Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

 

Zapis stenograficzny (2430) z 455. posiedzenia

Komisji Ustawodawczej

w dniu 14 września 2011 r.

Porządek obrad:

1. Sprawozdanie z działalności Komisji Ustawodawczej VII kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 49)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Piotr Zientarski)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Przedmiotem naszego posiedzenia jest sprawozdanie z działalności Komisji Ustawodawczej VII kadencji Senatu RP w latach 2007-2011.

Przypomnę, że uchwałą z 9 listopada 2007 r. w sprawie powołania składu komisji senackich Senat powołał, jako jedną z czternastu komisji stałych, Komisję Ustawodawczą w następującym składzie: Leon Kieres, Krzysztof Kwiatkowski, Bohdan Paszkowski, Grażyna Anna Sztark, Marek Ziółkowski.

Jak państwo pamiętacie, skład komisji zmienił się w toku kadencji, zmienił się również przewodniczący. Przypomnę, że komisja zakończyła pracę w następującym składzie: senator Zbigniew Cichoń - w komisji od 28 listopada 2007 r.; senator Stanisław Gogacz - od 18 marca 2009 r.; senator Leon Kieres - od samego początku; senator Krzysztof Majkowski - od 8 lipca 2010 r.; senator Bohdan Paszkowski, zastępca przewodniczącego - od samego początku; senator Krzysztof Piesiewicz - od 2 kwietnia 2008 r.; senator Grażyna Anna Sztark, wicemarszałek - od samego początku; senator Marek Trzciński - od 28 listopada 2007 r.; Piotr Zientarski - w komisji od 18 marca 2009 r., od 19 marca 2009 r. przewodniczący komisji

Stosownie do postanowień regulaminu Senatu przedmiot działania komisji został sformułowany następująco i dotyczył w szczególności: ogólnej problematyki legislacyjnej, jednolitości prawa, koordynacji prac ustawodawczych Senatu, rozpatrywania regulacji kodeksowych i inicjatyw ustawodawczych Senatu, analizy orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i podejmowania działań ustawodawczych mających na celu wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

W następstwie uchwały Senatu z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie zmiany regulaminu Senatu i dodania działu IXa w brzmieniu: "Dział IXa. Wykonywanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego" ustanowione zostały podstawy prawne oraz wewnętrzne procedury dla podejmowania przez Senat czynności mających doprowadzić do wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Ustawodawcza podczas trwania VII kadencji Senatu odbyła łącznie czterysta pięćdziesiąt pięć posiedzeń. Działania legislacyjne komisji, z uwagi na szeroko ujęty zakres zadań i zainteresowań, takich jak między innymi analiza orzecznictwa i w konsekwencji realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego, a także pozycję komisji jako koordynatora prac ustawodawczych Senatu w systemie organów Senatu, przebiegały wielotorowo.

Najistotniejszym zadaniem komisji była szeroko pojęta działalność legislacyjna, przejawiająca się w przygotowywaniu projektów ustaw wykonujących orzeczenia Trybunału, projektów uchwał oraz rozpatrywaniu ustaw uchwalonych przez Sejm RP i kierowanych przez marszałka do komisji. Komisja rozpatrzyła w sumie: sto dziewięć ustaw uchwalonych przez Sejm RP, w tym jedną o zmianie konstytucji, dwieście dziesięć wyroków Trybunału Konstytucyjnego, przeprowadziła sto trzy pierwsze czytania inicjatyw ustawodawczych, w tym siedemdziesiąt siedem inicjatyw ustawodawczych komisji podjętych w ramach wykonywania wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz trzydzieści trzy inicjatywy wniesione przez grupę senatorów. Ponadto komisja rozpatrzyła czterdzieści sześć projektów inicjatyw uchwałodawczych, w tym siedem dotyczących zmian regulaminu.

Korzystając z okazji, iż jest to, jak wspomniałem, ostatnie posiedzenie naszej komisji, które ma numer czterysta pięćdziesiąty piąty, chciałbym serdecznie podziękować członkom komisji za naprawdę bardzo dobrą współpracę. W tym okresie miałem zaszczyt kierować tą komisją od marca 2009 r., a więc prawie przez dwa lata i pół roku. Bardzo serdecznie dziękuję.

Aktywność niektórych senatorów była wyjątkowo duża, w szczególności pana senatora Leona Kieresa. Chciałbym panu profesorowi szczególnie podziękować, ponieważ pana praca w naszej komisji, podejmowanie się reprezentowania naszej komisji, zarówno na forum Senatu, jak i Sejmu, w przypadku bardzo trudnych, często kontrowersyjnych ustaw, wymagających maestrii prawniczej, wielkiego autorytetu i znajomości wielu dziedzin prawa ...to było nie do przecenienia. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim członkom komisji, panu przewodniczącemu Paszkowskiemu, na którego zawsze można było liczyć, i wszystkim senatorom, z którymi naprawdę była, jak już powiedziałem, bardzo dobra współpraca.

Czy ktoś z panów senatorów chciałby zabrać głos na koniec?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan senator, profesor Leon Kieres.

Senator Leon Kieres:

Chciałbym państwu podziękować za współpracę. Nie wiem, co ze mną będzie, w związku z tym chcę powiedzieć, że spotkania z państwem były dla mnie czymś, co stanowi bardzo ważny fragment w moim życiu, wiele się od państwa nauczyłem. Jeśli chodzi o interpretację prawa, to odczucie, które jest ważne przy przyjmowaniu rozwiązań prawnych, pamiętam nasze długie dyskusje i spory, nawet nocne, swego czasu gdzieś około godziny 2.00 kończyliśmy jedno z naszych spotkań... Wszyscy państwo jesteście mi bardzo bliscy.

W sposób szczególny chciałbym podziękować naszemu przewodniczącemu, panu senatorowi Piotrowi Zientarskiemu, za kierowanie pracą komisji, co nie było łatwe ze względu na przedmiot tej pracy jak i nasze temperamenty Słowa uznania chyba należą się też nieobecnemu dzisiaj panu ministrowi Krzysztofowi Kwiatkowskiemu...

(Przewodniczący Piotr Zientarski: Oczywiście.)

...pierwszemu przewodniczącemu.

(Przewodniczący Piotr Zientarski: Tak, też chciałem mu podziękować, bo rzeczywiście było bardzo...)

Tak po ludzku, jesteście państwo mi bardzo bliscy.

No i myślę, Panie Przewodniczący, że nie możemy zapomnieć o pani Annie Łowczyc i o panu Michale...

(Przewodniczący Piotr Zientarski: Tak, też na koniec chciałem bardzo podziękować.)

Senator Leon Kieres:

Tak jest. Ich życzliwość, troska, a także "szturchańce", które otrzymywaliśmy w pewnych sytuacjach...

(Przewodniczący Piotr Zientarski: Ale bardzo efektywna.)

...pomagały nam. Za to bardzo dziękujemy.

(Sekretarz Komisji Ustawodawczej Anna Łowczyc: Bardzo dziękujemy.)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Ja chciałbym się przyłączyć. Bardzo dziękujemy, bo rzeczywiście praca była intensywna. Może nie wszyscy sobie zdajemy sprawę, ale w tej kadencji liczba inicjatyw tylko samej komisji, związanych z wykonywaniem orzeczeń Trybunału, była trzykrotnie większa niż przeciętna liczba inicjatyw ustawodawczych w poprzednich kadencjach.

(Głos z sali: We wszystkich komisjach.)

Tak, wszystkich komisji, bo średnia wynosiła gdzieś około trzydziestu inicjatyw ustawodawczych. My, jako cały Senat zbliżyliśmy się do około dwustu.

Także nasza komisja tutaj miała największy wkład, jeśli chodzi o prowadzenie inicjatyw ustawodawczych. I tak jak powiedziałem, rzeczywiście należy zauważyć, że ta kadencja była wyjątkowo pracowita, intensywna, a pani Anna Łowczyc i pan Michał Napiórkowski bardzo ciężko pracowali, bo ustalenie pewnych terminów, zgranie zaproszonych gości, zgranie terminów z innymi komisjami, przy takim nawale liczby posiedzeń...

Zwracam się jeszcze do pani z prośbą o uzupełnienie liczby punktów porządku obrad.

(Sekretarz Komisji Ustawodawczej Anna Łowczyc: Siedemset trzydzieści siedem.)

Siedemset trzydzieści siedem punktów porządku obrad. Przypominam, że niektóre komisje mają tylko jeden punkt porządku i później statystycznie... że tak powiem, organizują nowe posiedzenie komisji w sprawie każdego punktu. Myśmy mieli siedemset dziewięćdziesiąt... Tak?

(Sekretarz Komisji Ustawodawczej Anna Łowczyc: Siedemset trzydzieści siedem.)

...Siedemset trzydzieści siedem punktów rozpatrzonych. Tak że rzeczywiście wykonaliśmy dobrą pracę i myślę, że możemy mieć z tej pracy satysfakcję. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję.

Czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos?

(Senator Leon Kieres: Uważam, że członków Komisji Ustawodawczej powinno się wybierać w wyborach bezpośrednich.)

Tak.

Dziękuję bardzo.

Zamykam ostatnie posiedzenie Komisji Ustawodawczej VII kadencji. (Oklaski)

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 59)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów