Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (6) z 1 posiedzenia

Komisji Kultury i Środków Przekazu

w dniu 9 listopada 2007 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 20 minut 19)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Krystyna Bochenek)

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Witam panie i panów senatorów.

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej siódmej kadencji.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji? Nie widzę osoby, która chciałaby zabrać głos.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Przystępujemy więc do rozpatrzenia pierwszego i jedynego punktu porządku obrad, czyli do wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Pragnę państwu przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Pragnę poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco: za chwilę poproszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, a po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę teraz państwa senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Bardzo proszę, pan senator Massalski.

Senator Adam Massalski:

Szanowni Państwo! Szanowna Pani Marszałek!

Chciałbym zgłosić na przewodniczącego naszej komisji pana senatora Piotra Łukasza Andrzejewskiego, który ma wszelkie predyspozycje do tego, aby pełnić tak odpowiedzialną funkcję. W poprzednich kadencjach Senatu, ale nie w tej ostatniej, był członkiem komisji kultury Senatu. Był likwidatorem państwowej telewizji. Jest prawnikiem doskonale zorientowanym, jak wszyscy wiemy, we wszelkich tajnikach prac Senatu. Tak że myślę, że jest to najlepszy kandydat na przewodniczącego tej komisji. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Bardzo dziękuję.

Zanim zapytam pana senatora Andrzejewskiego, czy wyraża zgodę na kandydowanie, pytam państwa, panie i panów senatorów: czy jest inna kandydatura na to stanowisko? Milczenie oznacza, że nie ma.

Pytam pana senatora Piotra Łukasza Andrzejewskiego, który w poprzedniej kadencji Senatu nie był członikiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, co odnotowuję z przykrością, czy wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Piotr Andrzejewski:

Tak. Jest to dla mnie przyjemność, zaszczyt i obowiązek. I dziękuję za zaufanie okazane w tym, że mnie państwo zgłaszają.

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Dziękujemy za wyrażenie zgody.

Stwierdzam, że senator Piotr Łukasz Andrzejewski został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego komisji.

Zarządzam dziesięciominutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, a więc spotykamy się o 8.30. Dziękuję państwu.

(Przerwa w obradach)

(Brak nagrania)

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

...jest, pani senator Barbara Borys-Damięcka jest, pan senator Grzyb jest, pan... Patrzę, czy możemy już rozpocząć. Pan Massalski jest, pani senator Pańczyk jest, pan senator Piesiewicz jest. Widzę, że pan senator Ryszka jest tam, pan senator Sepioł jest, pan senator Skurkiewicz... Przepraszam, ale jeszcze nie zapamiętałam. To jest pan redaktor, tak? Pan senator Wiatr jest i pan senator Wojtczak też jest.

Skoro jesteśmy już wszyscy, to państwo pozwolą, że wznowię obrady minutę przed planowanym czasem.

Bardzo jestem ciekawa, kto zostanie przewodniczącym. (Wesołość na sali)

Oddaję to miejsce nie bez bólu serca. Jest to bardzo zaszczytna funkcja. Zespół był znakomity i widzę, że teraz też jest. Reprezentujemy wszyscy bardzo różne dziedziny i kultury, i dziennikarstwa. Tak że praca w tej komisji to naprawdę sama przyjemność. Cieszę się, że będę jej członkiem bez względu na to, kto zostanie przewodniczącym.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę uprzejmie o zgłoszenie się trojga czy trzech senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji.

Bardzo proszę, pan senator Wojtczak, pan senator Grzyb i może pan senator Skurkiewicz jako chyba najmłodszy tutaj, chociaż nie liczę nikomu lat. Czyli mamy już trzech senatorów. Dziękuję.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji zgłosiły się osoby wymienione przed momentem.

Panie i Panowie Senatorowie, zanim przystąpimy do głosowania tajnego, pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 członków.

Komisja została powołana w składzie dwunastu senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, wystarczy obecność czworga z nas, a my jesteśmy w komplecie.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział pełna liczba senatorów, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystąpimy teraz do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę uprzejmie senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania tajnego, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.

Przy okazji informuję, o czym państwo wiedzą, ale dla porządku przypominam, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x" lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

(Głos z sali: Czy wchodzimy za kotarę?)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Zamiast tego można użyć marynarki własnej albo sąsiada.

(Rozmowy na sali)

Uprzejmie proszę o wrzucanie kart do urny.

(Rozmowy na sali)

Czy już wszyscy państwo oddali wypełnione karty?

(Rozmowy na sali)

Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam pięciominutową przerwę.

Bądźcie państwo w pobliżu, bo jeśli przerwa skróci się do czterech minut, to mam nadzieję na szybsze wznowienie obrad.

Przerwa w obradach.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli już głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Odczytuję protokół głosowania tajnego.

Protokół głosowania tajnego, przeprowadzonego w dniu 9 listopada 2007 r. w sprawie wyboru senatora Piotra Łukasza Andrzejewskiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: pan senator Michał Wojtczak, pan senator Andrzej Stefan Grzyb i pan senator Wojciech Skurkiewicz stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Piotra Łukasza Andrzejewskiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu oddano 12 głosów. Wszystkie głosy, czyli 12, są ważne. Za kandydaturą senatora Piotra Andrzejewskiego na przewodniczącego komisji głosowało 12 senatorów. (Oklaski)

Przeciwko nie głosował nikt, od głosu nie wstrzymał się nikt.

Teraz, Szanowni Państwo, muszę zapytać oficjalnie, czy kandydat na przewodniczącego komisji chciałby zabrać głos?

Gratuluję bardzo serdecznie, Panie Przewodniczący, a właściwie Kandydacie na przewodniczącego.

Senator Piotr Andrzejewski:

Pani Marszałek, dziękuję.

Wszystkim państwu dziękuję za okazane mi zaufanie, chociaż to była jedyna kandydatura. Wydaje mi się, że obarcza mnie to - jeśli w ogóle można mówić, że obarcza - poczuciem odpowiedzialności. Jestem państwu bardzo wdzięczny za okazane zaufanie i bardzo chciałbym sprostać oczekiwaniom każdego z państwa, co do mojego przewodnictwa w tej komisji. Obiecuję, że będę się starał wypełniać to, co jest obowiązkiem wynikającym z ustawy, ale i zobowiązania wynikające z naszych osobistych kontaktów. Bo myślę, że nic nie zastąpi zrozumienia między osobami, które stanowią o tym, jaki będzie charakter tej współpracy, jak dalece będzie ona nam dawała satysfakcję. Chciałbym, żeby każdemu z państwa to, że będę przewodniczącym dawało tę satysfakcję i poczucie, iż wspólnie wykonaliśmy pracę w stopniu maksymalnym. Bardzo dziękuję, no i liczę na to, że w drodze konsensusu i dyskusji będziemy razem osiągać cele i znajdować optymalne rozwiązania. Bardzo dziękuję. (Oklaski)

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Dziękujemy raz jeszcze i gratulujemy znakomitego wyniku. Gratuluję bardzo serdecznie.

Senator Piotr Andrzejewski:

Pani Marszałek, chciałbym jeszcze powiedzieć, że oczekuję kontynuowania tego, co pani rozpoczęła...

(Wicemarszałek Krystyna Bochenek: Bardzo serdecznie dziękuję.)

...i czego dokonała w toku poprzedniej kadencji.

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Dziękuję.

(Senator Piotr Andrzejewski: Dziękuję.)

Gratulujemy, Panie Kandydacie na Przewodniczącego.

Rozumiem, że pan senator Massalski przedstawi kandydaturę pana senatora na przewodniczącego komisji podczas posiedzenia Senatu.

Czy wyraża pan zgodę, Panie Senatorze? Tak?

Senator Adam Massalski:

Dziękuję bardzo. Jeśli nikt nie ma nic przeciwko temu, to bardzo chętnie to zrobię ze względu na to, że to ja zgłosiłem kandydaturę pana senatora Andrzejewskiego.

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Dziękuję państwu bardzo.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Do zobaczenia, do następnego razu.

(Koniec posiedzenia o godzinie 20 minut 34)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów