
Przypomn, e w poprzedniej kadencji w gronie senatorw bya pani Elbieta Gelert, ktra wskazywaa wanie na problem dysproporcji pomidzy nakadami na ratowanie zaduonych a premiowaniem tych, ktrzy ciskajc wydatki, w jaki sposb te placwki chronili.
Skoro ju to pytanie pado, to moe pani minister uchyliaby nam rbka tajemnicy, czy tutaj... Ja pamitam, e midzy innymi jednym z wnioskw "biaego szczytu" - pani Doroto, prawda? - by wniosek o to, eby przy ewentualnych scenariuszach uwzgldnia tych, ktrzy si nie zaduali, przy pomocy...
(Wypowied poza mikrofonem)
Bdziemy za chwil zamyka. Jest wniosek pana Waldemara Kraski o to, eby zakoczy t spraw jak konkluzj naszej komisji. Ja te po drodze mylaem, w jakiej formie by to miao by.
Ale jeszcze bardzo prosz o wypowied pani minister, poniewa rzeczywicie jest to temat, ktry... Moe warto posucha tego, co pani minister ma do powiedzenia, w zwizku z tym, czy rozwaane s w ministerstwie jakie formy wsparcia dla tych jednostek, ktre zawsze... Wszystkie nasze jednostki cierpi na deficyt rodkw inwestycyjnych, pienidzy na aparatur. Czy ministerstwo w tej sprawie co planuje?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Mariola Dwornikowska:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy.
Pan przewodniczcy i szanowna komisja wybacz, ale bd konsekwentna w tym, co powiedziaam, jeeli chodzi o spraw dotyczc odduania i tematu zwizanego z sytuacj finansow przeksztacanych zozw. Ten element i ta sprawa bdzie przedstawiana w najbliszych dniach. W zwizku z tym do tego si nie ustosunkuj. C, sama wywoaam burz, poruszajc temat tego pragmatyzmu. Bardzo dzikuj panu dyrektorowi za ten akcent, ciesz si, e widzi pan, jak to rozwiza we wasnym zakresie. licznie dzikuj panu marszakowi i wojewdztwu za to, e dostrzegaj pastwo menederw, ktrzy niekoniecznie wycigaj rk po pienidze, ktrzy widz inne rozwizanie, widz, e za chwil bdziemy potrzebowa pomocy z innej strony.
Chciaabym, eby temat by poruszony, bo nie moemy o tym nie mwi, a e procedury specjalistyczne dla pediatrii maj pewne wady, to wszyscy wiemy. I tak jest nie tylko w przypadku pediatrii, ale take w innych przypadkach. Jednorodne grupy pacjentw obejmuj procedury pacjentw pediatrycznych. Na ile to si sprawdzi? Jak pastwo wiecie ten system wdroenia i pilota ma spowodowa dalsze prace nad tym systemem. Jeeli bdzie on niewydolny, bdzie to weryfikowane i korygowane. Tyle mog, Panie Senatorze, powiedzie.
Chciaabym powiedzie, e wniosek zoony do Ministerstwa Zdrowia naprawd nie bdzie rozpatrywany pod ktem sytuacji finansowej. My rozumiemy sytuacj finansow, ona ma rne podoe, ale dla nas jest te istotne, eby widzie to w takiej perspektywie, e jeli szpital skada wniosek, to spowoduje to ewidentn popraw jego ekonomicznej wydolnoci czy zredukuje jego koszty i na ile przekada si na to pozytywne rozpatrzenie wniosku. I pod tym ktem my te wnioski rozpatrujemy. To tyle chciaam zasygnalizowa ten temat. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj.
Ja tak troch wspierajc pana senatora Krajczego, apelowabym o to, eby przy analizie wewntrznej tego scenariusza pamita, e jest taka grupa menederw w ochronie zdrowia, ktra kilka razy poczua si dotkliwie ukarana za bardzo zdyscyplinowane podejcie do rodkw finansowych. I to jest jaka, moim zdaniem, powinno wadz pastwowych, take i nasza, by upomina si o sprawiedliwo wobec tej grupy zarzdzajcej. No to po prostu powinno wywoywa poczucie sensownoci racjonalnego zarzdzania placwkami.
Ja bym ten punkt ju pomalutku zamyka takim wnioskiem: senacka Komisja Zdrowia po rozwaeniu sytuacji szpitala zbudowanego w ramach pomocy amerykaskiej popiera wniosek o uwzgldnienie potrzeb remontowo-inwestycyjnych tego szpitala w wieloletnim programie inwestycyjnym.
Oczywicie trzeba to jeszcze doszlifowa stylistyczne, ale jeli pastwo nie zgosz sprzeciwu, to proponowabym przyj stanowisko senackiej Komisji Zdrowia w tym duchu. Czy s do tej propozycji jakie zastrzeenia?
Kto jest za? (9)
Kto jest przeciw? (0)
Kto si wstrzyma od gosu? (1)
Wszyscy za, jeden senator wstrzyma si od gosu.
Chciabym bardzo podzikowa pastwu za przybycie na to posiedzenie.
(Wypowied poza mikrofonem)
Jeszcze w tej sprawie? Tak, bardzo prosz, nie zauwayem.
Przewodniczca Federacji Zwizkw Zawodowych Pracownikw Ochrony Zdrowia i Pomocy Spoecznej Urszula Michalska:
Panie Przewodniczcy! Szanowni Pastwo!
Przemkn tutaj temat jednorodnych grup pacjentw i tego, czy rozliczanie wedug tego sposobu bdzie lepsze, czy gorsze dla szpitali. Ja chciaabym zwrci si do Wysokiej Komisji o zainteresowanie si t spraw, poniewa dzi jest ju 3 czerwca, a z informacji przedstawiciela Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, e NFZ dopiero analizuje bd poprawia to, co ma zacz obowizywa od 1 lipca.
Wysoka Komisjo, chyba aden gospodarz nie zmienia zasad finansowania w poowie roku. Mamy wystarczajcy kopot z zakadami opieki zdrowotnej po nowelizacji przepisw o czasie pracy, a teraz jeszcze te dodatkowe zmiany... Myl, e warto si zainteresowa, czy to jest dobry moment. Dzikuj uprzejmie.
(Wypowied poza mikrofonem)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dobrze.
Czonek Zarzdu Wojewdztwa Maopolskiego Wojciech Kozak:
Nawi do mojej przedmwczyni. Wojewdztwo maopolskie wystosowao rezolucj wskazujc, e jednorodne grupy pacjentw - jak najbardziej tak, tylko e czas wprowadzenia tego rozwizania naprawd nie powinien przypada w wakacje. Zasugerowalimy, aby JGP mogy wej w ycie od 1 stycznia 2009 r., po gbokiej analizie. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Pan senator Krajczy, bardzo prosz.
Senator Norbert Krajczy:
Panie Przewodniczcy, ja chciabym wnie o to, bo do tego zobligowa mnie zarzd STOMOZ, ebymy podjli dzisiaj stanowisko take w sprawie JGP. I prosibym o przegosowanie stanowiska, aby to, o czym przed chwil mwiono, czyli jednorodne grupy, zostay wprowadzone, zgodnie z logik, od 1 stycznia 2009 r. Tam, gdzie to byo wprowadzane, czasami trwao to sze lat, a czasami trzy, cztery lata. Tyle e do tego potrzebne jest nie tylko przeszkolenie ludzi, ale i sprzt, bo jeeli go nie bdzie, to jednostki otrzymaj niejednokrotnie 50% z tego, co w tej chwili otrzymuj. Dlatego prosibym o takie stanowisko, ebymy mogli zagosowa, pani minister syszaa. Myl, e tego typu stanowisko powinno znale si na biurku pani minister Kopacz, eby odpowiednio zareagowaa, bo inaczej doprowadzimy do tego, e mog si dzia dziwne rzeczy w ochronie zdrowia. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Szanowni Pastwo, to nie jest... Ja myl, e jeli bymy mieli, prosz pastwa, przygotowa stanowisko, to najpierw naleaoby si t spraw zaj, no nie mona przyjmowa stanowiska nie rozpoznawszy sprawy. Jeli jest taka wola komisji, to moemy wystpi do Narodowego Funduszu Zdrowia i w poowie czerwca - bo mniej wicej tyle trzeba, by uzyska materiay potrzebne do posiedzenia komisji - si tym zaj. Ja miabym inny wniosek ni pan senator, proponuj nie gosowa nad tym dzisiaj, tylko wczy do porzdku posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia spraw jednorodnych grup pacjentw jako co, nad czym powinnimy si zastanowi i ewentualnie da sygna do ministerstwa, aby nad t spraw jeszcze raz si pochyli.
(Senator Norbert Krajczy: Jak zawsze zgadzam si z wnioskiem pana senatora.)
Suchajcie, realnie rzecz biorc, patrzc na terminarz, kiedy moglibymy to rozpatrzy?
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Pno, musimy troch wczeniej, mamy jeszcze jakie posiedzenie wczeniej... Trzeba by zrobi specjalne posiedzenie komisji temu powicone, tydzie przed posiedzeniem Senatu.
(Wypowied poza mikrofonem)
Ale nie da rady, bo Narodowy Fundusz Zdrowia i ministerstwo musz si do tego przygotowa. My jestemy oczywicie zwarci, gotowi, w szyku bojowym, ale jeszcze musimy mie materiay. Wobec tego minimalny termin to jest dziesi dni, proponuj, eby to byo jednak tydzie przed posiedzeniem Senatu. Sprawa ma naprawd du wag gatunkow i myl, e musimy si do tego dodatkowego wysiku zmobilizowa, dobrze? Czyli okoo siedemnastego, to jest wtorek, tydzie przed posiedzeniem. Kto przyjedzie, ten bdzie mia obecno zaliczon.
Prosz, pani Dorota Gardias.
Przewodniczca Zarzdu Krajowego Oglnopolskiego Zwizku Zawodowego Pielgniarek i Poonych Dorota Gardias:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy.
Szanowni Pastwo!
Jednorodne grupy pacjentw - mwi to po przedyskutowaniu sprawy z rnymi ekspertami z naszego zwizku i z zagranicy, ktrzy wprowadzali JGP - to nie jest co bardzo zego. Jak to jest dobrze przygotowane, to dobrze dziaa. Ale aden kraj nie pozwoli sobie na to, aby robi to w p roku, a pilota w trzy miesice. W europejskich krajach wprowadza si to w trzy lata, po bilansie za poprzedni rok, nie wprowadza si tego w rodku roku. Tak mwi eksperci.
Ja tylko chciaabym przekaza, e my te nie jestemy negatywnie nastawieni do jednorodnych grup pacjentw. To jest cakiem nieze, jak to jest dobrze wyliczone, i funkcjonuje w innych krajach. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Przypomn tylko, bo moe umkno to pastwa uwadze, e pierwotnie te jednorodne grupy pacjentw miay by wprowadzone od 1 stycznia. Na prob, midzy innymi, dyrektorw szpitali, w uzgodnieniu z nimi, przesunito ten termin na 1 lipca. Nic nie stoi na przeszkodzie, eby do sprawy wrci, tylko pamitajcie pastwo, e jestemy, no, troch w ukadzie pewnego zobowizania, ktre zostao kiedy przyjte - nie zgodzilimy si na 1 stycznia, chcielimy to dopracowa, zgodzilimy si na 1 lipca, a w tej chwili, no, s powane argumenty i musimy je rozway. Dzisiaj nie chciabym zajmowa stanowiska. Ja oczywicie zdaj sobie spraw z tego, e wiele rzeczy, ktre prbujemy robi w p roku, w innych krajach robiono lat dziesi, siedem, pi, w zalenoci od rangi sprawy. Ale odpowiedzialne podejcie do tej sprawy to jest jednak posiedzenie seminaryjne, w ktrym komisja senacka sprbuje wypracowa stanowisko w tej sprawie, uwzgldniajc oczywicie racje tych, ktrzy w tym posiedzeniu seminaryjnym wezm udzia.
Czonek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja:
Jeeli mona, Panie Przewodniczcy, jedno sowo.
Przeraajce jest to, e kalendarium wprowadzenia jednolitych grup pacjentw przez Narodowy Fundusz Zdrowia pomija wnioski wynikajce z pilotau. Widziaem kalendarium wprowadzenia i konkretne daty - najpierw si wprowadza, a pniej si analizuje pilota, ktry trwa dwa tygodnie i by przeprowadzany w dwudziestu siedmiu orodkach. Mymy proponowali jako samorzd lekarski, aby ten pilota by prowadzony nie tylko w dwudziestu siedmiu jednostkach. Co stao na przeszkodzie, eby go przeprowadzi u wszystkich wiadczeniodawcw i dopiero po rzeczywistej analizie prbowa wdraa JGP? My tak jak poprzednio, jak pani Dorota powiedziaa, nie jestemy przeciwni, tylko niech to bdzie zrobione z gow, bo przez p roku nie zrobiono nic. Dzikuj.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Musz powiedzie, e mnie zatkao na moment, bo jestem przekonany, e co robiono i takie kategoryczne stwierdzenie burzy krew. Ale, posuchajcie, jest z nami... Bardzo si ciesz - poniewa domykamy plan posiedzenia nastpnej komisji w takim rozszerzonym skadzie - e jeszcze w tej czci wzia udzia pani minister, bo to s pewne niepokojce sygnay, ktre, mam nadziej, zostan przekazane kierownictwu. Jest te z nami przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia. Liczymy na to, e bdziecie pastwo... No dzisiaj wyjd pisma z prob o materiay na ten temat, zainteresowanych zapraszam zatem na posiedzenie 17 czerwca.
Na tym kocz omawianie punktu pierwszego.
Teraz krtka, techniczne przerwa, zostay nam jeszcze sprawy rne i biece. Jeeli kto z goci chce, moe oczywicie zosta, ale ja ze swojej strony przybyym bardzo dzikuj za wspieranie, zwaszcza dzikuj samorzdowcom, panu marszakowi, przedstawicielom miasta, przedstawicielom akademii medycznej.
(Przerwa w obradach)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Prosz pastwa, wznawiamy posiedzenie.
Chciabym pastwu przypomnie, e na poprzednim posiedzeniu komisji poprosilimy pani senator Fetlisk, by przygotowaa odpowied na stanowisko konwentu marszakw, ktrzy wystpili z oczekiwaniami, by ksztacenie pielgniarek powrcio w przedboloskie koleiny. Pani senator Fetliska jest nasz superspecjalistk od problematyki pielgniarstwa. Bardzo dzikuj za to, e zgodzia si pani przygotowa to stanowisko i bardzo bym prosi o przedstawienie go Wysokiej Komisji.
Bardzo prosz.
Senator Janina Fetliska:
Dzikuj, Panie Przewodniczcy, dzikuj za uznanie, czuj si bardzo zaszczycona.
Na pewno znane jest pastwu stanowisko Konwentu Marszakw Wojewdztw wobec obowizujcych uregulowa prawnych dotyczcych ksztacenia pielgniarek, dlatego te nie bd go ju omawia, tylko przedstawi nasz odpowied na to stanowisko. Moe ja pozwol sobie odczyta ten tekst, poniewa to wymaga zarejestrowania stenograficznego.
Komisja Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje ze zrozumieniem trosk Konwentu Marszakw Wojewdztw o zapewnienie odpowiedniej liczby absolwentw szk pielgniarskich, niezbdnej do utrzymania odpowiedniej jakoci opieki w zakadach opieki zdrowotnej.
Szpitale, podstawowa opieka zdrowotna i inne instytucje ochrony zdrowia w cigu ostatnich kilku lat doznaway permanentnego braku napywu nowych kadr pielgniarskich wynikajcego z likwidacji ksztacenia najpierw w liceach medycznych, a nastpnie w szkoach pomaturalnych.
Baza lokalowa byych medycznych studiw zawodowych, wbrew zaleceniom Ministerstwa Zdrowia, nie zostaa przekazana przez urzdy marszakowskie nowym podmiotom, to jest akademiom, uniwersytetom medycznym, pastwowym wyszym szkoom zawodowym i innym uczelniom akademickim organizujcym ksztacenie pielgniarek wedug systemu boloskiego, w zgodzie z dyrektywami Unii Europejskiej. Z tego powodu wiele akademii medycznych podjo ksztacenie pielgniarek z opnieniem, mimo posiadanej odpowiedniej kadry i bazy klinicznej. Aktualnie ksztacenie kadry pielgniarskiej odbywa si we wszystkich szeciu akademiach i szeciu uniwersytetach medycznych, w pidziesiciu trzech innych uczelniach, to jest pastwowych wyszych szkoach zawodowych, akademiach i uczelniach niepublicznych. A czterdzieci siedem uczelni prowadzi studia pomostowe dla dyplomowanych pielgniarek.
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyszym minister zdrowia ustala coroczny limit przyj na studia na kierunkach medycznych, uczelniach medycznych i uczelniach prowadzcych dziaalno dydaktyczn w dziedzinie nauk medycznych na dany rok akademicki, gdy limity przyj na studia medyczne nie s wielkoci sta.
Liczba miejsc na kierunkach pielgniarstwa i poonictwa w ostatnich latach, 2003-2008, przedstawiaa si nastpujco: w roku akademickim 2003/2004 - 3625 miejsc; w roku 2004/2005 - 6021 miejsc; w roku akademickim 2005/2006 - 4936; w roku 2006/2007 - 16674; w roku 2007/2008 - 16069 miejsc, w tym najwiksz cz zajmuje pielgniarstwo, znacznie mniejsz za poonictwo. Podobne limity dla uczelni innych ni akademie medyczne take s przyznawane zgodnie z zapotrzebowaniem spoecznym i stosownie do coraz wikszych moliwoci szk.
Z tego powodu naley uzna, e wprowadzenie ksztacenia pielgniarek w systemie boloskim jest zgodne z europejskimi standardami, oczekiwaniami rodowiska pielgniarskiego i odpowiednie do rosncych potrzeb zdrowotnych polskiego spoeczestwa.
Za utrzymaniem nowoczesnego, wprowadzonego w 2003 r. systemu ksztacenia pielgniarek przemawiaj wzgldy spoeczne. Wane jest to, aby osoby koczce ksztacenie obejmujce cztery tysice szeset godzin po maturze uzyskiway status osoby z wyszym wyksztaceniem i drono do kolejnych stopni ksztacenia zawodowego na poziomie speniajcym ich potrzeby i ambicje zawodowe. Powrt do systemu ksztacenia sprzed 2003 r. byby nieuzasadnionym cofniciem si do poprzedniej epoki.
Wanym elementem wsparcia ekonomicznego wykorzystania dobrze wyksztaconej kadry pielgniarskiej byoby uruchomienie w szerszym zakresie ksztacenia w zawodach pomocniczych, na przykad opiekunek szpitalnych, opiekunek domw pomocy spoecznej czy te opiekunek POZ.
Przywoane i negatywnie ocenione przez Konwent Marszakw Wojewdztw rozwizania prawne byy konieczne dla wprowadzenia zmian systemowych niezbdnych do poprawy stanu przygotowania polskich pielgniarek do waciwej realizacji misji zawodu.
Dlatego senacka Komisja Zdrowia wyraa opini, i naley w obecnej sytuacji prawno-organizacyjnej podj pilne dziaania dla stworzenia warunkw zachcajcych absolwentw szk ponadgimnazjalnych do podejmowania studiw na kierunku pielgniarstwo, uruchomi ksztacenie w zawodach pomocniczych, na przykad opiekunek szpitalnych dla bardziej celowego i ekonomicznego wykorzystania pielgniarek, umoliwi jak najszerszej grupie pielgniarek dyplomowanych ukoczenie studiw pomostowych w celu poprawy stanu jakoci opieki w zakadach opieki zdrowotnej. A take poprzez stworzenie lepszych warunkw pracy w zakadach opieki zdrowotnej i wzrost pac uczyni zawd pielgniarki bardziej atrakcyjnym. To nie liczba szk i ich usytuowanie jest zasadnicz przeszkod w zabezpieczeniu odpowiedniego zasobu kadr pielgniarskich, ale niska atrakcyjno zawodu z powodu niskich pac i cikich warunkw pracy.
I tu pragn podkreli, e na to wpyw maj wanie rwnie marszakowie, bdcy organem zaoycielskim dla szpitali poziomu wojewdzkiego. Dzikuj bardzo.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Przepraszam, chciabym tylko zapyta, bo tutaj pewne cyfry mi si nie zgadzaj, czy pani...
(Senator Janina Fetliska: Ja te cyfry wziam z...)
Nie, nie, ale prosz zobaczy, czy midzy rokiem akademickim 2005/2006 a 2006/2007 naprawd by a czterokrotny wzrost? Bo tu jest cztery tysice dziewiset, a w nastpnym roku a szesnacie tysicy?
(Senator Janina Fetliska: Tak, dlatego e wtedy powstao bardzo duo wyszych szk zawodowych.)
No to jest okey, ale w 2007 r., prosz zobaczy, jest szesnacie tysicy szedziesit dziewi, a suma: pielgniarstwo i poonictwo jest... A wic nie wiem, czy tu brakuje jedynki, czy tam jest o jedynk za duo.
(Senator Janina Fetliska: Aha tutaj jedynki brakuje, tak, jedynki brakuje.)
Na pewno tak?
(Senator Janina Fetliska: Tak, tak.)
W 2007/2008, czyli jest trzynacie tysicy szeset... No nie za bardzo mi to pasuje.
(Senator Janina Fetliska: Przepraszam, nie, trzy tysice dziewiset czternacie i w nastpnym roku - trzy tysice szeset osiemdziesit dziewi.)
Chyba jedynki s zbdne?
(Senator Janina Fetliska: Tak, tak, jedynki s zbdne.)
To znaczy wszdzie te jedynki s zbdne?
(Senator Janina Fetliska: Nie, tylko w tych ostatnich.)
Tak, w 2006/2007 te jedynki trzeba wykreli.
(Senator Janina Fetliska: Tak, tak.)
Tak, rozumiem to.
Senator Janina Fetliska:
Rok akademicki 2006/2007 - sze tysicy szeset szedziesit cztery miejsca, w tym pielgniarstwo - trzy tysice dziewiset czternacie; i rok akademicki 2007/2008 - sze tysicy szedziesit dziewi miejsc, w tym pielgniarstwo - trzy tysice szeset osiemdziesit dziewi. Przepraszam, pisaam to nocn por.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Tak jest, rozumiem.
Prosz, Panie Senatorze.
Senator Rafa Muchacki:
Panie Przewodniczcy, ja chciabym podzikowa koleance za przygotowanie tego tekstu, ale te chciabym, abymy nie tylko pisali, e powrt do systemu ksztacenia sprzed 2003 r. byby nieuzasadnionym cofniciem si, ale ebymy napisali, e w ogle nie ma takiej moliwoci. To s jakie chore dziaania marszakw, ktrzy si zebrali, by moe na kacu, przepraszam, i walnli temat. Przecie tutaj, na tej sali, chyba miesic temu rozmawialimy na temat ratownictwa medycznego i ksztacenia. I wprost nam powiedziano, e jeli chodzi o ratownikw, to ksztacenie w szkoach policealnych ju nie, bo takiej potrzeby nie ma, tylko jest potrzeba ksztacenia na poziomie uczelni wyszej.
(Senator Janina Fetliska: Panie Senatorze, czy mona prosi o...)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Prosz wic o poprawk w tym zdaniu. Przed 2000 r. byby...
(Senator Janina Fetliska: Powrt jest niemoliwy.)
Tak, prawnie niemoliwy.
(Senator Henryk Woniak: eby nie byo jeszcze jakich chorych podtekstw, bo...)
(Senator Janina Fetliska: Jest prawnie niemoliwy czy nieuzasadniony.)
Jest prawnie wykluczony.
(Senator Janina Fetliska: O wanie, wykluczony.)
Tak, jest wykluczony prawnie.
(Wypowied poza mikrofonem)
Tak, na pewno tak jest, bo standardy, jakie w tej chwili obowizuj, jeli chodzi o dopuszczenie pielgniarki do wykonywania zawodu, s bardzo wyrubowane.
Senator Janina Fetliska:
Jeli mog doda... W niektrych krajach europejskich to ksztacenie nie odbywao si jeszcze - nawet do dzisiaj gdzieniegdzie tak jest - w systemie studiw wyszych, cho obejmowao t liczb godzin. Ale obecnie wszystkie kraje ju wprowadzaj studia wysze i nie ma takiej moliwoci, eby to cofn. A wic ta poprawka jest uzasadniona, to zdanie jest teraz bardziej dosadne. Dzikuj bardzo, Panie Senatorze.
(Brak nagrania)
Senator Henryk Woniak:
Mam pewn propozycj. Istot dyskusji na poprzednim posiedzeniu bya wanie kwestia denia do tego, by przyzwoli na ksztacenie na poziomie pomaturalnym, a te wnioski kocowe waciwie troch zaciemniaj obraz. Ja bym proponowa, ebymy si zastanowili, czy nie zgodzi si z takim rozwizaniem, by przedostatni akapit zaczyna si od sw: senacka Komisja Zdrowia wyraa opini, i naley w obecnej sytuacji prawno-organizacyjnej. I dalej te wnioski, ktre pani senator zaproponowaa. Proponuj zrezygnowa z tego, co jest przed sowem "senacka", a zakoczy mocnym akcentem, wanie takim, jaki senator Krajczy sugerowa, e senacka komisja uwaa, i powrt do poprzedniego systemu ksztacenia nie jest moliwy. Tyle, koniec, kropka. Ze wzgldw prawnych nie jest moliwy - eby mocnym akcentem zamkn t kwesti. Dzikuj bardzo.
(Wypowied poza mikrofonem)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dobrze.
(Senator Henryk Woniak: Ale chodzio mi o to, eby stanowisko miao jednoznaczny charakter i to ostatnie zdanie nie pozostawiao wtpliwoci.)
(Wypowied poza mikrofonem)
...powrt do roku, z tego akapitu, ktry jest wyej, i przenosimy je na koniec, tak?
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Dobrze. Czy s jeszcze jakie uwagi?
Szybciutko gosujemy.
Kto jest za przyjciem tego stanowiska?
Jednogonie. Dzikuj bardzo.
Sprawa zostaa zakoczona, dzikuj bardzo. Jak rozumiem, pastwu si te to podoba. Dobrze.
Prosz pastwa, jeszcze s drobne sprawy biece i jedna powaniejsza, Mianowicie dzisiaj dostaem stanowisko od pana senatora Klimy w sprawie sytuacji finansowej szpitali klinicznych. Pasowaoby nam to rozway w kontekcie odduania, prawda, bo to dotyczy sytuacji zobowiza itd.
(Senator Janina Fetliska: Jeeli mona, Panie Przewodniczcy...)
Tak, bardzo prosz.
Senator Janina Fetliska:
Pan senator Klima nawet prosi, by odczyta to stanowisko, eby byo to te stenografowane, jako element naszej dyskusji, bo prawie wszyscy z komisji podpisali to pismo zaadresowane do pani minister Kopacz.
(Wypowied poza mikrofonem)
Tak, czytalimy? No wanie, ale moe dla stenogramu, to ju...
(Brak nagrania)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Ale nie, to jest do wiadomoci. Przyjem do wiadomoci, dobrze, zobaczmy, podpisy senatorw.
(Wypowied poza mikrofonem)
Krtko mwic, komisja przyja do wiadomoci, a omawia bdziemy, kiedy przyjdzie na to pora.
Prosz pastwa, teraz tak, od Pastwowego Funduszu Rehabilitacji Osb Niepenosprawnych dostalimy tak broszur zatytuowan "Wchodzenie, utrzymanie, powrt na rynek pracy osb po chorobie psychicznej". Jeden egzemplarz jest w sekretariacie Komisji Zdrowia, gdyby kto by zainteresowany, to bardzo prosz, drugi wywo, bo chc si z nim dokadnie zapozna.
Kolejna sprawa. Prezes Pastwowego Funduszu Rehabilitacji Osb Niepenosprawnych mwi o tym, i program wczesnej interwencji kompleksowej dotyczcej dzieci niepenosprawnych wymaga uchway Rady Ministrw i chtnie by go realizowali. Mymy ju w tej sprawie pisali stanowisko, to jest odpowied na nasze stanowisko, rozumiemy, e ta sprawa powinna by przedmiotem obrad Rady Ministrw.
I jeszcze dwie kwestie. Jedna z nich jest trudna, te do pani Kopacz. Ale podam tutaj do wiadomoci. Koczy si picioletni okres przejciowy na przeduenie pozwole na obrt lekami produkowanymi w Polsce - to jest sprawa generykw. 60% lekw dostpnych na rynku to nasze leki generyczne. By doszo do ich zarejestrowania, potrzebne s, zdaniem Polskiego Zwizku Pracodawcw Przemysu Farmaceutycznego, nadzwyczajne dziaania organizacyjne. I to podpisa pan Cezary ledziewski. Rzeczywicie, wydaje si, e jest tu jakie zagroenie i zastanawiam si, czy w trybie owiadczenia na to zareagowa, czy te... Gdybymy przyjmowali stanowisko, to musielibymy teraz wystpi do ministerstwa, a nie damy rady tego zrobi w jakim przyzwoitym terminie przedwakacyjnym. A wic moe zareagowalibymy na to w formie owiadczenia, ktre ewentualnie kto ze mn podpisze, dobrze?
I ostatnia sprawa, to jest proba skierowana do naszych uczestnikw, osb, ktre s obserwatorami w radzie do spraw zwalczania raka. W dniach 14-17 czerwca odbdzie si gala finaowa w Klubie "Mirage", a 19 czerwca wrczanie nagrd. I jest proba, eby kto w imieniu komisji wrczy pit nagrod.
(Wypowied poza mikrofonem)
Trzech senatorw, wic jeden z was musiaby przyjecha 19 czerwca. Bardzo prosz, przekazuj panu senatorowi zaproszenie.
(Wypowied poza mikrofonem)
Nie, nie, to jest w ogle chyba roda, o ile pamitam... nie, czwartek, to jest w czwartek. Bardzo prosz.
Prosz pastwa, to s wszystkie sprawy biece.
Pani Joasi prosz o powiadomienie organizatorw, e komisj bdzie reprezentowa pan senator Muchacki.
Czy s jeszcze jakie inne sprawy?
Bardzo prosz.
Senator Henryk Woniak:
Panie Przewodniczcy, jeli nie sprawioby to wielkiego problemu, prosibym, eby posiedzenie odbyo si osiemnastego, a nie siedemnastego, to byaby roda, nie wtorek.
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Jeeli pastwu bardziej pasuje osiemnasty, to prosz bardzo.
Dobrze, bardzo dzikuj.
Senator Henryk Woniak:
Dzikuj bardzo.
I druga kwestia. Szkoda, e nie ma kolegi senatora Krajczego, bo ja bym chcia choby w dwch zdaniach wrci do tej dyskusji, ktra miaa miejsce przy Prokocimiu. No oczywicie to s istotne argumenty - dobre prowadzenie szpitala i zachowanie si decydentw w kontekcie zaduenia i likwidacji zaduenia. I jest to problem natury, jak myl, etycznej, czy pomoc z budetu pastwa powinna by kierowana tylko do tych, ktrzy nie najlepiej gospodarz z pominiciem tych, ktrzy si dobrze gospodarz.
Ale ja chciabym zwrci uwag na inny aspekt, bo to jest aspekt menaderski - on jest wany, ale nie jest jedyny i nie jest moim zdaniem najwaniejszy. Waniejszy jest aspekt medyczny, moliwoci zaspokojenia potrzeb pacjentw. S takie sytuacje, do ktrych dochodzi pewnie wskutek bdw menaderskich, ale i nadzoru wacicielskiego, e szpitale s zaduone, nie odnawiaj sprztu medycznego, a zatem nie s w stanie waciwie wypenia swoich funkcji. I to jest, moim zdaniem, znacznie wikszy problem ni ten pierwszy. Mwilimy o wielkim szpitalu, o wielkich potrzebach i oczywicie o niezwykle wanych funkcjach spenianych przez szpital polsko-amerykaski. Ja zwrciem si po analizie materiaw na ktrym z posiedze dotyczcych Narodowego Programu Profilaktyki Przeciwnowotworowej do ministra zdrowia - w zwizku z tym, e bya taka informacja, i zostay jeszcze niewykorzystane rodki z ubiegego roku na wyposaenie w sprzt na poziomie okoo 3 milionw z - o wsparcie zakupu mammografu. Jest szpital wojewdzki, wojewdzki podkrelam, w ktrym nie ma sprawnego mammografu. To nie s wydatki rzdu milionw zotych.
(Wypowied poza mikrofonem)
Na przykad. Chodzi waciwie o gest symboliczny, bo to jest szpital wojewdzki, nadzorowany przez samorzd wojewdztwa, i mona byoby takim niewielkim gestem, kosztem rzdu wanie stu czy dwustu tysicy, spraw zaatwi. Oczywicie uzyskaem odpowied odmown. Nie sposb doj, czy nie ma formalnych moliwoci, czy nie ma jakichkolwiek moliwoci. Ale usyszaem od pana dyrektora, na sali, w trakcie debaty, e na przykad gammakamer zakupiono ze rodkw z budetu centralnego.
(Wypowied poza mikrofonem)
No tak, tak, ale to jest kwestia, czy jako organ zaoycielski w ramach budetowania biecego czy te z jakich programw. I to s te pytania, ktre chciabym dzisiaj postawi, oczywicie adnych wyrokw i ocen nie ferujc, ale zwracajc uwag, e zarzdzanie to jest jedno...
(Wypowiedzi w tle nagrania)
I uzyska zdawkow odpowied.
(Wypowied poza mikrofonem)
Panie Przewodniczcy, dobrze, to ja ju nastawiam tu uszu. Dobrze, wietnie, okey.
Aspekt jakoci opieki zdrowotnej jest dla mnie o wiele waniejszy, anieli sprawiedliwoci w odniesieniu do zarzdzania, bo c winni s ludzie, ktrzy... Kto powie: jest odpowiedzialno polityczna, no nie wybrali tych, ktrzy przez jaki czas knocili robot na oczach caej gawiedzi, ponieli odpowiedzialno polityczn. Ale ludzie nie maj dostpu do odpowiedniego poziomu usug medycznych. I to jest ten problem. Dzikuj bardzo.
(Brak nagrania)
Przewodniczcy Wadysaw Sidorowicz:
Dzikuj.
Zamykam posiedzenie.
(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 42)
Uwaga!
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.