Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (790) z 93. posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

w dniu 19 marca 2009 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Kijowie dnia 28 marca 2008 roku, oraz Protokołu, podpisanego w Warszawie dnia 22 grudnia 2008 roku, między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Kijowie dnia 28 marca 2008 roku (druk senacki nr 491, druki sejmowe nr 1665 i 1705).

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Mariusz Witczak)

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Bardzo proszę o zajmowanie miejsc.

Rozpoczynamy posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Witam państwa serdecznie. Witam przedstawicieli MSWiA oraz MSZ.

Na dzisiejszym posiedzeniu będziemy zajmować się ratyfikacją Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Kijowie dnia 28 marca 2008 roku, oraz Protokołu, podpisanego w Warszawie dnia 22 grudnia 2008 roku, między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Kijowie dnia 28 marca 2008 roku.

Bardzo serdecznie proszę przedstawicieli rządu o zabranie głosu w tej kwestii. Potem poproszę o zabranie głosu Biuro Legislacyjne i otworzę dyskusję. Jeżeli będą jakieś głosy w dyskusji, to będziemy dyskutować, jeżeli nie, to zdecydujemy w głosowaniu o ratyfikacji niniejszej umowy.

Bardzo proszę.

Zastępca Dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki:

Szanowny Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Janusz Łącki, zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ.

Rekomendując Wysokiej Komisji ratyfikację przedłożonej umowy i protokołu, chciałbym powiedzieć, iż głównym celem umowy jest wprowadzenie ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej, ułatwienie wzajemnych kontaktów między mieszkańcami oraz rozwój różnych dziedzin współpracy przygranicznej. Postanowienia tej umowy określają między innymi zasady małego ruchu granicznego między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą, w tym warunki przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego, zasady i czas pobytu w strefie przygranicznej, tryb i warunki wydawania zezwoleń na przekroczenie granicy, wysokość opłat, a także sankcje stosowane wobec osób, które naruszają przepisy małego ruchu granicznego.

Istotne jest to, że ta umowa została wynegocjowana i podpisana zgodnie z treścią rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r., ustanawiającego przepisy dotyczące małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach lądowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Początkowo umowa, podpisana w Kijowie 28 marca 2008 r., przewidywała, iż szerokość strefy przygranicznej, czyli tego pasa ciągnącego się od granicy w głąb terytorium odpowiednio Polski i Ukrainy, wynosić będzie 50 km. Ze względu na zgłoszone, już po podpisaniu umowy, uwagi ze strony Komisji Europejskiej, konieczne było zmodyfikowanie treści umowy, czego wynikiem był podpisany w dniu 22 grudnia 2008 r. protokół zmieniający, który zawęził nieco tę szerokość strefy przygranicznej, zgodnie z tak zwaną regułą “30+”. Oznacza to, że zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej, zostały wybrane jednostki samorządu terytorialnego – po stronie polskiej są to gminy, po stronie ukraińskiej odpowiedniki gmin – które przylegają bezpośrednio do granicy i które swoim zasięgiem nie wykraczają poza linię 30 km. Gminy, których granice zaczynają się przed 30 km, a kończą się poza tą linią, żeby sztucznie ich nie dzielić w połowie czy w 1/3, również mogą znaleźć się w strefie małego ruchu granicznego pod warunkiem, że ich granice nie wykraczają poza linię 50 km.

Jeżeli chodzi o sprawy związane z zezwoleniami na przekraczanie tej granicy przy małym ruchu granicznym, szacujemy, że po stronie polskiej strefą małego ruchu granicznego będzie objętych tysiąc pięćset siedemdziesiąt pięć miejscowości leżących w województwie lubelskim i podkarpackim, które zamieszkuje sześćset osiemdziesiąt dziewięć tysięcy mieszkańców, a po stronie ukraińskiej będzie to mniej miejscowości, bo tysiąc sto siedem z obwodów wołyńskiego, lwowskiego i zakarpackiego, które zamieszkuje trochę więcej mieszkańców, bo około miliona. Szacujemy, że ze strony ukraińskiej odzyskaniem takiego zezwolenia w małym ruchu granicznym z miliona mieszkańców będzie zainteresowanych około trzystu tysięcy. Koszt wydania zezwolenia został określony na 20 euro. Zatem spodziewamy się z tego tytułu wpływu do budżetu państwa w wysokości 6 milionów euro. Zezwolenie będzie wydawane w początkowym… Pierwsze zezwolenie będzie wydawane na okres dwóch lat. W przypadku, jeśli dana osoba nie naruszy postanowień umowy – przypomnę, że to zezwolenie nie uprawnia do przekroczenia granicy i przebywania na terytorium całego państwa, tylko w tym pasie przygranicznym – wówczas kolejne zezwolenie będzie mogło być wydane na pięć lat i będzie przedłużane.

Ze względu na to, że umowa dotyczy spraw regulowanych w ustawie o cudzoziemcach, przedkładamy do ratyfikacji, za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Bardzo proszę o przyjęcie przez Wysoką Komisję ustawy o ratyfikacji umowy i protokołu. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

Bardzo dziękuję.

Umowa jest jasna i ze wszech miar pożyteczna. Ukraina to nasz strategiczny partner już od lat, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną. Myślę, że nie budzi to żadnych wątpliwości. Jeżeli państwo mieliby jakieś pytania, bardzo prosiłbym krótko, ponieważ za chwilę będzie obradowała inna komisja, a mamy jeszcze głosowania.

Nie widzę chętnych do zabrania głosu.

Zatem poddaję pod głosowanie…

Jeszcze Biuro Legislacyjne.

Czy są jakieś uwagi?

Młodszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Iwona Kozera:

Biuro Legislacyjne nie zgłasza uwag.

Przewodniczący Mariusz Witczak:

To jest oczywiste, ponieważ tego typu dokumenty nie budzą żadnych wątpliwości. Z reguły to jest dla nas jasne, ale dziękuję za opinię.

Kto jest za ratyfikacją umowy o małym ruchu granicznym z Ukrainą? (9)

Jednogłośnie za.

Na sprawozdawcę proponuję… Czy ktoś się zgłasza? Pan senator Dajczak?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan senator Sepioł się zgłosił. Bardzo dziękuję panu senatorowi. Pan senator Sepioł będzie sprawozdawcą.

Dziękuję państwu serdecznie.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 35)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów