Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (27) ze wspólnego posiedzenia
Komisji Spraw Zagranicznych (3.)
oraz Komisji Ustawodawczej (4.)
w dniu 27 listopada 2007 r.
Porządek obrad:
1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej (druk senacki nr 16).
(Początek posiedzenia o godzinie 17 minut 05)
(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski)
Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:
Otwieram posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Ustawodawczej.
W porządku obrad dzisiejszego posiedzenia jest projekt uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.
Czy do tak zaproponowanego porządku posiedzenia ktoś z państwa senatorów ma jakieś uwagi? Nie widzę zgłoszeń.
Rozumiem, że porządek obrad przyjęliśmy.
W związku z tym oddaję głos panu przewodniczącemu, który przedstawi projekt uchwały.
Panie Profesorze, proszę.
Senator Leon Kieres:
Wielce Szanowni Państwo!
Komisja Spraw Zagranicznych na dzisiejszym posiedzeniu zaakceptowała projekt uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej i prosi o jego przyjęcie oraz umożliwienie przedłożenia go jutro na posiedzeniu plenarnym Senatu.
Unia Międzyparlamentarna jest organizacją - dzisiaj na ten temat dyskutowaliśmy; bardzo kompetentnie w tej sprawie wypowiadali się pani dyrektor Szklennik i pan marszałek Cimoszewicz - już ponad stuletnią, instytucją grupującą parlamentarzystów z całego świata.
Do tej pory zawsze na jednym z pierwszych posiedzeń Sejm i Senat podejmowały jednobrzmiące uchwały o treści, która państwu również jest proponowana. Taką samą treść miały uchwały w poprzednich kadencjach Sejmu i Senatu. Podjęcie uchwały ma prowadzić do reaktywowania w tej kadencji Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, której wszyscy będziemy członkami. To pozwoli na ukonstytuowanie jej władz oraz wybór reprezentantów. Jeśli chodzi o władze, to zarząd grupy liczy siedemnastu parlamentarzystów - jeśli się pomylę, to pani dyrektor mnie poprawi - trzech senatorów i czternastu posłów. Posłowie i senatorowie są zgłaszani przez swoje kluby, jest to problem władz politycznych naszych ugrupowań. Jest też prezydium grupy, które w ostatniej kadencji, jak wynika z przedstawionych mi informacji, składało się z jednego senatora i siedmiu posłów. Z kolei Polska Grupa Unii Międzyparlamentarnej, a więc czterystu sześćdziesięciu posłów i stu senatorów, ma osiem miejsc w zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej, czyli jej organie uchwałodawczym, Sejm ma sześciu członków, Senat dwóch. Co jest istotne, w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych odbywa się również spotkanie parlamentarzystów organizowane wspólnie przez Unię Międzyparlamentarną i Sekretariat ONZ. W skład delegacji na te spotkania, w czasie kolejnych sesji ONZ, wchodzą przedstawiciele obydwu izb polskiego parlamentu, który reprezentowany jest przez dwóch posłów i przez jednego senatora.
Unia Międzyparlamentarna wspiera, inicjuje, popiera, promuje powoływanie i działalność bilateralną grup parlamentarnych i im patronuje. Te grupy będą powołane - pan marszałek i pani dyrektor są lepiej wprowadzeni w te sprawy - pewnie stopniowo, w związku z zainteresowaniem pań i panów senatorów.
Panie Przewodniczący, bardzo proszę obydwie komisje o zaakceptowanie projektu uchwały, żebyśmy jutro mogli przedłożyć go Wysokiej Izbie.
Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:
Otwieram dyskusję.
Czy ktoś z członków obu komisji ma pytania do pana senatora? Proszę bardzo. Nie ma pytań.
W związku z tym, że jest to pierwsze czytanie projektu uchwały, rozpoczniemy procedurę głosowania. Ja mam tylko pytanie do pracowników Kancelarii Senatu: czy głosowanie przeprowadzamy w trybie głosowania łącznego, czy członkowie poszczególnych komisji głosują osobno?
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Łącznie, tak?
Zgodnie z listą obecności obie komisje mają kworum.
Rozpoczynamy procedurę głosowania nad projektem uchwały.
Kto jest za przyjęciem projektu uchwały w treści przedstawionej przez pana senatora? (11)
Kto jest przeciwny? (0)
Kto się wstrzymał od głosu? (0)
Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Zapytam, czy w porządku obrad oprócz tego projektu uchwały, który już przeprocedowaliśmy, jest jeszcze coś, czym mieliśmy się zająć?
(Głos z sali: Nie.)
Skoro nie, to zamykam posiedzenie. Dziękuję bardzo...
(Głosy z sali: A sprawozdawca?)
Przepraszam, przepraszam, wyznaczenie... Myślałem, że skoro pan senator przedstawiał... Jeszcze sekundeczkę.
Czy możemy poprosić o to, żeby pan senator był sprawozdawcą?
(Senator Leon Kieres: Oczywiście.)
Nie ma sprzeciwu, dziękuję bardzo.
(Koniec posiedzenia o godzinie 17 minut 11)
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.