5 lutego 2008 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisji Ustawodawczej przeprowadzono pierwsze czytanie zgłoszonego przez grupę senatorów projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

W imieniu wnioskodawców rozpatrywany projekt przedstawił i uzasadnił senator Piotr Zientarski. Propozycja zmierza do zniesienia stanowiska zastępcy szefa Kancelarii Senatu.

W dotychczasowym stanie prawnym marszałek Senatu - na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 19a regulaminu - powołuje i odwołuje zastępcę szefa Kancelarii Senatu, po zasięgnięciu opinii szefa Kancelarii Senatu. Utworzenie stanowiska zastępcy szefa Kancelarii Senatu nastąpiło na mocy art. 1 pkt 1 uchwały Izby z 24 maja 2006 r. w sprawie zmiany Regulaminu Senatu, która weszła w życie z  14 czerwca 2006 r. Jak napisano w uzasadnieniu projektu, do tego dnia kolejni szefowie Kancelarii Senatu - z wyłączeniem okresu od 5 lipca 1996 r. do 18 grudnia 1997 r. - kierowali kancelarią samodzielnie, bez uszczerbku dla wykonywania przez ten urząd zadań organizacyjno-technicznych związanych z działalnością Izby i jego organów oraz udzielania pomocy senatorom w wykonywaniu mandatu senatorskiego. W okresie nieobecności szefa Kancelarii Senatu instytucją kierował, zgodnie z postanowieniami jej regulaminu, wyznaczony przez szefa dyrektor statutowej jednostki organizacyjnej. W związku z tym, w opinii wnioskodawców, należy uznać, że dla należytego funkcjonowania Kancelarii Senatu oraz realizowania przez nią wyżej wymienionych zadań stanowisko zastępcy szefa Kancelarii Senatu nie jest konieczne.

Podczas dyskusji senator Piotr Ł.J. Andrzejewski zadał pracownikowi Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu pytanie dotyczące uprawnień i obowiązków zastępcy szefa Kancelarii Senatu, na które uzyskał satysfakcjonującą go odpowiedź.

W wyniku głosowania Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisja Ustawodawcza opowiedziały się za przyjęciem projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska połączonych komisji w tej sprawie wybrano senatora P. Zientarskiego.