5 lutego 2008 r.

Podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich przygotowano projekt uchwały Senatu w sprawie zmiany w składach komisji senackich.

Senatorowie rozpatrzyli wnioski:

  • senatora Zbigniewa Cichonia o odwołanie go z Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich i powołanie go do Komisji Praw Człowieka i Praworządności,
  • senatora Norberta Krajczego o odwołanie go z Komisji Spraw Zagranicznych,
  • senatora Marka Rockiego o odwołanie go z Komisji Gospodarki Narodowej,
  • senatora Kazimierza Wiatra o odwołanie go z Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Po rozpatrzeniu przedstawionych wniosków Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, na podstawie art. 14 ust. 1 Regulaminu Senatu, postanowiła przedłożyć Izbie projekt uchwały zgodnie z wnioskami senatorów. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie komisji w tej sprawie złoży senator Piotr Zientarski.

W drugiej części posiedzenia szef Kancelarii Senatu minister Ewa Polkowska poinformowała senatorów o zmianach w aktach legislacji wewnętrznej, które związane są z decyzjami dotyczącymi budżetów Kancelarii Senatu i Sejmu. Minister E. Polkowska stwierdziła m.in., że przyjęcie przez Sejm poprawki Senatu do ustawy budżetowej na rok 2008, zwiększającej o 16 mln 671 tys. zł wydatki w części: Zdrowie kosztem zmniejszenia środków przeznaczonych na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur poselskich i senatorskich oznacza , że nie będzie zmienione zarządzenie Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu z 1 października 2001 r. w sprawie określenia wysokości ryczałtu na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur poselskich, senatorskich i poselsko-senatorskich. Zostaną utrzymane dotychczasowe przepisy w sprawie zasad korzystania przez wszystkich senatorów z zakwaterowania w mieście stołecznym Warszawie oraz wysokości środków finansowych przeznaczonych na pokrycie niektórych kosztów działalności senatora mimo braku środków finansowych w budżecie Kancelarii Senatu ( około 480 tys. zł ). Utrzymane zostaną nowe zasady korzystania z samochodów. Kancelaria Senatu nie jest w stanie także podnieść limitu kopert senatorskich do 2 tysięcy. Komisja jednogłośnie zaakceptowała propozycje przedstawione przez szefa Kancelarii Senatu minister E. Polkowską.