Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (384) z 19. posiedzenia
Komisji Obrony Narodowej
w dniu 22 lipca 2008 r.
Porządek obrad:
1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.
(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 33)
(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Andrzej Owczarek)
Zastępca Przewodniczącego Andrzej Owczarek:
Witam kolegów senatorów na dziewiętnastym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej.
Szanowni Państwo!
Senat w dniu 11 lipca 2008 r. podjął uchwałę w sprawie odwołania przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. W związku z tym proponuję, aby porządek posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.
Czy ktoś z panów senatorów pragnie zabrać glos w sprawie przedstawionego porządku obrad dzisiejszego posiedzenia komisji?
Skoro nie, stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.
Przystępujemy więc do wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.
Pragnę poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco: za chwilę poproszę panów senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.
Proszę teraz panów senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.
Proszę bardzo, pan senator Górski.
Senator Henryk Górski:
Panie Przewodniczący! Szanowni Panowie Senatorowie!
Mam przyjemność zgłosić jako kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej pana senatora Stanisława Zająca. Może kilka zdań życiorysu.
Pan Stanisław Zając urodził się 1 maja 1949 r. w Święcanach, gmina Skołyszyn, w województwie podkarpackim. W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął etatową aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zakończoną w listopadzie 1973 r. egzaminem sędziowskim, który zdał z wynikiem bardzo dobrym. Po zdaniu egzaminu sędziowskiego pracował jako asesor sądowy, a następnie był sędzią w Sądzie Powiatowym w Jaśle.
W 1976 r. zrezygnował ze stanowiska sędziego, w styczniu 1977 r. rozpoczął aplikację adwokacką. Od 1980 r. pracował jako adwokat w Krośnie, a następnie w Jaśle, występując wielokrotnie jako obrońca w procesach politycznych.
W 1991 r. został wybrany na posła do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z listy Wyborczej Akcji Katolickiej w okręgu wyborczym przemysko-krośnieńskim. Pracował w komisjach stałych: w Komisji Sprawiedliwości jako wiceprzewodniczący, Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu oraz w Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, a nadto w komisjach nadzwyczajnych, między innymi do zbadania skutków stanu wojennego, w tak zwanej komisji lustracyjnej i komisji do zbadania wykonania uchwały w sprawie przeciwdziałania zjawiskom niegospodarności, nadużyć i korupcji w gospodarce.
Po rozwiązaniu Sejmu pierwszej kadencji przez prezydenta Lecha Wałęsę w 1993 r. pracował nadal jako adwokat w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Jaśle.
W 1997 r. został wybrany na posła do Sejmu Rzeczypospolitej trzeciej kadencji z listy AWS, uzyskując jeden z najlepszych wyników, i pełnił przez całą kadencję funkcję wicemarszałka Sejmu RP. W tej roli potrafił doskonale wykorzystać swoją wiedzę i cechy charakteru, pracowitość, szacunek dla innych, talent mediacyjny.
Po zakończeniu trzeciej kadencji Sejmu w 2001 r. powrócił do pracy adwokata w kancelarii adwokackiej w Jaśle, a jednocześnie w 2002 r. wybrany został na radnego sejmiku województwa podkarpackiego. Od początku lat dziewięćdziesiątych należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, w latach 2000–2002 był prezesem zarządu głównego tej partii.
W 2005 r. został wybrany do Sejmu RP piątej kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił wówczas między innymi funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a także członka Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Po skróceniu piątej kadencji, ponownie kandydował z listy PiS, uzyskując mandat poselski. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz był członkiem Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Członek delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Seimasu Republiki Litewskiej.
Stanisław Zając jest szanowanym i uznanym politykiem, serdecznie przyjmowanym przez Polonię w wielu krajach, między innymi w Australii, Brazylii, Peru, Stanach Zjednoczonych. Szczególnie bliskie stosunki łączą go z politykami słowackimi, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju województwa podkarpackiego.
Stanisław Zając od 2006 r. jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W uznaniu działalności publicznej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia i Miasta Jasła. Odznaczony Honorowym Krzyżem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa, poznańską odznaką Przyjaciel Dziecka, Złotą Odznaką Honorową Związku Inwalidów Wojennych i odznaką honorową Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Członek Polskiego Czerwonego Krzyża, inicjator wielu akcji charytatywnych.
Tyle najważniejszych informacji dotyczących biografii pana senatora Stanisława Zająca. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Andrzej Owczarek:
Dziękuję bardzo.
Czy pan senator Stanisław Zając wyraża zgodę na kandydowanie?
Senator Stanisław Zając:
Tak.
Zastępca Przewodniczącego Andrzej Owczarek:
Wobec wyrażenia zgody stwierdzam, że pan senator Stanisław Zając został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.
Czy zostali zgłoszeni jeszcze inni kandydaci?
Skoro nie, to zarządzam pięciominutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania tajnego.
Pięciominutową, Panie Andrzeju.
(Przerwa w obradach)
Zastępca Przewodniczącego Andrzej Owczarek:
Do przeprowadzenia głosowania tajnego wyznaczam senatorów Stanisława Bisztygę, Zbigniewa Meresa i Grzegorza Banasia.
Panowie Senatorowie, zanim przystąpimy do głosowania tajnego, pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. W skład komisji wchodzi jedenastu senatorów, zatem żeby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej czterech senatorów. Wydaje się, że obecność jest stuprocentowa, w związku z tym ten warunek został spełniony.
Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania tajnego, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.
Informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tyko jeden znak “X”. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak “X” lub nie postawiono żadnego zostanie uznana za głos nieważny.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Jeśli wszyscy panowie senatorowie wypełnili już karty, proszę o wrzucanie wypełnionych kart do głosowania tajnego do urny.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Czy wszyscy panowie senatorowie uczestniczyli już w głosowaniu?
(Głos z sali: Tak.)
Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.
Zarządzam dwuminutową przerwę w obradach.
(Przerwa w obradach)
Zastępca Przewodniczącego Andrzej Owczarek:
Wznawiam obrady Komisji Obrony Narodowej.
Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół.
Dziewiętnaste posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.
Protokół głosowania tajnego w dniu 22 lipca 2008 r. w sprawie wyboru senatora Stanisława Zająca na kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.
Wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie Stanisław Bisztyga, Grzegorz Banaś i Zbigniew Meres stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Stanisława Zająca na kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oddano głosów 11, w tym głosów ważnych 11, za głosowało 9 senatorów, przeciw nie głosował żaden, wstrzymało się 2 senatorów.
Warszawa, dnia 22 lipca 2008 r.
W związku z tym konstatacja jest prosta: pan Stanisław Zając został kandydatem na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.
Czy kandydat chciałby zabrać głos?
Senator Stanisław Zając:
Panie Przewodniczący! Panowie Senatorowie!
Chciałbym bardzo podziękować za zaufanie. Zobaczymy, co będzie w Senacie. Dziękuję bardzo.
Zastępca Przewodniczącego Andrzej Owczarek:
Dziękuję bardzo.
Kto z panów senatorów przedstawi kandydaturę pana senatora Stanisława Zająca na przewodniczącego komisji na posiedzeniu Senatu?
(Wypowiedzi w tle nagrania)
W związku z tym, proszę państwa, kandydaturę przedstawi pan senator Henryk Górski. Dziękuję państwu bardzo.
Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad.
Zamykam dziewiętnaste posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.
(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 50)
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.