Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (121) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (11.)

oraz Komisji Ustawodawczej (20.)

w dniu 5 lutego2008 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu (druk senacki nr 48).

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 35)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Zientarski)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisji Ustawodawczej.

Współprzewodniczymy temu posiedzeniu razem z przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, panem senatorem Kwiatkowskim.

Mamy do omówienia jeden punkt, mianowicie zmianę Regulaminu Senatu. Propozycja jest przygotowana, mamy druk. Proszę państwa, chodzi o przywrócenie w regulaminie instytucji szefa kancelarii... to znaczy zlikwidowanie czy wyeliminowanie zastępcy szefa Kancelarii Senatu.

Jak państwo wiedzą, z uzasadnienia wynika, że zastępca szefa kancelarii został powołany stosunkowo niedawno i ta funkcja nie jest niezbędna do sprawnego prowadzenia Kancelarii Senatu. Poza poprzednią kadencją, szef Kancelarii Senatu doskonale sobie radził, w związku z tym istnienie likwidowanej funkcji nie wydaje się konieczne, zwłaszcza że szukamy różnego rodzaju oszczędności. A może chodzi nie tylko o oszczędność, ale w szczególności o to, żeby istniejące funkcje były wykorzystywane optymalnie; nie ma potrzeby zbędnego rozbudowywania administracji w Kancelarii Senatu.

Otwieram dyskusję.

Czy zgłasza się ktoś z państwa senatorów?

Proszę bardzo, pan senator Andrzejewski.

Senator Piotr Andrzejewski:

Mam pytanie do Biura Legislacyjnego. Wydaje mi się, że kiedy ustanawiano tę funkcję, motywowano to tym, iż zakres funkcji Senatu jest bardzo rozbudowany w związku ze sprawami polonijnymi. Rzeczywiście, to jest specyfika Senatu...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak. I ponad 50% budżetu. W związku z tym łączy się to nie tylko z zakresem obowiązków, ale jednocześnie z monitorowaniem wszystkiego, czego nie jest w stanie zrobić tylko Prezydium Senatu, rozdzielając środki; dalszy monitoring i zarządzanie to kwestia zwłaszcza dla marszałka, bo to przecież jest funkcja, bo mamy i komisję... Jak rozumiem, zdjęto wówczas cały szereg kompetencji bezpośrednio...

(Sygnał telefonu komórkowego)

Przepraszam. Wówczas część kompetencji przewodniczącego komisji przekazano wyżej, na szczebel niejako zastępcy, wiceministra Senatu. Rad bym tylko wiedzieć, czy zakres tych obowiązków został przekazany, jaki był zakres dla tej funkcji i jak będzie to teraz wyglądało. Czy pani minister będzie tym zakresem administrować sama? Jak będzie zorganizowana praca w obrębie tych funkcji merytorycznych, które należą do Senatu? Czy w tej chwili zmieniają się one w czymkolwiek?

To jest pytanie zastępcze w stosunku do tego, jak dalece są zagwarantowane funkcje Senatu wobec Polonii i Polaków za granicą, bo rozumiem, że one się zwiększają, w tej chwili mamy nie tylko Polonię, nie tylko emigrację, ale też - co jest nowym działem - Polaków za granicą, którzy są rezydentami nie w rozumieniu służb specjalnych, ale w rozumieniu albo nauki, albo pracy, nie są ani Polonią, ani emigracją, ale są Polakami za granicą.

W związku z tym funkcje Senatu w tym zakresie chyba się zwiększają, czyli niezależnie od tego, czy będzie zastępca kancelarii, czy nie, Senat to sobie ustawi, zwiększa się merytorycznie zakres obowiązków Senatu co do opieki i monitorowania tego, co się z tymi ludźmi dzieje. Chyba że jestem w błędzie, ale tak przynajmniej prognozuję.

Pytanie jest takie: jak dalece będzie obsługiwana ta rozszerzająca się dziedzina i ten rozszerzający się zakres kompetencji Senatu? To moje pytanie, to nie jest dyskusja.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Dziękuję bardzo.

Biuro Legislacyjne reprezentuje pan Piotr Magda. Zaraz mu udzielę głosu i odpowie on na pytania pana senatora.

Korzystając z tego, że jestem przy głosie, a jestem już drugą kadencję członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, pragnę powiedzieć panu senatorowi, że Biuro Polonijne dobrze wykonuje swoje zadania, myślę jednak, że mamy do czynienia ze zmniejszeniem, trudno tu mówić o zwiększaniu roli, bo ona jest właściwie w tym roku podobna, budżet wydany na Polonię będzie taki sam jak w zeszłym roku, 75 milionów zł. Jest tylko przesunięcie 3 milionów zł na zadania programowe kosztem inwestycyjnych.

Ale z tego, co wiem, już został przez marszałka powołany zastępca dyrektora Biura Polonijnego, który ma wspomóc dyrektora biura w kwestiach polonijnych. To tyle, bo jestem zorientowany.

(Senator Zbigniew Romaszewski: Dyrektor pozostał ten sam.)

Dyrektor pozostał ten sam. Jest nim pan Artur Kozłowski.

Udzielam głosu panu Piotrowi Magdzie, proszę bardzo.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Piotr Magda:

Panowie Przewodniczący, Wysoka Komisjo, czuję się oczywiście adresatem tego pytania wyłącznie w zakresie właściwości Biura Legislacyjnego, a mianowicie przedstawienia obecnych obowiązków zastępcy szefa Kancelarii Senatu, który został powołany decyzją szefa Kancelarii Senatu z dnia 17 lipca 2006 r., wydaną na podstawie regulaminu organizacyjnego Kancelarii Senatu.

Do obowiązków zastępy szefa Kancelarii Senatu należy więc, z jednej strony, nadzór nad działalnością Biura Polonijnego w Kancelarii Senatu, z drugiej zaś koordynacja wykonywania zadań związanych z obsługą organów Senatu i szefa Kancelarii Senatu w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Dziękuję bardzo.

Senator Piotr Andrzejewski:

Czy wobec tego mogę uzyskać - nie dzisiaj, ale to dosyć ważne dla Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich - zakres obowiązków tego wiceministra i informację, kto te obowiązki przejmie? Przede mną leży tylko ta informacja o nadzorze i koordynacji. No, a kto... to jest bardzo oszczędny dokument.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Panie Senatorze, z uzasadnieniem, tak się przynajmniej wydaje, nie powinno być wątpliwości. Z uzasadnienia wniosku wynika wyraźnie, że te obowiązki należą do szefa Kancelarii Senatu.

Jeszcze się zgłasza...

(Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Piotr Magda: Gwoli ścisłości chciałbym jeszcze dodać...)

Senator Piotr Andrzejewski:

Tu nie ma bardziej szczegółowego opracowania, jest tylko ogólnie powołanie do nadzoru i koordynacji, i koniec.

(Przewodniczący Piotr Zientarski: Tak jest. Tak.)

Dziękuję, nie mam pytań.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Proszę bardzo, jeszcze pan legislator.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Piotr Magda:

Niezależnie od tego chciałbym dodać, że na mocy decyzji szefa Kancelarii Senatu z dnia 17 lipca 2006 r. osoba, która obecnie pełni funkcję zastępcy szefa Kancelarii Senatu, a więc pan Romuald Łanczkowski, jest przewodniczącym Zespołu Finansów Polonijnych, który został powołany na mocy zarządzenia szefa Kancelarii Senatu w sprawie zasad postępowania przy rozpatrywaniu wniosków o zlecenie zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą i przyznawania dotacji na ich wykonanie. Dziękuję.

(Senator Piotr Andrzejewski: I to jest zakres obowiązków.)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Tak jest.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie, właśnie pan Romuald Łanczkowski będzie szefem zespołu, w każdym razie będzie zastępcą dyrektora Biura Polonijnego, czy już nawet jest od lutego. Już jest.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Kozłowskiego, tak jest. Z reguły dyrektor Biura Polonijnego był szefem zespołu, ale w skład Zespołu Finansów Polonijnych zawsze wchodzili szef i zastępca, na pewno obaj będą wchodzili w skład tego zespołu, a nawet jest tak już w tej chwili, bo dzisiaj obaj referują, akurat trwa posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, gdzie 80% środków jest rozdzielanych na trzy stowarzyszenia: "Wspólnota Polska", "Pomoc Polakom na Wschodzie" i "Semper Polonia". Dzisiaj jest więc najważniejsze posiedzenie tej komisji.

Senator Zbigniew Romaszewski:

Kto to reguluje, kto wybiera tego przewodniczącego? Jak to się odbywa? Czy to jest z nominacji?

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Piotr Magda:

Jak już powiedziałem, Panie Przewodniczący, Wysoka Komisjo, jest to decyzja szefa Kancelarii Senatu, wydawana na podstawie przywołanego przeze mnie zarządzenia szefa tej kancelarii.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Dziękuję bardzo.

Do głosu zgłaszał się pan senator Mieczysław Augustyn, później pan senator Zbigniew Szaleniec. Dziękuję.

Senator Mieczysław Augustyn:

Wątpliwości pana senatora Andrzejewskiego są już w znacznej części wyjaśnione, tak że mogę tylko do tego dodać, że w rozmowie z panią minister Polkowską uzyskałem zapewnienie, iż w żadnym wypadku ta zmiana nie dokona się kosztem nadzoru i pracy całego działu polonijnego i że powinniśmy być spokojni, ona sama będzie pełniła ten nadzór i koordynację, które dotychczas tak enigmatycznie były przypisane zastępcy. W związku z tym popieram ten projekt naszej uchwały. Proszę, byśmy w miarę możliwości przystąpili do głosowania.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Jeszcze pan senator Zbigniew Szaleniec chciałby się wypowiedzieć.

Senator Zbigniew Szaleniec:

Rozpocznę również od poparcia tej ustawy i likwidacji tego stanowiska. Tak się składa, że byłem wówczas członkiem Komisji Ustawodawczej i doskonale pamiętam tryb i sposób wprowadzenia tego stanowiska do regulaminu. Był to naprawdę bardzo dziwny tryb. Zgłosiła go grupa, już nie pamiętam, nie wiem, czy był to jeden senator, czy grupa senatorów, bez żadnego uzasadnienia. Komisja nie uzyskała żadnego uzasadnienia ze strony pani minister o potrzebie stworzenia takiego stanowiska, a wręcz powiedziano, że to stanowisko być może nie jest potrzebne, ale z takiej ewentualności pani minister będzie mogła skorzystać, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ku mojemu zdziwieniu ta ustawa została wówczas przyjęta i dość szybko zrealizowana.

(Głos z sali: Uchwała.)

Tak, uchwała.

Jestem całkowicie przeciwny temu, aby utrzymywać to stanowisko, tym bardziej że potwierdza to pani minister. Proponuję, żebyśmy przyjęli tę uchwałę.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Czy jeszcze ktoś z państwa senatorów zgłasza się do dyskusji? Nie widzę chętnych.

Proponuję, żebyśmy przeszli do głosowania.

Kto jest za przyjęciem propozycji zmiany Regulaminu Senatu, w wersji przedstawionej w projekcie? (10)

Stwierdzam, że jednogłośnie...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam, nie zauważyłem.

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Kto jest przeciw? (0)

Czyli przyjęliśmy uchwałę, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Kto chciałby być sprawozdawcą?

(Głos z sali: Pan przewodniczący.)

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie obu komisji...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przypominam, że posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich odbędzie się jutro, o godzinie 9.45, na piętnaście minut przed posiedzeniem naszego klubu Platformy Obywatelskiej. Przedmiotem jutrzejszego posiedzenia komisji będzie przygotowanie projektu uchwały w sprawie wyboru pana senatora Stanisława Piotrowicza na kandydata na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Chcemy, żeby kandydatura pana senatora była przegłosowana na najbliższym posiedzeniu Senatu.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Jutro w sali nr 176 o godzinie 9.45 odbędzie się posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w sprawie zaopiniowania kandydata na przewodniczącego. Zapewniam, że posiedzenie będzie krótkie.

(Głos z sali: Ale mam posiedzenie komisji kultury o godzinie 8.30. Proszę o usprawiedliwienie mojego ewentualnego spóźnienia.)

Zaczekamy pięć minut.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 50)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów