Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (2056) z 90. posiedzenia
Komisji Obrony Narodowej
w dniu 2 marca 2011 r.
Porządek obrad:
1. Rozpatrzenie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (druk senacki nr 1128, druk sejmowy nr 3872).
2. Sprawy różne.
(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 32)
(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Maciej Klima)
Przewodniczący Maciej Klima:
Mam pytanie co do zmiany porządku obrad.
Czy akceptujemy ten porządek obrad? Nie widzę sprzeciwu.
Porządek obrad został przyjęty.
Witam bardzo serdecznie zaproszonych gości na dzisiejsze posiedzenie komisji. Witam pana Jacka Olbrychta, dyrektora generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz pana generała Mirosława Rozmusa, komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. Nie przybył na dzisiejsze posiedzenie pan Marek Biernacki, poseł na Sejm RP. Witam bardzo serdecznie pana Cezarego Gawlasa, dyrektora Departamentu Zezwoleń i Koncesji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; witam pana pułkownika Krzysztofa Drzymalika, komendanta z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej; panią Małgorzatę Banasik, radcę w Biurze Prewencji w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz pana majora Pawła Wrzoska z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Witam panią Joannę Siwik, starszego specjalistę w Departamencie Prawnym w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz radcę prawnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, pana Mariusza...
(Głos z sali: Kowalskiego.)
Tak, Kowalskiego.
Witam przybyłych kolegów senatorów.
Proponuję oddać głos panu dyrektorowi Jackowi Olbrychtowi. Proszę o uwagi dotyczące procedowanej ustawy.
Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej Jacek Olbrycht:
Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!
Uwag nie mamy do proponowanego tekstu. Gospodarzem tego projektu ustawy jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tak że my nie zgłaszamy uwag, Panie Przewodniczący.
Przewodniczący Maciej Klima:
Zatem prosimy o zabranie głosu przedstawiciela MSWiA.
Dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Cezary Gawlas:
Panie Przewodniczący, zebraliśmy się dzisiaj po to, żeby uzupełnić pewien techniczny błąd w ustawie o broni i amunicji w zakresie artykułu, który dotyczy rejestrowania broni, której posiadanie nie wymaga pozwolenia. Chodzi tutaj o broń czarnoprochową. Posłów zaniepokoiło to, czy art. 13 ust. 1 odnosząc się do odpowiednich punktów w art. 11 ustawy o broni i amunicji, nie wprowadza obowiązku zarejestrowania w terminie pięciu dni od nabycia między innymi broni czarnoprochowej. W związku z tym wprowadzono odpowiednie zmiany w art. 13 ust. 1 oraz postanowiono, że zmiana ta wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, czyli 10 marca. Ponieważ ustawa o zmianie ustawy została już opublikowana, więc aby zsynchronizować wejście w życie obu zmian do ustawy o broni i amunicji, określono 10 marca jako termin, w którym ostatecznie ta proponowana zmiana powinna wejść w życie. Dziękuję.
Przewodniczący Maciej Klima:
Dziękuję bardzo.
Poproszę o zabranie głosu pana mecenasa.
Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:
Dziękuję.
Biuro Legislacyjne nie zgłasza uwag. Przedstawię tylko małe sprostowanie: nowelizacja, którą dzisiaj rozpatruje Wysoka Komisja, wejdzie w życie z dniem jej opublikowania, a nie z dniem 10 marca.
Dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Cezary Gawlas:
Rozumiem, że to będzie zharmonizowane w ten sposób. Tak?
Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:
Istotą tej nowelizacji jest to, żeby ona zdążyła wejść w życie zanim wejdą w życie przepisy, które są nowelizowane. Jeżeli tak się stanie, to efekt zostanie osiągnięty. Dziękuję.
Przewodniczący Maciej Klima:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z kolegów senatorów pragnie zabrać głos w sprawie nowelizacji ustawy? Nie widzę chętnych.
W związku z tym przystępujemy do głosowania.
Kto jest za? (12)
Kto jest przeciw? (0)
Kto się wstrzymał? (0)
Dziękuję bardzo.
Na sprawozdawcę proponuję, tak jak poprzednio, pana senatora Okłę. Bardzo byśmy prosili...
I jest jeszcze jeden punkt: sprawy różne.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Dziękujemy zaproszonym gościom.
Szanowni Koledzy, na moje ręce wpłynęło pismo z prośbą o to, żebyśmy w najbliższym czasie zajęli się tematem dotyczącym 7. Rejonowej Bazy Materiałowej w Stawach oraz przedstawieniem przez rząd skutków realizacji "Strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012" na przykładzie Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych w Dęblinie.
Ja mam pytanie do kolegów. Czy ten temat będziemy wprowadzać do porządku obrad, czy też może zajmiemy się nim w późniejszym terminie?
Senator Andrzej Owczarek:
Szanowni Koledzy, ja uważam, że jest to dobry temat na oświadczenie senatorskie, a nie na posiedzenie komisji, ponieważ takich przypadków mamy dziesiątki i każdy z nas mógłby zgłaszać takie propozycje na posiedzenia komisji.
Przewodniczący Maciej Klima:
Rozumiem, że koledzy przychylają się do tego stanowiska. Tak?
Dziękuję bardzo.
Czy są jeszcze jakieś tematy, które chcemy poruszyć?
(Głos z sali: Kto złożył taki wniosek?)
To zostało przysłane z Biura Poselskiego posła Żaczka. To jest taka sama sytuacja jaka ostatnio była z Akademią Lotniczą.
(Senator Andrzej Owczarek: To niech on interpelacje złoży albo poprosi nas o oświadczenie.)
Dobrze, temat jest zamknięty.
Proszę bardzo.
Senator Maciej Grubski:
Czy pan przewodniczący mógłby mnie dzisiaj zastąpić podczas wizyty u pana prezydenta, bo mam grypę i czuję się fatalnie?
Przewodniczący Maciej Klima:
Nie, pana prezydenta nie będziemy zarażać...
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Dobrze, usprawiedliwimy pańską nieobecność. Nie ma problemu.
(Głos z sali: Będzie nieukontentowany.)
Teraz chciałbym zapoznać kolegów z pewną sprawą. Na prośbę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostaliśmy zaproszeni jako prezydium na spotkanie z panem prezydentem. Na spotkaniu mamy wyrazić nasze stanowisko i porozmawiać o politycznych i militarnych uwarunkowaniach udziału Sił Zbrojnych w operacji wojskowej NATO w Afganistanie oraz o planach rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na najbliższe lata, a także o tym, który z kierunków nowej koncepcji strategicznej NATO należy uznać za priorytet, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski. Dzisiaj o 11.30 jest wyjazd do Kancelarii Prezydenta.
To wszystko. Dziękuję bardzo.
(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 40)
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.