Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (279) z 23. posiedzenia

Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska

w dniu 5 czerwca 2008 r.

Porządek obrad:

1. Plan pracy komisji na drugie półrocze 2008 r.

2. Sprawy organizacyjne.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 35)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jerzy Chróścikowski)

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Otwieram dwudzieste trzecie posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Witam panów senatorów i panie sekretarz.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie ma pań. Chciałem je przywitać, ale ich nie ma. Rozumiem, że zaraz dojdą.

W porządku obrad mamy dzisiaj tylko dwa punkty. Pierwszy to omówienie planu pracy na drugie półrocze, a drugi – sprawy organizacyjne. Jeśli chodzi o punkt pierwszy, to pani sekretarz Joanna Kowalska przekazywała już państwu moją prośbę, żeby każdy, kto ma jakieś uwagi do planu pracy, zgłosił je. Część osób wyraziła je ustnie, a część na piśmie. Między innymi na piśmie zgłosił je pan senator Wojciech Skurkiewicz, który zawsze bardzo aktywnie składa nam wnioski pisemne, z czego się cieszę.

Jest pięć propozycji. Pierwsza…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Jeśli państwo ich nie mają, to przeczytam. Pierwsza propozycja to “Natura 2000 – wyzwanie i zagrożenia”. Jest to temat bardzo ogólny, ale myślę, że go doprecyzujemy, dodamy jeszcze różne hasła itd. Druga propozycja to realizacja programu Infrastruktura i Środowisko. Warto by się tym zająć, bo można by podyskutować, jak rzeczywiście wygląda stan realizacji tego. W końcu mamy już prawie koniec pierwszego półrocza, myślę więc, że w drugim półroczu będziemy mogli już coś powiedzieć. Trzecia propozycja to: “Natura 2000 a inwestycje infrastrukturalne w Polsce”. Myślę, że to też ciekawe, ale łączy się jedno z drugim w powiązaniu z Naturą 2000. Chyba chodzi panu senatorowi o przedstawienie tego problemu w tym kontekście, tak?

Senator Wojciech Skurkiewicz:

Proponuję, aby to było zapisane w ten sposób, bo może byłoby na ten temat wspólne posiedzenie z Komisją Gospodarki Narodowej. Wiadomo, że praktycznie wszystkie najważniejsze inwestycje infrastrukturalne w naszym kraju w mniejszym lub większym stopniu kolidują z obszarami naturowymi. I teraz tak: mamy przygotowania do EURO 2012, mamy budowę dróg, autostrad, dróg ekspresowych. Jakie więc w tym momencie są możliwości rozwiązania?

Mówi się również o planach środowiskowych, które trzeba będzie sporządzić przy okazji wdrażania obszarów naturowych. I tutaj jest też problem, jak wygląda dokumentacja, jeśli chodzi o inwestycje na tych terenach. Czy planowane są jakieś uproszczenia procedury, czy jest taka możliwość i jakie jest stanowisko w tej sprawie Komisji Europejskiej? Rodzi się wiele pytań w tym momencie.

Trudno tak od razu rozpatrzyć kilka zagadnień naturowych. Ja wskazałem kilka obszarów, które mnie szczególnie interesują. Na przykład kolejny temat dotyczy gospodarki leśnej i samych lasów. 20% lasów będzie ujętych jako obszary naturowe, jaka wobec tego będzie prowadzona gospodarka leśna na tych terenach? W jaki sposób? Na jakiej podstawie? Wiadomo, że głównym dokumentem jest plan urządzania lasu, czyli również na obszarach naturowych będzie on planem priorytetowym. A może będą też inne dokumenty dotyczące środowiska?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Na razie podajemy hasła, potem będziemy je rozbudowywać.

Następny punkt: przyszłość Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich w kontekście finansowania inwestycji środowiskowych. To też jest hasło ogólne, ale wiemy, o co chodzi.

I kolejny punkt, na którym zależy panu senatorowi Wojciechowi Skurkiewiczowi, czyli: Polskie leśnictwo a Natura 2000 – zagrożenia i korzyści.

Myślę, że wystarczy to, co omawialiśmy.

Czy ktoś z panów, z panów, bo pań jeszcze nie ma…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Są, witam panią senator, panie towarzyszące też tam widzę.

Proszę, udzielam głosu panu senatorowi.

Senator Stanisław Gorczyca:

Panie Przewodniczący, chciałbym zgłosić propozycję zorganizowania wyjazdowego posiedzenia komisji. W Polsce północno-wschodniej jest program “Ochrona środowiska a gospodarka rybacka na wodach śródlądowych w Polsce północnowschodniej”. Czy można byłoby zaplanować posiedzenie komisji na Mazurach? Mógłbym być organizatorem tego wyjazdu.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Myślę, Panie Przewodniczący, że gdyby konferencję na temat: “Natura 2000 kontra węgiel brunatny” można było zorganizować na przykład w kopalni Bełchatów, to pewnie byłaby bardziej pożyteczna niż suchy wykład, który mieliśmy podczas tego posiedzenia. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Przyjmuję to do realizacji, bo mieliśmy nawet zapisane w planie wyjazdowe posiedzenie komisji, a jeśli inicjatywa wychodzi od państwa senatorów, to jest to bardzo cenne. Nawet wolę, żeby państwo proponowali, a nie żebym ja dyktował tutaj pracę. W związku z tym bardzo chętnie przyjmuję tę ofertę. Na Mazurach nasza komisja jeszcze nie była, więc tym bardziej jest to oferta do przyjęcia.

(Senator Andrzej Grzyb: Ja mam tylko jedno zdanie…)

Proszę, pan senator Grzyb.

Senator Andrzej Grzyb:

Jest to dobra inicjatywa, popieram, ale prosiłbym, żeby przy okazji tego wyjazdu powiedzieć o rybactwie śródlądowym w ogóle, nie tylko na Mazurach.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Myślę, że wszystkie sprawy techniczne będziemy rozważać szczegółowo. Wiadomo, że przygotowanie wyjazdu wymaga dużo pracy, a pan senator się tutaj chętnie włącza i pomaga. Zdeklarował się, w związku z czym…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Na pewno nie damy rady przed wakacjami. Chyba zaraz po wakacjach, tak. Będzie to zależało od tego, jaka sytuacja będzie wynikała z różnych naszych prac. Przyjmujemy to jako pańską propozycję.

Pani sekretarz to też zapisała, tak?

Widziałem już, że pan senator prosi o głos. Proszę.

Senator Krzysztof Majkowski:

Panie Przewodniczący, ustosunkowując się do propozycji pana senatora Skurkiewicza, które są oczywiście zasadne, chciałbym dodać jedną kwestię, na którą szczególnie w drugim półroczu powinniśmy zwrócić uwagę. Chodzi mi o zorganizowanie konferencji lub posiedzenia komisji – nie wiem, jak to nazwać – na miejscu bądź na wyjeździe, dotyczących emisji CO2. Wiadomo, że w drugim półroczu będą pokazywane sytuacje, z których wynika, że przyznane limity tych emisji są zdecydowanie za małe. W związku z tym sądzę, iż należałoby doprowadzić do spotkania wszystkich podmiotów, które są tym zainteresowane, czyli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Gospodarki. Taką składam propozycję, Panie Przewodniczący.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Rozumiem, że pani sekretarz skrzętnie to zanotowała.

Proszę, Kolego.

Senator Przemysław Błaszczyk:

Panie Przewodniczący, ja bym miał propozycję, żeby chociaż raz na pół roku pan minister Sawicki się u nas pojawił i opisał nam, co przez ostatnie pół roku zrobił i jaki ma plan na następne pół roku w sferze rolnictwa. Taka jest moja propozycja. My go wcale na posiedzeniach komisji nie widzimy, zawsze jest jakiś zastępca, a tu się mało wypowiada na temat tego, co się dzieje w rolnictwie i jakie ma plany.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Rozumiem, że poprosimy pana ministra na tak zwane robocze spotkanie w celu omówienia naszej dalszej współpracy. Chcę powiedzieć, że i tak nie jest źle, bo przychodzą tu wiceministrowie. Znam sytuacje, że na posiedzenia niektórych komisji nawet wiceministrowie nie przychodzą, tylko dyrektorzy, my więc i tak jesteśmy uhonorowani. Uważam jednak, że jest to obowiązek, a nie jakaś łaska. Ministerstwo w miarę stara się wykonywać swoje obowiązki. Niedługo będę rozmawiał z panem ministrem – jestem wstępnie umówiony – zwrócę więc na to uwagę i poproszę, żeby przybył. Dobrze?

Czy są jeszcze jakieś sprawy?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę, pan senator.

Senator Jan Olech:

Panie Przewodniczący, mam prośbę, żebyśmy poruszyli dzisiaj bardzo głośny temat przyczyn wzrostu cen żywności. Należałoby poprosić przedstawiciela resortu finansów i przedstawiciela przemysłu, żebyśmy tutaj wspólnie zastanowili się nad przyczynami tak drastycznych, jak ocenia społeczeństwo, podwyżek cen żywności. I na ten temat należałoby podjąć debatę. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Propozycja na pewno jest na czasie i należałoby się zastanowić, jak to zrobić. Rzeczywiście jest za to odpowiedzialnych kilka resortów, w tym gospodarki i finansów. Czy pan senator zwrócił na to uwagę? Możemy to uwzględnić, zobaczymy, czy jest taka wola, czy nie należałoby tego zrobić wspólnie z inną komisją, bo może byłoby to bardziej widoczne. Może by się umówić z Komisją Gospodarki Narodowej i razem zrobić spotkanie? Mnie się wydaje, że trzeba byłoby tak zrobić. Jeżeli jest taka propozycja, przyjmuję to. Zobaczymy, co się da zrobić.

Czy są inne propozycje?

Proszę, pan senator Cichosz.

Senator Lucjan Cichosz:

Panie Przewodniczący, proponuję, żeby zająć się tym tematem w kontekście choroby Aujeszky’ego. Czy problem zwalczania chorób zakaźnych z urzędu ruszył, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Jest to sprawa uwolnienia kraju od choroby Aujeszky’ego.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Propozycja jest zapisana. Powiem szczerze, że wczoraj spotkałem się z tą kwestią na targach HiPeCo. Akurat była mowa na temat bezpieczeństwa żywności i głównie lekarze weterynarii podnosili tam między innymi problem zmiany ustawy. Okazuje się, że w tej sprawie jest problem wykonawstwa pomiędzy służbą weterynaryjną… Lekarze weterynarii mówią szczerze, że nie będą realizowali tych zadań, jeśli ustawa nie zmieni się szybko. Właściwie kolega ma rację, że warto by porozmawiać na temat tego, czy środki finansowe przyznane na ten cel w budżecie – walczyliśmy o większe – będą rzeczywiście przekazane. Ja odczuwam ten sam niepokój. Wczoraj mówiono między innymi na ten temat – to cenna informacja dla mnie, ale również pan senator podtrzymuje ten punkt widzenia – że w najbliższym czasie powinniśmy to zrobić, tym bardziej że oczekujemy, by rząd podjął inicjatywę i zmienił, jeśli to potrzebne, ustawę, a jeśli nie, to przynajmniej wykonał sprawnie zadania wynikające z realizacji budżetu. To tyle.

Czy ktoś jeszcze chciałby coś dodać? Nie widzę więcej zgłoszeń.

Informacyjnie powiem tak: chciałbym zachęcić, żeby wszyscy senatorowie uczestniczyli w konferencjach. Na przykład ta konferencja była bardzo ciekawa. Muszę przyznać, że tematowi Natury 2000 była poświęcona większość wykładów. Bardzo ciekawe były tam informacje, zachęcam do korzystania z publikacji. Senat będzie je miał, będzie można to odczytać. Zresztą nawet w materiałach, które państwo senatorowie pobrali na konferencję, jest wiele ciekawych rzeczy i oczywiście na bazie tych materiałów możemy dalej coś dopracowywać.

Druga sprawa: dwudziestego czwartego mamy zaplanowane posiedzenie o godzinie 17.00. Będą tam omawiane bodajże cztery punkty. Chciałbym dorzucić jeszcze jeden punkt, ale nie wie, czy damy radę to zrobić, a sprawa jest pilna. W tej chwili coraz bardziej głośna jest sprawa Agencji Nieruchomości Rolnych. Myślę, że na spotkanie na ten temat poproszę prezesa agencji i ministra lub wiceministra rolnictwa odpowiedzialnego za agencję, aby porozmawiać o tym. Coraz więcej jest problemów, podnoszą się protesty w związku z realizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jak również innych ustaw. Myślę, że warto o tym porozmawiać. Będę chciał wpisać ten punkt również na dwudziestego czwartego. Dwudziestego szóstego mamy spotkanie z komisarzem zajmującym się sprawami środowiska, panem Stavrosem Dimasem. Będzie to posiedzenie wspólne – jest prośba, żeby się spotkały trzy komisje – o godzinie 11.30 w Nowym Domu Poselskim, w sali konferencyjnej, tak zwanej kinowej. Myślę, że zarezerwujemy sobie na to czas. Co prawda jest w tym czasie posiedzenie Senatu, ale rozumiem, że pan marszałek da nam możliwość, żeby te trzy komisje się spotkały. Moim zdaniem komisarz Stavros Dimas to bardzo ważna osoba, ma znaczącą pozycję i tutaj warto poświęcić troszkę czasu na dyskusję. Pan senator Skurkiewicz będzie na pewno zadowolony, że będzie mógł zapytać komisarza o Naturę 2000.

Jeśli chodzi o plan pracy, to rozumiem, że część uwag zostało dzisiaj zgłoszonych. Potem ustalimy szczegóły i przekażemy je państwu. Chciałbym też, żebyśmy się bardziej zmobilizowali do uczestnictwa w naszych posiedzeniach, bo jak sobie nałożymy plan pracy, to będzie większa liczba posiedzeń komisji. Będziemy musieli więcej pracować, zgodnie z naszym życzeniem.

Jeśli chodzi o sugestie dotyczące problemów, które mogą być przedmiotem badań Najwyższej Izby Kontroli, to chcemy zrobić plan pracy – przynajmniej cztery, pięć punktów – i przekazać nasze propozycje do pana marszałka, wskazując, czym powinna się zajmować Najwyższa Izba Kontroli. Jest to pisane co roku. Gdyby ktoś miał jakiś pomysł, to prosiłbym o przekazanie mi go – nie musi robić tego w tej chwili – bo musimy to złożyć do pana marszałka, a pan marszałek przekazuje Najwyższej Izby Kontroli, czym się powinna zajmować, co dla komisji jest bardzo istotne. Prosiłbym o takie uwagi.

To tyle co do tych spraw. Czy jeszcze coś mieliśmy, Pani Sekretarz?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan senator deklarował tutaj swoją pomoc. Rozumiem, że sekretariat…

(Senator Stanisław Gorczyca: Mam nawet przygotowany program wstępny i przekażę go pani sekretarz.)

Będziemy niezmiernie wdzięczni, że będzie nam łatwiej współpracować, jak pan senator tutaj deklaruje.

Czy są jeszcze propozycje lub pytania w sprawach różnych? Nie ma.

Dziękuję ślicznie.

W związku z tym, że wyczerpaliśmy porządek obrad, zamykam dwudzieste trzecie posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 50)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów