Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1106) z 57. posiedzenia

Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

w dniu 22 września 2009 r.

Porządek obrad

1. Przygotowanie projektu uchwały Senatu w sprawie zmian w składach komisji senackich (druk senacki nr 653).

2. Sprawy różne.

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 46)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Zbigniew Szaleniec)

Przewodniczący Zbigniew Szaleniec:

Witam senatorów po wakacyjnej przerwie.

Otwieram posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Proponuję następujący porządek obrad. Punkt pierwszy: przygotowanie projektu uchwały Senatu w sprawie zmian w składach komisji. Punkt drugi: sprawy różne. Chciałbym po prostu przekazać państwu króciutkie informacje o sprawach, które pojawiły się w czasie wakacji, jak również ustosunkować się do sprawy, o której mówiliśmy na ostatnim naszym posiedzeniu, dotyczącej rejestru korzyści.

Czy są jakieś propozycje lub uwagi do porządku obrad? Nie ma.

Porządek obrad został przyjęty.

Punkt pierwszy mówi o przygotowaniu projektu uchwały Senatu w sprawie zmian w składach komisji.

Do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich poprzez marszałka Senatu wpłynęło pismo o następującej treści: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mojej rezygnacji z członkostwa w Komisji Spraw Zagranicznych. Jednocześnie proszę o przyjęcie akcesu do Komisji Spraw Unii Europejskiej". Podpisał się pan senator Witold Idczak.

O! Witam pana senatora również.

Zrobiłem rozeznanie wśród przewodniczących komisji, o których jest mowa, czyli Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Spraw Unii Europejskich. Nie budzi to żadnych kontrowersji i nie zakłóci pracy ani jednej, ani drugiej komisji. Wobec tego moja sugestia jest taka, abyśmy się przychylili do wniosku pana senatora Idczaka.

Ale oczywiście oddaję głos panom senatorom. Czy są jakieś uwagi? Nie ma.

Wobec tego proponuję przegłosować projekt uchwały Senatu w sprawie odwołania senatora Witolda Idczaka z Komisji Spraw Zagranicznych oraz wybrania senatora Witolda Idczaka do Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Kto jest za? (4)

Dziękuję bardzo.

Szanowni Państwo, punkt pierwszy mamy już za sobą.

Punkt drugi - sprawy różne.

Na początek chciałbym wrócić do sprawy, o której mówiliśmy na ostatnim posiedzeniu komisji, dotyczącej rejestru korzyści. Tę propozycję przedstawiliśmy państwu na piśmie. Była to propozycja opracowana przez pana dyrektora Świąteckiego przy moim współudziale. Prosiłem państwa o uwagi. Ponieważ jednak dzisiaj skład komisji jest okrojony, a to jest dość istotna sprawa, która być może będzie funkcjonowała przez kilka lub kilkanaście następnych lat, proponowałbym następujące rozwiązanie. Sekretariat komisji ponownie prześle do wszystkich senatorów tę propozycję. Chodzi o to, żeby ją przypomnieć, jeżeli komuś umknęła. Proponowałbym, aby do najbliższego poniedziałku wnieść drogą mailową swoje sugestie i poprawki do tekstu, który państwo dostaniecie albo już macie. Jeżeli nie będzie takich poprawek ze strony senatorów, to uznamy, że projekt, który przedstawiliśmy, jest do zaakceptowania. A na następnym posiedzeniu komisji zgłosilibyśmy to jako wniosek komisji do zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Byłby to nasz wkład w poprawienie dotychczasowego, jak się wydaje, złego druku.

Czy panowie mają w tym momencie jakieś uwagi do tego materiału?

Wobec tego bardzo proszę o to, żebyście się państwo jeszcze raz pochylili nad tym materiałem. Bardzo liczę na jakieś uwagi i spostrzeżenia. Chodzi o to, żebyśmy wypracowali taki dokument, który potem zostanie przyjęty przez Sejm i będzie drukiem spełniającym nasze oczekiwania.

Chciałbym jeszcze państwa króciutko poinformować o tym, że Ministerstwo Infrastruktury w trybie art. 43 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przedłożyło Prezydiom Senatu i Sejmu do zaopiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju. Może nie będę wszystkiego czytał, ale w skrócie przypomnę, że po posiedzeniu 8 stycznia 2008 r. Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, chyba jeszcze pod przewodnictwem pana przewodniczącego, zwróciła się do pana marszałka z prośbą o wystąpienie do ministra infrastruktury o nowelizację rozporządzenia dotyczącego możliwości korzystania z darmowego przejazdu różnymi środkami lokomocji, w tym również prywatnymi. Właśnie w odpowiedzi na nasze pismo...

(Głos z sali: I przelotu.)

I przelotu, tak.

W odpowiedzi na nasze pismo minister infrastruktury przygotował takie rozporządzenie, które umożliwi posłom i senatorom korzystanie również z niepaństwowych przewoźników oraz umożliwi zwrot środków finansowych - oczywiście po wykazaniu, że skorzystano z takich przewoźników - przez Sejm i Senat. Tak że informuję tylko, że nasza prośba spotkała się z pozytywnym odzewem i ta kwestia będzie załatwiona. To pierwsza sprawa.

Druga sprawa. Prezydium Senatu zajmie się również projektem uchwały uwzględniającym konsekwencje korekty ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Korekta ta dotyczy okoliczności, w których posłowi i senatorowi z mocy prawa przysługuje uposażenie parlamentarne. Jak państwo pamiętacie, na ostatnim posiedzeniu przyjęliśmy zmianę ustawy, która dopuszcza w określonych warunkach możliwość pobierania przez emerytów i emerytury, i uposażenia senatorskiego. W tej kwestii zostanie podjęta decyzja o zmianach umożliwiających skorzystanie z tej ustawy senatorom, którym to przysługuje.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To tyle jeśli chodzi o sprawy, o których chciałem poinformować i które były w międzyczasie omawiane czy to przez Prezydium Senatu, czy Prezydium Sejmu, jak też odpowiedzi na nasze wnioski i sugestie.

Czy panowie senatorowie mają jakieś sprawy?

(Głos z sali: Nie.)

Dziękuję.

(Głos z sali: Dziękuję bardzo.)

Wobec tego zamykam posiedzenie komisji.

Aha, rozumiem, że sprawozdawcą uchwały mogę być ja.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 54)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów