Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1149) ze 130. posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

w dniu 20 października 2009 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 42. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli.

(Początek posiedzenia o godzinie 20 minut 13)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Mariusz Witczak)

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Szanowni Państwo, rozpoczynamy posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Bardzo serdecznie witam pana prezesa, wiceprezesów oraz pozostałych pracowników Najwyższej Izby Kontroli. Dziękuję za to, że państwo są z nami do końca, chociaż w tej części będziemy już w zasadzie decydować w głosowaniu o poprawkach, które zostały złożone, a mniej dyskutować. Gdyby jednak ktoś z państwa senatorów czy pan prezes zażyczył sobie zabrać głos w jakimś szczególnym momencie, to oczywiście może to zrobić, ale tutaj wszyscy są świadomi materii, nad którą pracujemy, i raczej prosiłbym o to, by głosować.

Bardzo serdecznie witam pana Mirosława Sekułę, posła sprawozdawcę i byłego prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Szanowni Państwo, tradycją posiedzeń komisji jest to, że po pierwszym czytaniu i po dyskusji plenarnej głosujemy nad poprawkami, ponieważ są już one objaśniane w drugim czytaniu. Prosiłbym zatem, byśmy przyjęli poprawki poparte wcześniej przez komisję, głosując nad nimi blokiem, tak jak to wielokrotnie czyniliśmy. Najpierw oczywiście będziemy głosowali nad odrzuceniem ustawy w całości, bo to jest wniosek najdalej idący, który poddam państwu pod rozwagę w pierwszym głosowaniu. Jeżeli ten wniosek upadnie, chciałbym przejść do głosowania blokiem nad poprawkami popartymi przez komisję, a potem będziemy głosowali kolejno nad pozostałymi poprawkami, zgodnie z zestawieniem, które zostało państwu przekazane. Będziemy się posługiwali numeracją zgłoszonych przez senatorów poprawek zawartych w zestawieniu, do którego każdy z państwa ma wgląd.

Oczywiście na każdym etapie będę prosił panią legislator, żeby objaśniła poprawkę, jeżeli taka będzie wola Wysokiej Komisji. Jeżeli takiej woli nie będzie, to posługując się numerami poprawek, będziemy poddawać je pod głosowanie. Pewne poprawki są powiązane z innymi poprawkami i wykluczają się nawzajem, będę więc prosił panią legislator, żeby patrzyła, które poprawki się wykluczają i których nie należy poddawać pod głosowanie. O taką pomoc będę panią prosił.

Czy pan przewodniczący Sepioł chciałby coś dodać? Bardzo proszę.

Senator Janusz Sepioł:

Przepraszam, ale muszę trochę namieszać, bo jest problem z głosowaniem nad poprawkami komisji blokiem, dlatego że jest poprawka, którą złożyliśmy z senatorem Kleiną, a która jest sprzeczna z poprawką komisji, i ona została tutaj błędnie zapisana. To nie odpowiada tekstowi, który my złożyliśmy. Początek się zaczyna tak, jak było napisane, ale potem jest powtórzona poprawka komisji. I tu mam kłopot.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Jak rozumiem, kłopot polega na tym, że państwo złożyli poprawkę o innej treści, a inna została zapisana? To jest defekt formalny i oczywiście musi być wyjaśniony. W związku z tym muszę ogłosić przerwę i poprosić Biuro Legislacyjne i panów senatorów wnioskodawców o wyjaśnienie tej kwestii.

Ogłaszam przerwę do momentu, w którym kwestie zostaną wyjaśnione. Krótko mówiąc, proszę o poprawkę zgłoszoną przez panów senatorów i poddamy ją oddzielnie pod głosowanie. Dziękuję.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Szanowni Państwo, mamy w oryginale poprawkę, którą złożyli panowie senatorowie. Proponuję, żebyśmy głosowali teraz w odpowiedniej kolejności nad wszystkimi poprawkami, a nad tą będziemy głosować na końcu. Nie będzie tu działała zasada, że poprawki się nawzajem wykluczają, tylko poddamy ją pod głosowanie. Wolą Wysokiej Komisji będzie zatem rozstrzygnięcie dotyczące tej kwestii, a jak rozumiem...

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Ale to nie jest zamiast, to jest poprawka dodatkowa.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dodatkowa? A to przepraszam bardzo, to zmienia postać rzeczy. Rozumiem, że państwo zapomnieli wprowadzić tę poprawkę do zestawienia, tak?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Najprawdopodobniej tak.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dobrze, konkretnie, Pani Mecenas. Nie ma jej. Zapomnieliście ją wprowadzić do zestawienia, tak? Czyli to jest poprawka dodatkowa. Czy ona się wyklucza z którąś z poprawek, skoro jest to inna poprawka?

(Głos z sali: Czterdziesta siódma była...)

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Panie Senatorze, mamy sytuację tego rodzaju, że poprawki trzynasta i czternasta brzmią identycznie z wyjątkiem tego, że w pierwszej poprawce mówimy o terminie trzech miesięcy, a w drugiej o terminie dwóch miesięcy.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dobrze, a co z poprawką trzynastą? Czy taka poprawka też była złożona przez panów senatorów?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Tak.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Też była złożona, rozumiem, czyli to zestawienie obejmuje również poprawką trzynastą. Ponadto mamy poprawkę bardzo podobnie brzmiącą, z tym że nieco różni się ona merytorycznie, ponieważ zamiast dwóch miesięcy są trzy miesiące. Możemy więc głosować nad nią oddzielnie, bo inna jest jej zawartość.

Czy tak, Pani Mecenas?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Pani Mecenas, bardzo proszę do mikrofonu.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Szanowni Państwo, każda z tych trzech poprawek dotyczy kwestii odwoływania wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli i każda z nich jest inna, mimo że brzmią bardzo podobnie. W poprawce trzynastej mówimy o terminie trzech miesięcy po upływie kadencji wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli, a w poprawce...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Mogą panowie senatorowie wycofać ją na tym etapie, tak? Taki słyszę głos.

Panie Senatorze Sepioł, Panie Senatorze Kleina?

(Senator Janusz Sepioł: A w to miejsce włożymy nową poprawkę.)

Bardzo proszę do mikrofonu, Panie Senatorze. Proszę złożyć wniosek formalny.

Senator Janusz Sepioł:

W imieniu pana senatora Kleiny i swoim chciałbym usunąć tekst, który znajduje się w zbiorczym zestawieniu pod numerem trzynastym. Rezygnujemy z tej poprawki, a w to miejsce wprowadzamy tekst, który w tej chwili państwo otrzymali na osobnej kartce.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Proszę przeczytać ten tekst. Jest to jedna poprawka, też senatorów Kleiny i Sepioła, i może być przedstawiona.

(Głos z sali: Może ją przeczytać?)

Mogą panowie to zrobić, bardzo proszę.

(Głos z sali: Za chwilę...)

Nie traćmy czasu na tłumaczenie.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Nie szkodzi.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jest, tak?

Proszę to szybko przeczytać, Panie Senatorze, i za chwilę przystąpimy do głosowania.

Senator Janusz Sepioł:

Jeżeli w terminie trzech miesięcy po upływie kadencji wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli prezes Najwyższej Izby Kontroli nie wystąpi z wnioskiem, o którym mowa w art. 21 ust. 1, wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli powołuje Sejm, na wniosek grupy co najmniej trzydziestu pięciu posłów, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej. Przepisu art. 21 ust. 1 nie stosuje się.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Treść jest znana. Pan senator wycofał, w imieniu wnioskodawców, poprawkę trzynastą, a poprawka pominięta i niedołączona do zestawienia, ta, która została teraz przeczytana, zostanie umieszczona pod numerem trzynastym.

Tak, Pani Mecenas?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Tak.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

W tym momencie działa zasada, że przyjęcie poprawki czternastej będzie wykluczało poprawkę trzynastą, tę nową.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przyjęcie poprawki czternastej wykluczy poprawkę trzynastą, tak? Będziemy głosować blokiem i nad poprawką czternastą będziemy głosować w pierwszej kolejności. Tak to działa.

Proszę bardzo.

Starszy Sekretarz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Bożena Purchała:

Panie Senatorze, poprawka wycofana pozostanie w zestawieniu, a poprawka wprowadzona będzie miała numer następny. Poprawka wycofana zostaje w zestawieniu, bo może być podtrzymana na posiedzeniu plenarnym. Pan marszałek pyta później, czy poprawka zostaje podtrzymana.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję za tę uwagę techniczną.

W takim razie poprawkę trzynastą mamy tak czy owak wycofaną.

Teraz proszę mi powiedzieć, pod jakim numerem umieścimy tę poprawkę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Może to być tylko poprawka trzynasta z literą "a".

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Czy jest zgoda Wysokiej Komisji na ulokowanie tej poprawki w tym miejscu? Nie słyszę sprzeciwu.

Poprawka, która została państwu przeczytana i doręczona na piśmie, będzie miała numer trzynasty z literą "a". W tej sytuacji przegłosowanie poprawki czternastej w bloku...

Zaraz udzielę panu głosu, Panie Przewodniczący.

...wykluczy głosowanie nad poprawką trzynastą z literą "a". Tak to technicznie zrobimy.

Bardzo proszę, pan przewodniczący Ortyl.

Senator Władysław Ortyl:

Proszę państwa, sądzę, że ponieważ poprawka trzynasta z literą "a" i poprawka czternasta się wykluczają, nad poprawką czternastą nie można głosować w bloku, bo to jest chyba nie po kolei.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Można, jeżeli państwo sobie tego życzą. Jeżeli jest sprzeciw, to ja wyłączam z bloku głosowanie nad tą poprawką. Tak?

(Głos z sali: Nad poprawką czternastą, tak.)

To bardzo proszę, bo ja tylko przez aklamację zarządzam głosowanie blokiem. Jeżeli nie ma takiej zgody, wyłączam poprawkę czternastą z głosowania blokiem. W takim razie mamy już sprawę jasną: głosujemy nad wszystkimi tymi poprawkami.

Jeszcze tylko spytam pana senatora Kleinę, czy podtrzymuje wykreślenie poprawki trzynastej?

Senator Kazimierz Kleina:

Tak, podtrzymuję.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Dziękuję bardzo, mamy już jasność.

Szanowni Państwo, przechodzimy do głosowania. W pierwszej kolejności głosujemy nad wnioskiem senatora Skurkiewicza o odrzucenie ustawy.

Kto jest za? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Wniosek pana senatora Skurkiewicza nie został poparty przez komisję.

Przechodzimy w takim razie do głosowania nad poprawkami. Zaczynam od poprawki senatora Dobrzyńskiego, ulokowanej w zestawieniu pod numerem pierwszym, i dalej będę się posługiwał tą numeracją.

Kto jest za przyjęciem poprawki pierwszej? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki drugiej, złożonej przez panów senatorów Gruszkę i Skurkiewicza. Przyjęcie poprawki drugiej wykluczy głosowanie nad poprawką trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą i dziewiątą. Konsekwencją jej przyjęcia będzie skreślenie art. 13.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki trzeciej. Przyjęcie poprawki trzeciej wyklucza głosowanie nad poprawkami czwartą, piątą, szóstą, ósmą i dziewiątą. Jest to poprawka senatorów Dobrzyńskiego i Gruszki.

Kto jest za przyjęciem poprawki trzeciej? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki czwartej, której przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami piątą, szóstą i dziewiątą. Jest to poprawka senatora Romaszewskiego.

Kto jest za przyjęciem poprawki czwartej? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki piątej, panów senatorów Andrzejewskiego i Kleiny.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki szóstej, senatora Kleiny.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (10)

Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

Przechodzimy do poprawki siódmej, senatora Andrzejewskiego.

Kto jest za? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie została poparta.

Przechodzimy do poprawki ósmej, również senatora Andrzejewskiego.

Kto jest za? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka została odrzucona.

Przechodzimy do poprawki dziewiątej, senatora Kleiny.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (0)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (4)

Poprawka nie uzyskała poparcia Wysokiej Komisji.

Przechodzimy do poprawki dziesiątej, senatora Andrzejewskiego, której ewentualne przyjęcie wykluczy przyjęcie poprawki jedenastej. Konsekwencją przyjęcia tej poprawki będzie odpowiednia modyfikacja art. 21c.

Kto jest za? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Mamy pierwszą poprawkę, która została poparta przez komisję, a teraz proponuję przegłosować blokiem wszystkie poprawki komisyjne oprócz poprawki czternastej, co sobie wcześniej uzgodniliśmy. Poddaję zatem pod głosowanie poprawki: jedenastą, piętnastą, dwudziestą czwartą, trzydziestą siódmą, trzydziestą dziewiątą, czterdziestą drugą i czterdziestą szóstą. Dla ścisłości dodam, że przyjęcie poprawki czterdziestej drugiej wykluczy głosowanie nad poprawką... Aha, przepraszam, tu jest adnotacja, że należy głosować nad nią łącznie z poprawką czterdziestą szóstą. Przepraszam, wszystko w porządku.

Kto jest za przyjęciem wyliczonych przeze mnie poprawek popartych wcześniej przez komisję? (6)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (4)

Poprawki uzyskały poparcie.

Teraz powracamy do poprawki dwunastej, senatorów Romaszewskiego i Dobrzyńskiego. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami trzynastą, czternastą i piętnastą.

Kto jest za przyjęciem poprawki dwunastej? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Przechodzimy do poprawki trzynastej...

(Głos z sali: Trzynastej z literą "a".)

...której przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką...

(Głos z sali: Poprawka trzynasta została wycofana.)

Nie, nie, trzynastej z literą "a". Przepraszam, poprawka trzynasta została wycofana. Panią legislator proszę o wspomaganie mnie ze względu na tak dużą liczbę poprawek.

Głosujemy. Przypominam, że poprawka trzynasta została wycofana przez wnioskodawców, a zestawienie uzupełniliśmy o poprawkę trzynastą z literą "a". Przeczytaliśmy państwu tę poprawkę, a teraz poddam ją pod głosowanie.

Kto jest za przyjęciem poprawki trzynastej z literą "a"? (1)

Kto jest przeciw? (5)

Kto się wstrzymał od głosu? (4)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Przechodzimy do poprawki czternastej, która była wyłączona z głosowania blokiem, i poddajemy ją pod głosowanie.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (5)

Poprawka czternasta uzyskała...

(Głos z sali: Nie uzyskała.)

Uzyskała, proszę mi nie podpowiadać błędnie. Powtarzam: poprawka uzyskała poparcie Wysokiej Komisji. Jak pamiętam, 5 senatorów głosowało za, 5 senatorów wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował przeciw.

Szanowni Państwo, teraz przechodzimy do głosowania nad poprawką szesnastą. Czy dobrze mówię, Pani Mecenas?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Danuta Drypa:

Piętnasta już była, teraz przechodzimy do szesnastej.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Nad poprawką piętnastą głosowaliśmy, a teraz mamy szesnastą, tak?

Poddaję pod głosowanie poprawkę szesnastą, senatorów Romaszewskiego i Dobrzyńskiego.

Kto jest za przyjęciem poprawki? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Przechodzimy do poprawki siedemnastej, senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (4)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka siedemnasta nie uzyskała poparcia.

Przechodzimy do poprawki osiemnastej, również senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Poprawka dziewiętnasta, również senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Teraz przechodzimy do poprawki dwudziestej, również senatora Dobrzyńskiego, która jeżeli zostanie przyjęta, wykluczy głosowanie nad poprawką dwudziestą pierwszą.

Kto jest za poprawką dwudziestą? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Przechodzimy do poprawki dwudziestej pierwszej, senatora Kleiny.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (0)

Kto jest przeciw? (4)

Kto się wstrzymał od głosu? (5)

Poprawka dwudziesta pierwsza nie uzyskała poparcia.

Przechodzimy do poprawek dwudziestej drugiej, dwudziestej szóstej, dwudziestej siódmej i dwudziestej ósmej, senatora Romaszewskiego. Nad tymi poprawkami należy głosować łącznie. Ich przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami dwudziestą trzecią, dwudziestą czwartą i dwudziestą piątą.

Głosujemy zatem łącznie nad poprawkami dwudziestą drugą, dwudziestą szóstą, dwudziestą siódmą i dwudziestą ósmą.

Tak, Pani Mecenas? Wszystko jest w porządku.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawki nie uzyskały poparcia.

Przechodzimy do poprawki dwudziestej trzeciej. Tak, Pani Mecenas, Panie Przewodniczący? Proszę mi pomagać.

Mamy poprawkę dwudziestą trzecią. Konsekwencją jej przyjęcia będzie skreślenie art. 53 ust. 7 i odpowiednia modyfikacja art. 62a ust. 1. Jest to poprawka senatora Andrzejewskiego.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Teraz proszę mi podpowiedzieć...

Przechodzimy do poprawki dwudziestej piątej, bo dwudziesta czwarta była przyjęta wcześniej. Jest to poprawka senatorów Kleiny i Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka dwudziesta piąta nie została poparta przez komisję.

Poprawka dwudziesta szósta już była - głosowaliśmy nad nią wcześniej - dwudziesta siódma i dwudziesta ósma również.

Przechodzimy do poprawki dwudziestej dziewiątej, senatora Dobrzyńskiego. Bardzo proszę o głosowanie.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Poprawka trzydziesta, również senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia Wysokiej Komisji.

Przechodzimy do poprawki trzydziestej pierwszej, też senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie uzyskała poparcia.

Przechodzimy do poprawek trzydziestej drugiej i trzydziestej trzeciej, nad którymi należy głosować łącznie. To też są poprawki senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawki nie zostały przyjęte.

Przechodzimy do poprawki trzydziestej czwartej.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie została poparta przez komisję.

Przechodzimy do poprawki trzydziestej piątej.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka trzydziesta piąta nie została poparta przez komisję.

Teraz mamy poprawkę trzydziestą szóstą, senatorów Romaszewskiego i Dobrzyńskiego, która, jeżeli zostanie przyjęta, wykluczy głosowanie nad poprawką trzydziestą siódmą.

Kto jest za przyjęciem poprawki trzydziestej szóstej? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie została poparta.

Przechodzimy do poprawki trzydziestej ósmej, senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie została poparta.

Przechodzimy do poprawki czterdziestej, tak, Pani Mecenas?

Kto jest za przyjęciem poprawki czterdziestej, senatora Dobrzyńskiego? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie została poparta.

Poprawka czterdziesta pierwsza, senatora Witczaka.

Kto jest za poparciem tej poprawki? (6)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (3)

Poprawka czterdziesta pierwsza została poparta.

Przechodzimy do poprawki czterdziestej trzeciej, senatorów Romaszewskiego i Dobrzyńskiego.

Kto jest za przyjęciem tej poprawki? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawka nie została poparta.

Przechodzimy do poprawki czterdziestej czwartej, senatora Romaszewskiego i Dobrzyńskiego, nad którą należy głosować łącznie z poprawką czterdziestą piątą, senatora Dobrzyńskiego.

Kto jest za przyjęciem tych poprawek? (3)

Kto jest przeciw? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Poprawki nie uzyskały poparcia komisji.

I teraz przechodzimy... Aha, już wszystkie poprawki zostały przegłosowane.

Szanowni Państwo, w takim razie pozostaje nam jeszcze wyznaczenie sprawozdawcy. Bardzo proszę, by tę rolę pełnił w naszym imieniu pan senator przewodniczący Janusz Sepioł, który był sprawozdawcą wcześniej.

Przyjmuje pan senator, tak.

O głos prosi pan senator Dajczak, bardzo proszę.

Senator Władysław Dajczak:

Chciałbym zgłosić poprawki panów senatorów Skurkiewicza, Dobrzyńskiego, Gruszki, Andrzejewskiego i Romaszewskiego jako wnioski mniejszości.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

A kto jest z panem senatorem w mniejszości? Pan senator...

W takim razie mamy wnioski mniejszości pana senatora...

(Głos z sali: Sprawozdawcy.)

Nie, nie, nie. Pana senatora Dajczaka i pana senatora Paszkiewicza...

(Głos z sali: Paszkowskiego.)

Paszkowskiego, bardzo przepraszam. To wynik naszej długiej pracy.

Sprawozdawcą wniosków mniejszości będzie pan senator Dajczak.

Mamy w takim razie wszystkie kwestie zrealizowane.

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę chętnych.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję panom prezesom, pracownikom Najwyższej Izby Kontroli, wszystkim gościom i chyba jutro o godzinie 9.00 zaczynamy.

Dziękuję bardzo. Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 20 minut 54)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów