Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (15) z 1. posiedzenia

Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

w dniu 9 listopada 2007 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 21 minut 46)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Bogdan Borusewicz)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej siódmej kadencji

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji?

Wobec braku głosów stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Przystępujemy więc do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Pragnę poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco: za chwilę poproszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, a po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Proszę bardzo.

Senator Piotr Zientarski:

Panie Marszałku, chciałbym zgłosić kandydata na przewodniczącego komisji...

(Marszałek Bogdan Borusewicz: Pan senator Zientarski.)

Senator Piotr Zientarski.

Chciałbym zgłosić jako kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą pana Andrzeja Persona.

Chciałbym króciutko przybliżyć jego sylwetkę tym senatorom, którzy wcześniej nie mieli możliwości bliżej go poznać.

Pan senator Andrzej Person, lat pięćdziesiąt sześć, absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1972-2007 znakomity dziennikarz prasowy, radiowy, telewizyjny. Uczestnik jedenastu igrzysk olimpijskich jako dziennikarz, rzecznik prasowy i attaché ekipy olimpijskiej w latach 1998-2004. Senator poprzedniej, szóstej kadencji.

Miałem możliwość bezpośrednio współpracować z panem senatorem, ponieważ byłem członkiem komisji emigracji, której on był wiceprzewodniczącym. Był również przewodniczącym Zespołu do spraw Polaków na Białorusi. Z obowiązków tych wywiązywał się znakomicie. Co prawda Zespół do spraw Polaków na Białorusi był pomysłem pana marszałka Borusewicza, ale pan senator z własnej inicjatywy podjął działania, które wymagały szczególnego zaangażowania.

Pan Andrzej Person od wielu lat utrzymuje kontakty z Polonią i Polakami za granicą dzięki imprezom sportowym i kulturalnym. Brał udział we wszystkich powojennych polonijnych igrzyskach olimpijskich. Bardzo ważne jest to, że jest osobą znaną w środowiskach polonijnych.

Jest senatorem z okręgu nr 5 Włocławek - Toruń. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Europejskiej Unii Golfa, Dyplomem Honorowym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję.

Rozumiem, że nie ma innych kandydatur?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tak? Rozumiem.

Czy pan senator Andrzej Person wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Andrzej Person:

Tak, wyrażam zgodę.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że senator Andrzej Person został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Zarządzam trzyminutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Jak proszę o zgłaszanie kandydatów, to znaczy, że trzeba zgłaszać kandydatów. Jeśli pan miał jakiegoś kandydata, to trzeba było go zgłosić.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: Mamy jeszcze trzy minuty przerwy, więc możemy porozmawiać.)

(Głos z sali: Już nie, już nie można.)

Już nie ma przerwy, Panie Senatorze.

Wznawiam obrady...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Senatorze, ja prowadzę obrady zgodnie z regulaminem. Jeśli ma pan zastrzeżenia, to proszę je zgłosić.

Wznawiam obrady.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan senator Marek Konopka, pan senator Ludwiczuk i jeszcze ktoś z PiS. Kto jest z PiS? Proszę bardzo.

(Głos z sali: Panie Senatorze...)

Pan senator Czesław Ryszka. Dziękuję.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w wyborach... To już załatwiliśmy.

Panie i Panowie Senatorowie, zanim przystąpimy do głosowania tajnego, pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. Komisja została powołana w składzie dwudziestu siedmiu senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej dziewięciu senatorów.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania tajnego, a państwa senatorów o wypełnienie tych kart.

Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x" lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

(Rozmowy na sali)

Państwo Senatorowie, proszę podpisać listę obecności.

(Głos z sali: Czy wszyscy dostali karty do głosowania?)

(Rozmowy na sali)

Czy wszyscy państwo senatorowie wypełnili już karty?

(Rozmowy na sali)

Jeszcze nie zarządziłem wrzucania kart do urny.

Bardzo proszę o wrzucenie wypełnionych kart do głosowania tajnego do urny. Proszę uprzejmie.

(Rozmowy na sali)

Wszyscy już oddali głosy?

(Rozmowy na sali)

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam trzyminutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Odczytuję protokół głosowania tajnego w dniu 9 listopada 2007 r. w sprawie wyboru senatora Andrzeja Persona na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: Roman Ludwiczuk, Czesław Ryszka i Marek Konopka stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Andrzeja Persona na kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oddano głosów 23, w tym głosów ważnych 23. Za głosowało 21 senatorów, przeciw głosował 1 senator, wstrzymał się 1 senator. Warszawa, dnia 9 listopada 2007 r., i trzy podpisy. (Oklaski)

Czy pan senator Andrzej Person, kandydat na przewodniczącego komisji, chciałby zabrać głos?

Senator Andrzej Person:

Tak, jeśli można, Panie Marszałku. Bardzo krótko, bo wiem, że czasu jest mało.

Bardzo serdecznie dziękuję za tak wielkie wyróżnienie. Chcę powiedzieć, że to duża odpowiedzialność. Komisja, która od początku istnienia Senatu, od czasów międzywojennych, odgrywa tak doniosłą rolę w kontaktach z Polonią i z Polakami za granicą, i w tej kadencji będzie niezmiernie ważna. Wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo szybko rośnie nowa emigracja, jak ważne są problemy Polaków mieszkających na Wschodzie. Jednym słowem, pracy będziemy mieli wszyscy bardzo dużo. Ja deklaruję ogromne, takie jak to tylko możliwe, zaangażowanie w sprawy naszej komisji. Jestem przekonany, że podtrzymamy piękną i chlubną tradycję ponadpartyjnego i niepolitycznego pochylania się nad Polakami z zagranicy, ze Wschodu i z Zachodu, nad wszystkimi, którzy oczekują od nas tej opieki. Bardzo liczę też na współpracę z panem marszałkiem i z Prezydium Senatu. Jestem przekonany, że tak jak zawsze będzie to jedna z najważniejszych komisji. Chciałbym powiedzieć - bo część z państwa dopiero debiutuje - że mamy do pomocy biuro polonijne, na czele z panem Arturem Kozłowskim, którego chciałbym przedstawić, biuro, którego zaangażowanie i pomoc jest dla nas niezbędna. Oczywiście liczę także na wielkie zaangażowanie ze strony państwa senatorów. Spraw będzie bardzo wiele, komisja będzie się zbierała możliwie często i wszystkie te problemy rozstrzygała.

Jestem optymistą, jestem przekonany, że po czterech latach będziemy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję bardzo.

Kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Andrzeja Persona na przewodniczącego komisji na posiedzeniu Senatu?

(Głos z sali: Senator Zientarski.)

Pan senator Zientarski. Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

(Koniec posiedzenia o godzinie 22 minut 01)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów