Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1504) z 224. posiedzenia

Komisji Gospodarki Narodowej

w dniu 7 kwietnia 2010 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (cd.) (druk senacki nr 830; druki sejmowe nr 2506, 2778 i 2778-A).

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 03)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jan Wyrowiński)

Przewodniczący Jan Wyrowiński:

Otwieram posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej.

W porządku obrad, który został państwu senatorom dostarczony, jest punkt: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń; druk senacki nr 830. To kontynuacja posiedzenia sprzed świąt. Powody formalne, jak również zgłoszona przez środowiska wola przedstawienia swoich postulatów - ona została zrealizowana w postaci pism, które dotarły na moje ręce, od Polskiej Izby Turystyki oraz Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, o czym za chwilę - sprawiły, że musieliśmy pracować nad tą ustawą w taki sposób.

Chciałbym ten porządek uzupełnić o jeszcze jeden punkt. Mianowicie chodzi o zmianę senatora sprawozdawcy do ustawy o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. I chciałbym, żebyśmy rozpatrzyli ten punkt jako pierwszy. Pan senator Marek Trzciński z powodów osobistych nie może przybyć na posiedzenie Senatu, poinformował mnie o tym telefonicznie, i w związku z tym zachodzi taka konieczność. Senator Eryk Smulewicz, który również zajmował się tą problematyką, wyraził zgodę, aby być kandydatem na sprawozdawcę. W związku z tym zgłaszam jego kandydaturę.

Czy ktoś z panów senatorów ma inne kandydatury? Nie.

Jeżeli nie będzie sprzeciwu, to uznam, że dokonaliśmy takiej zmiany.

Nie ma sprzeciwu, zatem ten punkt porządku obrad, taki ekstraordynaryjny, został zrealizowany i przejdziemy do punktu merytorycznego. Tak jak powiedziałem...

Aha, chciałbym oczywiście serdecznie powitać panią minister, towarzyszące pani minister osoby, panów senatorów - tak licznie dzisiaj zgromadzonych, ku mojemu zadowoleniu - jak również pana mecenasa, legislatora i państwa z sekretariatu.

Tak jak powiedziałem, wpłynęła na moje ręce uwaga Polskiej Izby Turystyki dotycząca kwestii, która była przedmiotem naszych rozważań na poprzednim posiedzeniu, mianowicie chodzi o sprawę zabezpieczeń, o nowy sposób rozwiązania tego problemu, który budzi zastrzeżenia Polskiej Izby Turystyki. I oni te zastrzeżenia ponownie przekazali. Uznali, że jeden przepis, który dotyczy konieczności wprowadzenia bodajże przez ministra finansów nowego rozporządzenia, mógł być wniesiony niezgodnie z Regulaminem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Ta sprawa nie jest do końca jednoznaczna, ale informuję panów senatorów o tym fakcie.

Druga sprawa dotyczy funduszu gwarancyjnego, który - szczególnie zdaniem Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej - powinien zostać ustanowiony, ale zgodnie z sugestią izby to nie jest sprawa na teraz, ona wymaga namysłu i jest postulat, aby w kolejnej nowelizacji ustawy wprowadzić taką zmianę.

I oczywiście wraca jeszcze kwestia, która była przedmiotem ożywionej dyskusji i wzbudzała wiele emocji. Chodzi mianowicie o skreślony art. 6, który wprowadzał pewien wymóg posiadania kwalifikacji przez osoby prowadzące działalność turystyczną. To środowisko postulowało, aby przywrócić ten wymóg, czyli przywrócić art. 6 wraz z konsekwencjami. I ten wniosek również jest w zawieszeniu, jeżeli panowie senatorowie go podejmą, to podczas głosowań możemy go rozpatrzyć.

Przypominam również, że propozycję poprawki - uzgodnioną z rządem - zgłosił pan senator Kazimierz Kleina. Biuro Legislacyjne również zgłosiło poprawki, które zostały omówione, jak również zaakceptowane przez panią minister. Był tylko problem dotyczący uwagi Biura Legislacyjnego niezakończonej propozycją poprawki, chodzi o pkt 2. I Biuro Legislacyjne sformułowało propozycję poprawki. Tam chodziło o pewną koincydencję ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wprowadzanego tutaj przepisu o możliwości zawieszenia działalności gospodarczej. Pan Maciej Telec zaproponował taką poprawkę, ale nie wiemy jeszcze, czy uzyskała ona aprobatę... Pani minister kiwa głową, zatem też jest uzgodniona.

Proponuję wobec tego następujący porządek naszego dzisiejszego posiedzenia. Przede wszystkim odniesiemy się do tych poprawek, które zostały omówione na poprzednim posiedzeniu. I ewentualnie potem, jeżeli panowie senatorowie będą mieli jeszcze propozycje innych poprawek, to do nich się odniesiemy. Jeżeli nie ma sprzeciwu, to uznaję, że przyjęliśmy tę procedurę.

Panowie Senatorowie, zatem przystępujemy do głosowania.

Poprawka wynikająca z pktu 1 uwag zgłoszonych przez Biuro Legislacyjne.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem tej poprawki? (8)

Kto jest przeciwny? (1)

Kto się wstrzymał? (1)

Poprawka wynikająca z pktu 2, o której mówiłem przed chwilą. Powtarzam, to była tylko uwaga Biura Legislacyjnego, ona w tej chwili została sformułowana w formie poprawki.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem tej poprawki? (9)

Kto jest przeciwny? (1)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka zaproponowana przez Biuro Legislacyjne w pkcie 3 - chodzi o definicję canyoningu - też była poparta przez rząd.

Kto z panów senatorów jest za jej przyjęciem? (9)

Kto jest przeciwny? (1)

Kto się wstrzymał? (0)

Oczywiście ja te wszystkie poprawki przejąłem, to znaczy najpierw w myślach, a w tej chwili również to oświadczam.

Szanowni Państwo, Panowie Senatorowie, teraz poprawka zaproponowana w pkcie 4 uwag Biura Legislacyjnego.

Kto z panów senatorów jest za jej przyjęciem? (9)

Kto jest przeciwny? (1)

Kto się wstrzymał? (0)

I teraz przegłosujemy poprawki porządkowo-redakcyjne, które są w punkcie oznaczonym rzymską czwórką przedstawionej przez Biuro Legislacyjne opinii. To są poprawki: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, szósta, siódma. Proponuję, abyśmy je przegłosowali łącznie z uwagi na ich charakter. Te oczywiście także przejąłem.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek? (10)

Dziękuję bardzo. Te poprawki zostały przyjęte jednomyślnie.

Teraz przechodzimy do poprawki zgłoszonej przez pana senatora Kleinę, ona została już, że tak powiem, perfekcyjnie przygotowana przez Biuro Legislacyjne. Dotyczy ona art. 1 pktu 11, art. 10 b ust. 1. Tam chodziło o pewną nierównoważność traktowania biur turystycznych spoza Polski i polskich, ta poprawka tę nierównowagę znosi.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem poprawki zgłoszonej przez pana senatora Kleinę? (6)

Kto jest przeciwny? (4)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję. Stwierdzam, że komisja przyjęła tę poprawkę.

Czy ktoś z panów senatorów chciałby zgłosić jeszcze teraz poprawki w związku z informacjami, które mamy itd.? Nie ma takich osób.

Zatem kto z panów senatorów jest za przyjęciem całej ustawy wraz z przyjętymi poprawkami? (9)

Kto jest przeciwny? (1)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Proponuję, aby senatorem sprawozdawcą został pan senator Stanisław Kogut, który pochodzi...

(Senator Stanisław Kogut: A kiedy będzie omawiana ta ustawa? Bo jak pan przewodniczący wie, w piątek wyjeżdżam do Katynia, to nie będzie takie...)

(Głos z sali: To może być jutro.)

(Senator Stanisław Kogut: Drodzy Państwo, ja zawsze byłem za turystyką, ino jak mówię, nie chcę stworzyć takiej sytuacji... Bo w piątek rano, o 9.00, jadę do Katynia.)

Niestety nie mamy pewności co do tego, kiedy to będzie.

(Senator Stanisław Kogut: Ale jeżeli będzie jutro, no to Państwo Drodzy...)

(Głos z sali: Ja proponuję przewodniczącego Jana Wyrowińskiego. Ja bym to chętnie zrobił, ale ze względu...)

Aha, zainteresowania, rozumiem.

Może senator Stasiu Jurcewicz, południe Polski, atrakcyjne turystycznie tereny... A może senator Idczak mógłby, chociaż głosował przeciw...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ewentualnie senator Kleina znad morza. Kazimierz się zgadza...

(Senator Kazimierz Kleina: Ja się zgadzam.)

Zresztą senator sprawozdawca jest neutralny, obojętny.

Dobrze, czyli jest zgoda co do tego, aby reprezentował nas senator Kazimierz Kleina. Nie ma sprzeciwu.

Zatem, Szanowni Panowie Senatorowie, pragnę zapowiedzieć, że czeka nas jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu posiedzenie, na które wpłynie pilny rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne, to dotyczy w zasadzie rozszerzenia pojęcia abonenta i to jest główna kwestia. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym Polska przegrała sprawę. Musimy rozpatrzyć ten projekt i w związku z tym planuję to posiedzenie jutro podczas przerwy, bo Sejm ma przyjąć tę ustawę jutro rano. I to zapowiadam.

Zapowiadam również, Panowie Senatorowie, posiedzenie komisji - ponieważ teraz będziemy mieli trzy tygodnie - w tym następnym tygodniu, w środę 21 kwietnia, i bardzo proszę o obecność, jeżeli to jest możliwe.

(Głos z sali: Jesteśmy zawsze.)

Tak, tylko chodzi o to, żeby być również na końcu. Będziemy musieli wtedy rozpatrzyć dwa punkty merytoryczne. Pierwszy to ten, którego nie rozpatrzyliśmy podczas posiedzenia przed świętami, w wielką środę - to być może będzie za karę - i dotyczy on spraw turystyki, zaprosimy wtedy jeszcze raz pana ministra. Drugi, także merytoryczny, dotyczy promocji gospodarki polskiej poza granicami kraju, co się trochę wiąże z tym tematem.

Dobrze, zatem dziękuję pani minister, dziękuję panu legislatorowi, dziękuję panom senatorom i wszystkim obecnym.

Zamykam posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 18)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów