Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (32) z 7. posiedzenia

Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

w dniu 28 listopada 2007 r.

Porządek obrad:

1. Przygotowanie projektu uchwały w sprawie zmian w składach komisji senackich (druk senacki nr 19).

2. Sprawy różne.

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 25)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Piotr Zientarski)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Serdecznie witam panów senatorów na siódmym już posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Na wstępie chciałbym w imieniu własnym, ale myślę, że i wszystkich pozostałych członków komisji, jeszcze raz serdecznie pogratulować panu senatorowi Romaszewskiemu wyboru na stanowisko wicemarszałka. Bardzo się cieszymy. (Oklaski)

Cieszymy się też, że pan marszałek, jak rozumiem, pozostaje w naszej komisji i będzie nas wspierał swoim doświadczeniem, tak jak do tej pory. Bardzo dziękuję i jeszcze raz serdecznie gratuluję.

Proszę panów, dzisiaj posiedzenie komisji będzie bardzo krótkie. Na początku planowana była zmiana Regulaminu Senatu, ale doszliśmy do wniosku, że to może jeszcze zaczekać. Rzecz dotyczy zarówno liczby komisji jak i ich składu. Rozważane są różne kwestie, no, powiem otwarcie, rozważana jest kwestia połączenia komisji praworządności z Komisją Ustawodawczą. A przynajmniej była rozważana, chociaż nie powiem, że jest to zupełnie... Wcześniej był też wniosek komisji gospodarki o rozdzielenie jej na komisję gospodarki i infrastruktury. Uważamy jednak, że argument, iż w komisji brakuje senatorów, przynajmniej na tym etapie nie jest argumentem na tyle przekonywającym, żeby je po prostu połączyć, myślę tu o Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka i Praworządności. One mają co robić, są, powiedziałbym, obciążone w sposób należyty, proporcjonalnie do innych komisji. Uważam, że jest jeszcze czas na to, żeby inni senatorowie przemieścili się i te komisje, Komisję Ustawodawczą i Komisję Praw Człowieka i Praworządności, wzmocnili ilościowo i jakościowo. Myślę, że taka szansa istnieje. Jeśli będą z tym problemy i obie komisje nie będą sobie dawały rady, to wtedy być może powrócimy do tego tematu.

Są też inne kwestie związane ze zmianami w regulaminie. Dotyczą one zarówno porządku legislacyjnego - bo na przykład jeden z przepisów zakłada, że rzecznik interesu publicznego składa sprawozdanie, a tej funkcji przecież już nie ma - czyli kwestii związanych z ustawodawstwem, jak również kwestii związanych z wykładnią wprowadzonego już prawa, żeby w przyszłości nie było żadnych wątpliwości, jak stosować pewne przepisy. Ja tylko to sygnalizuję. Dzisiaj na przykład też powstał problem, wiem, że senator Cimoszewicz zwróci się z propozycją zmiany w tej sprawie, bo rzeczywiście należy rozważyć, czy w kwestiach osobowych można zadawać pytania. Nie jest to wyszczególnione w żadnym odrębnym przepisie, a w regulaminie znajduje się przepis ogólny, że przy każdym punkcie porządku obrad każdy z senatorów może zadać pytanie.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

No właśnie, właśnie. Ale, tak jak powiedziałem, teraz sygnalizuję jedynie kilka spraw.

Krótko mówiąc, nasza komisja na pewno będzie miała się czym zajmować. Sami wiemy, że regulamin nie jest nigdy, że tak to określę, na zawsze. Życie wyprzedza pewne rozwiązania legislacyjne, a my jako członkowie komisji będziemy w kierunku odpowiednich zmian podążać.

W tej chwili mamy do rozstrzygnięcia bardzo istotne kwestie osobowe, co uczyni zadość regulaminowi i umożliwi funkcjonowanie komisji. Dwóch senatorów w ogóle nie zostało zgłoszonych do żadnej komisji. Dzisiaj jeden składał ślubowanie i zgłosił akces do komisji. Czyli, że tak powiem, czynimy zadość regulaminowi, i tym samym umożliwiamy im wykonywanie obowiązków, bo przecież każdy senator ma obowiązek być przynajmniej w jednej komisji.

A więc krótko. Obecnie są następujące propozycje zmian w składzie komisji senackich: na wniosek senatora Misiaka proponujemy odwołać senatora Misiaka z Komisji Spraw Zagranicznych; senator Zbigniew Cichoń zgłosił akces do Komisji Ustawodawczej, senator Ryszard Knosala - do Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, senator Rafał Muchacki, który dzisiaj właśnie złożył ślubowanie, do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Zdrowia, czyli do dwóch jednocześnie, i senator Marek Trzciński do Komisji Ustawodawczej, ponieważ już niestety odszedł...

(Senator Marek Trzciński: Ale jeszcze jestem.)

To znaczy... kolega jeszcze jest, ale wkrótce odchodzi. Na poprzednim posiedzeniu w dniu wczorajszym przyjęliśmy uchwałę o przyjęciu rezygnacji kolegi z naszej komisji.

(Głos z sali: Senat jeszcze nad tym nie głosował.)

No właśnie, Senat jeszcze nad tym nie głosował, w związku z czym formalnie senator Trzciński jest jeszcze w naszej komisji. Jego przejścia dotyczy jedna z uchwał.

W związku z tym, że będę sprawozdawcą w sprawie wczorajszej uchwały, która będzie omawiana razem z dzisiejszą, to pozwolę sobie być sprawozdawcą również dzisiejszej.

Zanim to nastąpi, proszę o głosowanie nad projektem tej uchwały.

Kto jest za przyjęciem uchwały? (7)

(Głos z sali: Wszyscy.)

Dziękuję bardzo.

Nikt się nie wstrzymał od głosu, nikt nie był przeciwny.

Czyli, tak jak poinformowałem, będę również sprawozdawcą w sprawie tej uchwały, skoro wcześniej nikt z senatorów się nie zgłosił.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Głos z sali: Musi pan przewodniczący otrzymać na to zgodę.) (Wesołość na sali)

Tak, tak jest.

A więc zapytuję, czy...?

(Głosy z sali: Tak! Zgoda!)

Dziękuję bardzo.

W ramach wolnych wniosków pozwolę sobie poinformować panów senatorów, że rozpoczęły się już prace nad budżetem instytucji, które są do komisji regulaminowej tradycyjnie przypisane. Chodzi tu o budżet Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera i Krajowego Biura Wyborczego. Od przewodniczącego komisji regulaminowej Sejmu otrzymałem zaproszenie na dzisiejsze spotkanie o godzinie 13.30, w porządku obrad którego jest rozpoznanie budżetów Krajowego Biura Wyborczego i Sejmu. Otrzymałem też zaproszenie na jutro, muszę więc powiedzieć, że współpraca z komisją regulaminową Sejmu rozpoczyna się dobrze. Pani minister również dostała zaproszenie na jutro na godzinę 10.00, będzie wtedy omawiany budżet Senatu. To tyle informacji.

Czy ktoś z panów ma jakieś pytania?

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 34)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów