Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (8) z 1. posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

w dniu 9 listopada 2007 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 20 minut 44)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Bogdan Borusewicz)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej siódmej kadencji.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji?

Wobec braku głosów stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Przystępujemy więc do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Pragnę poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco: za chwilę poproszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, a po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Proszę bardzo. Proszę się przedstawiać, bo ja jeszcze nie wszystkich znam.

Senator Stanisław Jurcewicz:

Stanisław Jurcewicz.

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Mam możliwość przedstawienia i zgłoszenia pana doktora Mariusza Sebastiana Witczaka jako kandydata na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Myślę, że jest to ze wszech miar właściwa kandydatura, gdyż pan senator ma ogromne doświadczenie w pracy samorządowej i parlamentarnej. Jego doświadczenie poparte jest ogromną wiedzą, ponieważ jest on politologiem o specjalności samorządowej, doktorem nauk politycznych. Jest współautorem specjalności "zarządzanie w instytucjach samorządowych". Zasiadał w senacie uczelni.

W poprzedniej kadencji Senatu był wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Już wówczas uznano, iż doświadczenie, które posiada jako samorządowiec - był radnym rady miasta Kalisza - oraz inne pełnione przez niego funkcje i zajmowane stanowiska dają pewność, iż będzie on dobrze pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji w szóstej kadencji Senatu.

Myślę, że doświadczenie uzyskane w poprzedniej kadencji gwarantuje, iż pan senator jest właściwym kandydatem na stanowisko przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej i że będzie dobrym przewodniczącym tejże komisji w siódmej kadencji Senatu. Dziękuję za uwagę.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy pan senator Mariusz Witczak wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Mariusz Witczak:

Tak, Panie Marszałku, wyrażam zgodę.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że senator Mariusz Witczak został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Zarządzam trzyminutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji.

(Senator Jadwiga Rotnicka: Ja się zgłaszam.)

Pani senator...

(Senator Jadwiga Rotnicka: Rotnicka.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Rotnicka. To jest sekretarz.

Pan Marek Konopka.

Może ktoś z PiS?

(Głos z sali: Sadowski.)

Pan senator Sadowski.

Panie i Panowie Senatorowie, zanim przystąpimy do głosowania tajnego, pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków.

Proszę powiedzieć, ilu jest obecnych?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie, znacznie więcej niż czterech, przecież widzę.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Komisja została powołana w składzie dwunastu senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej czterech senatorów.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania tajnego, a państwa senatorów o wypełnienie tych kart.

Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x" lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

(Rozmowy na sali)

Czy wszyscy państwo senatorowie...

(Głos z sali: Jeszcze nie mają...)

A, jeszcze nie mają. Dobrze.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Czy wszyscy państwo senatorowie wypełnili już karty?

(Rozmowy na sali)

Bardzo proszę o wrzucanie wypełnionych kart do głosowania tajnego do urny.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Wszyscy oddali już głosy, tak?)

Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam trzyminutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Protokół głosowania tajnego w dniu 9 listopada 2007 r. w sprawie wyboru senatora Mariusza Witczaka na kandydata na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: senator Jadwiga Rotnicka, senator Marek Konopka oraz senator Sławomir Sadowski stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Mariusza Witczaka na kandydata na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oddano głosów 12, w tym głosów ważnych 11. Za głosowało 9 senatorów, przeciw głosował 1 senator, wstrzymał się 1 senator. Warszawa, dnia 9 listopada 2007 r., i podpisy.

Czy pan senator kandydat na przewodniczącego komisji chciałby zabrać głos?

(Senator Mariusz Witczak: Dziękuję, Panie Marszałku.)

Dziękuję bardzo.

Kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Witczaka na przewodniczącego komisji na posiedzeniu Senatu?

Pan senator...

(Senator Stanisław Jurcewicz: Stanisław Jurcewicz.)

Pan senator Stanisław Jurcewicz.

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Gratuluję panu senatorowi.

(Koniec posiedzenia o godzinie 21 minut 00)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów