18 grudnia 2008 r.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Umowy wewnętrznej między przedstawicielami rządów państw członkowskich, zebranymi w Radzie, w sprawie finansowania pomocy wspólnotowej na podstawie wieloletnich ram finansowych na lata 2008-2013 zgodnie z Umową o partnerstwie AKP-WE oraz w sprawie przydzielania pomocy finansowej dla krajów i terytoriów zamorskich, do których stosuje się część czwartą Traktatu WE, sporządzonej w Brukseli dnia 17 lipca 2006 r.

Na temat przedmiotowej umowy wypowiadali się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Borkowski oraz wicedyrektor Departamentu Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Współpracy Zagranicznej w Ministerstwie Finansów Andrzej Ciopiński.

W głosowaniu senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem rozpatrywanej ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Włodzimierza Cimoszewicza.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia przystąpiono do wstępnego rozpatrzenia projektu ustawy budżetowej na rok 2008 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji:

1. część 45 - Sprawy zagraniczne,
a) dochody i wydatki z zał. nr 1 i 2,
b) gospodarstwa pomocnicze z zał. nr 4,
c) dotacje podmiotowe z zał. nr 9,
d) zatrudnienia i wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych z zał. nr 10,
e) limity zatrudnienia dla osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń
z zał. nr 11,
2. Część 83 - Rezerwy celowe, w zakresie poz. 10, 43, 55, 61, 65 i 66,

3. plan finansowy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z zał. nr 13.

Dyrektor generalny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafał Wiśniewski poinformował senatorów o planowanych na rok 2008 wydatkach resortu, przeznaczonych m.in. na utrzymanie centrali MSZ, polskich placówek za granicą ( w tym na zakup budynku nowej ambasady w Brukseli ), pomoc rozwojową oraz opiekę i pomoc dla Polonii i Polaków za granicą.