Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1685) z 89. posiedzenia

Komisji Nauki, Edukacji i Sportu

w dniu 20 lipca 2010 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki (druk senacki nr 929, druki sejmowe nr 3194 i 3198).

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Kazimierz Wiatr)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Proszę państwa, rozpoczynamy posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Bardzo gorąco witam ministra, pana profesora Szweda z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; witam pana dyrektora - nie widzę go tutaj...

(Głos z sali: Jest na liście...)

Tak, jest na liście.

Witam też pana legislatora.

Proszę państwa, ustawa, którą będziemy się zajmować, zmienia ustawę całkiem nową, bo z kwietnia tego roku, mianowicie ustawę - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Jest to inicjatywa poselska, ale nie widzę pani poseł sprawozdawcy, więc nie wiem, czy wzorem poprzedniego posiedzenia powinniśmy jeszcze poczekać, aż pani poseł przyjdzie, czy też rozpoczniemy sami. Nazwa tej ustawy jest absolutnie myląca, jak się panowie zorientowali, bo tak naprawdę reformujemy tu prawie ustawę o IPN, i pojawia się pytanie... Żebyśmy nie zreformowali całej tak z rozpędu... Nie wiem, czy w tej sytuacji wprowadzi nas w tematykę pan minister, pan legislator czy pan dyrektor?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jerzy Szwed:

Ja oczywiście mogę powiedzieć parę słów, bardzo krótko. Tak naprawdę chodzi o poprawkę chyba w jednym miejscu... Właściwie w obydwu miejscach chodzi o poprawki związane z numerami. W jednym miejscu była chyba pomyłka, a w drugim chodzi o to, że przybywa nam nowa instytucja, która jest na liście, czyli Narodowe Centrum Nauki. No i to są wszystkie poprawki.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Czyli Narodowe Centrum Nauki do lustracji.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jerzy Szwed: Dyrektor i zastępca, tak.)

Jeszcze ich nie ma, a już do lustracji.

Dziękuję bardzo, Panie Ministrze.

Czy pan legislator chciałby zabrać głos?

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Wysoka Komisjo!

Ustawa dokonuje nowelizacji ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki w okresie jej vacatio legis. Jest to wynik wcześniejszego błędu ustawodawcy, który nie uwzględnił wszystkich konsekwencji związanych z nowym brzmieniem przepisów ustawy lustracyjnej, nowe brzmienie spowodowane zaś było koniecznością harmonizacji tych przepisów z przepisami pakietu ustaw reformujących system nauki. A więc zmienił się art. 4 ustawy lustracyjnej, jednak zmianie nie uległy kolejne artykuły, czyli art. 8, art. 21a oraz art. 21e ustawy lustracyjnej, co powinno być konsekwencją zmiany art. 4. Rozpatrywana dzisiaj ustawa naprawia błąd ustawodawcy, nowelizacja jej w okresie vacatio legis jest tym właśnie uzasadniona. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Dziękuję bardzo.

Mógłbym tak może trochę żartobliwie, trochę złośliwie powiedzieć: w kwietniu uchwaliliśmy sześć ustaw o nauce i powstaje pytanie, ile razy jeszcze będziemy modyfikować te ustawy, zanim wejdą one w życie. Ale na razie jest to pierwsza modyfikacja, więc ta złośliwość nie jest całkiem uzasadniona.

Widzę, że nie ma zgłoszeń, pytań, dyskusji, sprawa wydaje się chyba prosta i oczywista, więc jeśli nie będzie innych wniosków, to poddam pod głosowanie wniosek o przyjęcie tej ustawy bez poprawek...

No, to składam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za jej przyjęciem? Proszę o podniesienie ręki. (7)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję.

Ustawa została przyjęta bez poprawek.

Ponieważ ta sprawa dotyczy IPN, na sprawozdawcę zaproponowałbym pana senatora Massalskiego, który jest historykiem i na IPN zna się bardzo dobrze.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tak, dobrze.

Czy jest zgoda, żeby referował pan senator Massalski? Jest zgoda.

Proszę państwa, wyczerpaliśmy porządek posiedzenia. Fatygowaliśmy tutaj ważną osobę, pana ministra, i wiele innych osób, ale taka jest procedura, nigdy nie wiemy, czy będą jakieś uwagi. Bardzo dziękuję panu ministrowi, który spieszył tutaj z innego ważnego posiedzenia, ale ma nad nami tę przewagę, że jest już po urlopie, a my dopiero przed. Bardzo dziękuję, Panie Ministrze, dziękuję państwu.

Zamykam posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 11)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów