Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (647) z 35. posiedzenia

Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

w dniu 13 stycznia 2009 r.

Porządek obrad:

1. Przygotowanie projektu uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich (druk senacki nr 427).

2. Przygotowanie projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Środowiska. (druk senacki nr 428).

(Początek posiedzenia o godzinie 17 minut 34)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Piotr Zientarski)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Otwieram posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Serdecznie witam państwa.

(Głos z sali: Witamy pana przewodniczącego.)

To jest pierwsze posiedzenie w nowym roku. Z tej okazji chciałbym złożyć serdeczne życzenia noworoczne wszelkiej pomyślności, również w życiu osobistym, panom marszałkom, członkom, przewodniczącym komisji, a także przedstawicielowi Biura Legislacyjnego oraz sekretarzowi komisji.

(Głos z sali: Dziękujemy bardzo.)

(Głos z sali: Nawzajem.)

Dziękuję bardzo.

Chciałbym państwu powiedzieć, że będę nadal próbował ustalać terminy posiedzeń komisji tak, żeby odpowiadały jak największej liczbie członków komisji.

(Głos z sali: Dziękujemy, Panie Przewodniczący.)

Chodzi o to, żeby dać możliwość, szczególnie panom marszałkom, ale także panom przewodniczącym komisji, którzy przecież też mają swoje zajęcia... Jest to komisja o szczególnej wadze i szczególnym składzie, stąd też szczególne zasady w niej obowiązują.

Przechodzimy do dzisiejszego porządku obrad.

W związku ze zmianą Regulaminu Senatu zostały utworzone dwie nowe komisje: Komisja Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisja Środowiska. Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 Regulaminu Senatu: "Projekty uchwał w sprawie powołania i rozwiązania komisji, a także ustalenia ich składów przygotowuje i przedstawia Senatowi Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich". Dlatego też na dzisiejszym posiedzeniu mamy zająć się tą kwestią.

Ażeby móc skutecznie powołać nowe składy komisji, powinniśmy najpierw przygotować projekt o odwołaniu z komisji poszczególnych senatorów. W zasadzie to realizujemy wolę senatorów. Do komisji regulaminowej za pośrednictwem pana marszałka Senatu dotarły oświadczenia senatorów, którzy zrezygnowali z prac w komisjach. Stąd też proponujemy odwołanie: senatora Grzegorza Banasia z Komisji Obrony Narodowej, senatora Przemysława Błaszczyka z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senatora Lucjana Cichosza z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senatora Wiesława Dobkowskiego z Komisji Gospodarki Narodowej, senatora Jana Dobrzyńskiego z Komisji Gospodarki Narodowej, senatora Piotra Gruszczyńskiego z Komisji Gospodarki Narodowej, senatora Stanisława Gorczycy z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatora Andrzeja Grzyba z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatora Stanisława Karczewskiego z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senatora Kazimierza Kleiny z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senatora Sławomira Kowalskiego z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senatora Krzysztofa Majkowskiego z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatora Andrzeja Misiołka z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatora Jana Olecha z Komisji Spraw Zagranicznych, senatora Zdzisława Pupy z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator Jadwigi Rotnickiej z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatora Wojciecha Skurkiewicza z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator Grażyny Sztark z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatora Marka Trzcińskiego z Komisji Gospodarki Narodowej, senatora Michała Wojtczaka z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senatora Henryka Woźniaka z Komisji Gospodarki Narodowej, senatora Jana Wyrowińskiego z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Szanujemy wolę senatorów, chociaż nasza komisja nie działa w sposób automatyczny, tylko dba o to, żeby nie było uszczerbku, jeśli chodzi o działanie innych komisji. Jeżeli pojawią się takie zastrzeżenia, to będziemy ponownie to rozważać i zastanawiać się, czy uciec się, że tak powiem, do perswazji klubowej. Jak panowie zauważyliście, są to przede wszystkim rezygnacje senatorów z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Ta komisja...

(Głos z sali: I z komisji rolnictwa.)

I z komisji rolnictwa. Ale Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą obecnie liczy dwadzieścia siedem osób. Tak że uszczerbku dla działania tej komisji nie będzie, nawet jeśli kilku senatorów - naliczyłem chyba siedmiu czy ośmiu - zrezygnowało z pracy w tej komisji.

Czy ktoś chciałby zabrać głos w sprawie propozycji uchwały o odwołaniu tych senatorów? Nie widzę chętnych.

Czyli proponuję przyjąć projekt uchwały w drodze głosowania.

Kto jest za przyjęciem uchwały w formie zaprezentowanej przeze mnie? (8)

Stwierdzam, że jednogłośnie przyjęliśmy projekt uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

Kto będzie sprawozdawcą?

(Głos z sali: Pan przewodniczący.)

Dziękuję bardzo.

Przechodzimy do drugiej uchwały, w sprawie powołania dwóch nowych komisji.

Projekt brzmi tak. Senat Rzeczypospolitej Polskiej powołuje: Komisję Budżetu i Finansów Publicznych w następującym składzie: Grzegorz Banaś, Wiesław Dobkowski, Jan Dobrzyński, Piotr Gruszczyński, Stanisław Karczewski, Kazimierz Kleina, Marek Trzciński, Henryk Woźniak, Jan Wyrowiński; Komisję Środowiska w następującym składzie: Przemysław Błaszczyk, Lucjan Cichosz, Jan Dobrzyński, Stanisław Gorczyca, Andrzej Grzyb, Sławomir Kowalski, Krzysztof Majkowski, Andrzej Misiołek, Jan Olech, Zdzisław Pupa, Jadwiga Rotnicka, Wojciech Skurkiewicz, Grażyna Sztark, Michał Wojtczak.

(Głos z sali: To ilu senatorów zostało w komisji rolnictwa?)

(Głos z sali: Jest tam jeszcze kilka osób.)

(Głos z sali: Wszyscy się przenieśli do Komisji Środowiska.)

Chciałbym wyjaśnić, że rzeczywiście środowisko jest w obszarze zainteresowań osób, które zgłosiły się do tej komisji. Wiadomo, że Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska zajmowała się dwoma tematami i te osoby nie były tym usatysfakcjonowane, uważały, że ich zakres zainteresowania jest spychany na margines prac komisji. Tak że są to osoby nieprzypadkowe, które ze względu na wykształcenie albo praktykę, na przykład samorządową... które działały w tej dziedzinie.

Czy któryś z panów senatorów chciałby zabrać głos w tej kwestii, zgłosić uwagi?

Czy Biuro Legislacyjne ma jakieś uwagi?

(Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz: Nie. Dziękuję, Panie Przewodniczący.)

Zatem proponuję, żebyśmy przeszli do głosowania nad uchwałą.

Chcę podkreślić, że uchwała dotycząca zmian w składzie komisji senackich obejmuje tylko te zmiany, które są związane z utworzeniem nowych komisji.

(Głos z sali: Tak. Bo były jeszcze inne wnioski. Senator Kaleta zgłaszał...)

Ale to są...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak. Dlatego podkreślam, że w dniu dzisiejszym rozpatrujemy...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

No, już rozmawialiśmy z niektórymi senatorami na ten temat. Myślę, że nie będzie potrzeby szerszej dyskusji, ponieważ wiem, że senator będzie rozważał członkostwo w innej komisji. Ale nie jest to przedmiot porządku obrad dzisiejszego posiedzenia komisji. Teraz mamy przegłosować projekt uchwały w sprawie powołania nowych komisji.

Kto jest za przyjęciem uchwały odnoszącej się do składów dwóch komisji: Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Środowiska? (8)

Stwierdzam, że uchwałę podjęliśmy jednomyślnie.

Kto będzie sprawozdawcą? Skoro nie ma innych zgłoszeń, to konsekwentnie ja będę sprawozdawcą, ponieważ te uchwały się ze sobą wiążą.

Dziękuję bardzo.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Aha, no to jest oczywiste. Jak panowie doskonale pamiętacie, musimy również zaopiniować...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak jest, wybiorą przewodniczących...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Otóż to. Wtedy my zaopiniujemy propozycje. Ale najpierw muszą się odbyć pierwsze posiedzenia komisji, z udziałem marszałków. Potem, myślę, że w trakcie tego posiedzenia Senatu, spróbujemy odbyć jeszcze jedno krótkie posiedzenie komisji.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 17 minut 40)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów