13 grudnia 2007 r. Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Unii Europejskiej wybrała drugiego zastępcę przewodniczącego komisji. W trakcie dyskusji senator Jerzy Chróścikowski zgłosił senatora Zdzisława Pupę na to stanowisko. W tajnym głosowaniu, przeprowadzonym przez senatorów J. Chróścikowskiego, Romana Ludwiczuka i Mariusza Witczaka, zgłoszony kandydat uzyskał poparcie komisji: za głosowało 10 senatorów, a 1 osoba była przeciw. Senatorowie zapoznali się następnie z informacją rządu na temat przygotowania Polski do wejścia do strefy Schengen. Informację przedstawili podsekretarze stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Witold Drożdż i Piotr Stachańczyk. Szczegółowych wyjaśnień udzielał także wicedyrektor Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej w tym resorcie Grzegorz Polak. Na zakończenie swojego posiedzenia Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała następujące projekty aktów prawnych UE. Rozpatrzenie w trybie art. 8 ust. 1
Instytucja wiodąca: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Referent: senator Stanisław Gorczyca. Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Marek Chrapek. Komisja Spraw Unii Europejskiej poparła stanowisko rządu w tej sprawie. Rozpatrzenie w trybie art. 6 ust. 1 pkt 2
Instytucja wiodąca: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Referent: senator Piotr Głowski. Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Kazimierz Kuberski. Komisja Spraw Unii Europejskiej poparła projekt dyrektywy Rady z uwzględnieniem uwag rządu.
Instytucja wiodąca: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Referent: senator P. Głowski. Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu K. Kuberski. Komisja Spraw Unii Europejskiej poparła projekt dyrektywy Rady z uwzględnieniem uwag rządu.
Instytucja wiodąca: Ministerstwo Edukacji Narodowej. Referent: senator Janusz Rachoń. Przedstawiciel rządu: podsekretrz stanu Zbigniew Włodkowski. Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady i postanowiła nie wnosić uwag.
|