Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1) z 1. posiedzenia

Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

w dniu 6 listopada 2007 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 32)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Bogdan Borusewicz)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Senatu Rzeczypospolitej Polskiej siódmej kadencji.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji?

Wobec braku chętnych stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Przystępujemy zatem do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Pragnę poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco: za chwilę poproszę państwa senatorów o zgłoszenie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, a po przerwie przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Proszę bardzo, pan senator Szaleniec.

Senator Zbigniew Szaleniec:

Panie Marszałku! Szanowna Komisjo!

Chciałbym zaproponować i zarekomendować na to stanowisko pana Piotra Zientarskiego, senatora kolejnej już kadencji - był senatorem również w poprzedniej kadencji. Jest prawnikiem z bogatym doświadczeniem, co wydaje mi się dla tej funkcji niezwykle istotne. A najważniejsze jest to, że w poprzedniej kadencji był wiceszefem, jedynym zresztą, tej komisji i sprawdził się organizacyjnie. Myślę więc, że w pełni zasługuje na to stanowisko. Tak że rekomenduję pana Piotra Zientarskiego.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dobrze.

Ja bym poprosił, żeby panowie senatorowie przedstawiali się przed zabieraniem głosu, dobrze?

Senator Zbigniew Szaleniec:

Przepraszam.

Zbigniew Szaleniec.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dobrze.

Czy są jakieś inne kandydatury? Nie ma.

Zatem pytam pana senatora: czy wyraża pan zgodę na kandydowanie?

Senator Piotr Zientarski:

Tak.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję.

Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że senator Piotr Zientarski został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

(Głos z sali: To może teraz zrobimy pięciominutową przerwę?)

Dobrze, tylko zapytam, czy komisja kogoś jeszcze zgłasza. Nie?

(Głos z sali: Nie, już nie.)

Dobrze. Zarządzam pięciominutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji.

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Zgłaszam się.)

(Głos z sali: Proszę powiedzieć imię i nazwisko do mikrofonu.)

Tak.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Krzysztof Kwiatkowski.

Senator Józef Bergier:

Józef Bergier.

Senator Marek Trzciński:

Marek Trzciński.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Krzysztof Kwiatkowski, Józef Bergier, MarekTrzciński. Dobrze. Dziękuję.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji wyznaczam: senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, senatora Józefa Bergiera i senatora Marka Trzcińskiego.

Panie i Panowie Senatorowie, zanim przystąpimy do głosowania tajnego, pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. Komisja została powołana w składzie dziesięciu senatorów, zatem, aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej czterech senatorów. Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania tajnego, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.

Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x" lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

Senator Piotr Andrzejewski:

Mam pytanie. Można? Co prawda w czasie głosowania, ale powołuję się na to, że chodzi tylko o wyjaśnienie pewnej kwestii.

Komisja Regulaminowa na posiedzeniu bodajże w listopadzie 2005 r. ustaliła inny wzór kart do głosowania: nie "za", "przeciw" i "wstrzymuję się", tylko taki, jakiego użyto podczas wczorajszego głosowania nad wyborem wicemarszałków. Czy oznacza to, że zrywamy z tym, co ustanowiliśmy w poprzedniej kadencji? No, bardzo przepraszam, ale niedawno nawet drukowaliśmy tamten wzór. I ta karta odbiega w swojej treści od tego, co ustaliła jako praktykę Komisja Regulaminowa i zatwierdził Senat. Wobec tego jak mamy to rozumieć? To jest moje pytanie do pana marszałka.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Komisja Regulaminowa opiniowała ten wzór, ale Senat oczywiście go nie zatwierdzał. Jeżeli pan senator uważa, że powininno się zmienić tę kartę do głosowania... No, jesteśmy w trakcie głosowania. Ja już zarządziłem głosowanie, Panie Senatorze.

Senator Piotr Andrzejewski:

Tak, ale ja powołuję się też na stanowisko komisji i opinię, którą przedstawiliśmy prezydium. W poprzedniej kadencji był, Panie Marszałku, podobny casus, którym zajmowała się Komisja Regulaminowa, taki mianowicie, że w trakcie głosowania wnioski formalne dotyczące tego, o co można pytać w trakcie głosowania, są dopuszczalne. A mój wniosek dotyczy trybu głosowania, w związku z tym jest on dopuszczalny w tym momencie.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dobrze. Proszę pracownika Biura Legislacyjnego o wyjaśnienie tej kwestii.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Piotr Magda:

Dziękuję uprzejmie.

Panie Marszałku! Wysoka Komisjo!

Po pierwsze, chciałbym zauważyć, że do posiedzeń komisji nie ma zastosowania przepis art. 48, który statuuje katalog wniosków formalnych.

Po drugie, pragnę zauważyć, że propozycja Komisji Regulaminowej, o której był uprzejmy wspomnieć pan przewodniczący Piotr Andrzejewski, nie jest wiążąca dla Wysokiej Komisji, w związku z tym to Wysoka Komisja decyduje o wzorze karty do głosowania w tym zakresie. Dziękuję bardzo.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

W związku z tym...

Proszę bardzo, Panie Senatorze.

Senator Kwiatkowski.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:

Panie Marszałku, przepraszam. Ja chciałbym tylko zapytać, bo to mogłoby dotyczyć nawet wczorajszego posiedzenia, czy to znaczy, że ta regulacja nie wiąże nas również na sesji plenarnej Senatu. Nie dalej jak wczoraj było pytanie dotyczące karty - ja nie wracam już do tej sytuacji, mówię o tym tylko z uwagi na to, że chciałbym posiąść wiedzę w tym zakresie - i czy to znaczy, że w takich sytuacjach możemy te karty do głosowania zmieniać?

Marszałek Bogdan Borusewicz:

To jest pytanie do Biura Legislacyjnego.

Starszy Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Piotr Magda:

Tak. Dziękuję bardzo.

Przepisy Regulaminu Senatu nie statuują wzoru karty do głosowania. Zawsze jest to każdorazowa decyzja komisji i Senatu. Mogę powiedzieć, że z dotychczasowej praktyki wynika, iż wzory te były bardzo różne. Dziękuję.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Panie Senatorze, czy to jest wystarczające wyjaśnienie?

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Tak, dziękuję.)

Dziękuję.

Czy wszyscy państwo senatorowie wypełnili już karty? Rozumiem, że wszyscy.

Proszę o wrzucanie wypełnionych kart do głosowania do urny przygotowanej do tajnego głosowania.

Dobrze.

Zarządzam pięciominutową przerwę.

(Przerwa w obradach)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Odczytuję protokół głosowania tajnego.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Protokół głosowania tajnego z dnia 6 listopada 2007 r. w sprawie wyboru senatora Piotra Zientarskiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: Józef Bergier, Krzysztof Kwiatkowski i Marek Trzciński stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Piotra Zientarskiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oddano 10 głosów, w tym 10 głosów ważnych; za głosowało 10 senatorów.

Warszawa, 6 listopada 2007 r.

Podpisy senatorów: Józefa Bergiera, Krzysztofa Kwiatkowskiego i Marka Trzcińskiego. (Oklaski)

Gratulacje, Panie Senatorze.

(Senator Piotr Zientarski: Dziękuję.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Czy pan senator Piotr Zientarski, kandydat na przewodniczącego komisji, chciałby zabrać głos?

Senator Piotr Zientarski:

Chciałbym podziękować wszystkim członkom komisji, którzy na mnie głosowali. Bardzo się cieszę, że jednomyślnie. Mam nadzieję, jestem przekonany, że współpraca w tej komisji będzie przebiegała w tak zgodnej atmosferze, jak to było w zeszłej kadencji. Będę czerpał ze studni wiedzy pana przewodniczącego, którego uczniem i zastępcą byłem w poprzedniej kadencji. Tak że myślę, no, mam nadzieję, że komisja będzie działała sprawnie i skutecznie. Dziękuję bardzo.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Przewodniczący... Przepraszam, Kandydacie na Przewodniczącego. Dziękuję bardzo.

Kto z państwa senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Piotra Zientarskiego na przewodniczącego komisji na posiedzeniu Senatu?

(Głos z sali: Szaleniec.)

Pan senator Szaleniec. Dobrze.

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 50)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów