Zapis stenograficzny (1224) z 144. posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

w dniu 20 listopada 2009 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela (druk senacki nr 711, druki sejmowe nr 2436 i 2493).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 50)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Mariusz Witczak)

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Otwieram posiedzenie komisji i od razu oddaję głos pani minister, aby wytłumaczyła nam, na czym polegają proponowane zmiany.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Projekt ustawy uchwalony przez Sejm jest projektem komisyjnym, przyjętym na wniosek samorządów terytorialnych. Projekt dotyczy zmiany ustawy - Karta Nauczyciela w zakresie wypłacenia na poziomie JST dodatku uzupełniającego, w przypadku gdy samorząd nie osiągnie średnich wynagrodzeń nauczycieli, oraz terminów, w których samorząd ma ten dodatek wypłacić i przekazać informację, sprawozdanie do regionalnej izby obrachunkowej. Projekt przesuwa o miesiąc, czyli z grudnia na styczeń i luty, terminy i wypłaty dodatku wyrównawczego, i wykonania sprawozdań przez samorządy terytorialne, ze względu na to, żeby był czas na dokładne policzenie i żeby samorządy mogły mieć dane o faktycznie wypłaconych wynagrodzeniach. Oprócz tego projekt doprecyzowuje niektóre pojęcia, które pomagają w dokładnym wyliczeniu średnich wynagrodzeń nauczycieli, jak też doprecyzowuje wszystkie informacje potrzebne do przygotowania sprawozdania. Dodatkowo projekt zobowiązuje ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do wydania rozporządzenia w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wprowadza również upoważnienie do wydania przez ministra tego rozporządzenia, które ma określać sposób opracowania sprawozdania i liczenia średnich. Ten ostatni postulat jest bardzo trudny dla Ministerstwa Edukacji, ze względu na procedurę uzgodnieniową z partnerami społecznymi miesiąc to jest bardzo krótki czas. Jednak zależy nam na tym, aby nauczyciele otrzymali dodatek wyrównawczy, jeżeli nie zostały osiągnięte średnie, a samorząd mógł dokonać obliczeń i wypłacić ten dodatek, dlatego popieramy tę ustawę.

Chciałabym też powiedzieć, że Sejm przegłosował tę ustawę prawie jednogłośnie - był tylko jeden głos sprzeciwu, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Wszystkie kluby były za i wnosiły o szybkie procedowanie tego projektu.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję serdecznie.

Proszę o opinię Biuro Legislacyjne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo, Biuro Legislacyjne nie zgłasza uwag.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję bardzo.

Otwieram dyskusję.

Czy są jakieś pytania?

Pan senator Dajczak, bardzo proszę.

Senator Władysław Dajczak:

Mam krótkie pytanie do pani minister, oczywiście jeśli pani minister może odpowiedzieć. Jeśli mogę spytać: jaka jest skala problemu?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas:

Jeżeli chodzi o niewypłacenie średniej, to w tej chwili nie mamy takich informacji. Większość samorządów przez cały okres obowiązywania przepisu, czyli od 2000 r., deklarowała, że utrzymuje te średnie wynagrodzenia nauczycieli. Problem dotyczył tylko grupy stażystów. Nie mamy w tej chwili informacji, ile samorządów będzie wypłacało dodatek wyrównawczy, bo problem dla samorządu zaczyna się wtedy, kiedy wiadomo, że średnia nie została osiągnięta.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję bardzo.

Pan przewodniczący Sepioł.

Senator Janusz Sepioł:

Czy mogłaby nam pani wyjaśnić, przybliżyć, o jaką średnią chodzi w tym art. 30 ust. 3. Ona się tu pojawia cały czas. Według jakiej średniej liczone są te płace nauczycielskie?

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Proszę bardzo, Pani Minister.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas:

Art. 30 ustawy - Karta Nauczyciela, który obowiązuje od 2001 r., mówi o tym... W ustawie budżetowej jest określana kwota bazowa i w oparciu o nią liczone jest średnie wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Zmienialiśmy to rok temu. Dla nauczyciela stażysty jest to 100% kwoty bazowej, dla nauczyciela kontraktowego - 111% kwoty bazowej, mianowanego - 144% kwoty bazowej, dyplomowanego - 184% kwoty bazowej. Przedstawię, jakie to są wynagrodzenia: w roku 2009 dla stażysty - 2178 zł, dla kontraktowego - 2417 zł, dla mianowanego - 3136 zł, dla dyplomowanego - 4007 zł. To jest kwota bazowa obowiązująca w tej chwili, od września. Oczywiście...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Nie, to jest specjalne uregulowanie w karcie.

Część tej kwoty to jest wynagrodzenie zasadnicze, reszta to są dodatki. Samorząd musi tak kształtować dodatki, żeby w grupie nauczycieli osiągnąć średnio... To nie jest wynagrodzenie indywidualnego nauczyciela. Jeden może mieć mniej, ale wtedy drugi musi mieć więcej. Liczy się średnią. Ten mechanizm gwarantuje, że wynagrodzenia nauczycieli nie będą spadać poniżej pewnego minimum, które jest gwarantowane właśnie Kartą Nauczyciela.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję serdecznie.

Czy są jeszcze jakieś pytania?

Pan Marek Konopka. Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Marek Konopka:

Dziękuję bardzo.

Chciałbym zapytać, jaka będzie kwota bazowa na 2010 r. Ustawa budżetowa już jest, więc...

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Bardzo proszę, Pani Minister.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas:

Wysoka Komisjo! Kwota bazowa obowiązująca w tej chwili to jest 2286, 75 zł. Od września 2010 r. będzie ona wyższa o 7%. Te średnie wynagrodzenia nauczycieli, które podałam, nie dotyczyły średnich od września, tylko od stycznia. Od września one są wyższe. Ale ze względu na tempo...

(Senator Marek Konopka: Panie Przewodniczący, czy mogę?)

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję, Pani Minister.

Pan senator chciałby dopytać.

Bardzo proszę. Tak?

(Senator Marek Konopka: Skoro nie ma tej... Ja wycofuję pytanie.)

Nie, już była odpowiedź.

(Senator Marek Konopka: Ale mi chodzi o kwotę na 2010 r. Czyli to będzie o 7% więcej, liczone od tej kwoty 2286 zł. Tak?)

Ale od września, panie Senatorze.

(Senator Marek Konopka: Ja wiem, od września...)

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Proszę, Pani Minister.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas:

Panie Senatorze, kwota bazowa, która będzie obowiązywała od stycznia, to jest 2286,75 zł. Czyli jest taka sama, jak w tym roku od września. Podwyżka płac jest gwarantowana w ustawie budżetowej od września i od września ta kwota bazowa będzie o 7% większa. Ona jest zapisana w ustawie budżetowej.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Bardzo serdecznie dziękuję.

Panie Senatorze, czy o to chodziło?

(Senator Marek Konopka: Tak, dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Czy są jeszcze jakieś pytania? Nie widzę chętnych.

W takim razie zamykam dyskusję.

Nie padły żadne wnioski o charakterze formalnym, legislacyjnym, w związku z tym przechodzimy do głosowania nad ustawą zaproponowaną przez Sejm, dotyczącą zmiany ustawy - Karta Nauczyciela.

Kto jest za przyjęciem ustawy? (7)

Komisja jednogłośnie poparła ustawę i uchwaliła ją w brzmieniu, które zostało skonstruowane w Sejmie.

Pozostaje nam wyznaczenie sprawozdawcy.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pani senator Rotnicka będzie miała bardzo proste zadanie.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Bardzo proste. Dziękuję serdecznie pani senator za zgodę.

Dziękuję serdecznie pani minister.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 00)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów